«Մենք որ աղքատ ենք, սաղին կհասկնանք, բայց հարուստները մեզի չեն հասկնա»,- ասում է 10-ամյա գյումրեցին
«Մենք որ աղքատ ենք, սաղին կհասկնանք, որ մեզ բանըմ կըսեն, բայց հարուստները մեզի չեն հասկնա»,- ասում է Հասմիկը, հետո հայացքը թեքում: Ես սառում եմ այս խոսքերից, չնայած դրսում արև է: Խոսելը դժվար է: Հասմիկի փոքր քույրը՝ 2 տարեկան Անին, նստել է ստվարաթղթերի վրա: Դրանք հավաքել են վառարանի համար: Դատարկ վանդակների դիմաց շղթայակապ շունը՝ Գրաֆը, երկար հաչելուց հետո փռվել է առջևի թաթերին, աչքերը փակել: Հեռվում Համլետի ու Սպարտակի ձայներն են լսվում:
Անին
Այս ամենը մի քանի անկնթարթում ես հասցնում տեսնել: Հասմիկը 10 տարեկան է: Սովորում է 5-րդ դասարանում: Ու գիտի, թե 1070 դրամ գտնելն ինչքան բարդ է եղել ծնողների համար: Այդ գումարն անհրաժեշտ էր «Կենգուրու» մրցույթին մասնակցելու համար: Ասում է՝ 1000 դրամը մի կերպ գտան, հետո պարզվեց՝ 70 դրամ էլ էր պետք: Մայրը՝ Ջեմմա Թովմասյանը, նշում է, որ Հասմիկը մաթեմատիկայից շատ ուժեղ է:
6 երեխաները ծնողների հետ ապրում են երկու փոքր սենյակում՝ առանց խոհանոցի: Երեխաներն անչափահաս են՝ 12 տարեկան Գյուլնարան է, 10 տարեկան Հասմիկը, 8 տարեկան Վարդուշիկը, 6 տարեկան Համլետը, 3 տարեկան Սպարտակն ու 2 տարեկան Անին: Նրանք բնակվում են Գյումրիում:
Ջեմման 31 տարեկան է: Ասում է՝ հայրական տանն էլ դժվարություններ շատ է տեսել: 5 երեխաներ էին, մայրը դաշտերում էր աշխատում: Երբեմն գնում էր նրան օգնելու:
Վառարանի ծխատար խողովակը վնասվել է, ամբողջ տունը ծխի մեջ է: Տան գույքը կարելի է հաշվել մատների վրա: Դաշնամուրը Գյուլնարայի համար է: Երաժշտական դպրոց է գնում, այնտեղ արդեն 2-րդ դասարան է: Ջեմման ասում է, որ գերազանց է սովորում: Դպրոցում էլ 3 դուստրերը լավ են սովորում, միայն օտար լեզուներից են թույլ:
Ջեմման, Գյուլնարան ու Հասմիկը
Մեր զրույցի ժամանակ տուն է մտնում Ջեմմայի ամուսինը: Դժվարությամբ է ոտքի վրա կանգնում: Ջեմման ասում է, որ հունվարին ամուսնու մայրը, որ իրենց հետ էր ապրում, հանկարծամահ է եղել: Դրանից հետո ամուսինը վատացել էր, վերակենդանացման բաժանմունքում էր: Բժիշկներն ասել են, որ ալկոհոլ խմելն արգելվում է: Ջեմման էլ ասում է, թե եղբոր, իսկ հետո էլ մոր մահերը ամուսնուն «խմիչքի են տվել»:
Լուսամուտի մոտ դրված է կարի մեքենան: Երեկոները Ջեմման ու ամուսինը ձեռնոց են կարում. ամուսինը ձևում է ձեռնոցները, Ջեմման՝ կարում: Դրանք հիմնականում հացի արտադրամասեր են հանձնում՝ 1 զույգը 100 դրամով: Ամսական մոտ 100 զույգ ձեռնոց են կարում և 10.000 դրամ են ստանում: Ընտանեկան նպաստը 62 հազար դրամ է:
10-ամյա Հասմիկն ասում է, որ շատ է ուզում գրասեղան ունենալ: Հյուրասենյակում դրված փոքր լրագրային սեղանին դժվար է գրելը, հետո փոքրերի աղմուկն է խանգարում իրեն: Երազում է տուն ունենալ, իր սենյակն ունենալ, որ հանգիստ գրի ու կարդա: «Սաղս իրար կողք կքնինք, ըդպես շատ անհարմար է»,- շարունակում է աղջնակը:
Մայրն ասում է, թե դժվար կհասկանանք իրենց, քանի որ այդ պայմաններում չենք ապրում, հազար ու մի նրբություն կա:
Հասմիկը
Հասմիկն ու Գյուլնարան լսում են, Հասմիկը համարձակ է, Ջեմմայի խոսքից հետո ասում է. «Մենք որ շոր չենք ունենում... մեկ-մեկ զիբիլնոցի մոտ դրած շորեր կէղնին, մամաս կբերե, նորմալ կէղնի, հանգնինք գը, նորմալ չէղնին՝ վառինք գը»: Ես լռում եմ, Հասմիկը շարունակում է, ասում է՝ տանը ամառ-ձմեռ վառարան են վառում, ինչ պատահում է, վառում են, որ տաքանան, ճաշ պատրաստեն: Տունը խոնավ է, հագուստը, անկողինը խոնավանում են: Հասմիկի ասելով՝ շորերը բորբոսնում են:
Համլետը, Սպարտակն ու Վարդուշիկը
«Մեր դասարանի էրեխեքը հարուստ էին, նախորդ դասարանում մի Միլենա կար, շատ հարուստ էր, մեծ խանութ ունեին, ամեն ինչ ինքն ուներ ու էնպես կուզեր անել, որ մեր դասարանի էրեխեքը հետս չխաղային, հետո որ ինքը դուրս ելավ, ամեն ինչ կարգավորվավ»,- շարունակում է 10-ամյա աղջիկը: Երբ նա խոսում է աղքատությունից, որևէ զգայական թրթիռ հնարավոր չէ որսալ: Հասկանում ես, թե ինչքան խիզախություն է պետք դրա համար:
Գյուլնարան էլ ասում է, որ նախորդ դպրոցում իրենց դասարանում հարուստ երեխաները չէին ուզում խաղալ աղքատների հետ: Իր համար դժվար էր, հետո դպրոցը փոխել են, հիմա խաղում են իր հետ:
«Գյուլնարայենց դասարանի էրեխեքը տարբերություն կդնեն: Սաղ էլ դնեն գը տարբերություն: Մենք որ հարվածային ենք, իրանք գերազանցիկ են, դասատուն էդ էրեխեքին հումորային սիրե գը, իրանց հետ հանգիստ խոսալով բացատրե գը, իսկ մե քանի էրեխա կա, որ իրանց հետ նորմալ չի խոսի»,- քրոջը նայելով՝ նշում է Հասմիկը:
«Օրինակ, ո՞նց է խոսում»,- հարցնում եմ:
«Ճվալու նման, բայց իրանց հետ՝ խնդալով, ըդպես կխոսա»,- պատասխանում է Հասմիկը:
Մայրն ասում է, որ գումար շատ քիչ են ունենում, բայց երբ փողոցում մարդ են տեսնում, որ գումար է խնդրում, եղած կոպեկները տալիս են: Երեխաներն էլ իրենից են օրինակ վերցրել: Գյուլնարան Հասմիկին ասում է՝ պատմի, թե ոնց էիր ուզում 50 դրամն էն պապիկին տալ: Քույրը պատմում է, որ մի օր խանութ էին գնացել հաց առնելու, փողոցում աղբի արկղերը քրքրող մի պապիկի են տեսել, մտածել են, որ ուտելիք է փնտրում: Հացն առնելուց հետո 50 դրամն ավելացել էր, բուլկի էին առել, որ տան պապին: Բայց երբ խանութից դուրս էին եկել, նա արդեն գնացել էր:
Գյուլնարան, Հասմիկն ու Վարդուշիկը երազանքներ շատ ունեն: Մարմնամարզության են ուզում գնալ, բայց դրա համար ամսական 5000 դրամ է հարկավոր: Ջեմման ասում է, որ այդ գումարը դեռ չունեն: Հասմիկը շարունակում է, թե ինքն այնքա՜ն է սիրում գիմնաստիկան:
Հետո միասին կանգառ ենք գնում, մեզ ուղեկցում են բոլոր երեխաները՝ բացի Անիից: Ճանապարհին կրկին խոսում ենք երազանքներից, նպատակներից: Հասմիկին ասում եմ, որ «Կենգուրու» մրցույթին սպասում եմ իր հաղթանակին, ասում է՝ տեսնենք: Չգիտի, թե ինչ մասնագիտություն է ընտրելու, բայց մի բանում վստահ է՝ եթե հարստանա, տարբերություն չի դնելու հարուստների ու աղքատների միջև, օգնելու է բոլորին էլ:

Gyumri Family of Eight: Children Dream of Simple Things and Equality
Gyulnara is twelve, Hasmik is ten, Vardushik is eight, Hamlet is six, Spartak is three and Ani is two.
"We are poor but can understand everyone. But the rich do not understand us," says Hasmik, and looks away.
Her younger sister Ani, aged two, sits on a bunch of cardboard the kids have collected to be burned instead of fire wood.
Hasmik is in the 5th grade. She knows how difficult it was for her parents to come up with the 1,070 drams ($2.2) needed to enter the Mathematical Kangaroo school competition. The girl says that they managed to collect the 1,000 drams, leaving them 70 drams short. But they paid the entry fee. Her mother, Jemma Tovmasyan, notes that Hasmik is quite good at mathematics.
Jemma, 31, says she had a lot of difficulties in her parents’ house, too. They were five children, and her mother worked in the fields.
Their two-room apartment, which lacks a kitchen, is full of smoke, since the stove’s exhaust pipe is damaged. There are very few items of furniture inside. The piano is for Gyulnara. She attends a music school. Jemma says she studies well. Overall, her three daughters study well at school. They only have trouble learning foreign languages.
Jemma, Gyulnara and Hasmik
Jemma's husband comes in. He can hardly stand. He’s an alcoholic. Jemma says her mother-in-law, who used to live with them, suddenly died in January. That’s when the man turned to drink. Once, he had to be rushed to intensive care. The doctors told him to stay away from the bottle.
A sewing machine sits near the window. In the evenings, Jemma and her husband sew gloves. They sew 100 pairs а month, selling most of them to the bakeries for 100 drams a pair, earning 10,000 drams per month.
The family’s state allowance is 62,000 drams ($129).
10-year-old Hasmik says she dreams of having a desk. It is difficult to write on a small table in the living room, and the noise of the little ones is quite disturbing. She dreams of having a house and her own room, in order to write and read quietly. "We all sleep next to each other, which is not convenient at all," she says.
Jemma says we can never really understand their situation: one needs to live in the same conditions to be able to understand.
Hasmik adds, "Sometimes we wear clothes found next to the garbage bins. If they are not good enough, we burn them." The stove is fired up all year long with whatever is available. It’s to heat the apartment and to cook. It’s damp in the apartment, and the clothes and the bed get wet.
Hamlet, Spartak and Vardushik
"The children in our previous class were very rich. There was a girl, Milena, whose family had a big store. She wanted to make my classmates not play with me. When she moved, everything became better," says Hasmik.
Gyulnara adds that in her previous school the rich children in the class did not want to play with the poor. It was difficult for her, but then she changed the school and now her classmates do play with her.
Hasmik says the teacher treats the poor and rich children differently; shouting at the poor, while making jokes with the better-off children.
Jemma says that they don’t have much money, but when they see beggars, they give coins.
Gyulnara asks Hasmik to tell the story about an old man. Hasmik says one day they went to the store to buy some bread, and saw an old man digging in the garbage bin in the street. They thought he was looking for food. After buying the bread for themselves, they still had 50 drams left, so they bought a bun for the old man. But when they exited the store, he was gone.
Gyulnara, Hasmik and Vardushik have many dreams. They want to attend gymnastics classesbut cannot afford the monthly 5,000 drams fee.
The children accompany us to the nearest bus stop. We speak about goals and dreams again.
I tell Hasmik that I’m looking forward to her victory in the Kangaroo contest. She’s a bit uncertain about winning.