Կարինե Մելքումյանի՝ պատից իջեցրած նկարների մասին
«Նասոսնոյե»-ն Սումգայիթի արևմտյան մասում է: Նասոսնոյեում տեղակայված էր խորհրդային զորամասերից մեկը: Երբ քաղաքում ջարդերն ավարտվել են, ողջ մնացած հայերին խորհրդային բանակը տեղափոխել է այստեղ՝ երկու օր Սումգայիթի քաղկոմի շենքում պահելուց հետո:
«Նասոսնոյե»-ի զորամասում ադրբեջանցի նախկին ծանոթներն ու գործընկերները նույնիսկ այցի են եկել ողջ մնացածներին:
Պատմում է Կարինե Մելքումյանը. «Նրանք նույնիսկ եկել էին ինձ ցավակցելու, դպրոցիս տնօրենն ու գործընկեր կոչվածներն աշխատավարձ էին բերել, չէի կարողանում դեմքերին նայել, փողը չկարողացա վերցնել` չնայած ձեռքիս կոպեկ չկար, հագիս շոր չկար, ես երկու երեխա ունեի ու մեկին էլ կրում էի ներսում՝ արդեն վեց ամսական էր, ամուսինս սպանվել էր, ու ես չգիտեի՝ ինչ եմ անելու: Լսել էին, որ ամուսնուս վայրենաբար սպանել են ու եկել էին ցավակցելու, չէի կարողանում պատկերացնել նրանց ցավակցությունը, չնայած, կարող է իրենք մեղք չունեին»:
Զոհերի պաշտոնական թիվը երեսուն էր. հինգը` Մելքումյանների ընտանիքից՝ Կարինե Մելքումյանի ամուսինը, ամուսնու եղբայրն ու քսանամյա քույրը, ամուսնու հայրն ու մայրը:
Կարինեի հետ իննսունականների սկզբին եմ ծանոթացել: Առաջին անգամ, երբ հանդիպեցինք Բյուրեղավանի իրենց տանը, կարելի է ասել ուրիշ ոչ մի բանից չէր խոսում, միայն մանրամասն և անընդհատ պատմում էր 88-ի փետրվարի այդ օրվա դեպքերը: Մի քանի տարի անցել էր, բայց Կարինեն պատմում էր այնպես, ինչպես որ դա մի քանի ժամ առաջ պատահած կլիներ: Ու չգիտեիր՝ ընդհատե՞ս պատմությունը, որովհետև ամբողջ դեմքն աղավաղվում էր, դողում էր, թե՝ պիտի լսես ու պիտի պատմի, մինչև վերջանա պատմելու պահանջը:
Բայց պահանջը չէր վերջանում: Մի երկու տարի անց նորից հանդիպեցինք, ու Կարինեն պատմում էր նույնը նույն լարվածությամբ: Փորձեցի համոզել, որ հավաքի պահարանի վրա շարած սպանված հարազատների նկարները, որ էլ չպատմի երեխաների ներկայությամբ: Կարինեն, իհարկե հասկանում էր, բայց չէր «հասկանում»: Ամենահեշտ բանը խելոք խորհուրդն է:
Մեր ամեն հանդիպման ժամանակ ես լսել եմ Կարինեի սարսափելի պատմությունը: Սարսափ պատմող Կարինեն կանանց այն տեսակից է, որ չարանալ չգիտե, չգիտես ինչու միշտ բարի է, միշտ մեղմ, միշտ զգույշ, միշտ բոլորի հանդեպ հոգատար: Բայց ինքը սարսափ պատմող է: Չեմ կարող ասել, թե քանի անգամ եմ լսել 1988 թ-ին կատարված նախամարդու վայրենությունների մասին, բայց ամեն անգամ պատմության որևէ մի հատված է շեշտվել ուղեղիս մեջ, ամեն անգամ կոնկրետ մեկն է դարձել գլխավորը:
Մի քանի ամիս առաջ Կարինե Մելքումյանը զանգեց ու հայտնեց, որ նկարները իջեցրել է պահարանից: Հանդիպեցինք սրճարանում, թեյ խմեցինք, խոսեցինք կյանքից, դժվարություններից: Կարինեն չպատմեց Սումգայիթի մասին:
Այս երեսուն տարիների ընթացքում ինքը երեք երեխա մեծացրեց. ինչպե՞ս՝ դժվարանում եմ պատկերացնել: Երբ գնում էի Բյուրեղավան, որտեղ Անդրանիկի փողոցի վրայի բարձրահարկերում բնակարան էին հատկացրել Սումգայիթում ողջ մնացածներին, դժվարությունները տեսնում էի, բայց ինքը խուսափում էր միշտ ասել, որ դժվար է, որ տանը ցուրտ է, որ փողը քիչ է: Մի անգամ՝ իննսունհինգին, ձմռանը սառնամանիք էր, ու իրենց բնակարանները չէին ջեռուցվում:
Երբ փախստականների վարչությունում հետաքրքրվեցի նրանց հատկացվող վառելիքի մասին ու գրեցի՝ վարչության պետ Վլադիմիր Մովսիսյանն իրոք զարմացել էր ու ահագին զայրացել. «Ոնց կարող է այդպիսի բան լինել, ի՞նչ ես գրել, ես ե՞մ գողացել վառելիքը, ես եմ պահում նրանց, ես եմ տեղավորել նրանց»: Այո, դա այդպես էր, Մովսիսյանը շատ բան էր արել, բայց վառելիքը չէր հասել Բյուրեղավան: Մովսիսյանը խոստացավ երեք օրից հարցը լուծել, բայց պահանջեց, որ նորից գնամ ստուգեմ, ասաց. «Չալարես, վեր կկենաս գնաս Բյուրեղավան՝ ստուգես, եթե դժվարանում ես՝ մեքենա կտամ, գնա ստուգի, արի՝ ասա»: Չալարեցի, գնացի, վառելիքը հասել էր, բայց Կարինեն ոչ մի բան չէր խնդրում, չէր բողոքում: Ամենաայլանդակ բաները տեսնելուց հետո նա մեղմ կին էր մնացել, աշխատում էր, երեխա էր պահում: Աղջիկներն ամուսնացան: Ամուսնացավ և´ այն աղջիկը, որի ձեռքը բռնած, բոլոր դռները ծեծելով, խելագարված` վազում էր մուտքի աստիճաններով վերև, ու ոչ ոք դուռը չէր բացում հարևաններից՝ վախենում էին, և՛ նա, որին այդ օրը մայրը կրում էր ներսում, ու որը համեմատաբար անտեղյակ էր դավին:
Մի քանի օր առաջ Բյուրեղավան էինք գնացել: Կարինեն նկարներն իրոք հավաքել էր ու պատին գարնանային ծաղիկներով նկար էր: Միայն այդ օրվա առթիվ նորից շարեց հարազատների նկարները ու պատկերացրեց, թե ինչ մեծ ընտանիք կլինեին հիմա: Տունն այնքան մաքուր ու կոկիկ էր, որ կարող էր թվալ` մարդ չի ապրում: Պատրաստվել էին, հյուրասիրում էին՝ ինքը, մայրը, տղան, որն արդեն մեծ մարդ է, բայց երբ Կարինեն սկսեց նորից հիշել այդ օրվա դեպքերը, տղան աննկատ դուրս եկավ սենյակից: Մայրն ասաց՝ չի կարողանում լսել իմ պատմությունները:
Կարինեի այդ անգամվա պատմածից ուղեղիս մեջ շեշտված մնաց Իրինան՝ ամուսնու քույրը: Քսան տարեկան էր Իրինան: Երբ ամբոխը մոտեցել է շենքին, Իրինան մի ոտքը պատշգամբից հանել է, բռնել խաղողի վազերի համար տնկած ձողերից ու մի ձեռքով եղբոր երեխաներին տեղափոխել հարևան ադրբեջանուհու պատշգամբ՝ առանց թույլտվություն ստանալու: Հետո հարսներին է օգնել անցնել: Երբ ինքը հետ ներս է մտել տուն, որտեղ մնացել են հայրը, մայրը, եղբայրները՝ եղբայրական հանրապետության վայրենացած ամբոխն արդեն շքամուտքում է եղել: Փախել են ու մտել վերջին հարկի ադրբեջանցիների տուն: Իսկ պատշգամբով հարևան ադրբեջանուհու տուն մտած Կարինեին, երեխաներին,Կարինեի տեգրակնոջն ու նրա փոքրիկ աղջկան տանտիրուհին դուրս է հանել տնից՝ հայրենակիցներից վախենալով: Ու իրենք, բոլոր դռները ծեծելով ու մերժվելով, հասել են վերջին հարկ: Ազգությամբ լեզգի է եղել դուռը բացող հարևանը: Վախենալով ու ստիպված` ներս է թողել: Թաքցրել է բաղնիքում: Քիչ անց` վայրենիները սկսել են ծեծել դուռը: Լեզգի հարևանը բացել է, ու հենց այդ պահին դիմացի հարևանի տանը հայտնաբերել են Մելքումյան եղբայրներին ու քրոջը՝ Իրինային ու կանչել են, թե «լավ, սրանք էստեղ են»: Ու ստացվել է, որ ընտանիքի մի մասին հայտնաբերելու «շնորհիվ» մյուսները ողջ են մնացել:
Գիշերը չորսին, երբ անձայն դուրս են եկել շենքից, որ փախչեն՝ մութ քաղաքում միայն ուրվագծեր են երևացել: Կարինեն ասում է. «Ես քայլում էի, հավանաբար, ամուսնուս ու նրա եղբոր արյան վրայով, բայց այդ պահին ոչ մի բան չէի հասկանում, երբ իջանք բակ, նկատեցի, որ հեռագրասյանը հենված, կիսանստած մեկը կա, վախեցած մոտեցա՝ մեր Իրինան էր՝ կապված, անշունչ, վառված: Իրինան փրկեց երեխաներին, նա չլիներ՝ երեխաներս չէին լինի»:
Կարինեն էլի պատմեց սկզբից մինչև վերջ:
Ասում է Մոսկվայում, դատավարության ժամանակ որպես վկա ներկա էր նաև այն լեզգի հարևանը, որի տանը թաքնվել էինք: Հայերը նրան գրկել ու օդ են բարձրացրել: Կարինեն աշխարհի ամենաբարի, մեղմ մարդկանցից է, բայց ադրբեջանցիների հանդեպ որևէ դրական խոսք չի կարողանում արտասանել:
Կարինե Մելքումյանը եւ նրա մայրը՝ Ելենա Առուշանյանը
Մենք գիտենք «վերապրած» բառը ու ակնածանքով ենք օգտագործում: Բյուրեղավանի Անդրանիկի փողոցի 33 տանն ապրող մոտ տասնհինգ ընտանիքից մնացել է վեց ընտանիք: Նրանք չստացան կարգավիճակ, չկոչվեցին վերապրածներ, ու մի տեսակ աննկատ անցավ այն փաստը, որ սովորական կյանքի մեջ ներգրավվելու համար տիտանական ջանք պահանջվեց նրանցից, որովհետև իրենք հարազատի հանդեպ խոշտանգումներ տեսած մարդիկ են, կացնով ամբոխից փրկված կանայք ու երեխաներ են. դրանից կամ չեն ապաքինվում, կամ միայն շատ լավ կյանքի դեպքում` մեղմվում է: Շատ լավ կյանքը շատ հեռու է …
Այս մարդիկ ուրախանում են միայն երբ իրենց հոգսը մի փոքր թեթևանում է` որևէ օգնության շնորհիվ: Ուրիշ ուրախություններ չունեն: Երեխաներին մի կերպ մեծացրել են, բոլոր երեխաները հիմա երեսուն և երեսունն անց մարդիկ են: 88-ի փետրվարից անցել է երեսուն տարի:

Снятые со шкафа фотографии…
Поселок Насосный находится в западной части Сумгаита. В советское время здесь располагалась воинская часть. Именно сюда советские военнослужащие привезли оставшихся в живых армян, которые после учиненных в Сумгаите погромов два дня скрывалиись в здании горкома.
Их бывшие знакомые и коллеги-азербайджанцы даже приезжали в воинскую часть встретиться с ними.
Рассказывает Карине Мелкумян: “Они пришли выразить мне сооболезнование. Директор моей школы и так называемые коллеги принесли зарплату. Но я не смогла посмотреть им в лицо, не смогла взять деньги, хотя осталась без копейки, без одежды… У меня было двое детей, третьего я носила под сердцем, была на шестом месяце беременности. Мой муж был убит, и я не знала, что делать. Они слышали о том, что моего мужа зверски убили, и пришли выразить соболезнование. Я не представляла, как они будут выражать соболезнование, хотя, возможно, они и не были виноваты”.
По официальным данным, за три февральских дня в Сумгаите погибло тридцать человек. Пятеро из них были из семьи Мелкумянов: муж Карине Мелкумян, его брат, 20-летняя сестра и родители.
С Карине я познакомилась в начале девяностых. Когда мы впервые встретились в ее доме в Бюрегаване, она ни о чем другом говорить не могла, только все время рассказывала во всех подробностях о событиях того февральского дня 88-го года. Прошло несколько лет, однако Карине продолжала рассказывать о тех трагических событиях так, словно они произошли несколько часов назад. В такие моменты я не знала, что делать - прервать рассказ Карине, лицо которой искажалось, а сама она начинала дрожать всем телом, или выслушать до конца и дать ей возможность выговориться.
Однако потребность в разговорах на эту тему не исчерпывалась. Через два года мы вновь встретились, и Карине принялась рассказывать о тех событиях с прежней напряженностью. Я попыталась уговорить ее убрать стоявшие на шкафу фотографии родственников, перестать говорить на эту тему в присутствии детей. Карине, конечно, все это понимала, но ничего поделать не могла. Легче всего давать умные советы...
Во время каждой нашей встречи я вновь выслушивала страшную историю Карине. Рассказывавшая о пережитых ужасах моя собеседница принадлежала к разряду женщин, которые не озлобляются, всегда остаются добрыми, мягкими, деликатными, заботливыми по отношению ко всем. Но, несмотря на это, Карине рассказывала страшные вещи. Не могу сказать, сколько раз мне пришлось выслушивать рассказы о совершенных в 1988 г. зверствах нелюдей, но каждый раз в мою память врезался тот или иной эпизод рассказа, каждый раз главным становился какой-либо конкретный человек.
Несколько месяцевв назад Карине Мелкумян позвонила мне и сообщила, что убрала со шкафа фотографии родственников. Мы встретились с ней в кафе, выпили чай, поговорили о жизни, о трудностях. Карине не стала рассказывать о Сумгаите.
За эти тридцать лет она вырастила троих детей. Мне трудно представить, как ей это удалось. Отправляясь в Бюрегаван, где в многоэтажном здании на улице Андраника выжившим в той страшной трагедии выделили квартиры, я видела, с какими трудностями приходится сталкиваться Карине. Но она всегда старалась не говорить о том, что в доме холодно, что денег не хватает... Зима 95-го года выдалась суровой, а беженцы из Сумгаита не могли отапливать свои дома.
Когда в управлении по вопросам беженцев я поинтересовалась о выделяемом этим семьям топливе, а потом написала статью об этом, начальник управления Владимир Мовсисян очень удивился и в то же время возмутился: “Как такое может быть? О чем ты написала? Я что ли украл топливо? Ведь это я их содержу, я их устроил…” Это действительно было так. Мовсисян многое сделал, но топливо до Бюрегавана не дошло. Мовсисян пообещал через три дня решить вопрос, но потребовал, чтобы я вновь отправилась туда проверить. “Не поленись, поезжай в Бюрегаван, проверь. Если тебе трудно, я дам тебе машину, поедешь, проверишь, а после возвращения расскажешь мне…” Я не поленилась, поехала в Бюрегаван. Топливо было достаавлено. Но сама Карине ничего не просила, не жаловалась. Женщина, ставшая свидетельницей страшных событий, сохранила мягкость характера. Она работала, растила детей… Обе дочки вышли замуж: и та, с которой Карине как сумасшедшая бегала по подъезду, стучась во все двери, но никто из соседей не впустил их, так как боялись, и та, которую мать тогда носила под сердцем.
Несколько дней назад мы побывали в Бюрегаване. Карине действительно убрала все фотографии, оставив только висевшую на стене картину с изображением весенних цветов. Фотографии родственников она достала только по случаю очередной годовщины тех событий и сразу представила, какая большая семья могла бы быть у нее сейчас... В доме Карине было настолько чисто, что казалось, здесь никто не живет. Карине готовилась к нашей встрече, вместе с матерью и сыном она накрыла на стол. Сын уже вырос, но когда мать вновь стала вспоминать события тех дней, он незаметно вышел из комнаты. “Не может слышать мои рассказы…” – сказала Карине.
На этот раз в рассказе мне запомнилась история сестры ее мужа. Ирине было всего двадцать лет. Когда толпа подошла к их дому, девушка, перевесив одну ногу через балкон и держась за металлические трубы, поддерживавшие виноградную лозу, одной рукой помогала детям брата перелезать на балкон соседки-азербайджанки без ее разрешения. Потом помогла перебраться двум невесткам. Когда Ирина вернулась в комнату, где находились отец, мать и два брата, разъяренная толпа представителей братской республики уже была в их подъезде. Мелкумяны побежали на последний этаж, где жили азербайджанцы. А соседка, на балкон которой перебрались Карине с двумя детьми и вторая невестка с маленькой дочкой, из страха перед соотечественниками выгнала их из своей квартиры. Мелкумяны стали стучать во все двери, но им везде отказывали. Так они добрались до последнего этажа. Их впустил сосед-лезгин, который сам был очень напуган. Женщин и детей он спрятал в ванной комнате. Вскоре в дверь его квартиры начали стучать озверевшие азербайджанцы. Мужчина открыл дверь, и именно в этот момент в квартире напротив толпа обнаружила братьев Мелкумянов и их сестру Ирину. Послышался крик: “Они здесь!” Получилось так, что “благодаря” обнаруженным одним членам семьи другие остались живы…
В четыре часа ночи, когда женщины с детьми вышли из дома, чтобы убежать, в темном городе виднелись только тени. “Я шла по улицам, которые, наверное, были залиты кровью моего мужа и его брата. Но в тот момент я ничего не понимала. Когда мы вышли во двор, я заметила, что кто-то сидит, прислонившись к телеграфному столбу. Подойдя поближе, я увидела нашу Ирину. Она была связана, обгоревшая, не дышала… Ирина спасла детей, если б не она, моих детей бы не было…”
Карине опять рассказала всю историю от начала до конца.
Она сказала, что на проходившем в Москве судебном процессе в качестве свидетеля присутствовал и сосед-лезгин, в доме которого укрывались Мелкумяны. Армяне обняли его и стали подбрасывать в воздух. Карине – самый добрый и мягкий человек на земле, но об азербайджанцах она не может сказать ничего положительного.
Карине Мелкумян и ее мать Елена Арушанян
Нам знакомо слово “переживший”, которое мы произносим с большой почтительностью. Из 15 семей, живших в доме номер 33 по улице Андраника, остались только шесть. Они не получили статус, не стали называться “пережившими”… Их титанические усилия по интегрированию в обычную жизнь остались незамеченным. А ведь эти люди видели, как истязают их родных, эти женщины и дети спаслись от вооруженной топорами толпы. После таких страшных событий человек обычно не выздоравливает, смягчить боль могут только хорошие условия жизни. Но такая жизнь где-то там, очень далеко…
Эти люди радуются только тогда, когда им облегчают заботы. Других радостей у них нет. Дети уже выросли, всем им сейчас тридцать и больше. После февральских событий 88-го года прошло тридцать лет…