Նախարարությունը հրաժարվել է «Պանտեռայի» ծառայություններից
Ընդամենը կես տարվա համագործակցությունից հետո Բնապահպանության նախարարությունը հրաժարվել է մասնավոր պահնորդություն իրականացնող «Պանտեռա Սեքյուրիթի» ընկերության ծառայությունից:
Հիշեցնենք, որ «Պանտեռան» նախորդ տարվա սեպտեմբերից պայմանագիր էր կնքել Բնապահպանության նախարարության հետ՝ պարտավորվելով հսկել «Դիլիջան» ազգային պարկի հինգ տեղամասերից երեքը: Սա փորձնական ծրագիր էր, որից նախարարությունում մեծ ակնկալիքներ ունեին:
Նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Հովհաննես Հովհաննիսյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում ներկայացրեց մասնավոր պահնորդական ընկերության ծառայությունից հրաժարվելու պատճառները: Նախարարությունը «Պանտեռային» ներկայացրել է ծառայությունների իրականացման ամբողջական պատասխանատվության պահանջ, այսինքն, խաղի նոր կանոնների համաձայն, ընկերությունը պետք է շահագործեր սեփական տեխնիկան, ավտոմեքենաները, այլ ոչ՝ Ազգային պարկինը: «Պանտեռա Սեքյուրիթիի» առաջ հարց է դրվել նաեւ ավելի որակյալ պահնորդներ ներգրավելու վերաբերյալ: Ընկերությունը դրա դիմաց պահանջել է 82 մլն 800 հազար դրամ ամսական գումար: Հիշեցնենք, որ նախորդ փուլում «Պանտեռան» 6 ամսվա համար առաջարկել էր 55 մլն 500 հազար դրամ:
«82 մլն-ը բավականին մեծ գումար է, եւ մենք չկարողացանք այդ պահանջը բավարարել»,-ասում է Հովհաննես Հովհաննիսյանը: Հարցին, թե հիմա ի՞նչ է լինելու, նախարարության աշխատակազմի ղեկավարը պատասխանեց. «Ապրիլի 1-ից նոր պիլոտային ծրագիր ենք իրականացնելու Ազգային պարկի երկու տեղամասում, որից մեկը՝ ռիսկային: Անցնում ենք 24-ժամյա ռեժիմի: Ծառայությունն իրականացվելու է հերթափոխերով: Ամեն հերթափոխ 1 օր աշխատելու է, 3 օր՝ ոչ: Եվ այսպես՝ չորս հերթափոխով: Պարգեւատրման համակարգ ենք մտցրել, որը կբերի նաեւ աշխատավարձերի բարձրացման: Նորմալ աշխատելու պարագայում մարդիկ կխրախուսվեն պարգեւատրման տեսքով: Ուժեղացվել է նաեւ հատուկ ջոկատը: Ավելացվել է մարդկանց թիվը»:
Մասնավոր պահնորդական ընկերության կողմից Ազգային պարկի վերահսկման արդյունավետության վերաբերյալ պաշտոնյան ասաց. «Չստացանք էն, ինչ ակնկալում էինք, բայց դրական բաներ կային: Նախ՝ Ազգային պարկի աշխատողներն էլ զգաստացան»:
Այս ամենը լրացուցիչ ծախսեր ենթադրում է, բայց Հովհաննիսյանն ասում է, որ Դիլիջան ազգային պարկն ունի ֆինանսավորման երեք աղբյուր՝ պետական բյուջե, սեփական միջոցներ՝ հավաքագրվող ձեռնարկատիրական գործունեությունից, եւ Կովկասի Բնության Հիմնադրամի (CNF) դրամաշնորհները:
Նախատեսվում է ժամանակակից տեխնիկական լուծումներով հասնել Ազգային պարկի առավել արդյունավետ պահպանության:

Министерство охраны природы отказалось от услуг компании “Пантера”
После полугодового сотрудничества Министерство охраны природы РА отказалось от услуг частной охранной службы “Пантера Секьюрити”.
Напомним, что с сентября прошлого года МОП заключило с компанией “Пантера” договор с об охране трех из пяти участков Национального парка “Дилижан”. Это была экспериментальная программа, с которой министерство связывало большие надежды.
В беседе с Hetq.am руководитель администрации МОП Ованнес Ованнисян изложил причины отказа от куслуг охранной компании. Министерство выдвинуло “Пантере” условие использовать собственную технику и автомобили, привлечь к работе опытных охранников. За выполнение этих условий компания потребовала ежемесячно 82 млн 800 тыс. драмов. Напомним, что на предыдущем этапе “Пантера” просила 55 млн 500 тыс. драмов за 6 месяцев.
“82 млн – это довольно большая сумма, и мы не смогли удовлетворить это требование”,- пояснил О.Ованнисян. На вопрос, какие шаги будут предприняты в сложившейся ситуации, руководитель администрации МОП сказал: “С 1 апреля на двух участках Национального парка будет запущена пилотная программа. Мы переходим на 24-часовой режим работы. Каждая смена будет один день работать, три дня отдыхать. Задействованы четыре смены. Предусмотрена также система наград, что приведет к повышению зарплаты. Усилен и спецотряд, число людей увеличено”.
Касаясь эффективности осуществляемого охранной компанией контроля за Национальным парком, представитель Министерства ОП сказал: “Мы не получили то, что ожидали. Но были и положительные стороны. В частности, повысилась бдительность работников Национального парка”.
Вышеперечисленные шаги предусматривают дополнительные расходы. По словам Ованнисяна, парк “Дилижан” имеет три источника финансирования: госбюджет, собственные средства, которые образуются от предпринимательской деятельности, и гранты Фонда природы Кавказа (CNF).
Предусматривается применить современные технические решения, что позволит максимально повысить эффективность охраны Национального парка.