«ՍԱՍ»-ից մինչեւ «Մուլտի Գազ»՝ խախտումներով են աշխատում
Բենզինի, դիզվառելիքի, խաղալիքի եւ ընդհանրապես ոչ պարենային ապրանքների շուկայի ամենախոշոր խաղացողները, չնայած հսկայական եկամուտներին, աշխատում են խախտումներով, որոնք ուղղակիորեն վնաս են հասցնում սպառողներին:
Տնտեսական զարգացման եւ ներդումների նախարարության Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմնի ստուգումների արդյունքները ցույց են տվել, որ Հայաստանի ամենահարուստ մարդիկ ավելի են հարստանում՝ ցածր կարգի դիզելային վառելիքն ու բենզինը բարձր կարգի անվան տակ վաճառելով։
Տեսչական մարմնի` «Հետք»-ին տրամադրած տեղեկանքի համաձայն՝ «Մաքսդալ» ընկերությունում հայտնաբերվել է իրացվող ավտոմոբիլային վառելիքի ցուցանիշների անհամապատասխանություն տեխնիկական կանոնակարգի պահանջներին: «Մաքսդալ»-ն առաջին անգամ չէ նման խախտում անում: Նախորդ խախտումների վերաբերյալ մամուլում կան հրապարակումներ:
Նույն խախտումը, նույնպես ոչ առաջին անգամ, հայտնաբերվել է «Լակ-Ա-Բոս» ընկերության Իսակով 22/2 հասցեում գործող բենզալցակայանում: Իրացվող ավտոմոբիլային վառելիքի ցուցանիշների անհամապատասխանություն արձանագրվել է նաեւ ՀՀԿ-ական նախկին պատգամավոր Հարություն Փամբուկյանին պատկանող «Մաքսհուր» ընկերությունում: Այս ընկերությունը 2017 թվականին, գյուղատնտեսության նախարարի որոշմամբ, մինչեւ 5 մլն լիտր դիզվառելիք է մատակարարել գյուղացիական տնտեսություններին: Թե այն որքանով է համապատասխանել տեխնիկական կանոնակարգին, ինչպիսի որակ է ունեցել, հայտնի է, թերեւս, միայն գործարարին կամ, միգուցե, «Մաքսհուր»-ի գլխավոր պահեստապետին:
Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող «Մուլտի ագրո» ընկերությունը ետ չի մնում վերը թվարկած գործընկերներից, եւ նրա կողմից վաճառվող վառելիքը նույնպես շեղումներ ունի տեխնիկական կանոնակարգի համեմատ:
Հայաստանի 10 խոշոր հարկատուներից մեկը՝ «Սիփիէս» ընկերությունը, բենզինն իրացրել է առանց համապատասխանության գնահատման փաստաթղթերի:
Ոլորտի խոշոր ներկրողներից մեկը՝ «Ռան-Օյլ»-ը, վառելիքի բաշխիչ սարքավորումների վրա մակնշել է այլ կարգի բենզին, վաճառել՝ մեկ այլ: Բացի այդ, «Ռան-Օյլ»-ի կողմից օգտագործվող չափման միջոցները, ինչպես պարզել են տեսուչները, վաղուց չեն անցել ստուգաչափում:
Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմնի մասնագետները խախտումներ չեն հայտնաբերել միայն «Ֆլեշ» ընկերության բենզալցակայաններում։
Խնդիրները շատ են նաեւ խաղալիքների շուկայում, այն էլ՝ խոշոր իրացնողների։ «Մեգաթոյ» ընկերությունը վաճառում է խաղալիքներ, որոնք համապատասխանության գնահատման փաստաթղթեր չունեն, այսինքն՝ չեն անցել փորձաքննություն։ Հանրապետական Արտակ Սարգսյանին պատկանող «ՍԱՍ» սուպերմարկետն իր հերթին խաղալիքներ, լվացող եւ մաքրող միջոցներ, երեխաների եւ դեռահասների համար նախատեսված արտադրանք է վաճառում առանց համապատասխանության գնահատման փաստաթղթերի եւ թերի մակնշմամբ։
Նմանատիպ խախտումներով ոչ պարենային ապրանք են վաճառում «Նոր Զովք» սուպերմարկետը, «Ալեքս Թրեյդը», «Ալեքս հոլդինգը»։
Տեսուչները հայտնաբերել են նաեւ, որ ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանի գազալցակայանում՝ «Մուլտի Գազ»-ում, սեղմված բնական գազը լիցքավորում են խորանարդ մետրով՝ կիլոգրամի փոխարեն։ «Մուլտի Գազ»-ում հայտնաբերվել են նաեւ գազի ճնշման գերազանցումների դեպքեր, ինչը հատուկ է բոլոր գազալցակայաններին։
Նշենք, որ Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմինը ստուգումներ է կատարել 24 ոլորտներում եւ խախտումների բարձր ցուցանիշ արձանագրել ԱԳԼՃԿ-ների՝ 100%, սինթետիկ հիմքով լաքեր եւ ներկերի՝ 89%, խաղալիքների՝ 83%, օծանելիքակոսմետիկական եւ լվացող-մաքրող միջոցների՝ 80%, ավտոմոբիլային բենզինի եւ դիզելային վառելիքի՝ 67% ոլորտներում։
Ստուգված 197 տնտեսվարողներից 161-ի մոտ հայտնաբերվել են տարբեր բնույթի խախտումներ։ 2017-ին տուգանքների ընդհանուր գումարը կազմել է ավելի քան 23 մլն դրամ։

От “САС” до “Мульти газ”: нарушения в работе компаний
Крупные игроки на рынках бензина, дизтоплива, игрушек и других непродовольственных товаров, несмотря на огромные прибыли, работают с нарушениями, тем самым причиняя вред потребителям.
Результаты проверок, проведенных инспекционным органом Министерства экономического развития и инвестиций показали, что в Армении некачественные дизтопливо и бензин продают под видом качественного, что приносит огромные прибыли.
Согласно справке, предоставленной Hetq.am инспекционным органом, в компании “Максдал” было выявлено несоответствие показателей реализуемоего автомобильного топлива требованиям технического регламента. “Максдал” не впервые допускает подобные нарушения. О предыдущих пресса уже писала.
Аналогичные нарушения – и тоже не в первый раз – были обнаружены на действующей по адресу: Исакова, 22/2 бензозаправочной станции “Лак-А-Бос”. Несоответствие показателей реализуемого автомобильного топлива было выявления также в компании “Максхуд”, принадлежащей бывшему депутату от правящей Республиканской партии Арутюну Памбукяну. В 2017 г. по решению министра сельского хозяйства эта компания поставила фермерским хозяйствам до 5 млн литров дизтоплива. Каким было качество топлива, насколько оно соответствовало техническому регламенту, известно, пожалуй, только руководству завода и, возможно, заведующему складом компании “Максхуд”.
От вышеуказанных компаний не отстает и компания “Мульти агро”, принадлежащая депутату Национального Собрания Гагику Царукяну. Топливо этой компании тоже имеет отклонения от технического регламента.
Один из десяти крупных налогоплательщиков Армении, компания “СиПиЭс”, реализовала бензин без соответствующих документов.
Крупный импортер в этой отрасли, компания “Ран Ойл”, указывала одну марку бензина, а продавала другую.
Инспекторы не обнаружили нарушения только на бензоколонках компании “Флеш”.
Проблем много и на рынке игрушек. Компания “Мегатой” продает игрушки, которые не имеют документов оценки соответствия, то есть не прошли экспертизу. В свою очередь в супермаркете “САС”, принадлежащем депутату-республиканцу Артаку Саркисяну, игрушки, моющие и чистящие средства, товары для детей продаются без документов оценки соответствия и с неполной маркировкой.
Непродовольственные товары с такими же нарушениями можно встретить и в супермаркете “Нор Зовк”, компаниях “Алекс Трейд”, “Алекс Холдинг”.
Отметим, что наиболее высокий показатель нарушений был выявлен на автогазозаправочных станциях – 100%, на рынках синтетических лаков и красок – 89%, игрушек – 83%, автомобильного бензина и дизельного топлива – 67%.