Զարուհի Փոստանջյանն իր «Ընդվզիր» ակցիայով Վանաձորում միացել է «Քայլ արա» ակցիայի մասնակիցներին
Դեռ երեկվանից Վանաձորում սկսված «Քայլ արա» բողոքի ակցիան այսօր շարունակվեց մինչև երեկո: Ողջ օրվա ընթացքում ակցիայի մասնակիցները երթեր իրականացրին քաղաքի տարբեր փողոցներով՝ վանաձորցիներին կոչ անելով միանալ իրենց: Երթերն ու բողոքի ակցիաները Վանաձորում պարբերաբար ուղեկցվում էին ոստիկանների հետ բախումներով ու վիճաբանություններով:
Օրվա երկրորդ կեսին ակցիայի մասնակիցները նախ նստացույց իրականացրին Հայքի հրապարակում, ապա ցանկացան տեղափոխվել Լոռու մարզպետարանի ու Վանաձորի քաղաքապետարանի մուտքերի մոտ: Դա, սակայն, տեղի ոստիկանների կողմից չթույլատրվեց:
Որոշ ժամանակ Վանաձորի քաղաքապետարանի մուտքի դռները փակվել էին և ներսից ու դրսից վերահսկվում էին ոստիկանների կողմից: Դռները բացվեցին միայն այն ժամանակ, երբ քաղաքապետարանի աստիճանահարթակներին նստած երիտասարդները ոստիկանների միջամտությամբ հեռացան այդտեղից:
Այսօր ակցիայի մասնակիցներին միացավ «Երկիր Ծիրանի» կուսակցության առաջնորդ Զարուհի Փոստանջյանը՝ իր «Ընդվզիր» ակցիայով: Նա նախ ելույթով հանդես եկավ Լոռու մարզպետարանի մոտ: Դիմելով ոստիկաններին, վերջինս նշեց. «Այս խաղաղ անզեն հավաքները և ընդվզումը նաև ձեզ համար է: Մենք ետ ենք ընկել համաշխարհային գործընթացներից և այսօր, երբ մեր սահմանը չենք կարող պաշտպանել ու օրական տալիս ենք մեկ զոհ, դա այն պատճառով է, որ մենք չունենք արդի, ժամանակից պետականություն և համապատասխան տեխնիկայով զինված ուժեր: Դա ղեկավարության մեղքն է: Եթե ղեկավարությունը լիներ ազգային, այլ ոչ թե բռնազավթիչ, մենք ունենալով շուրջ 30-ամյա անկախ պետականություն՝ կունենայինք ոչ միայն ժամանակակից զրահատեխնիկա, այլ նաև ազատագրած կլինեինք մեր հայրենիքի սուրբ հողերը»:
Ապա շարժման մասնակիցները շրջեցին Վանաձորի փողոցներով: Զ. Փոստանջյանը վանաձորցիներին համազգային ընդվզման կոչ արեց: Օրվա ավարտին բողոքի ակցիայի մասնակիցները հեռացան հրապարակից՝ խոստանալով կրկին փողոց դուրս գալ վաղ առավոտից՝ Վանաձորին կից միջպետական ճանապարհը փակելու որոշմամբ:

Заруи Постанджян своей акцией “Бунтуй” присоединилась к участникам акции “Сделай шаг” в Ванадзоре
Начавшаяся вчера в Ванадзоре акция протеста “Сделай шаг” сегодня продолжалась до вечера. В течение всего дня участники акции на различных улицах города проводили шествия, призывая ванадзорцев присоеидиниться к ним. Шествия и марши протеста сопровождались столкновениями и конфликтами с полицией.
Во второй половине дня граждане сперва провели сидячий пикет на площади Айка, после чего переместились к зданию мэрии Ванадзора. Однако эти действия участников акции натолкнулись на противодействие полиции.
Некоторое время двери мэрии оставались закрытыми изнутри, а снаружи охранялись полицейскими. Двери открылись только тогда, когда после вмешательства полиции сидевшие на ступеньках здания мэрии молодые люди вынуждены были уйти.
Сегодня к участникам протестных акций присоединилась лидер партии “Страна абрикоса” Заруи Постанджян своей акцией “Бунтуй”. Она выступила перед зданием областной администрации Лори. Обращаясь к сотрудникам полиции, Постанджян отметила: “Эти мирные безоружные митинги и бунты проводятся в том числе и ради вас. Мы отстали от мировых процессов, и если сегодня мы не можем защищать свои границы и каждый день теряем людей, то это по той причине, что у нас нет современной государственности и оснащенных соответствующей техникой вооруженных сил. Это вина руководства. Если бы руководство по своему характеру было национальным, то мы бы не только имели 30-летнюю независимую государственность, современную боевую технику, но и освободили бы священные земли нашей родины”.
Затем участники акции “Сделай шаг” провели шествие по улицам Ванадзора. З.Постанджян призвала ванадзорцев к общенациональному бунту. В конце дня демонстранты покинули площадь, пообещав вновь собратьсся завтра утром, чтобы перекрыть ведущую в Ванадзор межгосударственную магистраль.