Աշտարակի ոստիկանական բաժանմունք բերման ենթարկվածներին բաց են թողել
Սերժ Սարգսյանի վարչապետության դեմ այսօր բողոքի ցույցի դուրս եկած մի խումբ քաղաքացիներին, որոնց բերման էին ենթարկել Աշտարակի ոստիկանական բաժանմունք, բաց են թողել: Այս մասին հաղորդել է Աշտարակի ոստիկանության բաժնի աշխատակիցը:
Բերման ենթարկված ակտիվիստներից Հայկ Բարսեղյանի փաստաբան Գեորգի Մելիքյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում հայտնել է, որ բերման ենթարկված 11 անձինք սահմանված ժամկետում ազատ են արձակվել:
Փաստաբանի փոխանցմամբ՝ բերման ենթարկված անձանցից երկուսը անչափահաս են եղել, իսկ ակտիվիստներ Հայկ Բարսեղյանի, Աշոտ Խաչատրյանի և Ավետ Գրիգորյանի մասով վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրություն է կազմվել:
Գեորգի Մելիքյանի խոսքերով՝ Հայկ Բարսեղյանի ավտոմեքենային պատճառվել է գույքային վնաս, ինչի մասին փաստաբանը ահազանգել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակ և ոստիկանության 1-02 ծառայություն:
«Մեքենայի երկու անվադողերը ամբողջովին պատռել են: Ոստիկանները հափշտակել են ավտոմեքենան և ապօրինաբար պահում են տուգանային հրապարակում և չեն տրամադրում Հայկ Բարսեղյանին»,- ասում է Գեորգի Մելիքյանը:
Հիշեցնենք՝ ակտիվիստներ Հայկ Բարսեղյանը և Աշոտ Խաչատրյանը այսօր առավոտյան ավտոմեքենաներով Երևանից ուղևորվել էին Երևան-Գյումրի մայրուղին փակելու: Ուջանի հատվածում ոստիկանները շրջափակել էին Հայկ Բարսեղյանի ավտոմեքենան, իսկ Աշոտ Խաչատրյանին փորձել էին բերման ենթարկել, սակայն վերջինիս հաջողվել էր փախչել և միանալ քայլերթով Աշտարակից Երևան եկող ցուցարարներին, որտեղից նրանց բերման էին ենթարկել Աշտարակի ոստիկանական բաժանմունք: Այնուհետև բերման էր ենթարկվել նաև Հայկ Բարսեղյանը:

Доставленные в отделение полиции Аштарака активисты отпущены
Группа активистов, проводивших сегодня акцию протеста против премьерства Сержа Саргсяна, была доставлена в отделение полиции города Аштарака и вскоре отпущена. Об этом сообщил сотрудник Аштаракского отделения полиции.
Адвокат участвовавшего в акции Айка Барсегяна, Георгий Меликян, в беседе с Hetq.am сообщил, что 11 доставленных в отделение лиц в установленный срок были отпущены.
По словам адвоката, в числе подвергнутых приводу были двое несовершеннолетних. В отношении Айка Барсегяна, Ашота Хачатряна и Авета Григоряна составлены протоколы об административных нарушениях.
Автомобилю Айка Барсегяна причинен имущественный ущерб, о чем адвокат сообщил в офис Защитника прав человека и службу полиции 1-02.
«Полицейские полностью порвали две покрышки, похитили автомобиль, который держат незаконно на штрафной площадке и не предоставляют Айку Барсегяну»,- сказал Георгий Меликян.
Напомним, что сегодня утром активисты Айк Барсегян и Ашот Хачатрян выехали из Еревана на автомагистраль Ереван-Гюмри, чтобы перекрыть ее. В районе села Уджан автомобиль Айка окружили полицейские. Ашота Хачатряна стражи порядка попытались подвергнуть приводу, но ему удалось бежать и присоединиться к активистам, которые пешком направлялись из Аштарака в Ереван. В ходе проведения акции все его участники были подвергнуты приводу в отделение полиции Аштарака. Чуть позже сюда был доставлен и Айк Барсегян.