Քաղաքացիական անհնազանդության ակցիաներ՝ Երևանում և մարզերում
Այսօր վաղ առավոտից Երևան քաղաքում և հանրապետության տարբեր մարզերում վերսկսվել են «Իմ քայլը» շարժման քաղաքացիական անհնազանդության ակցիաները։ Ցուցարարները փողոցներ են փակում՝ արգելափակելով երթևեկությունը, դասադուլ և գործադուլ են անում՝ ընդվզելով Ազգային ժողովի երեկվա որոշման դեմ, որով մերժվեց «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունը վարչապետի պաշտոնում։ Հիշեցնենք՝ Փաշինյանի օգտին կողմ քվեարկեց 45 պատգամավոր, դեմ՝ 56-ը։
Ըստ Սահմանադրության՝ վարչապետ չընտրելու դեպքում մեկ շաբաթ անց հրավիրվում են նոր ընտրություններ: Եթե դրա արդյունքում ևս վարչապետ չի ընտրվում, հրավիրվում են արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ։
Ազգային ժողովի նիստի ավարտից հետո «Իմ քայլը» շարժման առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանը կոչ արեց վերսկսել քաղաքացիական անհնազանդության գործողությունները, այսօր վաղ առավոտից` 8:15-ից, շրջափակել հանրապետության հաղորդակցության բոլոր ուղիները` փողոցները, երկաթուղին, մետրոն, օդանավակայանը, միջպետական ճանապարհները, հայտարարել տոտալ դասադուլ և գործադուլ:

Акции гражданского неповиновения в Ереване и областях
Сегодня с раннего утра в Ереване и различных областях страны возобновились акции гражданского неповиновения движения “Мой шаг”. Демонстранты перекрывают улицы, объявляют забастовку и бойкотируют занятия, протестуя против вчерашнего решения Национального Собрания, которое отклонило кандидатуру лидера парламентской фракции “Елк” Никола Пашиняна на пост премьер-министра. Напомним, что за Пашиняна проголосовали 45 депутатов, против – 56.
Согласно Конституции, в случае неизбрания премьер-министра с первой попытки в течение недели проводятся новые выборы. Если и они не дают результата, то парламент распускается, назначаются новые выборы в Национальное Собрание.
Вчера по завершении заседания парламента лидер движения “Мой шаг” Никол Пашинян призвал возобновить акции тотального гражданского неповиновения. Сегодня с 08.15 утра активисты начали блокировать пути сообщения в стране – улицы, железную дорогу, метро, аэропорт, межгосударственные дороги, объявив тотальную забастовку и бойкот занятий.