Թորոս Սեֆիլյան. «Ես պիտի գնամ դուրսը ամեն ինչ վաճառեմ, այստեղ պիտի ապրիմ»
Ժիրայր Սեֆիլյանի եղբայրը՝ Թորոս Սեֆիլյանը, օրեր առաջ է Լիբանանից եկել Հայաստան: Արդեն հանդիպել է եղբորը, երեք ժամ զրուցել. «Ժիրայրը բերդում, ես լիցքավորվում եմ: Առաջիկա օրերում կսպասինք, որ տղերքը կգտնվին բանտից դուրս»,- մեզ հետ զրույցում ասաց Թորոս Սեֆիլյանը:
Վերջին անգամ Թորոս Սեֆիլյանը Երևանում եղել է 3 տարի առաջ՝ 2015-ին՝ «Էլեկտրիկ Երևան» բողոքի ակցիաների ժամանակ. «Ցավոք, երբ գնացի, իմացա, որ իմ անունը օդանավակայանում ցանկի էին դրել, չէի կարողանում գալ, բայց 20 տարի գալիս-գնում եմ: Ինձ հաճախակի զանգում էին, ասում էին՝ պարոն Սեֆիլյան չգաք, քանի որ կձերբակալեն, շինծու գործ կհարուցեն, 3 ամսով կմեկուսացնեն: Վերջերս ինձ մի զանգ եկավ, որ անունն էլ չկա, կարող եք գալ: Բայց մայիսի 12-ին եկա, ինձ 2 ժամ կանգնեցրին: Իմ անունը դեռ կար: Ինձ հարցրեցին՝ հետդարձի տոմս ունեք: Ասացի՝ 1 սանտիմետր հետ չեմ գնա, ես մտնում եմ Երևան: Հետո ասացին՝ կներեք և այդպես միացա մեր գեղեցիկ ժողովրդին՝ իմ մասնակցությունը բերելու, որ այս երկիրը ավլենք-սրբենք»:
Ժիրայր Սեֆիլյանի եղբայրը որոշել է վերադառնալ Հայաստան. «Ես պիտի գնամ դուրսը ամեն ինչ վաճառեմ, ձեր հետ պիտի ապրիմ, այստեղ պիտի ապրիմ: Ես դուրսը չեմ կարողանում շնչիլ: Կարծում են՝ ձևական է: Իմ կամքովս ես դուրսը չեմ ծնվել, այլ Արևմտյան Հայաստանի թոռներ ենք: Նաև շատերու կարող եմ պատճառ դառնամ, որ գան Հայաստան»:
Թորոս Սեֆիլյանը եղբոր՝ Ժիրայրի հետ, 2000 թ-ին հիմնադրել է «Ազատագրված տարածքների պաշտպանություն» նախաձեռնությունը:
Նա մասնակցում է քաղբանտարկյալների ազատման ակցիաներին, հավաքներին: Կարծում է, որ հեղափոխությունը դեռ ավարտված չէ և այն պետք է հասցնել տրամաբանական ավարտին ու «արդարությունը վերականգնել երկրեն ներս, եթե արդարություն չկա, բոլորը, ինչ որ անում ենք, իմաստ չի ունենա»:
Ժիրայր Սեֆիլյանի եղբոր համոզմամբ, ոչ միայն Ժիրայրը, այլ Շանթ Հարությունյանից սկսած, Գևորգ Սաֆարյանը, Կարո Եղնուկյանը, Հայկ Կյուրեղյանը, առանց բացառության վայրկյան առաջ դուրս պիտի գան:
Համաներմանը համամիտ չէ: Ասում է՝ «հանցագործներուն կուտան համաներում,: Տղերքը մեղավորներ չեն, ինչու համար պիտի ընդունինք համաներում: Ուզում են տղերքին վարկաբեկեն, արժանապատվության հետ խաղալ: Առաջին հերթին, իրենք չեն ընդունում դա»:
Ինչ վերաբերում է «Սասնա Ծռերի» գործին, ապա Թորոս Սեֆիլյանի կարծիքով, հանդարտության ու համերաշխության համար պետք է խափանման միջոցը: «Հետո օրենքի ներքո թող դատեն: Արդար դատաքննություն լինի: Եթե իսկապես քաղաքական կամք կա, արդար դատ կլինի, իրոք, հավատում եմ»:
Թորոս Սեֆիլյանը պատկերավոր ասում է, որ «Հոկտեմբեր 27»-ով ժամացույցը կանգնեց, «Մարտի 1»-ով ժամացույցը փշրվեց: «Հիմա մենք հույս կապեցինք, որ ժամացույցը սարքվեցավ, բայց սլաքները նորից առաջ պտտելու համար, պետք է հեղափոխությունն ավարտին հասցվի: Այդ ժամանակ երկիրը կսկսի ծաղկել: Արդարադատություն եթե կարողացանք հիմնել, բոլոր խնդիրները լուծելի են: Մենք զարգացման թռիչք կունենաք 3 տարում, եթե արդարություն լինի»:

Toros Sefilyan, the brother of Jirayr Sefilyan, arrived in Armenia from Lebanon eleven days ago and says that he now wants to live in Yerevan.
Toros Sefilyan was last in Armenia three years ago during the Electric Yerevan protests.
He claims that Armenian authorities had labelled him persona non grata and that he couldn’t enter the country since then but that he recently received a phone call from an unidentified person saying that his name had been removed from the blacklist.
“But when I arrived on May 12, they held me at the airport for two hours. My name was still on the watch list. They asked me if I had a return ticket. I replied that I will not take a one-centimeter step backwards. I am staying in Yerevan. They apologized and that’s how I joined our beautiful people and to participate in cleaning out this country,” Toros Sefilyan told Hetq.
“I wasn’t born outside willingly. We are the grandchildren of western Armenia. I can be the reason for many others coming to Armenia as well,” said Toros, who along with his brother created the Defense for the Liberated Lands initiative in 2000.
Since arriving in Armenia, Toros has participated in demonstrations calling for the release of all political prisoners, including his brother Jirayr.
Toros Sefilyan believes the revolution isn’t over and that it must reach its logical conclusion – the restoration of justice in the country.
He doesn’t accept the idea of a general amnesty for his brother and the other political prisoners like Shant Harutyunyan, Gevorg Safaryan, Garo Yegnukian and Hayk Kyureghyan.
“Criminals are granted amnesty and these guys aren’t guilty. They wouldn’t accept an amnesty anyway,” Toros said.
He believes that if justice is restored in Armenia all the other problems will eventually be resolved and that the country will begin to flourish.
Note to Readers:
Jirayr Sefilyan was sentenced on March 20 of this year to ten years and five months on charges of preparing to foment public disorder, illegal arms possession, and conspiracy to seize government buildings.
On May 30, Armenia’s Court of Appeals will review his case and the appeals of six others sentenced alongside Sefilyan.