«Լույս» հիմնադրամից միլիարդներ են հոսել անհայտ ուղղություններով
«Լույս» հիմնադրամը վերջին 5 տարիներին իր բյուջեից 3,4 մլրդ դրամի հատկացումներ է արել տարբեր կազմակերպությունների և ծրագրերի, որոնց մասին ոչ հաշվետվություններում, ոչ էլ մեր հարցումների պատասխաններում տեղեկություններ չկան: Հիմնադրամի գործադիր տնօրենը թաքցնում է այդ տեղեկատվությունը:
«Լույս» մշակութային, գիտական, կրթական հիմնադրամի գործունեությունը սասանվեց իշխանափոխության հետևանքով: Հիշեցնենք, որ ապրիլի 21-ին «Լույս»-ի 61 շրջանավարտներ բաց նամակ են հղեցին վարչապետ Սերժ Սարգսյանին։ Իշխանափոխությունից հետո հիմնադրամը հայտարարեց, որ այս տարի կաջակցի միայն ուսումը շարունակող ուսանողներին: Այդպիսով, 2018-ին ընդունվածները հայտնվեցին անելանելի վիճակում:
«Լույս»-ի հիմնադիրներն են նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանը և նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Գործադիր խորհրդում, բացի Ս. Սարգսյանից և Տ. Սարգսյանից, ընդգրկված են նաև նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արմեն Գևորգյանը, պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը և ժողովրդական արտիստ Ռոբերտ Ամիրխանյանը:
«Լույս» հիմնադրամը ստեղծվեց 2009 թվականին: Հիմնադրամը հնարավորություն էր տալիս աշխարհասփյուռ հայ երիտասարդներին կրթություն ստանալ աշխարհի լավագույն համալսարաններում:
«Հետք»-ն ուսումնասիրել է հիմնադրամի վերջին հինգ տարիների ֆինանսական հաշվետվությունները և պարզել, որ, բացի լավագույն համալսարաններում ընդունված ուսանողներին աջակցելու առաքելությունից, հիմնադրամը նաև այլ բնույթի աջակցություն է ցուցաբերել 40 տարբեր կառույցների և իշխանամերձ կազմակերպությունների՝ հիմնավորելով դրանք կանոնադրական այլ տիպի առաքելություններով: Սակայն այդ հատկացումները մնացել են տեսադաշտից դուրս:
Աջակցություն անհայտ կազմակերպություններին և ծրագրերին
«Լույս»-ից անհասկանալի խոշոր գումարներ ու հատկացումներ են արվել հատուկ տողով, այն է՝ աջակցություն այլ համանման կազմակերպությունների և սոցիալական ծրագրերի, որոնց վերաբերյալ հիմնադրամը նույնիսկ չի ցանկանում պարզաբանումներ տալ:
5 տարիների կտրվածքով նշված տողով հատկացվել է 3,4 մլրդ դրամ: Միայն 2017-ին այն հատել է 1,6 մլրդ-ը:
«Հետք»-ը գրավոր հարցմամբ դիմեց «Լույս» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վարդան Մարկոսյանին՝ խնդրելով տրամադրել այդ տողի շրջանակներում ֆինանսական աջակցություն ստացած բոլոր կազմակերպությունների ցանկը, ֆինանսական աջակցության չափը և նպատակը՝ 2009-2017 թվականների համար:
Վարդան Մարկոսյանի պատասխանը որևէ հստակություն չի մտցրել այս տողով կատարված հատկացումների վերաբերյալ: Ավելին, գործադիր տնօրենը 2016թ․ քառօրյա պատերազմի անվան ներքո փորձել է խուսանավել և չի տրամադրել նշված տարիներին այդ տողով աջակցություն ստացողների ցանկը, չնայած այդ մասին երկրորդ անգամ ենք գրավոր պարզաբանում խնդրել:
«Հիմնադրամի գործունեությունը բավականին ընդգրկուն է: Մասնավորապես, 2017թ. իրականացված շուրջ 1,6 մլրդ դրամի ծախսերի գերակշիռ մասն ուղղվել է՝
ա) «Աջակցություն վիրավոր զինվորներին և զինվորական հաշմանդամներին» բարեգործական հասարակական կազմակերպությանը Երևանում վերականգնողական կենտրոնի համար սարքավորումների ձեռք բերմանը,
բ) ԼՂՀ ֆինանսների նախարարություն-2016 թվականի Ապրիլյան քառօրյա պատերազմից տուժած զինվորական ծառայողներին և խաղաղ բնակիչներին դրամական օգնություն ցուցաբերելու նպատակով,
գ) Տավուշի մարզի Այգեպար համայնք-աջակցություն բեկորային հարվածներից վնասված տանիքների հիմնավերանորոգմանը և նմանատիպ այլ ծրագրերի:
Իրականացվել է նաև աջակցություն մշակութային ոլորտի ծրագրերին, ինչպես օրինակ՝
ա) Շիրակի մարզի Գյումրի համայնքի «Մանկապատանեկան արվեստի պալատ» ՀՈԱԿ-ին աջակցություն երաժշտական գործիքներ ձեռք բերելուն,
բ) «Երիտասարդական պալատ» ՀՈԱԿ-ին՝ աջակցություն երաժշտական գործիքներ ձեռք բերելուն»,- նշել է հիմնադրամի գործադիր տնօրենը:
Վ. Մարկոսյանի հավաստմամբ, նշված ծրագրերը կազմել են այդ հոդվածի շուրջ 95%-ը:
Նախորդ տարիներին նույն հոդվածում ընդգրկված ծախսերը, ըստ գործադիր տնօրենի, նույնպես ուղղվել են նմանատիպ ծրագրերի ֆինանսավորմանը:
«Վստահ եմ, որ հիմնադրամի նվիրատուները բավարարված են մեր կողմից իրականացվող ծրագրերի բովանդակությամբ և արդյունավետությամբ, ինչի մասին լավագույն վկայությունը նրանց շարունակական աջակցությունն է»,- հայտնել է Վարդան Մարկոսյանը:
Թե ինչու է այդ արդյունավետությունը նվազել Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի հետևանքով, որ այս տարվա շրջանավարտների համար այլևս ֆինանսական աջակցություն չի լինելու, հիմնադրամը որևէ հստակեցում չի անում:
Մեկ այլ հարցմամբ խնդրել էինք նաև հայտնել, թե այս տարի իրենց կրթությունը շարունակող 70 ուսանողներին հատկացվող ֆինանսավորումից բացի` ի՞նչ նախագծեր են ֆինանսավորվելու:
««Լույսի»՝ 2017-2018 ուսումնական տարվանից իրենց կրթությունը շարունակող կրթաթոշակառուների փաստաթղթային փաթեթների ընդունման գործընթացը շարունակվելու է մինչև հուլիսի 15՝ ըստ սահմանված կարգի: Օգոստոսի վերջին տեղի կունենա «Լույս» մշակութային, գիտական, կրթական հիմնադրամի խորհրդի նիստ, որտեղ կքննարկվի և կհաստատվի հատկացվող կրթաթոշակների բյուջեն։ Կրթաթոշակների բյուջեն, ինչպես նաև ֆինանսավորման ենթակա այլ նախագծերին և դրանց բյուջեին վերաբերող տեղեկությունները կհրապարակվեն «Լույս» մշակութային, գիտական, կրթական հիմնադրամի 2018 թվականի գործունեությունը ներկայացնող հաշվետվության մեջ»,- հայտնել է Վարդան Մարկոսյանը: |
«Լույս» հիմնադրամի բյուջեի կեսից ավելին ծախսվել է այլ նպատակներով, քան աշխարհի լավագույն բուհերում կրթության աջակցությունն է: Օրինակ՝ 2016 թվականին «Լույս» հիմնադրամի ընդհանուր բյուջեն եղել է 3,9 մլրդ դրամ, որից 1,5 մլրդ-ն է հատկացվել աշխարհի առաջատար բուհեր ընդունված 104 հայազգի ուսանողներին:
2017 թվականին «Լույս» հիմնադրամի ընդհանուր բյուջեն կազմել է 4,7 մլրդ դրամ, որից ընդամենը 1,7 մլրդն է հատկացվել աշխարհի առաջատար բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ ընդունված 116 հայազգի ուսանողների: Մնացյալը տրամադրվել է տարբեր ՀԿ-ների, կառույցների և աշխատավարձերի: Վերջին հինգ տարիների բյուջե/լավագույն բուհեր ընդունվող ուսանողներ հարաբերակցությունը, ինչպես նաև այլ կազմակերպություններին և ծրագրերին ուղղված ծախսերը՝ ստորև ներկայացված գրաֆիկում:
Կառավարության դեր ստանձնած հիմնադրամը
«Լույս» հիմնադրամից 5 տարի շարունակ միլիոնները գերազանցող գումարներ է ստացել պետական ոչ առևտրային 5 կազմակերպություն և 1 հասարակական կազմակերպություն: «Լույս»-ը, կարծես, ստանձնել է կառավարության կամ պետական բյուջեի միջնորդի պարտավորությունները և մշակույթի ու արվեստի ոլորտի հաստատություններին շռայլորեն գումարներ հատկացրել: Հատկանշական է, որ հիմնադրամի ֆինանսական միջոցները գոյացել են նաև կառավարության աշխատակազմից հատկացված տարեկան 100 մլն դրամ գումարից:
Հինգ տարիների աջակցության առյուծի բաժինը տրամադրվել է Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարած Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբին: Հաջորդում է Հովհաննես Չեքիջյանի ղեկավարած Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախումբը, Հայկ Դեմոյանի ղեկավարած Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը, Վահան Մարտիրոսյանի ղեկավարած Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնը և վերջինին կից գործող՝ Սոնա Հովհաննիսյանի ղեկավարած «Հովեր» պետական կամերային երգչախումբը:
Բացի նրանից, որ Հովհաննես Չեքիջյանի ղեկավարած Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախումբը առանձին է ֆինանսավորում ստացել, աջակցություն է ստացել նաև «Չեքիջյան» բարեգործական հիմնադրամը՝ մոտ 10 մլն դրամի չափով 2014 և 2017 թվականներին՝ երգչախմբի կարիքները հոգալու և արտասահմանում կայանալիք համերգների համար:
«Ռոբերտ Սահակյանցի անվան անիմացիոն արվեստանոց» ՀԿ-ն ամեն տարի 20 մլն դրամ է ստացել հիմնադրամից անիմացիոն ֆիլմերի նկարահանման համար: Օրինակ՝ 2013 և 2014 թվականներին Ղ. Աղայանի հեքիաթի հիման վրա «Անահիտ», իսկ 2015, 2016 և 2017 թվականներին՝ Վարազդատ թագավորի մասին պատմող «Օլիմպիոնիկ» լիամետրաժ անիմացիոն ֆիլմերի նկարահանման աշխատանքների համար: Այսինքն՝ 40 մլն դրամ «Անահիտ»-ին, 60 մլն դրամ՝ «Օլիմպիոնիկ»-ին: Վերջինը դեռևս հանրությանը չի ներկայացվել:
«Լույս» հիմնադրամից վերջին 5 տարիներին ֆինանսական աջակցություն ստացած հաստատությունները
«Լույս» հիմնադրամից՝ Սերժ Սարգսյանի սանուհուն ու սանիկին
«Լույս» մշակութային, գիտական, կրթական հիմնադրամն անցնող երկու տարիներին գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանի կնոջ՝ Արիանա Կաոիլիի հիմնադրած «Ճամփորդ» թերթին 95 մլն դրամ է հատկացրել (շուրջ 200 հազար դոլար): Հիշեցնենք՝ Սերժ Սարգսյանը Արոնյանի և կնոջ քավորն է:
Լուս.՝ sport.news.am-ից
«Ճամփորդ» շաբաթաթերթը սկսեց լույս տեսնել 2016 թվականի փետրվարին: Այն անվճար բաժանվում է հասարակական տրանսպորտում: Թերթի արկղերը տեղադրված են հանրային տրանսպորտի գրեթե բոլոր միջոցներում՝ մանուշակագույն և դեղին ավտոբուսներում, տրոլեյբուսներում, միջքաղաքային երթուղիները սպասարկող միկրոավտոբուսներում, խոշոր տաքսի ծառայությունների մեքենաներում: Ի սկզբանե նշվում էր, որ այն պիտի 15 հազար տպաքանակով լույս տեսնի: Այսօր արդեն «Ճամփորդ»-ն իր կայքում հայտնում է, որ ունի օրական առնվազն 50.000 ընթերցող:
Հենց ստեղծման տարում էլ «Լույս» հիմնադրամը «Ճամփորդ» շաբաթաթերթին հատկացրել է 35 մլն դրամ: Հիմնադրամի 2016 թվականի հաշվետվության մեջ այդ նվիրատվությունը ձևակերպված է որպես աջակցություն «Ճամփորդ» հասարակական հիմնադրամին՝ օգնելու և առաջնորդելու երիտասարդ լրագրողներին, իրենց առաջին քայլերն անող տպագիր ԶԼՄ-ներին, ինչպես նաև աջակցելու անկախ լրագրության և քաղաքացիական հասարակության զարգացմանը:
2017 թվականին «Լույս» հիմնադրամը գրեթե կրկնապատկել է «Ճամփորդ»-ի հատկացումը՝ հասցնելով 60 մլն դրամի, չնայած թերթը տարին փակել է 10 հազար տպաքանակով: Արդեն իսկ լույս է տեսել «Ճամփորդ»-ի 111-րդ համարը, որի տպաքանակը 10 հազար օրինակ է:
2014-2015թթ. հիմնադրամը նաև Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիային է հատկացումներ արել: Մասնավորապես, 2014թ. 47 մլն դրամ է հատկացրել «օգոստոսին Նորվեգիայի Տրոմսյո քաղաքում անցկացված համաշխարհային օլիմպիադային մասնակցության համար, օլիմպիական եռակի չեմպիոն՝ Հայաստանի շախմատի հավաքականի մասնակցության համար և Ռուսաստանի Խանտի Մանսիյսկ քաղաքում անցկացվելիք աշխարհի չեմպիոնի կոչման հավակնորդների մրցաշարին Լևոն Արոնյանի մասնակցության համար»:
2015 թվականին շախմատի ֆեդերացիայի 10 մլն դրամ հատկացումը ձևակերպված է որպես ընթացիկ ծրագրերի համար տրամադրվող գումար:
Սարգսյանամերձ կառույցներին
2013 և 2017 թվականներին հիմնադրամը նաև աջակցել է «Այբ» կրթական հիմնադրամին: 2013-ին 114 մլն դրամ է հատկացրել «Այբ կրթական հանգույց» ծրագրի իրականացման համար: 2017-ին 24 մլն դրամ է հատկացվել Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների (FAST) հիմնադրամ ստեղծելու նպատակով:
2016-ին 40 մլն դրամ հատկացվել է «Հանուն Գյումրու և գյումրեցիների» զարգացման հասարակական կազմակերպությանը: Այս կազմակերպությունը 2015-ին հիմնադրել և ղեկավարում է ԱԺ նախկին պատգամավոր Մարտուն Գրիգորյանը: Նա 2009-20015թթ. եղել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության անդամ:
Մեկ առ մեկ ուսումնասիրելով հիմնադրամից աջակցություն ստացողների տվյալները՝ պարզ է դառնում, որ դրանց մեծ մասի հոգաբարձուների խորհրդի կազմում Սերժ Սարգսյանն է կամ նրա տիկին Ռիտա Սարգսյանը: Օրինակ՝ 2015 թ. «Արագիլ» վերարտադրողականության բժշկության աջակցության հիմնադրամին 50 մլն դրամ է հատկացվել, իսկ հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի պատվավոր նախագահը Ռիտա Սարգսյանն է:
«Լույս» հիմնադրամի բյուջեն գոյացել է տարբեր բարերարների և խոշոր, այդ թվում՝ հանքարդյունաբերական ընկերությունների տրամադրած ֆինանսական աջակցությունից: Դրանց թվում են եղել ՀԷՑ-ը, պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի «Ալեքս Գրիգ» ՍՊԸ-ն, Սոթքի ոսկու հանքավայրը շահագործող «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ» ՍՊԸ-ն, Ամուլսարը շահագործել ցանկացող նախկին «Գեոթիմ» ՓԲԸ-ն («Լիդիան»-ի իրավանախորդը), Թեղուտի հանքավայրը շահագործող «Վալլեքս գրուպ» ՓԲԸ-ն, Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը, Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատը, «Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամը, բջջային օպերատորները, «Արդշինբանկը», այլ կառույցներ և անհատներ:

Миллиарды драмов “уплывали” из фонда “Луйс” в неизвестных направлениях
За последние 5 лет фонд “Луйс” выделил из своего бюджета 3,4 млрд драмов различным организациям и программам, данных о которых нет ни в отчетах, ни в ответах на наши запросы. Исполнительный директор фонда скрывает эту информацию.
Деятельность культурного, научного, образовательного фонда “Луйс” пошатнулась вследствие смены власти. Напомним, что 21 апреля 61 выпускник “Луйса” обратился с открытым письмом к премьер-министру Сержу Саргсяну. После смены власти фонд заявил, что в этом году окажет содействие только тем студентам, которые продолжают учебу. Таким образом, молодые люди, поступившие в лучшие университеты мира в 2018 г., оказались в безвыходной ситуации.
Учредителями фонда “Луйс” являются бывший президент Серж Саргсян и бывший премьер-министр Тигран Саргсян. Кроме них в исполнительный совет входят бывший руководитель администрациии президента Армен Геворкян, бывший министр обороны Виген Саргсян и народный артист Роберт Амирханян.
Фонд “Луйс” был создан в 2009 г. Фонд дает возможность молодым армянам получить образование в лучших учебных заведениях мира.
Hetq.am изучил финансовые отчеты фонда за последние пять лет и выяснил, что кроме выполнения своей основной миссии – оказания содействия поступающим в лучшие университета мира студентам, “Луйс” помогал и 40 различным структурам и околовластным организациям. Между тем выделения этих сумм оставались незамеченными.
Содействие неизвестным организациям и программам
“Луйс” специальной строкой выделял крупные суммы на оказание содействия другим аналогичным организациям и социальным программам, о чем не хочет давать разъяснения.
В течение пяти лет указанным организациям было выделено 3,4 млрд драмов. Только в 2017 г. эта сумма составила 1,6 млрд.
Hetq.am направил письменный запрос исполнительному директору фонда Вардану Маркосяну с просьбой предоставить список всех организаций, получивших финансовую помощь отдельной строкой, размер и цель финансовой помощи, которая была оказана в 2009-2017 гг.
Ответ Маркосяна не внес ясность в этот вопрос. Мало того, исполнительный директор, прикрывваясь четырехдневной войной 2016 г., попытался лавировать и не предоставил список тех, кто в вышеуказанные годы получил помощь специальной строкой, хотя мы направили второй запрос с этой же просьбой.
“Деятельность фонда довольно обширна. В частности, в 2017 г. подавляющая часть расходов в размере около 1,6 млрд драмов была направлена:
а) общественной благотворительной организации “Содействие раненным солдатам и военным инвалидам” на приобретение оборудования для реабилитационного центра в Ереване,
б) министерству финансов НКР на оказание денежной помощи военнослужащим и мирным жителям, пострадавшим в результате четырехдневной апрельской войны 2016 г.,
в) общине Айгепар Тавушской области на восстановление поврежденных в результате осколочных ударов крыш домов и реализацию других аналогичных программ.
Было также оказано содействие следующим культурным программам:
а) ГНКО “Палата детско-юношеского искусства” общины Гюмри Ширакской области в приобретении музыкальных инструментов,
б) содействие ГНКО “Молодежная палата” в приобретении музыкальных инструментов”.
По заверению В. Маркосяна, указанные программы составили около 95% этой статьи.
В предыдущие годы включенные в данную статью расходы, по словам исполнительного директора, также были направлены на финансирование аналогичных программ.
“Я уверен, что доноры фонда удовлетворены содержанием и эффективностью реализованных нами программ, о чем наилучшим образом свидетельствует продолжение оказания ими содействия”,- отметил Вардан Маркосян.
Но фонд так и не объяснил, почему после отставки Сержа Саргсяна эта эффективность снизилась и выпускники этого года больше не будут получать финансовую помощь.
Другим запросом мы просили сообщить, какие проекты, помимо оказания финансовой помощи продолжающим свое обучение в этом году 70 студентов, получат финансирование?
Больше половины бюджета фонда “Луйс” было израсходовано не на финансирование обучения армянских студентов в лучших университетах мира, а на другие цели. Так, в 2016 г. общий бюджет фонда составил 3,9 млрд драмов, из которых на оплату обучения в ведущих вузах мира 104 студентов-армян было выделено 1,5 млрд драмов.
В 2017 г. общий бюджет фонда составил 4,7 млрд драмов, из которых лишь 1,7 млрд были выделены на обучение в лучших вузах мира 116 армянских студентов. Остальная сумма была предоставлена различным общественным организациям, структурам, а также на выплату зарплаты.
Фонд, взявший на себя роль правительства
На протяжении пяти лет 5 государственных некоммерческих организаций и одна общественная организация получали от фонда “Луйс” суммы, превышавшие миллионы драмов. “Луйс” как будто взял на себя роль правительства и щедро выделял суммы организациям сферы культуры и искусства. Примечательно, что финансовые средства фонда образовывались также за счет 100 млн драмов, которые выделял аппарат правительства.
Львиная доля пятилетнего финансового содействия досталась Национальному филармоническому оркестру Армении под управлением Эдуарда Топчяна. Далее следуют Национальная академическая капелла Армении под управлением Ованнеса Чекиджяна, Музей-институт Геноцида армян во главе с Айком Демояном, Национальный центр камерной музыки, которым руководит Ваан Мартиросян, и действующий при нем Государственный камерный хор “Овер” под управлением Сона Ованнисян.
Помимо финансирования Национальной академической капеллы Армении во главе с Ованнесом Чекиджяном отдельную помощь в размере около 10 млн драмов на оплату нужд хора и зарубежные гастроли в 2014 и 2017 гг. получил также благотворительный фонд “Чекиджян”.
Общественная организация “Анимационная мастерская имени Роберта Саакянца” каждый год получала от фонда 20 млн драмов на создание анимационных фильмов – в частности фильма “Анаит” по мотивам сказки Казароса Агаяна (20 млн драмов) и снимавшегося в 2013, 2016 и 2017 гг. полнометражного анимационного фильма “Олимпионик” о царе Вараздате (60 млн драмов). Последний пока не представлен общественности.
Учреждения, получившие финансовое содействие от фонда “Луйс” за последние пять лет
Еженедельник “Чампорд” (“Путешественник”) начал издаваться в феврале 2016 г. Газета бесплатно раздавалась в общественном транспорте. Ящики для еженедельника размещены почти во всех автобусах, троллейбусах, совершающих межгородские рейсы микроавтобусах, такси крупных сервисов. Изначально отмечалось, что “Чампорд” должен издаваться тиражом 15 тысяч экземпляров. Уже сегодня на сайте еженедельника сообщается, что число его читателей достигает ежедневно 50 тысяч.
В год создания газеты фонд “Луйс” выделил ей 35 млн драмов. В отчете 2016 г. это пожертвование было оформлено в качестве содействия общественному фонду “Чампорд” с целью помощи молодым журналистам, делающим первые шаги в печатных СМИ, а также оказания содействия развитию независимой журналистики и граждансокго общества.
В 2017 г. фонд “Луйс” почти удвоил финансирование “Чампорда”, доведя сумму до 60 млн драмов, хотя газета закрыла год с тиражом 10 тысяч экземпляров. Уже вышел в свет 111-й номер “Чампорда”, тираж которого составил 10 тыс. экземпляров.
В 2014-2015 гг. Фонд оказывал помощь также Фередации шахмат Армении. В 2014 году 47 млн драмов было выделено на участие трехкратного олимпийского чемпиона - сборной Армении – во всемирной Олимпиаде, которая проходила в норвежском городе Тромсё, и на участие Левона Ароняна в турнире претендентов на звание чемпиона мира в российском городе Ханты-Мансийск”.
Выделенные в 2015 г. Федерации шахмат 10 млн драмов были оформлены в качестве финансирования текущих программ.
Финансовая помощь околосаргсяновским структурам
В 2013 и 2017 гг. Фонд оказал содействие и образовательному Фонду “Айб”. В 2013 г. на реализацию программы “Образовательный узел Айб” было выделено 114 млн дармов. В 2017 г. на создание Фонда науки и технологий Армении (FAST) было выделено 24 млн драмов.
В 2016 г. 40 млн драмов получила общественная организация “Развитие во имя Гюмри и гюмрийцев”. Эту организацию в 2015 г. основал и возглавил бывший депутат Национального Собрания Мартун Григорян. В 2009-2015 гг. Григорян был членом партии “Процветающая Армения”.
Тщательное изучение сведений об организациях, получивших помощь Фонда “Луйс”, показывает, что в совет попечителей большинства из них входят Серж Саргсян и его супруга Рита Саргсян. Так, в 2015 г. Фонду содействия репродуктовной медицине “Арагил” было выделено 50 млн драмов. Почетным председателем совета попечителей этого фонда является Рита Саргсян.
Бюджет Фонда “Луйс” пополнялся за счет финансовой помощи различных благотворителей и крупных компаний, в том числе горнодобывающих. В их число входили “Электросети Армении”, ООО “Алекс Григ” депутата парламента Самвела Алексаняна, эксплуатирующее Соткское золотоносное месторождение ООО “Геопромайнинг Голд”, собиравшееся эксплуатировать Амулсарское месторождение бывшее ЗАО “Геотим” (правопредшественник компании “Лидиан”), эксплуатирующее Техутское месторождение ЗАО “Валлекс групп”, Зангезурский медно-молибденовый комбинат, Капанский горно-обогатительный комбинат, благотоврительный фонд “Ташир”, операторы сотовой связи, “Ардшинбанк” и другие организации и частные лица.
Читайте также “Компания “ЭСА” перечисляла фонду “Луйс” десятки миллионов долларов”
“Процесс приема пакета документов на получение стипендии “Луйса” для лиц, продолжающих свое обучение в 2017-2018 гг., будет продолжаться до 15 июля в соответствии с установленным порядком. В конце августа состоится заседание совета культурного, научного, образовательного фонда “Луйс”, на котором будет обсужден и утвержден бюджет назначаемых стипендий. Сведения о бюджете стипендий и подлежащих финансированию других проектах и их бюджетах будут опубликованы в отчете о деятельности культурного, научного, образовательного фонда “Луйс” за 2018 г.”,- сообщил Вардан Маркосян.