«Լույս» հիմնադրամից միլիարդներ են հոսել անհայտ ուղղություններով
«Լույս» հիմնադրամը վերջին 5 տարիներին իր բյուջեից 3,4 մլրդ դրամի հատկացումներ է արել տարբեր կազմակերպությունների և ծրագրերի, որոնց մասին ոչ հաշվետվություններում, ոչ էլ մեր հարցումների պատասխաններում տեղեկություններ չկան: Հիմնադրամի գործադիր տնօրենը թաքցնում է այդ տեղեկատվությունը:
«Լույս» մշակութային, գիտական, կրթական հիմնադրամի գործունեությունը սասանվեց իշխանափոխության հետևանքով: Հիշեցնենք, որ ապրիլի 21-ին «Լույս»-ի 61 շրջանավարտներ բաց նամակ են հղեցին վարչապետ Սերժ Սարգսյանին։ Իշխանափոխությունից հետո հիմնադրամը հայտարարեց, որ այս տարի կաջակցի միայն ուսումը շարունակող ուսանողներին: Այդպիսով, 2018-ին ընդունվածները հայտնվեցին անելանելի վիճակում:
«Լույս»-ի հիմնադիրներն են նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանը և նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Գործադիր խորհրդում, բացի Ս. Սարգսյանից և Տ. Սարգսյանից, ընդգրկված են նաև նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արմեն Գևորգյանը, պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը և ժողովրդական արտիստ Ռոբերտ Ամիրխանյանը:
«Լույս» հիմնադրամը ստեղծվեց 2009 թվականին: Հիմնադրամը հնարավորություն էր տալիս աշխարհասփյուռ հայ երիտասարդներին կրթություն ստանալ աշխարհի լավագույն համալսարաններում:
«Հետք»-ն ուսումնասիրել է հիմնադրամի վերջին հինգ տարիների ֆինանսական հաշվետվությունները և պարզել, որ, բացի լավագույն համալսարաններում ընդունված ուսանողներին աջակցելու առաքելությունից, հիմնադրամը նաև այլ բնույթի աջակցություն է ցուցաբերել 40 տարբեր կառույցների և իշխանամերձ կազմակերպությունների՝ հիմնավորելով դրանք կանոնադրական այլ տիպի առաքելություններով: Սակայն այդ հատկացումները մնացել են տեսադաշտից դուրս:
Աջակցություն անհայտ կազմակերպություններին և ծրագրերին
«Լույս»-ից անհասկանալի խոշոր գումարներ ու հատկացումներ են արվել հատուկ տողով, այն է՝ աջակցություն այլ համանման կազմակերպությունների և սոցիալական ծրագրերի, որոնց վերաբերյալ հիմնադրամը նույնիսկ չի ցանկանում պարզաբանումներ տալ:
5 տարիների կտրվածքով նշված տողով հատկացվել է 3,4 մլրդ դրամ: Միայն 2017-ին այն հատել է 1,6 մլրդ-ը:
«Հետք»-ը գրավոր հարցմամբ դիմեց «Լույս» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վարդան Մարկոսյանին՝ խնդրելով տրամադրել այդ տողի շրջանակներում ֆինանսական աջակցություն ստացած բոլոր կազմակերպությունների ցանկը, ֆինանսական աջակցության չափը և նպատակը՝ 2009-2017 թվականների համար:
Վարդան Մարկոսյանի պատասխանը որևէ հստակություն չի մտցրել այս տողով կատարված հատկացումների վերաբերյալ: Ավելին, գործադիր տնօրենը 2016թ․ քառօրյա պատերազմի անվան ներքո փորձել է խուսանավել և չի տրամադրել նշված տարիներին այդ տողով աջակցություն ստացողների ցանկը, չնայած այդ մասին երկրորդ անգամ ենք գրավոր պարզաբանում խնդրել:
«Հիմնադրամի գործունեությունը բավականին ընդգրկուն է: Մասնավորապես, 2017թ. իրականացված շուրջ 1,6 մլրդ դրամի ծախսերի գերակշիռ մասն ուղղվել է՝
ա) «Աջակցություն վիրավոր զինվորներին և զինվորական հաշմանդամներին» բարեգործական հասարակական կազմակերպությանը Երևանում վերականգնողական կենտրոնի համար սարքավորումների ձեռք բերմանը,
բ) ԼՂՀ ֆինանսների նախարարություն-2016 թվականի Ապրիլյան քառօրյա պատերազմից տուժած զինվորական ծառայողներին և խաղաղ բնակիչներին դրամական օգնություն ցուցաբերելու նպատակով,
գ) Տավուշի մարզի Այգեպար համայնք-աջակցություն բեկորային հարվածներից վնասված տանիքների հիմնավերանորոգմանը և նմանատիպ այլ ծրագրերի:
Իրականացվել է նաև աջակցություն մշակութային ոլորտի ծրագրերին, ինչպես օրինակ՝
ա) Շիրակի մարզի Գյումրի համայնքի «Մանկապատանեկան արվեստի պալատ» ՀՈԱԿ-ին աջակցություն երաժշտական գործիքներ ձեռք բերելուն,
բ) «Երիտասարդական պալատ» ՀՈԱԿ-ին՝ աջակցություն երաժշտական գործիքներ ձեռք բերելուն»,- նշել է հիմնադրամի գործադիր տնօրենը:
Վ. Մարկոսյանի հավաստմամբ, նշված ծրագրերը կազմել են այդ հոդվածի շուրջ 95%-ը:
Նախորդ տարիներին նույն հոդվածում ընդգրկված ծախսերը, ըստ գործադիր տնօրենի, նույնպես ուղղվել են նմանատիպ ծրագրերի ֆինանսավորմանը:
«Վստահ եմ, որ հիմնադրամի նվիրատուները բավարարված են մեր կողմից իրականացվող ծրագրերի բովանդակությամբ և արդյունավետությամբ, ինչի մասին լավագույն վկայությունը նրանց շարունակական աջակցությունն է»,- հայտնել է Վարդան Մարկոսյանը:
Թե ինչու է այդ արդյունավետությունը նվազել Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի հետևանքով, որ այս տարվա շրջանավարտների համար այլևս ֆինանսական աջակցություն չի լինելու, հիմնադրամը որևէ հստակեցում չի անում:
Մեկ այլ հարցմամբ խնդրել էինք նաև հայտնել, թե այս տարի իրենց կրթությունը շարունակող 70 ուսանողներին հատկացվող ֆինանսավորումից բացի` ի՞նչ նախագծեր են ֆինանսավորվելու:
««Լույսի»՝ 2017-2018 ուսումնական տարվանից իրենց կրթությունը շարունակող կրթաթոշակառուների փաստաթղթային փաթեթների ընդունման գործընթացը շարունակվելու է մինչև հուլիսի 15՝ ըստ սահմանված կարգի: Օգոստոսի վերջին տեղի կունենա «Լույս» մշակութային, գիտական, կրթական հիմնադրամի խորհրդի նիստ, որտեղ կքննարկվի և կհաստատվի հատկացվող կրթաթոշակների բյուջեն։ Կրթաթոշակների բյուջեն, ինչպես նաև ֆինանսավորման ենթակա այլ նախագծերին և դրանց բյուջեին վերաբերող տեղեկությունները կհրապարակվեն «Լույս» մշակութային, գիտական, կրթական հիմնադրամի 2018 թվականի գործունեությունը ներկայացնող հաշվետվության մեջ»,- հայտնել է Վարդան Մարկոսյանը: |
«Լույս» հիմնադրամի բյուջեի կեսից ավելին ծախսվել է այլ նպատակներով, քան աշխարհի լավագույն բուհերում կրթության աջակցությունն է: Օրինակ՝ 2016 թվականին «Լույս» հիմնադրամի ընդհանուր բյուջեն եղել է 3,9 մլրդ դրամ, որից 1,5 մլրդ-ն է հատկացվել աշխարհի առաջատար բուհեր ընդունված 104 հայազգի ուսանողներին:
2017 թվականին «Լույս» հիմնադրամի ընդհանուր բյուջեն կազմել է 4,7 մլրդ դրամ, որից ընդամենը 1,7 մլրդն է հատկացվել աշխարհի առաջատար բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ ընդունված 116 հայազգի ուսանողների: Մնացյալը տրամադրվել է տարբեր ՀԿ-ների, կառույցների և աշխատավարձերի: Վերջին հինգ տարիների բյուջե/լավագույն բուհեր ընդունվող ուսանողներ հարաբերակցությունը, ինչպես նաև այլ կազմակերպություններին և ծրագրերին ուղղված ծախսերը՝ ստորև ներկայացված գրաֆիկում:
Կառավարության դեր ստանձնած հիմնադրամը
«Լույս» հիմնադրամից 5 տարի շարունակ միլիոնները գերազանցող գումարներ է ստացել պետական ոչ առևտրային 5 կազմակերպություն և 1 հասարակական կազմակերպություն: «Լույս»-ը, կարծես, ստանձնել է կառավարության կամ պետական բյուջեի միջնորդի պարտավորությունները և մշակույթի ու արվեստի ոլորտի հաստատություններին շռայլորեն գումարներ հատկացրել: Հատկանշական է, որ հիմնադրամի ֆինանսական միջոցները գոյացել են նաև կառավարության աշխատակազմից հատկացված տարեկան 100 մլն դրամ գումարից:
Հինգ տարիների աջակցության առյուծի բաժինը տրամադրվել է Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարած Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբին: Հաջորդում է Հովհաննես Չեքիջյանի ղեկավարած Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախումբը, Հայկ Դեմոյանի ղեկավարած Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը, Վահան Մարտիրոսյանի ղեկավարած Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնը և վերջինին կից գործող՝ Սոնա Հովհաննիսյանի ղեկավարած «Հովեր» պետական կամերային երգչախումբը:
Բացի նրանից, որ Հովհաննես Չեքիջյանի ղեկավարած Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախումբը առանձին է ֆինանսավորում ստացել, աջակցություն է ստացել նաև «Չեքիջյան» բարեգործական հիմնադրամը՝ մոտ 10 մլն դրամի չափով 2014 և 2017 թվականներին՝ երգչախմբի կարիքները հոգալու և արտասահմանում կայանալիք համերգների համար:
«Ռոբերտ Սահակյանցի անվան անիմացիոն արվեստանոց» ՀԿ-ն ամեն տարի 20 մլն դրամ է ստացել հիմնադրամից անիմացիոն ֆիլմերի նկարահանման համար: Օրինակ՝ 2013 և 2014 թվականներին Ղ. Աղայանի հեքիաթի հիման վրա «Անահիտ», իսկ 2015, 2016 և 2017 թվականներին՝ Վարազդատ թագավորի մասին պատմող «Օլիմպիոնիկ» լիամետրաժ անիմացիոն ֆիլմերի նկարահանման աշխատանքների համար: Այսինքն՝ 40 մլն դրամ «Անահիտ»-ին, 60 մլն դրամ՝ «Օլիմպիոնիկ»-ին: Վերջինը դեռևս հանրությանը չի ներկայացվել:
«Լույս» հիմնադրամից վերջին 5 տարիներին ֆինանսական աջակցություն ստացած հաստատությունները
«Լույս» հիմնադրամից՝ Սերժ Սարգսյանի սանուհուն ու սանիկին
«Լույս» մշակութային, գիտական, կրթական հիմնադրամն անցնող երկու տարիներին գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանի կնոջ՝ Արիանա Կաոիլիի հիմնադրած «Ճամփորդ» թերթին 95 մլն դրամ է հատկացրել (շուրջ 200 հազար դոլար): Հիշեցնենք՝ Սերժ Սարգսյանը Արոնյանի և կնոջ քավորն է:
Լուս.՝ sport.news.am-ից
«Ճամփորդ» շաբաթաթերթը սկսեց լույս տեսնել 2016 թվականի փետրվարին: Այն անվճար բաժանվում է հասարակական տրանսպորտում: Թերթի արկղերը տեղադրված են հանրային տրանսպորտի գրեթե բոլոր միջոցներում՝ մանուշակագույն և դեղին ավտոբուսներում, տրոլեյբուսներում, միջքաղաքային երթուղիները սպասարկող միկրոավտոբուսներում, խոշոր տաքսի ծառայությունների մեքենաներում: Ի սկզբանե նշվում էր, որ այն պիտի 15 հազար տպաքանակով լույս տեսնի: Այսօր արդեն «Ճամփորդ»-ն իր կայքում հայտնում է, որ ունի օրական առնվազն 50.000 ընթերցող:
Հենց ստեղծման տարում էլ «Լույս» հիմնադրամը «Ճամփորդ» շաբաթաթերթին հատկացրել է 35 մլն դրամ: Հիմնադրամի 2016 թվականի հաշվետվության մեջ այդ նվիրատվությունը ձևակերպված է որպես աջակցություն «Ճամփորդ» հասարակական հիմնադրամին՝ օգնելու և առաջնորդելու երիտասարդ լրագրողներին, իրենց առաջին քայլերն անող տպագիր ԶԼՄ-ներին, ինչպես նաև աջակցելու անկախ լրագրության և քաղաքացիական հասարակության զարգացմանը:
2017 թվականին «Լույս» հիմնադրամը գրեթե կրկնապատկել է «Ճամփորդ»-ի հատկացումը՝ հասցնելով 60 մլն դրամի, չնայած թերթը տարին փակել է 10 հազար տպաքանակով: Արդեն իսկ լույս է տեսել «Ճամփորդ»-ի 111-րդ համարը, որի տպաքանակը 10 հազար օրինակ է:
2014-2015թթ. հիմնադրամը նաև Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիային է հատկացումներ արել: Մասնավորապես, 2014թ. 47 մլն դրամ է հատկացրել «օգոստոսին Նորվեգիայի Տրոմսյո քաղաքում անցկացված համաշխարհային օլիմպիադային մասնակցության համար, օլիմպիական եռակի չեմպիոն՝ Հայաստանի շախմատի հավաքականի մասնակցության համար և Ռուսաստանի Խանտի Մանսիյսկ քաղաքում անցկացվելիք աշխարհի չեմպիոնի կոչման հավակնորդների մրցաշարին Լևոն Արոնյանի մասնակցության համար»:
2015 թվականին շախմատի ֆեդերացիայի 10 մլն դրամ հատկացումը ձևակերպված է որպես ընթացիկ ծրագրերի համար տրամադրվող գումար:
Սարգսյանամերձ կառույցներին
2013 և 2017 թվականներին հիմնադրամը նաև աջակցել է «Այբ» կրթական հիմնադրամին: 2013-ին 114 մլն դրամ է հատկացրել «Այբ կրթական հանգույց» ծրագրի իրականացման համար: 2017-ին 24 մլն դրամ է հատկացվել Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների (FAST) հիմնադրամ ստեղծելու նպատակով:
2016-ին 40 մլն դրամ հատկացվել է «Հանուն Գյումրու և գյումրեցիների» զարգացման հասարակական կազմակերպությանը: Այս կազմակերպությունը 2015-ին հիմնադրել և ղեկավարում է ԱԺ նախկին պատգամավոր Մարտուն Գրիգորյանը: Նա 2009-20015թթ. եղել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության անդամ:
Մեկ առ մեկ ուսումնասիրելով հիմնադրամից աջակցություն ստացողների տվյալները՝ պարզ է դառնում, որ դրանց մեծ մասի հոգաբարձուների խորհրդի կազմում Սերժ Սարգսյանն է կամ նրա տիկին Ռիտա Սարգսյանը: Օրինակ՝ 2015 թ. «Արագիլ» վերարտադրողականության բժշկության աջակցության հիմնադրամին 50 մլն դրամ է հատկացվել, իսկ հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի պատվավոր նախագահը Ռիտա Սարգսյանն է:
«Լույս» հիմնադրամի բյուջեն գոյացել է տարբեր բարերարների և խոշոր, այդ թվում՝ հանքարդյունաբերական ընկերությունների տրամադրած ֆինանսական աջակցությունից: Դրանց թվում են եղել ՀԷՑ-ը, պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի «Ալեքս Գրիգ» ՍՊԸ-ն, Սոթքի ոսկու հանքավայրը շահագործող «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ» ՍՊԸ-ն, Ամուլսարը շահագործել ցանկացող նախկին «Գեոթիմ» ՓԲԸ-ն («Լիդիան»-ի իրավանախորդը), Թեղուտի հանքավայրը շահագործող «Վալլեքս գրուպ» ՓԲԸ-ն, Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը, Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատը, «Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամը, բջջային օպերատորները, «Արդշինբանկը», այլ կառույցներ և անհատներ:

Luys Foundation’s Shady Finances: Millions Allocated to Organizations, Both Known and Unknown
Regime change in Armenia has put an end to the operations of the Luys Cultural, Scientific and Education Foundation founded in 2009 by former Armenian President Serzh Sargsyan and former Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan.
Hetq has studied the financial accounts of Luys for the past five years and has uncovered that in addition to providing financial assistance to students accepted at top world colleges, the foundation has also allocated money to some forty organizations, some linked to the former Armenian regime.
While Luys formulated such allocations as part of its charter mission, such payments were kept out of public view.
On the executive board in addition to the above two Sargsyans, were Armen Gevorgyan, former Presidential Chief of Staff, former Minister of Defense Vigen Sargsyan and People’s Artist Robert Amirkhanyan.
Support to Unknown Organizations and Programs
In the accounting statements of Luys, we found baffling and huge allocations made in a ledger line entitled – Support to similar organizations and social programs.
Luys failed to provide details about these allocations that amounted to AMD 3.4 billion over the past five years. (That’s equivalent to US$7.043 million at today’s exchange rate). AMD 1.6 billion was allocated in 2017 alone.
Hetq wrote to Luys Executive Director Vardan Markosyan, asking that he supply Hetq with a list of those organizations which, during 2009-2017, received money for such disbursements, the amount each received, and the nature of the allocation.
Markosyan’s reply was just as vague as the disbursement line itself.
He claimed that all the allocations were in line with the charter of the Luys Foundation and that the accounting documents, audited by KPMG, meet all the requirements of Armenian law.
Markosyan wrote that over the past ten years Luys had financially assisted some 570 university students and that most of the AMD 1.6 billion spent last year went to buy medical equipment for a Yerevan rehabilitation center for injured and disabled soldiers and as cash outlays to soldiers and civilians who suffered during the 2016 Artsakh “Four Day War”.
Some money was also spent to repair roofs in the Tavoush border village of Aygepar damaged due to Azerbaijani gunfire.
Smaller amounts of the AMD 1.6 billion, according to Markosyan, was spent on a number of cultural programs including the purchase of musical instruments for the Children’s Art Palace in Gyumri.
“I am certain that those donating to the Fund are satisfied with the content of the programs we’ve carried out and their effectiveness. The best proof of this is their continued support,” Margosyan wrote in this reply to Hetq.
Margosyan fails to explain why there won’t be any financial assistance to high school grads planning to attend university this year and if it has anything to do with the ouster of Serzh Sargsyan from power.
Hetq sent another query to Luys, asking to know what else it would be doing this year besides processing scholarships to the seventy university student recipients in the system.
More than half of the budget of Luys was spent on items other than financially assisting students at top colleges and universities throughout the world.
For example, the total Luys budget for 2016 was AMD 3.9 billion, of which 1.5 billion was spent on scholarships for 104 Armenian students.
In 2017, the Luys budget amounted to AMD 4.7 billion, of which 1.7 billion was allocated as scholarships for 116 Armenian students. The remainder was allocated to a variety of non-profit organizations or was spent on staff wages.
Luys Foundation: Playing the Role of a Government Agency
Over the past five years, five Armenian SNOCs (state non-commercial organizations) and one non-profit have received millions in hand-outs from Luys. It’s as if Luys acted as an intermediary between the government and organizations in the cultural and art sectors, doling out large amounts of the state budget. Of note is the fact that the Luys Foundation’s financial resources, in addition to individual donations, also came from the AMD 100 million allocated annually by the Armenian government’s staff.
The lion’s share of the money during the past five years went to the Armenian National Philharmonic Orchestra, followed by the Armenian National Academic Choir, The Armenian Genocide Museum-Institute, the National Centre of Chamber Music, and the “Hover” State Chamber Choir, a member of the former.
It’s worth noting that in addition to Ohannes Tchekidjian’s Armenian National Academic Choir receiving financing, the Tchekidjian Charitable Foundation also received 10 million drams in 2014 and 2017, to pay for the choir’s expenses and to cover the costs of performing overseas.
The non-profit Sahakyants Animation Studio received 20 million drams annually from Luys to shoot animation films. In 2013 and 2014 it received 40 million drams to shoot the film “Anahit”, and 60 million drams in 2015, 2016 and 2017 to shoot the “Olimpionik” full length animation films. The latter has yet to be shown publicly.
Luys Foundation: Financial Assistance to Levon Aronian and Wife
During the past two years, the Luys Foundation allocated AMD 95 million (some $200,000) to the Tchamport (Traveler) paper founded by Arianne Caoili, wife of chess grandmaster Levon Aronian. (The photo shows Serzh Sargsyan serving as godfather at their wedding)
Aronian wedding
The freebie paper began publication in February 2016, and was distributed, via boxes, installed at all major public transportation venues – metro, bus stops, etc. The paper’s website claims it has a readership of 50,000.
Luys allocated the weekly 35 million drams during its first year of publication. In the 2016 Luys annual report the expenditure is classified as “assistance to the Tchamport non-profit foundation to help and give guidance to young reporters, to print news outlets taking their first steps, and to assist the independent press and spur the development of political society.”
In 2017, Luys nearly doubled its assistance to the newspaper, allocating AMD 60 million, even though the paper’s print run had decreased from 15,000 to 10,000.
From 2014-2015 Luys allocated money to the Chess Federation of Armenia.
In 2014 it allocated AMD 47 million so that the national team could participate in the International Olympiad in Norway and for Levon Aronian to participate in the Candidates Tournament in Khanty-Mansiysk, Russia.
Luys classified its AMD 10 million allocation to the Chess Federation as assistance to ongoing programs.
Luys Allocations to Organizations Linked to Serzh Sargsyan
In 2013and 2017, Luys assisted the “Ayp” Educational Foundation. In 2013 it allocated AMD 114 million to carry out the Ayp Educational Juncture program. In 2017, it allocated 24 million drams to create the Foundation for Armenian Science and Technology (FAST).
Luys allocated AMD 40 million in 2016 to a non-profit organization called “In the Name of Gyumri and Gyumri Residents”. It was founded in 2015 and is run by former MP Martun Grigoryan, a member of the Prosperous Armenia party from 2009-2015.
Studying the details of those receiving financial assistance from Luys, it’s apparent that Serzh Sargsyan, or his wife Rita, sits on the boards of most of them.
For example, Luys allocated AMD 50 million to the “Aragil” Reproductive Medicine Support Foundation in 2015. Rita Sargsyan is the honorary president of the Aragil’s board of trustees.
So where did Luys get all this money?
In addition to small individual donations and government funding, Luys received large donations as well, including contributions from mining companies. The list of large donors includes the Electric Networks of Armenia CJSC, MP Samvel Aleksanyan’s “Aleks Grig” LLC, GeoProMining Gold LLC (which operates the Sotk gold mine), the now defunct GeoTeam CJSC, Vallex Group CJSC (which operates the Teghout mine), the “Tashir” Charitable Foundation, ArdShinBank, and a number of cell phone operators.
Replying to this, Markosyan writes: “The process of accepting documents from Luys scholarship recipients for the 2017-2018 academic year will continue until July 15, according to procedure. A council session of the Luys Cultural, Scientific and Educational Foundation will take place at the end of August, during which the scholarship budget will be discussed and approved. The scholarship budget and other projects subject to financing, and information related to their budget, will be published in Luys Foundation’s 2018 Activity Report.”