Ադանան նորից ծաղկում է, բայց արդեն առանց հայերի
Առավոտյան Ստամբուլ-Ադանա չվերթի ինքնաթիռն իջնում է Ադանայի Շաքիր Փաշայի անվան օդանավակայանում: Հայ և թուրք լրագրողներից բաղկացած մեր խմբին արդեն սպասում է ավտոբուսը և անգլախոս թուրք էքսկուրսավարը' Ֆերզանը, ով առաջիկա մեկ շաբաթը ուղեկցելու է մեզ մինչև թուրք-վրացական սահման: Ֆերզանը ներկայանում է Մարտին շրջանից' Հյուսիսային և Արևելյան Անատոլիայի մասնագետ: Մեր այցը աշխատանքային է, բայց մեզ տանում են քաղաքի տեսարժան վայրերը' ճանաչողական շրջայցի:
Առաջին կանգառը Ուլու-Ջամի մզկիթն է: Ֆերզանը զգուշացնում է իգական սեռի ներկայացուցիչներիս' եթե մտնում եք, ապա անպայման գլխաշորով, իսկ ոտնամանները բոլորը հանում են մուտքի մոտ:
Ֆերզանը պատմում է, որ այս մզկիթը կառուցվել է 17-րդ դարում: Մինչդեռ մզկիթի պատին գրված է' ULUCAMi-1541: Ստեղծման տարեթվի և Ֆերզանի նշած թվի անհամապատասխանության պատճառները կարելի է գտնել պատմական աղբյուրներում, օրինակ, Հայկական համառոտ հանրագիտարանում:
Ուլու-Ջամին, կամ նախկինում Սուրբ Հակոբ հայկական եկեղեցին, 17-րդ դարում է վերածվել մզկիթի: Հայկական պետականության անկումից հետո Ադանան գրավել, ավարի ու ավերածության են մատնել Եգիպտոսի արաբական, սուլթանական զորքերը: 1378թ. քաղաքը զավթել են Ռամազանյան տոհմի թուրքմեները, XVդ. 2-րդ կեսից' օսմանյան թուրքերը: Նվաճողները Սուրբ Հակոբի հոյաշեն եկեղեցին վերածել են մզկիթի և կոչել Ուլու-ջամի: Ֆերզանին ասում եմ այդ մասին, պատասխանում է, որ հնարավոր է, որ այդպես է, ինքը Ադանայի մասնագետ չէ:
Մզկիթին կից իսլամի ուսուցման համալսարանն է, անվանում են' Ռամզանօղլու մեդրեսեսի: Այն կարելի է համեմատել հայաստանյան հոգևոր ճեմարանի կամ աստվածաբանության ֆակուլտետի հետ, անշուշտ, ոչ մեծությամբ, այլ բովանդակային տեսակետից: Ռամզանօղլու մեդրեսեսում պատրաստում են ապագա կրոնավորների: Այստեղ ամեն ինչ են սովորեցնում, բնական գիտություններից մինչև հումանիտար առարկաներ:
Հաջորդ կանգառը Հուստինյանոս կայսեր անվան քարե կամուրջն է' 310 մետր երկարությամբ և 12 մետր լայնությամբ: Կամուրջը ձգվում է քաղաքի կենտրոնից հոսող Սեյան գետի վրայով և համարվում է Ադանայի սիմվոլը:
Ի վերջո, ադանացիների հպարտությունը նաև նորակառույց Սավանջե մզկիթն է, որը բազում նմանություններ ունի Ստամբուլի հայտնի Սուլթան Ահմեդի հետ: Սավանջեն սկսվել է կառուցվել 1988-ին, ավարտվել' տասը տարի անց:
Մեր կազմակերպիչներին խնդրում ենք մզկիթներից բացի մեզ ուղեկցել նաև հայկական որևէ թաղամաս, որտեղ մնացած լինեն հայերի տները: Ասում են' չկա: Թերզանն էլ ավելացնում է, որ գուցե հայեր կան Ադանայում, բայց չեն ասում, որ հայ են: Վերևում նշած նույն պատմական աղբյուրը վկայում է, որ XIXդ. սկզբին Ադանան ունեցել է մոտ 12600 (3000 տուն) հայ բնակչություն, որոնց բարեկարգ տները (մեծ մասամբ երկհարկանի) պատված են եղել պտղատու պարտեզներով, այգիներով, ծաղկաստաններով:
Հայերի ձեռքում կենտրոնացված է եղել քաղաքի արդյունաբերությունն ու առևտուրը, ունեցել են բազմաթիվ գործարաններ' մահուդի, կերպասի, բամբակի, ներկերի օղու, գարեջրի, արհեստանոցներ' ոսկերչական, արծաթագործական, գորգագործական, կարպետագործական, կաշեգործական, խեցեգործական և այլն: Ծաղկում է ապրել նաև մշակութային կյանքը. եղել է թատրոն, հիվանդանոցներ, վարժարաններ, եկեղեցիներին կից' դպրոցներ: Ադանան զանգվածաբար հայաթփվել է 1909, 1915 և 1922-23 թթ.:
Միջերկրական ծովի ափին գտնվող Ադանան մեծությամբ 5-րդ քաղաքն է Թուրքիայում' ավելի քան 1.5 մլն բնակչությամբ: Ադանան այժմ էլ հայտնի է իր բամբակով և գյուղատնտեսությամբ: Ադանայի բիզնեսի ծաղկաման մասին փաստում է նաև Չուքորովայի (Դաշտային Կիլիկիա) երիտասարդ գործարարների ասոցիացիայի ղեկավար Հական Չելիքը (Երիտասարդ բիզնեսմենների ասոցիացիան ստեղծվել է 1992-ին, միավորում է բիզնեսի տարբեր սեկտորներ, այդ թվում նաև արդյունաբերություն, առևտուր, գյուղատնտեսություն և այլն): Որոշ անկումից հետո Ադանան այժմ կրկին զարգացում է ապրում: Մասնավորապես, նախորդ տարի արտահանման ծավալները մոտ մեկ մլրդ դոլար են կազմել: Գրեթե նույքան էլ ներմուծման ծավալներն են:
Հական Չելիքը Չուքորովան համեմատում է Թուրքիայի արդյունաբերական մյուս կենտրոնների' Ստամբուլի, Իզմիրի կամ այլ քաղաքների հետ, և նշում, որ Թուրքիայի տարբեր հատվածներում բիզնեսի զարգացվածության մակարդակների տարբերություններն ակնհայտորեն նկատելի են, սակայն Չուկորովան ակնհայտ առաջընթաց է ապրում: Շրջանում բնակչության թիվը ավելի քան 5 մլն է: Այն երկու մեծ նավահանգիստ ունի, որոնք ապահովում են ելքը' դեպի դուրս, այսինքն' իրենց արտադրանքն արտահանելու հնարավորություններն այս տարածաշրջանում մեծ են. քանզի կան նաև օդանավակայաններ, երկաթգծեր, և որ պակաս կարևոր չէ' տարածաշրջանը գտնվում է գլխավոր մայրուղիների խաչմերուկում:
Թուրք գործարարն ասում է, որ իրենց ասոցիացիայի գործարարները կուզենային համագործակցել հայ գործընկերների հետ: Նա Հայաստանը դիտարկում է իր հարևաններից մեկը և ցանկանում է զարգացնել հարաբերությունները նաև հայ բիզնեսմենների հետ: «Մենք տեսնում ենք, որ հայկական և թուրքական պետությունները իրենց տեսությունն ունեն պատմության վերաբերյալ, բայց մենք կարծում ենք, որ որքան շատ մարդկային հարաբերությունները զարգանան, այդքան էլ բիզնես հարաբերությունները կզարգանան, և հնարավոր կլինի հրաժարվել այդ տեսություններից»,- ասում է Հական Չելիքը:
Հանդիպմանը ներկա մյուս գործարարները ևս հայտնում են իրենց պատրաստակամությունը, բայց նաև նշում, որ տեղյակ չեն, թե Հայաստանի բիզնես ոլորտում ինչպիսի իրավիճակ է, և արդյոք հայ գործարարներն էլ իրենց հերթին պատրաստ են համագործակցել թուրքերի հետ: Այնուամենայնիվ, Չելիքը հավելում է, որ եթե հայերը կարողանան հաղթահարել իրենց նախապաշարմունքները, թուրքերի հետ, իրենք տարբեր ոլորտներում կկարողանան համագործակցել: Եվ դա կլինի նաև հարաբերություններ հաստատելու միջոց:

Адана вновь процветает, но уже без армян
Самолет, совершающий рейс Стамбул-Адана, утром совершает посадку в аэропорту им.Шикара Паши в Адане. Нашу группу из армянских и турецких журналистов уже ждут автобус и англоязычный гид-турок по имени Ферзан, который в течение недели будет сопровождать нас до турецко-грузинской границы.
Ферзан представляется как специалист по Северной и Восточной Анатолии. Наш визит носит рабочий характер, однако нас везут и на экскурсию по достопримечательностям города.
Первая остановка – мечеть Улу-Джами. Ферзан предупреждает: если женщины захотят зайти вовнутрь, нужно обязательно прикрыть голову платком, а обувь оставить у входа. Ферзан рассказывает, что мечеть построена в 17-ом веке, однако мы видим написанную на стене надпись – ULUCAMi-1541. Причины несоответствия названной Ферзаном даты и года, указанного на стене мечети, можно найти в исторических источниках, например, в Краткой армянской энциклопедии.
Улу-Джами, а в прошлом армянская церковь сурб Акоп, была переделана в мечеть в 17-ом веке. После того, как армянская государственность перестала существовать, Адана была захвачена, разграблена и разрушена арабскими, султанскими войсками из Египта. В 1378 г. город захватили туркмены племени Рамазанян, а со второй половины XV в. – османские турки. Захватчики превратили прекрасную армянскую церковь сурб Акоп в мечеть, которую назвали Улу-Джами. Я рассказываю об этом Ферзану. Он говорит, что возможно, так и было, он не специалист по Адане.
При мечети действует университет по изучению ислама, который называется медресе “Рамзаноглу”. Это заведение можно сравнить с армянской духовной семинарией или богословским факультетом, разумеется, не по величине, а по содержанию.
Следующая остановка – каменный мост имени императора Юстиниана. Его протяженность 310 метров, ширина 12 метров. Мост перекинут через реку Сейан, которая течет в центре города и считается символом Аданы.
И, наконец, гордость жителей города – новая мечеть Савандже, которая очень напоминает известную мечть султана Ахмеда в Стамбуле. Савандже начали строить в 1988 г., а завершили спустя 10 лет.
Мы просим организаторов кроме мечетей повезти нас в какой-нибудь армянский квартал, где сохранились дома армян. Нам сказали, что ничего такого нет. А Терзан добавил, что в Адане, возможно, и есть армяне, но они скрывают свою национальность.
Между тем вышеуказанный источник опять-таки свидетельствует о том, что в начале 19-го века в Адане жило около 12.600 армян, которые имели благоустроенные дома (в основном двухэтажные) с фруктовым садами, цветниками. В руках армян были сосредоточены промышленность и торговля, многочисленные заводы и фабрики, ювелирные, ковроткаческие, кожевенные мастерские. Действовали также театры, больницы, гимназии, церковные школы. Массовое уничтожение армян в Адане было осуществлено в 1909, 1915 и 1922-23 гг.
Расположенная на берегу Средиземного моря Адана – пятый по величине город Турции, где живет 1,5 млн человек. Сегодня город известен хлопком и сельским хозяйством. О процветании бизнеса в Адане говорит также руководитель Ассоциации молодых предпринимателей Чукоровы (Киликия) Акан Челик. (Ассоциация молодых бизнесменов была создана в 1922 г. и объединила различные секторы бизнеса, в том числе промышленность, торговлю, сельское хозяйство и т.д.) После небольшого экономического упадка Адана сегодня вновь переживает подъем. В частности, в прошлом году объемы экспорта составили окол 0,5 млрд долларов. Почти столько же составляет импорт.
Сравнивая Чукорову с остальными промышленными центрами Турции – Стамбулом, Измиром и другими городами, Акан Челик отмечает, что разница в уровнях развития бизнеса в различных районах Турции очевидна, однако наибольший экономический прогресс наблюдается в Чукорове. Численность населения этого региона составляет более 5 миллионов. Здесь находятся два крупнейших в стране порта, которые обеспечивают связь с другими странами, что создает большие возможности для экспорта продукции. Помимо морских путей в Чукорове имеются аэропорты, железная дорога, и, что не менее важно, регион находится на перекрестке главный магистралей.
По словам турецкого бизнесмена, входящие в их ассоциацию предприниматели хотели бы сотрудничать с армянскими коллегами. Челик рассматривает Армению как одно из соседних государств и хочет развивать отношения с армянскими бизнесменами. “Мы видим, что у Армении и Турции свои подходы к истории. Но мы считаем, что чем больше будут развиваться человеческие отношения и бизнес, тем легче будет отказаться от этих теорий”,- говорит Акан Челик. Участвовавшие во встрече другие педприниматели также выразили готовность к сотрудничеству, но отметили, что не знают, какая ситуация в сфере бизнеса в Армении и готовы ли к сотрудничеству армянские предприниматели.
Тем не менее, Челик говорит, что если армяне смогут преодолеть свое отношение к туркам, то можно будет сотрудничать в различных сферах. И это тоже даст возможность установить отношения.