«Միլիարդները թող պահեն իրենց, մեր բնությունը մեզ համար անգին է»
«Միլիարդները թող պահեն իրենց, մեր բնությունը մեզ համար անգին է»,- այս մասին Ամուլսարի ոսկու հանքավայրի թեմայով հավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց «Ամուլսարն առանց հանքի» նախաձեռնության անդամ Գեղամ Օհանյանը:
Խոսելով Ամուլսարի հանքի շրջակայքում բողոքի ակցիաների շարունակականության մասին՝ Գեղամ Օհանյանն ասաց, որ ակցիաները շարունակվելու են այնքան ժամանակ մինչև տեսչական մարմնի ու «Լիդիան»-ի հետ համաձայնություն ձեռք չբերվի հանքում աշխատանքները գոնե ժամանակավորապես կասեցնելու մասին, որից հետո կքննարկվի փակված ճանապարհները բացելու հարցը:
«Մեր ընդհանուր տրամադրվածությունը միանշանակ է՝ հանքը չի գործելու: Երբ որ պետք լինի ճանապարհները փակվելու են»,- ասաց Գեղամ Օհանյանը:
Ասուլիսի ժամանակ հարց հնչեց նաև «Լիդիան Արմենիա» ընկերության կազմակերպած ակցիաների մասին: Բանախոսներից Սոնա Ռուշանյանը նշեց, որ ակցիաներն ամբողջությամբ ուղղորդված են եղել «էմոցիոնալ ճնշմամբ: Լրիվ նորմալ է, որ «Լիդիանի» աշխատողները իրենց աշխատանքը կորցնելու վախից եկել էին գործատուի կազմակերպած ակցիաներին: Աշխատողներից շատ հաճախ լսում ենք, որ իրենք էլ են դեմ հանքի շահագործմանը, սակայն հեռանկարային այլ աշխատանք չունենալով` աշխատում են: Այսինքն՝ «Լիդիան»-ի աշխատողների կողմից ինչ-որ սրտանց պայքար չենք տեսնում»,- ասաց Սոնա Ռուշանյանը:
Հիշեցվեց նաև «Լիդիան»-ի` 400 միլիոն դոլար ներդնելու, ինչպես նաև ընկերության՝ ներդրումների պաշտպանվածության մասին հայտարարությունները: Այսինքն՝ հանքի փակումը կասկածի տակ չի՞ դնի Հայաստանի՝ որպես ներդրումային ապահով դաշտ լինելը: «Ամուլսարն առանց հանքի» նախաձեռնության մեկ այլ անդամ Մերի Սերոբյանը նշեց, որ «Լիդիան»-ի համար Հայաստանը ապահով դաշտ կլիներ, եթե նրանք անվտնագ գործեին:
«Երբ որ մենք տեսնում ենք, թե ինչ վնասներ է հասցնում դեռևս չշահագործվող հանքը, պատկերացնում ենք, թե ինչ տեղի կունենա, երբ սկսեն սարը բացել և ոսկին հանել»,- նշեց Մերի Սերոբյանը:
Գեղամ Օհանյանն էլ ավելացրեց, որ «Լիդիան»-ը չի կարող հանքը անվտանգ շահագործել, քանի որ հնարավոր չէ կառավարել ստորգետնյա ջրերի հոսքը, իսկ երբ դրանք հասնեն մետաղական շերտերին, կդառնան թունավոր: Բացի այդ, բնապահպանը նշեց, որ տարածաշրջանի բնակիչները արդեն իսկ իրենց վրա զգում են հանքի վնասակար ազդեցությունը` նույնիսկ միայն շինարարական աշխատանքների պատճառով:
Խոսելով «Լիդիան»-ի կողմից պետությանը դատի տալու հնարավոր սցենարի մասին՝ հաշվի առնելով այն փաստը, որ ՀՀ կառավարությունն է հանքը շահագործելու թույլտվությունը տվել, Մերի Սերոբյանը նշեց, որ «Լիդիան»-ի դեպքում «գործ ունենք փաստաթղթերի ոչ արժանահավատ տեղեկությունների հետ»:
Գեղամ Օհանյանը նշեց, որ «Լիդիան»-ը հիմա խուճապի մեջ է, և դա արտահայտվում է տարբեր տեղերում նրա ցուցաբերած վարքով:
«Մենք նույնիսկ մի միջադեպ ենք ունեցել անգլիացի մասնագետի հետ լեռան վրա: Երբ մենք շատ հանգիստ զրուցում էինք, նա սկսեց հայհոյել: Հանդիպում են նաև հարբած օտարերկրացիներ»,- ասաց Գեղամ Օհանյանը:
Հունիսի 6-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այցը Ամուլսար Գեղամ Օհանյանը դրական գնահատեց.
«Միայն այն, որ նա չհորդորեց քաղաքացիներին բացել Ամուլսար տանող ճանապարհները, արդեն իսկ լավ է»,- եզրափակեց բնապահպանը:
Նշենք, որ այցի ընթացքում վարչապետը հիշեցրել է, որ հանքի վերաբերյալ որոշումները պետք է հիմնված լինեն բացառապես փաստերի, այլ ոչ թե էմոցիաների վրա: Նիկոլ Փաշինյանը միևնույն ժամանակ ընդգծել է, որ եթե հանքի շահագործման բոլոր պրոցեսները տեղի ունենային գործող կառավարության օրոք, ինքը չէր ցանկանա, որ այսպիսի հանք գոյություն ունենար Ջերմուկի մոտակայքում:

“Миллиарды пусть оставят себе. Для нас наша природа бесценна”
“Миллиарды пусть оставят себе. Для нас наша природа бесценна”,- заявил на сегодняшней пресс-конференции по вопросу Амулсарского золотоносного месторождения член иициативы “Амулсар без месторождения” Гегам Оганян.
Говоря о непрекращающихся акцях протеста на подступах к горе Амулсар, Гегам Оганян отметил, что акции будут проводиться до тех пор, пока между инспекционным органом и компанией “Лидиан” не будет достигнуто согласие хотя бы о временном прекращении работ на месторждении, после чего можно будет обсудить вопрос о разблокировании дорог.
“Наш общий настрой состоит в том, что месторождение не должно действовать. Когда появится необходимость, дороги будут заблокированы”,- сказал активист.
На пресс-конференции прозвучал также вопрос об акциях, организуемых компанией “Лидиан”. Активист Сона Рушанян отметила, что эти акции обусловлены только лишь эмоциональным давлением. “То, что работники “Лидиан” из страха потерять работу пришли на организуемые работодателем акции, вполне нормально. Мы часто слышим от работников, что они тоже против эксплуатации месторождения, но из-за отсутствия перспективы трудоустройства им приходится работать на “Лидиан”,- сказала С.Рушанян.
Представители СМИ напомнили также об обещании компании “Лидиан” внедрить 400 млн долларов и ее заявлениях о защищенности инвестиций. Не вызовет ли закрытие месторождения сомнение в надежности инвестиционного поля в Армении? – поинтересовались участники пресс-конференции.
Член инициативы “Амулсар без месторождения” Мери Серобян отметила, что для “Лидиан” Армения была бы надежным инвестиционным полем в том случае, если бы компания действовала безопасно. “Но когда мы видим, какой ущерб причиняет месторождение еще до эксплуатации, то уже представляем, что будет, когда начнется добыча золота”,- сказала М.Серобян.
В свою очередь Гегам Оганян добавил, что “Лидиан” не может эксплуатировать месторождение безопасным методом, поскольку управлять потоком подземных вод невозможно, а когда вода достигнет металлических слоев, то начнется ее отравление. Кроме того, жители региона уже на этапе строительных работ почувствовали вредное воздействие месторождения, сказал эколог.
Говоря о возможной подаче “Лидиан” судебного иска протива государства, учитывая тот факт, что правительство дало разрешение на эксплуатацию месторождения, Мери Серобян сказала, что в случае с “Лидиан” “имеем дело с представленными в документах недостоверными сведениями”.
По словам Гегама Оганяна, представители компании сейчас в панике, что проявляется в их поведении.
Посещение 6 апреля Амулсара премьер-министром Николом Пашиняном активист расценил положительно.
“Одно то, что он не призвал граждан разблокировать дороги, ведущие к месторождению, уже хорошо”,- добавил активист.
Отметим, что в ходе визита премьер напомнил о том, что решения по месторждению должны быть основаны исключительно на фактах, а не на эмоциях. Вместе с тем Пашинян подчеркнул, что если бы все процессы по эксплуатации месторждения происходили при действующем правительстве, то он бы не захотел, чтобы рядом с Джермуком существовало такое месторождение.