Պարսկահայ գործարարի և Գագիկ Ծառուկյանի համատեղ բիզնեսը՝ եղվարդցիների դժգոհության պատճառ
Հուլիսի 10-ի առավոտվանից Կոտայքի մարզի Եղվարդ քաղաքի Նատի թաղամասի բնակիչներն ու նույն թաղամասում գտնվող չրի արտադրամասի աշխատակիցները փակել էին Եղվարդ-Երևան մայրուղին: Ցուցարարները պահանջում էին «Արմօյլ» ընկերության ղեկավարությունից գոնե ժամանակավորապես կասեցնել նավթամթերքի վերամշակման գործարանի շինարարական աշխատանքները: Ըստ ցուցարարների՝ կառուցվելիք գործարանը, որը գտնվում է բնակելի տներից մի քանի տասնյակ մետր հեռավորության վրա, կարող է մեծ վնաս հասցնել շրջակա միջավայրին:
Բողոքի ցույցի մեկնարկից 1 ժամ անց գործարան ժամանեց «Արմօյլ» ընկերության տնօրեն, պարսկահայ գործարար Ալֆրեդ Աբեդին, ով արդեն 6 տարի է՝ ապրում է Հայաստանում: Բնակիչները անմիջապես շրջապատեցին Աբեդիին և հայտնեցին իրենց դժգոհությունը: Գործարարը ի պատասխան բնակիչների բողոքների՝ նշում էր, որ գործարանից արտանետումներ չեն լինելու, և այն ոչ մի վտանգ չի ներկայացնում շրջակա միջավայրին: Աբեդին բացատրեց, որ գործարանի տարածքում այրման գործընթաց չի լինելու, իսկ արտադրությունը տեղի է ունենալու ոչ թե քիմիական, այլ ֆիզիկական ներգործությամբ:
Աբեդին նշեց նաև, որ գործարանում հում նավթ չի մշակվելու, այլ մշակվելու է յուղերի և բիտումի հումք, որի արտադրանքի գերակշիռ մասը նախատեսում են արտահանել: Այնուամենայնիվ, բնակիչները թերահավատորեն էին վերաբերվում Ալֆրեդ Աբեդիի հավաստիացումներին՝ պահանջելով անկախ փորձաքննություն:
Նախորդ տարի, երբ կրկին աղմուկ էր բարձրացել գործարանի կառուցման շուրջ, Նատի թաղամասի բնակիչները դիմել էին բնապահպանության նախարարություն՝ խնդրելով հայտնել, թե ինչու գործարանը չի ենթարկվել շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության: Նախարարությունից տեղեկացրել էին, որ «Արմօյլ» ընկերության՝ ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնին տրամադրած փաստաթղթերի համաձայն՝ շինարարական աշխատանքները նախատեսվում են իրականացնել 1361 քառակուսի մետր կազմող մակերեսի վրա, որը որպես քաղաքաշինական կառույց չի գերազանցում փորձաքննության ենթակա 1500 քառակուսի մետր կառուցապատման մակերեսը:
Սակայն հարկ է նշել, որ «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման և փորձաքննության մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն՝ նավթավերամշակման գործարանը քաղաքաշինական կառույց չէ: Սույն օրենքի 14-րդ հոդածի 4-րդ մասի 3.բ կետը սահմանում է, որ նավթավերամշակման արտադրությունը քիմիական արդյունաբերության ուղղություն է և ենթակա է փորձաքննության:
Ըստ Եղվարդի համայնքապետարանի՝ «Հետք»-ին տրամադրած տվյալների՝ «Արմօյլ» ՓԲԸ-ն Նատի թաղամասում ունի սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող 2.66 հեկտար տարածք, որը ձեռք է բերել ֆիզիկական անձանցից:
Ալֆրեդ Աբեդին պատմեց, որ 2016 թվականի հունիս-հուլիս ամիսներին ֆինանսական խնդիրների պատճառով գործարանի շինարարությունը դադարեցվել էր, որոշվել էր նաև կասեցնել «Արմօյլ» ընկերության գործունեությունը: Այնուհետև պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանը այցելել է Իրան, հանդիպել տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչներին և ըստ Ալֆրեդ Աբեդիի՝ օգնություն առաջարկել:
«Ծառուկյանի այցելությունից հետո մենք հանդիպեցինք նրան, ներկայացրինք գործարանի նախագիծը: Հետո մեր առաջարկությամբ Գագիկ Ծառուկյանը ներգրավվեց որպես գործընկեր»,- նշեց պարսկահայ գործարարը:
«Հետք»-ի հետ զրույցում Ալֆրեդ Աբեդին նշեց, որ «Արմօյլ» փակ բաժնետիրական ընկերության բաժնետոմսերի 50%-ը պատկանում է ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին, մյուս կեսը՝ իրանահայ գործարար Հենրիկ Տեր-Ղուկասյանին, որն էլ հանդիսանում է «Արմօյլ»-ի հիմնադիրը:
Բողոքի ցույցին զուգահեռ Եղվարդի քաղաքապետարանում ժամը 12:00-ին մեկնարկել էր նավթամթերքի գործարանի՝ շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության նախնական գնահատման հայտի վերաբերյալ հանրային քննարկում, որին մասնակցում էին Ալֆրեդ Աբեդին, Եղվարդի համայնքապետի տեղակալ Կարեն Հարությունյանը, «Արմօյլ» ընկերության աշխատակիցներ և Նատի թաղամասի բնակիչներ:
Քննարկմանը հայտնի դարձավ, որ «Արմօյլ» ընկերությունը դիմել է «Արամ Գալոյան» Ա/Ձ-ին շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության նախնական գնահատման հայտ մշակելու համար, որից հետո ընկերությունը դիմելու է բնապահպանության նախարարություն, ստանալու է տեխնիկական առաջադրանք, որի հիման վրա էլ մշակվելու է հիմնական գնահատման հայտը, որում ներկայացված կլինեն նավթամթերքի վերամշակման գործարանի հնարավոր ռիսկերը: Այս թեմայով ևս երեք հանրային քննարկում է նախատեսվում, որի ժամանակ էլ կներկայացվեն հիմնական գնահատման հայտի մանրամասները:
Ձախից՝ «Արմօյլ»-ի գլխավոր տնօրեն Ալֆրեդ Աբեդին, աջից՝ Եղվարդի համայնքապետի տեղակալ Կարեն Հարությունյանը
Հանրային քննարկման ժամանակ բնակիչները կրկին դժգոհություն հայտնեցին, հորդորեցին Աբեդիին դադարեցնել գործարանի շինարարությունը՝ մինչև համապատասխան ընթացակարգերի ավարտը, սակայն Աբեդին նորից վստահեցրեց բնակիչներին, որ «Արմօյլ»-ի գործողությունները օրինական են:
Այնուհետև բողոքի ակցիայի վայր է ժամանել Կոտայքի մարզպետի տեղակալ Վասակ Վարդանյանը, ով ցուցարարների հետ զրույցի ընթացքում երաշխավորել է, որ եթե փորձաքննության արդյունքում պարզվի, որ գործարանը նույնիսկ չնչին վնաս է ներկայացնում շրջակա միջավայրին, ապա գործարանի աշխատանքները կդադարեցվեն: Փոխմարզպետի և ցուցարարների զրույցից հետո Եղվարդ-Երևան մայրուղու երթևեկությունը վերականգնվել է:
Ալֆրեդ Աբեդին «Հետք»-ի հետ զրույցում հայտնել էր, որ գործարանի շինարարական աշխատանքները կավարտվեն մոտակա 2-3 ամիսների ընթացքում:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 18-ին ՀՀ քննչական կոմիտեն հաղորդագրություն էր տարածել՝ հայտնելով, որ «Արմօյլ» ՓԲԸ-ին նավթամթերքի վերամշակման գործարանի կառուցման համար թույլտվություն տալուն խոչընդոտ հանդիսացող քաղաքաշինական փաստաթղթերում Եղվարդ համայնքի պաշտոնատար անձանց կողմից ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ են մտցվել՝ նշված ընկերությանը թույլատրելով Եղվարդի Նատի թաղամասում կառուցել այդ գործարանը։
Մասնավորապես՝ 2015 թվականի նոյեմբերի 20-ին Եղվարդի համայնքի ղեկավարի թիվ 399 որոշմամբ «Արմօյլ» ՓԲԸ-ին տրամադրվել է ճարտարապետահատակագծային առաջադրանք՝ ընկերությանը պատկանող հողատարածքում արտադրական և օժանդակ շինություններ կառուցելու վերաբերյալ, իսկ նույն տարվա նոյեմբերի 30-ին տրվել է թիվ 26 նախագծման թույլտվությունը, որտեղ կառուցման ենթակա շինությունները գնահատվել են որպես 3-րդ կատեգորիայի ռիսկայնության աստիճան ունեցող օբյեկտ։ Քննությամբ պարզվել էր, որ նույն փաստաթղթի, այն է՝ թիվ 26 նախագծման թույլտվության մեկ այլ օրինակում կառուցվող շինության ռիսկայնությունը դասվել է «4-րդ կատեգորիայի»։
Բացի այդ, ըստ ՔԿ-ի հաղորդագրության, ոչ ճիշտ տեղեկություններ են հայտնաբերվել կառուցման ենթակա շինության իրական ծավալների վերաբերյալ, որոնց պայմաններում նավթավերամշակման գործարան կառուցելու թույլտվություն է տրամադրվել առանց շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման ու փորձաքննության։
Քննչական կոմիտեն դեռևս այլ մանրամասներ չի հաղորդում, հարուցված քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է:
Հավելենք նաև, որ «Հետք»-ը հարցումներ է ուղարկել բնապահպանության և արտակարգ իրավիճակների նախարարություններ՝ խնդրելով տրամադրել տեղեկություններ, թե արդյոք «Արմօյլ» ընկերությունը պահպանել է համապատասխան իրավական ընթացակարգերը նավթամթերքի վերամշակման գործարանը կառուցելու ընթացքում:

Совместный бизнес иранского предпринимателя и Гагика Царукяна вызвал недовольство егвардцев
Утром 10 июня жители квартала Нати города Егвард и работники действующего здесь цеха по производству сухофруктов перекрыли автомагистраль Егвард-Ереван. Участники акции протеста требовали от руководства компании “Армойл” ввременно прекратить строительство нефтеперерабатывающего завода. По словам егвардцев, завод строится в нескольких десятках метров от жилых зданий и может причинить большой вред окружающей среде.
Спустя час после начала акции протеста на завод прибыл директор компании “Армойл” предприниматель-армянин из Ирана Альфред Абеди, который уже шесть лет живет в Армении. Егвардцы, окружив Абеди, стали выражать свое недовольство. Директор заверил собравшихся, что в процессе деятельности завода выбросов не будет. Он также объяснил, что на предприятии будет перерабатываться сырье для масел и битума, а подавляющая часть продукции должна экспортироваться.
Несмотря на это, егвардцы скептически отнеслись к заверениям Альфреда Абеди, потребовав проведения независимой экспертизы.
Когда в прошлом году вокруг строительства завода вновь был поднят шум, жители квартала обратились в Министерство охраны природы с просьбой сообщить, почему для строительства завода не была проведена экспертиза воздействия на окружающую среду. Министерство сообщило, что, согласно документам компании “Армойл”, строительные работы предусмотрено осуществить на площади 1361 кв.метр, которая не превышает подлежашую экспертизе территорию площадью 1500 кв.м.
Следует, однако, отметить, что, согласно закону РА "Об оценке воздействия на окружающую среду и экспертизе", нефтеперерабатывающий завод не является градостроительным сооружением. П.3 ч.4 ст.14 данного закона устанавливает, что нефтеперерабатывающее производство является направлением химической промышленности и подлежит экспертизе.
Альфред Абеди рассказал, что в июне-июле 2016 г. строительство завода было прекращено из-за финансовых проблем. Тогда же было решено прекратить деятельность компании “Армойл”. Но вскоре после этого депутат Национального Собрания Гагик Царукян приехал Иран, где встретился с представителями армянской общины, которым предложил свою помощь.
“Мы встретились с Гагиком Царукяном и представили проект завода, после чего предложили ему стать нашим партнером”,- рассказал иранский предприниматель.
В беседе с Hetq.am Абеди отметил, что одна половина акций строящегося нефтеперерабатывающего завода принадлежит Гагику Царукяну, другая – компании “Армойл”, учредителем которой являеятся армянин из Ирана Генрик Тер-Гукасян.
В 12.00, параллельно акции протеста, в мэрии Егварда начались публичные слушания по заявке на предварительную оценку воздействия завода на окружающую среду, в которых приняли участие Альфред Абеди, заместитель главы Егварда Карен Арутюнян, сотрудники компании “Армойл” и жители квартала Нати.
В ходе обсуждения стало известно, что “Армойл” обратилась в организацию “Арам Галоян” для разработки заявки на оценку воздействия на окружающую среду. После этого компания намерена обратиться в Министерство охраны природы с целью получения технического задания, на основе которого будет разработана заявка на основную оценку, в которой должны быть изложены возможные риски нефтеперерабатывающего завода. По этому вопросу предусмотрено провести еще три публичных обуждения, в ходе которых будут представлены детали заявки на основную оценку.
Слева – директор ЗАО “Армойл” Альфред Абеди, справа – заместитель главы общины Егвард Карен Арутюнян
В ходе публичных слушаний жители вновь выразили недовольство, призвав Абеди прекратить строительство завода до завершения соответствующих процедур, однако Абеди в очередной раз заверил егвардцев, что все действия компании “Армойл” носят законный характер.
Затем на место проведения акции прибыл заместитель губернатора Котайка Васак Варданян, который в беседе с участниками акции гарантировал, что если в результате экспертизы выяснится, что завод причиняет окружающей среде даже малейший вред, строительные работы будут прекращены. После беседы с вице-губернатором автомагистраль Егвард-Ереван была разблокирована.
В беседе с Hetq.am Альфред Абеди сообщил, что строительные работы будут завершены в ближайшие 2-3 месяца.
Напомним, что 18 июня Следственный комитет РА распространил сообщение о том, что в градостроительные документы на строительство компанией “Армойл” нефтеперерабатывающего завода должностные лица администрации Егварда включили ложные сведения, разрешив компании строить завод в квартале Нати.
Кроме того, были выявлены недостоверные сведения и относительно реальных объемов строящегося предприятия, в результате чего разрешение на строительство нефтеперерабатывающего завода было выдано без проведения оценки на окружающую среду.
Следственный комитет пока не сообщает подробности, предварительное следствие по возбужденному уголовному делу продолжается.
Добавим, что Hetq.am направил запросы в министерства охраны природы и чрезвычайных ситуаций с просьборй предоставить сведения о том, придерживалась ли компания “Армойл” в ходе строительства нефтеперерабатывающего завода соответствующих правовых процедур. Ответы на запросы мы опубликуем сразу после их получения.