Կարմիր խաչի հայաստանյան պատվիրակությունը «կոնֆիդենցիալ երկխոսություն» է սկսել գերեվարված Կարեն Ղազարյանի հարցով
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) հայաստանյան պատվիրակությունը «կոնֆիդենցիալ երկխոսություն» սկսել է համապատասխան մարմինների հետ հուլիսի 15-ին ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից գերեվարված Բերդավանի բնակիչ Կարեն Ղազարյանի հարցով: Այս մասին «Հետք»-ի հետ զրույցում հայտնեց ԿԽՄԿ հայաստանյան պատվիրակության թվային հաղորդակցման պատասխանատու Գոհար Տեր-Հակոբյանը:
«Այս պահին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն կապի մեջ է ներգրավված բոլոր կողմերի, իշխանությունների և պատկան մարմինների հետ: Մենք գործում ենք՝ համաձայն մեր մանդատի և աշխատելաոճի: Կարող եմ ասել, որ ըստ մեր ընթացակարգերի՝ այդ պրոցեսը սկսվել է»,- նշեց Գոհար Տեր-Հակոբյանը:
Վերջինս նշեց, որ այս պահին չի կարող տեղեկություններ տրամադրել Կարեն Ղազարյանի պահման պայմանների և նրա առողջական վիճակի մասին:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հաղորդագրություն էր տարածել՝ հայտնելով, որ ՀՀ զինված ուժերի դիվերսիոն խումբը հայ-ադրբեջանական սահմանի Ղազախի շրջանի ուղղությամբ փորձել է հատել սահմանը։ Իսկ ադրբեջանական զինուժի ստորբաժանումները հայտնաբերել եւ հետ են մղել, իսկ խմբի անդամներից մեկին՝ Կարեն Ղազարյանին գերի են վերցրել։
Սակայն ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը և ոստիկանության հասարակայնության հետ կապի և լրատվության վարչության պետ Աշոտ Ահարոնյանը հերքեցին ադրբեջանական կողմի տարածած այն տեղեկությունը, թե Կարեն Ղազարյանը դիվերսիոն խմբի անդամ է՝ նշելով, որ նա Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղի բնակիչ է՝ ծնված 1984 թվականին:
Արծրուն Հովհաննիսյանն ու Աշոտ Ահարոնյանը տեղեկացրել էին նաև, որ Կարեն Ղազարյանը առողջական խնդիրներ ունի, ինչպես նաև չի ծառայում և երբեք չի ծառայել ՀՀ զինված ուժերում:

Армянская делегация МККК начала “конфиденциальный диалог” по вопросу взятого в плен Карена Казаряна
Армянская делегация Международного Комитета Красного Креста начала “конфиденциальный диалог” по вопросу взятого в плен 15 июля вооруженными силами Азербайджана жителя Бердавана Карена Казаряна. Об этом Hetq.am сообщила представитель армянской делегации МККК Гоар Тер-Акопян.
“На данный момет Международный Комитет Красного Креста поддерживает связь со всеми вовлеченными сторонами, властями и компотентными органами. Могу сказать, что этот процесс начался в соответствии с нашими процедурами”,- отметила Г.Тер-Акопян.
Представитель армянской делегации МККК не смогла предоставить сведения об условиях содержания и состоянии здоровья Карена Казаряна.
Напомним, что накануне Министерство обороны Азербайджана распространило сообщение о том, что диверсионная группа Вооруженных сил РА попыталаась пересечь границу в направkении Казахского района армяно-азербайджанской границы. Однако подразделения ВС Азербайджана обнаружили и отбросили назад диверсионную группу, а одного из членов группы, Карена Казаряна, взяли в плен.
Однако пресс-секретарь Министерства обороны РА Арцрун Ованнисян и начальник управления информации и по связям с общественностью Полиции Ашот Агаронян опровергли информацию азербайджанской стороны о том, что Карен Казарян был членом диверсионной группы, отметив, что он житель села Бердаван Тавушской области, 1984 г.р.
А.Ованнисян и А.Агаронян также сообщили, что у Карена Казаряна проблемы со здоровьем, он не служит и никогда не служил в Вооруженных силах РА.