Կարենը չի լսի, եթե ընտանիքը ձեռք չբերի 8000 եվրո արժողությամբ սարքը
Կարեն Ազարյանը լսում է՝ գլխին հարմարեցված լսողական սարքի միջոցով։ Մայրը՝ Նարինեն, պատմում է, որ ամեն անգամ, երբ նրա ականջից քնելու կամ լողանալու նպատակով հանում են սարքը, Կարենը խուճապի է մատնվում, խնդրում է, որ այն իրենից հեռու չտանեն։
3 տարեկանում Կարենը մինինգիտ է տարել, ինչի արդյունքում կորցրել է լսողությունը։ 6 տարեկանում նրան վիրահատել են՝ կոխլեար իմպլանտացիայի միջոցով վերականգնելով լսողությունը։ Նման վիրահատության ընթացքում մարդու ներքին ականջում տեղադրվում է իմպլանտը, իսկ ականջին և գլխին՝ դրան էլեկտրական ազդանշան փոխանցող պրոցեսորը։ Այն համարվում է բարձր տեխնոլոգիաների կիրառմամբ վիրահատություն, և Հայաստանում կատարվում է 2004թ-ից։ Կարենին վիրահատել են հաշմանդամների «Փյունիկ» միության և «Caro & Co» ընկերության սեփականատեր Ռոզա Ալփերթի բարեգործության շնորհիվ:
Լսողական սարքի ներքին իմպլանտը մշտապես ժամկետի մեջ է, իսկ արտաքին պրոցեսորը, որն այս պահին Կարենը կրում է, գերմանական Freedom մակնիշի է, որի պիտանելիության ժամկետը 5 տարի է։ Մի քանի ամսից Կարենի սարքի ժամկետը լրանում է։
Freedom սարքեր այլևս չեն արտադրվում, և Կարենին անհրաժեշտ է գնել Nucleus 6, որի արժեքը մոտ 8000 եվրո է: Երեխայի ծնողներն այն ձեռք բերել չեն կարող, քանի որ ընտանիքում միայն մայրն է աշխատում։ Դիմել են Առողջապահության նախարարություն, որտեղից պատասխանել են, որ կոխլեար իմպլանտի արտաքին պրոցեսորի ապահովումը պետության կողմից երաշխավորված անվճար բուժօգնություն կառավարության որոշմամբ չի սահմանվում, հետևապես նախարարությունն օգնել չի կարող։
Լսողության խնդրի պատճառով Կարենի խոսքը զարգացած չէ։ Նա հաճախում է Երևանի լսողության խանգարումներ ունեցող երեխաների հատուկ դպրոց, որտեղ լոգոպետների աշխատանքի շնորհիվ, սկսել է բառեր արտաբերել։ Կարենը նաև «Մուղդուսյան արվեստի կենտրոնի» սան է, որտեղ նկարչության և կավագործության միջոցով փորձում է արտահայտվել ու ստեղծագործել։
Մայրը՝ Նարինեն, ասում է, որ 5 տարի նորմալ լսելուց հետո, եթե չկարողանան ձեռք բերել սարքը, երեխան սթրեսի կենթարկվի, քանի որ լսողության սարքը նրա համար կենսական նշանակություն ունի։
Կարենի ծնողների հետ կապ հաստատելու համար կարող եք դիմել խմբագրություն՝ [email protected] հասցեով կամ +374 10 563363 հեռախոսահամարով։ Կարող եք նաև մեկնաբանություն թողնել՝ մեկնաբանությունների դաշտում։

Шестилетний Карен не сможет слышать, если семья не приобретет аппарат за восемь тысяч евро
Карен Азатян слышит благодаря слуховому аппарату. Мать мальчика, Нарине, рассказала, что каждый раз, когда перед сном или купанием они снимают аппарат, у мальчика начинается паника, он просит, чтобы аппарат не уносили далеко.
В три года Карен перенес менингит, вследствие чего потерял слух. В шесть лет его прооперировали, вставили кохлеарный имплант, благодаря чему слух восстановился. К уху и голове Карена прикреплен передающий сигнал звуковой процессор с электронной начинкой. В Армении такие операции с применением высоких технологий проводятся с 2004 г. Карена прооперировали благодаря помощи Союза инвалидов “Пюник” и собственника компании «Caro & Co» Розы Альперт.
Внутренний имплант слухового аппарата не имеет срока использования, а вот внешний процессор необходимо менять каждые пять лет. Через несколько месяцев срок действия процессора, который использует Карен, истекает. Мальчику необходим аппарат Nucleus 6 стоимостью около 8 тысяч евро. Родители не могут его приобрести, так как в семье работает только мать. Они обратились в Министерство здравоохранения, где им ответили, что по решению правительства бесплатная медицинская помощь при обеспечении внешним процессором кохлеарного импланта не предусмотрена, поэтому Минздрав не может помочь в этом вопросе.
Из-за проблемы со слухом речь Карена не развита. Он посещает спецшколу для детей с нарушениями слуха, где благодаря работе логопедов уже начал произносить слова. Карен ходит и в Центр искусств “Мухдесян”, где занимается рисованием и гончарным делом.
Если семье не удастся приобрести аппарат, то мальчик, который уже пятый год слышит, испытает сильный стресс, поскольку слуховой аппарат имеет для него жизненно важное значение.
Связать с родителями Карена можно через редакцию Hetq.am – [email protected] или по телефону: +374 10 563363. Можно также оставить комментарий в поле для комментариев.