Հայոց պատմության պառակտիչ «սրբագրիչը»
Գաղտնիք չէ, որ քաղաքական, պատմական անցյալի փորձությունները կարող են փորձառություն դառնալ: Միայն թե դրա համար մի պարտադիր նախապայման կա. ստի, կեղծիքի բացառումը: Ստի վրա չի ստեղծվի ո’չ պետություն (դե, եթե ստեղծվի էլ մի 70 տարի հազիվ գոյատևի), ոչ էլ պատմություն (չբացահայտված պատմական կեղծիքներ չկան, կան դեռև’ս չբացահայտված պատմական կեղծիքներ):
Այս ամենը, հաստատ, գաղտնիք չէ նաև իմ ծանոթ «գործիչներից» մեկի` Ռաֆիկ Համբարձումյանի համար: Որպես վաստակավոր ազգասեր, նա հատկապես դեմ է ի’ր ազգի պատմության կեղծարարությանը: Այդ է վկայում վերջերս նրա մի հրապարակումը, ավելի ճիշտ` հրապարակման վերնագիրը` «Հայոց պատմության խեղաթյուրումը այլևս անհանդուրժելի է»: Առաջ անցնենք ու տեսնենք, թե ովքեր են խեղաթյուրում հայոց պատմությունը: Միայն թե չշտապեք գուշակել:
Ըստ Ռաֆիկ Համբարձումյանի, մեր պատմությունը խեղաթյուրողները ոչ ավել, ոչ պակաս` Մովսես Գորգիսյանի ծննդյան 50-ամյակի առթիվ լրատվամիջոցներում նրան դրվատանքի խոսքեր ասողներն են: Դե, մեր ճշմարիտ հայրենասերն էլ չի դիմացել ու փորձել է քողազերծել պատմական իրականությունը:
Տեքստից երևում է, որ Ռաֆիկ Համբարձումյանի սրտին առել է հատկապես Մովսես Գորգիսյանի մասին արված նահատակ որակումը: Անտեղյակների համար նա պարզել է նշյալ բառի բացատրությունը` «Նահատակը նա է, ով գիտակցված գնում է զոհաբերվելու` հավատացած, որ միայն իր կյանքի գնով է հնարավոր ապահովել յուրայինների կյանքն ու հաղթանակը»:
Այսինքն, Ռաֆիկ Համբարձումյանը բառի իմաստը տանում է դեպի բազումների համար միայնակ զոհվելու առաքելությունը: Հատուկ պարոն Համբարձումյանի համար բերեմ նահատակ բառի բառարանային բացատրությունը. «որևէ գաղափարի` համոզմունքի համար տուժած կամ զոհված մարդ» (ԳԱ «Ժամանակակից հայոց լեզվի բացատրական բառարան»): Նահատակ բառի հոմանիշն է զոհ-ը (Ա. Սուքիասյան, «Հայոց լեզվի հոմանիշների բացատրական բառարան»):
Հետաքրքիր է, երբ ապրիլի 24-ին հայկական բոլոր լրատվամիջոցները ոգեկոչում են 1,5 մլն հայ նահատակներին, Ռաֆիկ Համբարձումյանն ինչո՞ւ չի ընդվզում` բերելով նահատակ բառի իր բացատրությունը: Չէ՞ որ այդ զոհերը չեն տեղավորվում խնդրո առարկա որակման` իր բերած բացատրության մեջ:
Մինչդեռ Մովսեսը հենց «գաղափարի` համոզմունքի համար զոհված մարդ է»: Մովսեսը քաղաքական գործիչ էր, որը չհապաղեց իր ընկերների հետ միասին զենք վերցնել, այն ժամանակվա ամենականոնավոր` Անկախության բանակի մարտիկների հետ մեկնեց ճակատ ու ընկավ հենց առաջին օրերին: Արցախյան պատերազմում մենք հազարավոր զոհեր ենք տվել: Այդ ո՞ր ստահակի մտքով կարող է անցնել մեղադրողի դիրքից քննարկել որևէ ազատամարտիկի զոհվելու հանգամանքները. իսկ այդ ինչո՞ւ է զոհվել:
Ռաֆիկ Համբարձումյանը Մովսեսի դեպքում անգամ այդ ինչու-ի պատասխանն է տալիս` Մովսեսի համար նահատակ-ի փոխարեն առաջարկելով մի այլ որակում. «...փորձառու մարտիկների հորդորները անտեսելու պատճառով 1990թ. հունվարին ազերի դիպուկահարի գնդակից սպանված անձ» (ընդգծումն իմն է): Վստահաբար հայտարարում եմ, որ հոդվածագրի այս պատասխանատու հայտարարությունը ստոր ու քողարկիչ միտումով է արված:
Լավ, ինչո՞ւ է Ռաֆիկ Համբարձումյանը Մովսեսի մասին ասված գնահատանքի խոսքերից այսքան սրտնեղում: Այս հարցի պատասխանը հենց ինքն է տալիս, երբ շարունակում ենք կարդալ նրա հրապարակումը: Ոչ ծավալուն տեքստի մեջ Համբարձումյանը ուղիղ ութ անգամ իրեն է վերագրում շարժման ու դրան նախորդած տարիներին արված որոշակի գործեր. «իմ կազմակերպած», «իմ ղեկավարած», «իմ խմբագրած», «իմ հանձնարարած» և այլն: Բայց այս եսագարության շարանի մեջ ամենից զազրելին այն հայտարարությունն է, որ անկախության գաղափարը «հանրավորողն ու տարածողը» ինքն է եղել` խմբագրելով «Անկախություն» թերթը և լինելով վերջինիս «գաղափարատուն»:
Ռաֆիկ, անկախության գաղափարի համար իրար գումարած` հայ անկախականների մոտ 250 տարվա կյանք է զոհաբերվել: Այդ տարիները նրանք իրենց ապրելու ժամանակից են տվել, մինչ դու զբաղված էիր քո կարմիր ապագան կերտելով: Որտե՞ղ էիր այն ժամանակ, երբ ազնվության ու ազնվականության տիպար Ստեփան Զատիկյանը մահապատժի էր գնում հանուն անկախության գաղափարի, երբ մենք` անկախականներս, մեր կյանքն աներկբա դնում էինք զոհասեղանին` դուրս գալով դարի գերտերության դեմ, երբ բանտն ու աքսորը, անվերջանալի, հետապնդումներն ու հալածանքը մեր մշտական ուղեկիցն էին: Ինչո՞ւ այն ժամանակ խիզախություն չունեցար մասնակցելու որևէ դատավարության կամ թեկուզ թաքուն այցելելու դատապարտյալներից որևէ մեկի ընտանիքին, ինչպես այդ անում էին մարդիկ, ովքեր մեզ հետ չէին, բայց հոգու խորքում մեր համակիրն էին:
Պարույր Հայրիկյանից իմացա, որ կա մեկը, որը պատրաստ է քաղաքական հոդվածներ գրելու, միայն թե գաղտնի, միայն թե թաքստոցից, ռիսկի իսպառ բացակայության պայմաններում: Այդ մեկը դու էիր, Ռաֆիկ Համբարձումյան, որ անգամ շարժման տարիներին քո անուն-ազգանունով հանդես չէիր գալիս, այլ ընտրել էիր Համազասպ ծածկանունը ու թաքնվել էիր դրա տակ: Այդ ամենից հետո ինչպե՞ս կարող ես քեզ ներկայացնել որպես Հայաստանում անկախության գաղափարի ջահակիր: Այդ որտե՞ղ և ո՞ր դարբնոցում այդպես կոփվեցիր որպես ապագա գուրու:
Այն տարիներին Պարույր Հայրիկյանը մարդկանց ոգեշնչելու մի մեթոդ էր կիրառում. քաղաքականության մեջ չոչ անողին ներշնչում էր, որ նա միակն է ու անփոխարինելի, որ այս կամ այն գաղտնիքը միայն նրան է վստահում: Այդ ինձ համար անընդունելի մեթոդը շատերին էր խանդավառում` ուռճացնելով նրանց եսը, մինչև որ ուշքի էին գալիս, հեռանում կամ թշնամանում: Այդ եսապաշտության բավիղներում ամենից շատ դու թափառեցիր:
Իսկ արդեն շարժման եռուն շրջանում, երբ քո թաքստոց-բարիկադն իր իմաստը կորցնում էր, դու նրա վրայով մի ճկուն ցատկ կատարեցիր ուղիղ դեպի հարթակ: Դա իսկական գաղափարատուի ցատկ էր: Բայց մի րոպե: Ո՞վ էր այն, ի հակադրություն քեզ` խանդավառ երիտասարդը, որ հայտնվել էր «քո նախապատրաստած», «քո կազմակերպած» միտինգում, հարթակի` քեզ համար նախատեսված տեղում:
Ո՞վ էր այդ Մովսես Գորգիսյանը: Նրան «լիկվիդացնել» էր պետք: Հենց այս առաջարկով էլ ներկայացար, երբ առաջին անգամ տեսա քեզ: Հիշո՞ւմ ես, Նորքի անտառում էինք: Այդ դո’ւ էիր Մեխակ Գաբրիելյանի միջոցով գաղտնի հանդիպում խնդրել աչքից հեռու մի տեղում: Ծանոթացանք, ու դու միանգամից երկու առաջարկ արեցիր` լիկվիդացնել Մովսես Գորգիսյանին (այն դեպքում, երբ Մովսեսը ԱԻՄ-ի հիմնադիր անդամ էր) և ԱԻՄ-ում աշխատավարձ սահմանել: Ես երկու առաջարկդ էլ մերժեցի:
Իսկ երբ ժամանակ անցավ, և արդեն նպատակահարմար էր, որ ԱԻՄ-ում աշխատողներին դրամական փոխհատուցում տրվի, ես հրաժարվեցի այդ գումարից` այն փոխանցելով ծնողազուրկ երեխաներին կամ զոհված ազատամարտիկների ընտանիքներին: Պատկերացնում եմ, թե ոնց կզարմանայիր, եթե այդ մասին իմանայիր:
Իսկ հիշո՞ւմ ես, թե ինչպես էիր իրար հետևից քո բոլոր ելույթներով ու արարքներով ստվեր գցում անկախության գաղափարին, ձախողում մեր ամեն մի նախաձեռնություն այն վտանգավոր շրջանում, երբ այնքան փխրուն էր ճշմարտության բաժակը, որ մատուցվում էր պատմական անարդարության դեմ ոտքի ելած, բռունցքված, բայց և քաղաքականապես անփորձ մեր ժողովրդին: Մովսեսն իր ճկունությամբ, սուր մտքով ու հմայքով քանի՞ անգամ է փրկել իրավիճակը ու նաև` քո վիճակը:
Իրար հաջորդած նման դեպքերից հետո էր, որ Մովսեսը, որ խորին հարգանք ուներ իրենից ավագների նկատմամբ, քեզ «չեկիստ» անվանեց, իսկ դու քո իսկ ստեղծած տպավորությունը ցրելու համար, հանուն անկախության գաղափարի, դարձյալ մի ճկուն ցատկ կատարեցիր, բայց այս անգամ` ուղիղ դեպի Մովսեսի կոշիկը` այն համբուրելու համար:
Բոլոր ներկաները զարմացած ու ցնցված էին, նույնիսկ «քո օգնականներ» Վարագ Առաքելյանն ու Մեխակ Գաբրիելյանը: Երևի ամենից շատ քո ա’յդ արարքը չես կարողանում ներել Մովսեսին: Բայց սպասիր, բանից պարզվում է` դու լավ ես ցատկում: Միայն թե իզուր ես ցատկդ որպես թռիչք ներկայացնում: Դու ունակ չես թռչելու:
Դու, Ռաֆիկ Համբարձումյան, ձախողակ ես անգամ որպես սնապարծ: Քո «Հայոց պատմության խեղաթյուրումը այլևս անհանդուրժելի է», կամ որ նույնն է` «Հերիք է գովաբանեք Մովսես Գորգիսյանին» հրապարակման մեջ Մովսեսին հակադրում ես արցախյան կռվում զոհված և իրենց արժանի գնահատանքը չստացած ազատամարտիկներին, խոսում նրանց շահերից:
Նախ` ազգային հերոսի կոչումը լիմիտավորված չէ, և Մովսեսի պատճառով չէ, որ, օրինակ, Լեոնիդ Ազգալդյանը, որ ԱԻՄ-ի Անկախության բանակի ռազմական խորհրդի անդամ էր, հերոսի կոչում չի ստացել: Պատճառն այն է, որ մեր երկրում դեռևս չի ձևավորվել գնահատանքի մշակույթը:
Իրենց գլուխը արցախյան պատերազմում դրած շատ արժանավոր մարդիկ կան, որ ստվերում են մնացել: Դա ցավոտ խնդիր է, որը դու փորձում ես շահարկել` մեղքի սուր ծայրն ուղղելով Մովսեսի հիշատակի դեմ:
Բայց Մովսեսը մի ուրիշ մեղք էլ ունի: Նա, ում համար դու ափսոսում ես անգամ «զոհվել» բառը, ըստ քեզ, «իր անփորձության պատճառով խփնվել է ազերի դիպուկահարի գնդակից» (ընդգծումն իմն է), ու նաև երկու ազատամարտիկի մահվան պատճառ դարձել: Ուրեմն ինչո՞ւ չես առաջարկում հետմահու մահապատժի ենթարկել Մովսեսին: Կամ ինչո՞ւ ես այդքան բարի, որ Մովսեսի հետ միասին մեր մյուս զոհված տղերքին էլ չես մեղադրում անփորձության մեջ:
Բայց որքա~ն փորձված ես դու:
Եվ այս ամենը դու ասում ես անցյալի փորձությունները փորձառություն դարձնելու, պատմական սուտն ու կեղծիքը վեր հանելու, ճշմարտությունը վերականգնելու դիրքերից, որովհետև լավ գիտես դրանց կարևորությունը ու նաև պատմական անարդարություններ ճաշակած ժողովրդի` ճշմարտություն որոնելու մղումը: Փնտրել ու գտե՞լ ես հայոց պատմությունը խեղաթյուրողներին:
Բարձրաձայն կարդա քո գրած հոդվածը ու կտեսնես, որ իրականում փորձել ես սնապարծությունդ բավարարել: Բայց ինչո՞ւ Մովսեսի հաշվին: Որովհետև ողջ չէ ու քեզ պատասխան չի՞ տա, որովհետև էլ ստիպված չե՞ս լինի քո իսկ նախաձեռնությամբ նրա կոշիկը համբուրել: Դու նրանից ավելի մեռած ես ու պարզապես ուզում ես քաղաքական կյանքում հոգեդարձ լինել:
Դե ուրեմն լսիր, թե քեզ ինչ եմ ասում. ծամիր քո քաղաքական ուխտը ուղտի դանդաղկոտությամբ, միայն թե այդպես գարշահոտ մի թքիր քեզնից վերև: Սա քեզ` մի խորհուրդ: Երկրորդ խորհուրդս` էլ մի զբաղվիր քաղաքական դիակապտությամբ, դա ազնիվ չէ, ու մի ստիպիր, չեմ ուզում իմ իրավունքով քեզ ասել. «Տվոյո մեստը վոզլե պարաշա, սուկա»:

Деструктивный “корректор” армянской истории
Не секрет, что политические и исторические испытания прошлого могут стать опытом. Только для этого есть одно обязательное предусловие: исключение лжи и обмана. На лжи не создать ни государства (даже если и создать, то вряд ли оно просуществует более 70 лет), ни истории (нет нераскрытых исторических фальсификаций, есть пока еще нераскрытые исторические фальсификации).
Все это, наверняка, не является тайной и для одного из моих знакомых “деятелей” Рафика Амбарцумяна. Заслуженный патриот, он особенно против фальсифицирования истории своего народа. Об этом свидетельствует его недавняя публикация, точнее, заголовок публикации “Искажение армянской истории более недопустимо”. Пойдем дальше и посмотрим, кто же искажает армянскую историю. Только не торопитесь угадать.
Согласно Рафику Амбарцумяну, исказителями нашей истории являются ни больше ни меньше восхваляющие в информационных средствах Мовсеса Горгисяна по случаю 50-летия со дня его рождения. Ну, наш истинный патриот также не выдержал и постарался обнажить историческую реальность.
Из текста видно, что Рафик Амбарцумян особенно близко к сердцу принял определение мученика, применяемое к Мовсесу Горгисяну. Для непосвященных он поясняет смысл данного слова: “Мучеником является тот, кто осознанно приносит себя в жертву, уверенный в том, что лишь ценой своей жизни можно обеспечить жизнь и победу близких”.
То есть, Рафик Амбарцумян относит смысл слова к миссии гибели одного во имя многих. Специально для господина Амбарцумяна приведу словарное толкование слова мученик: “человек, пострадавший или погибший за какую-либо идею, убеждение” (АН “Современный толковый словарь армянского языка”). Синоним слова мученик – жертва (А. Сукиасян “Толковый словарь синонимов армянского языка”).
Интересно, когда 24 апреля все армянские средства массовой информации взывают к памяти 1.5 млн. жертв, почему Рафик Амбарцумян не протестует, приводя свое толкование слова мученик. Ведь эти жертвы не вписываются в данное определение, в данное им толкование.
Тогда как именно Мовсес - “человек, погибший за идею, убеждение”. Мовсес был политическим деятелем, который вместе со своими друзьями без промедления взялся за оружие, вместе с бойцами, в то время самой регулярной армии Независимости, отправился на фронт и погиб в первые же дни. В Арцахской войне пали тысячи жертв. В голове какого мерзавца могла возникнуть мысль об обсуждении обстоятельств гибели кого-либо из борцов за свободу с позиции обвинителя: а почему он погиб?
Рафик Амбарцумян в случае с Мовсесом дает ответ и на это “почему”, предлагая вместо мученика дать Мовсесу другое определение: “... вследствие пренебрежения советами опытных бойцов в январе 1990 убит пулей снайпера” (мое выделение). С уверенностью заявляю, что это ответственное высказывание автора статьи носит подлый и маскирующий характер.
Хорошо, отчего же Рафика Амбарцумяна так огорчают сказанные о Мовсесе слова признания? Он сам же и отвечает на этот вопрос в продолжении своей публикации. В тексте небольшого объема Амбарцумян ровно восемь раз приписывает себе определенные действия, совершенные в годы движения и ранее: “организованное мной”, “руководимое мной”, “отредактированное мной”, “порученное мной” и т.п.
Но в этой цепи самопупства самое омерзительное заявление говорит о том, что он был “глашатаем и распространителем” идеи независимости, редактируя газету “Независимость” и являясь “источником ее идей”.
Рафик, за идею независимости было пожертвовано в сумме около 250 лет жизни борцов за независимость. Эти годы - время их жизни, тогда как ты был занят сколачиванием своего красного будущего. А где ты был в то время, когда образец честности и благородства Степан Затикян шел на смертную казнь во имя идеи независимости; когда мы, борцы за независимость, не колеблясь возлагали свои жизни на алтарь жертвоприношений, выступая против сверхдержавы века; когда тюрьма и ссылка, бесконечные преследования и гонения были нашими постоянными спутниками? Почему в то время ты не набрался храбрости участвовать в каком-либо судебном процессе или хотя бы тайно посетить семью одного из осужденных, как это делали люди, которые были не с нами, но в глубине души сочувствовали нам.
Я узнал от Паруйра Айрикяна, что есть человек, готовый писать политические статьи, но только тайно, только с потаенного места, в условиях абсолютного отсутствия риска. Это был ты, Рафик Амбарцумян, который даже в годы движения не выступал под своим именем и фамилией, а избрал псевдоним Амазасп и прятался за ним. После всего этого, как ты можешь представляться в качестве вдохновителя идеи независимости. Это где и в какой кузнице ты подковался как будущий гуру?
В те годы Паруйр Айрикян использовал один метод вдохновления людей: еще ползающему в политике человеку внушал, что он единственный и незаменимый, что доверяет только ему тот или иной секрет. Для меня этот метод был неприемлем, но многие приходили в восторг, раздувая свое я, до тех пор, пока не приходили в себя, отдалялись или начинали враждовать. Ты больше всех плутал в этих лабиринтах эгоизма.
А уже в бурный период деятельности движения, когда твое потаенное место-барикада теряла смысл, ты ловко перепрыгнул из нее прямо на помост. Это был прыжок истинного генератора идей. Но одну минуту. Кто был тот, в отличие от тебя, вдохновленный юноша, который очутился на “подготовленном тобой”, “организованном тобой” митинге, на месте, предназначенном тебе на помосте?
Кто такой этот Мовсес Горгисян? Его надо было “ликвидировать”. Именно с этим предложением ты выступил, когда я увидел тебя в первый раз. Помнишь, в лесу Норка? Это ты попросил тайной встречи через Мехака Габриэляна в месте, находящемся вне поля зрения. Познакомились и ты сразу сделал два предложения: ликвидировать Мовсеса Горгисяна (в том случае, когда Мовсес был членом-учредителем ОНС) и установить в ОНС заработную плату. Я отклонил оба твоих предложения.
А когда прошло время и стало целесообразным выделять работникам ОНС денежную компенсацию, я от этой суммы отказался, переводя ее детям-сиротам или семьям погибших борцов за свободу. Представляю, как бы ты удивился, узнав об этом.
А помнишь, как чередой всех твоих выступлений и действий ты бросал тень на идею независимости, проваливал всякую нашу инициативу, в тот опасный период, когда настолько хрупка была чаша правды, которая подносилась нашему народу, восставшему против исторической несправедливости, собравшемуся в единый кулак, но и политически неискушеному. Сколько раз Мовсес, своей гибкостью, острым умом и обаянием, спасал ситуацию и также твое положение?
После ряда подобных случаев Мовсес, глубоко уважающий старших себя по возрасту людей, назвал тебя “чекистом”, а ты, чтобы развеять тобою же произведенное впечатление, во имя идеи независимости вновь совершил ловкий прыжок, но в этот раз прямо к туфле Мовсеса, для того чтобы ее поцеловать.
Все присутствующие были удивлены и поражены, даже “твои помощники” Вараг Аракелян и Мехак Габриэлян. Наверное, именно этот твой поступок ты не можешь простить Мовсесу больше всего. Но постой, выясняется, что ты хороший прыгун. Вот только зря представляешь свой прыжок в качестве полета. Летать тебе не дано.
Ты, Рафик Амбарцумян, неудачник даже в своем тщеславии. В своей публикации “Искажение армянской истории более недопустимо” или, что одно и то же, “Хватит восхвалять Мовсеса Горгисяна” ты противопоставляешь Мовсесу борцов за свободу, погибших в арцахской войне и не получивших заслуженного признания, говоришь об их интересах.
Во-первых, звание национального героя не лимитировано и не из-за Мовсеса, к примеру, Леонид Азгалдян, который был членом военного совета армии Независимости ОНС, не получил звание героя. Причина в том, что в нашей стране еще не сформировалась культура признания героев.
Есть много достойных людей, сложивших свои головы на арцахской войне, которые остались в тени. Это больной вопрос, которым ты стараешься спекулировать, направив острие греха против памяти Мовсеса.
Но у Мовсеса есть и другой грех. Тот, для кого ты жалеешь даже слово “погиб”, по-твоему “вследствие своей неопытности застрелян снайперской пулей азери” (мое выделение), и стал причиной смерти двух бойцов. Тогда почему ты не предлагаешь подвергнуть Мовсеса смертной казни посмертно? Или почему ты так добр и не обвиняешь наряду с Мовсесом и других наших погибших ребят в неопытности.
Однако ты настолько опытен.
И все это ты говоришь с позиции превращения в опыт испытаний прошлого, выявления исторической лжи и обмана, восстановления правды, потому что хорошо осознаешь их значимость, а также стремление к поиску правды народа, испытавшего историческую несправедливость. Искал и нашел искажателей армянской истории?
Прочти вслух свою статью и увидишь, что на самоме деле ты пытался удовлетворить свое тщеславие. Но почему за счет Мовсеса? Потому что он не живой и не сможет ответить, потому что тебе больше не придется по твоей же инициативе целовать его туфлю? Ты мертвее него и просто хочешь в политической жизни возвратить сознание перед смертью.
Ну тогда послушай, что я тебе скажу: жуй свою политическую клятву с неспешностью верблюда, вот только не плюй зловонием вверх. Это тебе совет. Второй совет: не занимайся политическим мародерством, это не честно, и не вынуждай, не хочу, используя свое право сказать: “Твое место возле параши, сука!”