Նիկոլ Փաշինյանը կոչ արեց Արմեն Սարգսյանին չստորագրել ԱԺ-ի ընդունած օրենքը և դիմել Սահմանադրական դատարան
Բաղրամյան պողոտայում հրավիրված հանրահավաքին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կոչ արեց հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին չստորագրել խորհրդարանի կողմից այսօր ընդունված «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքում փոփոխություններր և լրացումներ կատարելու մասին օրենքը և այն ուղարկել Սահմանադրական դատարան՝ դրա սահմանադրականությունը վիճարկելու նպատակով:
Նիկոլ Փաշինյանը հայտնեց, որ նախարարների և մարզպետների աշխատանքից ազատման մասին որոշումների՝ դե յուրե ուժի մեջ մտնելուց հետո պատրաստվում է հրաժարական տալ վարչապետի պաշտոնից, որպեսզի «ոչ ոք չմտածի, թե ինքը կառչած է իր աթոռից»: Այնուհետև երկու անգամ վարչապետ չընտրելուց հետո խորհրդարանը կլուծարվի, և տեղի կունենան արտահերթ ընտրություններ:
«Եթե կպարզվի, որ ժողովուրդը կանգնած է հանուն արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների, ուրեմն մենք ժողովրդի հետ կկարողանանք թույլ չտալ, որ խորհրդարանն ընտրի նոր վարչապետ, բայց հրաժարականից հետո ողջ ընթացքում ես շարունակելու եմ կատարել ՀՀ վարչապետի պարտականությունները, այդպես է նախատեսված Սահմանադրությամբ»,- հիշեցրեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Իր ելույթից հետո վարչապետը ուղևորվեց Ազգային ժողով՝ բանակցություններ վարելու խորհրդարանական խմբակցությունների հետ՝ «ստեղծված քաղաքական իրավիճակը հաղթահարելու վերաբերյալ»:
Նշենք, որ «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքում կատարված փոփոխությունները թույլ կտան խորհրդարանի նիստն ընդհատել արտակարգ իրավիճակներում կամ այն դեպքերում, երբ խոչընդոտվում է պատգամավորների քվեարկությունը, և շարունակվել այն ժամանակ, երբ խոչընդոտող հանգամանքները կվերացվեն:

Никол Пашинян призвал Армена Саргсяна не подписывать принятый парламентом закон и обратиться в Конеституционный суд
На созванном сегодня вечером митинге на проспекте Баграмяна премьер-министр Никол Пашинян призвал президента Армении Армена Саргсяна не подписывать принятый сегодня парламентом закон о внесении изменений и дополнений в закон-регламент Национального Собрания и обратиться в Конституционный суд с целью оспаривания его конституционности.
Пашинян сообщил, что после вступления в силу решений об освобождении от должностей министров и губернаторов, представляющих партию “Процветащая Армения” и АРФ Дашнакцутюн, он намерен подать в отставку с поста премьер-министра, чтобы “никто не думал, что он цепляется за свое кресло”. Если после этого парламент дважды не изберет премьер-министра, парламент будет распущен и будут назначены внеочередные выборы.
“Если выяснится, что народ выступает за проведение внеочередных выборов, то нам при поддержке народа удастся не допустить избрания парламентом нового премьер-министра. После отставки я в течение всего этого времени буду продолжать выполнять обязанности главы правительства РА, как это предусмотрено Конституцией”,- сказал Никол Пашинян.
После своего выступления премьер направился в Национальное Собрание для проведения переговоров с парламентскими фракциями для “преодоления создавшейся политической ситуации”.
Отметим, что внесенные в закон-регламент РА изменения позволяют прервать заседание парламента в чрезвычайной ситуации или в случаях препятствования голосованию депутатов. Заседание может быть продолжено после устранения препятствующих обстоятельств.