Ռուանդայի արտգործնախարարը՝ ՖՄԿ գլխավոր քարտուղար. Կանադան չպաշտպանեց սեփական թեկնածուին
Երեւանում անցկացվող Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովը Ռունադայի արտգործնախարար Լուիզ Մուշիկիվաբոյին ընտրեց Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության (ՖՄԿ) գլխավոր քարտուղար։
Ռուանդացի քարտուղարը կղեկավարի կազմակերպությունը առաջիկա չորս տարվա ընթացքում եւ սերտորեն կաշխատի Հայաստանի հետ, քանի որ վերջինս նախագահում է կազմակերպությունը մինչեւ Թունիսում 2020 թվականին կայանալիք հերթական գագաթնաժողովը։
Գագաթնաժողովն այսօր ավարտեց իր աշխատանքը։ Նիստն ընթացավ փակ դռների ետեւում եւ, դատելով ընթացքից, բավականին բուռն։
Հիշեցնենք, որ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի համար առաջադրվել էին գործող քարտուղար, Կանադայի ներկայացուցիչ, նախկին լրագրող Միկայել Ժանը եւ Ռուանդայի արտգործնախարար Լուիզ Մուշիկիվաբոն։ Վերջինիս թեկնածությունն առաջադրել էր Աֆրիկյան պետությունների միությունը, նրան պաշտպանում էին Բելգիան եւ Ֆրանսիան։ Ըստ ֆրանսիական մամուլի՝ Ֆրանսիան համոզել է Կանադային պաշտպանել ռուանդացի արտգործնախարարի թեկնածությունը՝ փոխարենը խոստանալով իր աջակցությունը Կանադային ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում ոչ մշտական մի պաշտոնի համար։ Բայց հարց է՝ արդյոք Ֆրանսիան կարող է Կանադային երաշխավորել նաեւ աֆրիկյան պետությունների աջակցությունը ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում։
Երկու կանանց մրցակցությունը սուր էր, եւ քանի որ ՖՄԿ-ն սովորաբար որոշումներն ընդունում է կոնսենսուսով, ոչ թե քվեարկությամբ, բանակցություններն ու լոբբինգը հօգուտ Ռուանդայի արտգործնախարարի շարունակվում էին անգամ Երեւանում։ Ի վերջո, կազմակերպության միասնականությունը չկոտրելու եւ գագաթնաժողովը չտապալելու համար Կանադան տեղի տվեց։ Այլապես, եթե հարցը դրվեր քվեարկության, Ռուանդայի թեկնածուն կարող էր խնդիրներ ունենալ, քանի որ այս երկիրը ոչ միայն ֆրանսախոս չէ, այլեւ այստեղ լրջորեն ոտնահարվում են մարդկանց իրավունքները։
Այս գագաթնաժողովի կարեւոր հարցերից էր նաեւ դիտորդի կարգավիճակով անդամակցության հայտ ներկայացրած երկրների թեկնածության քննարկումը։ Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ նման ցանկություն է հայտնել Սաուդյան Արաբիան, սակայն վերջին պահին այն հետ էր կանչել իր հայտը։
Այսօրվա նիստում, ըստ նախնական տեղեկության, կարգավիճակի փոփոխություն է տրվել Արաբական Միացյալ Էմիրություններին, որը դիտորդից դարձել է ասոցացված անդամ։
Հիշեցնենք, որ ՖՄԿ-ին անդամակցում է 84 պետություն, որից 48-ը՝ լիիրավ անդամի կարգավիճակով, մնացյալը` ասոցացված անդամի կամ դիտորդի։ Հայաստանը ՖՄԿ լիիրավ անդամ է դարձել 2008-ին` Քվեբեկում (Կանադա) տեղի ունեցած գագաթնաժողովի ժամանակ։

Генсеком МОФ стала министр ИД Руанды. Канада не поддержала своего кандидата
Проходящий в Ереване 17-й саммит Международной Организации Франкофонии избрал генеральным секретарем МОФ министра иностранных дел Руанды Луиз Мушикивабо.
Г-жа Мушикивабо будет возглавлять организацию в течение четырех лет. Ей предстоит тесно сотрудничать с Арменией, поскольку наша страна должна председательствовать в МОФ до очередного саммита, который пройдет в 2020 г. в Тунисе.
Сегодня саммит завершил свою работу. Заседание проходило за закрытыми дверями и, судя по его ходу, было довольно бурным.
Напомним, что на должность генсека МОФ были выдвинуты действующий секретарь, представитель Канады, бывший журналист Микаэль Жан и министр иностранных дел Руанды Луиз Мушикивабо.
Кандидатуру последней выдвинул Союз африканских государств, ее поддерживали Бельгия и Франция. Согласно французской прессе, Франция убедила Канаду поддержать кандидатуру главы руандского МИД, взамен пообещав оказать содействие в получении какой-либо непостоянной должности в Совете безопасности ООН. Вопрос, однако, в том, может ли Франция гарантировать Канаде также поддержку африканских государств в СБ ООН.
Конкуренция между двумя женщинами была острой, и поскольку МОФ обычно принимает решения путем консенсуса, а не голосования, то переговоры и лоббинг в пользу министра ИД Руанды продолжались даже в Ереване. В конце концов, чтобы не нарушать единство организации и не сорвать саммит, Канада уступила. В противном случае если б вопрос был поставлен на голосование, то у кандидата Руанды могли возникнуть проблемы, поскольку эта страна не только не является франкоязычной, но здесь также серьезно нарушаются права человека.
Важным пунктом саммита было обсуждение кандидатур стран, подавших заявки на членство в МОФ в статусе наблюдателя. Ранее мы сообщали о том, что подобное желание выразила Саудовская Аравия, которая, однако, в последний момент отозвала свою заявку.
Согласно официальному сообщению, на сегодняшнем заседании Объединенные Арабские Эмираты, имевшие статус наблюдателя, стали ассоциированным членом.
Напомним, что членами Международной Организации Франкофонии являются 84 государства, 48 из которых имеют статус полноправного члена. Армения является полноправным членом МОФ.