Նիկոլ Փաշինյան. «Հայաստանում օլիգարխներ գոյություն ունեն, բայց նրանց կարգավիճակը դադարել է գոյություն ունենալուց»
Կապանում ի աջակցություն քաղաքապետի թեկնածու Նարեկ Բաբայանի կազմակերպված հանրահավաքի ժամանակ ելույթով հանդես եկավ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը, ով անդրադարձավ նախօրեին իր հնչեցրած այն մտիքն, որ Հայաստանում այլևս օլիգարխներ չկան: Գործադիրի ղեկավարը շեշտեց, որ օլիգարխիա նշանակում է քչերի իշխանություն, իսկ օլիգարխը՝ քչերի իշանության ներկայացուցիչ:
«Ասելով, որ Հայաստանում չկա օլիգարխիա և չկան օլիգարխներ, ես ասում եմ, որ Հայաստանում քչերի իշխանությունը այլևս տապալված է և Հայաստանի Հանրապետությունում հաստատված է շատերի, այսինքն՝ ժողովրդի իշխանությություն»,- նշեց Փաշինյանը:
Վարչապետի պաշտոնակատարն ասաց՝ իր հայտարարությունը չի նշանակում, որ նախկինում օլիգարխ եղած կամ կոչված մարդիկ դադարել են գոյություն ունենալուց: Ըստ Փաշինյանի նրանց կարգավիճակն է դադարել գոյություն ունենալուց:
«Հայաստանում չի կարող լինել մի մարդ, որ մտածի, թե ինքը ուժեղ է ժողովրդից, որ մտածի, թե իր իշխանությունը ավելի ուժեղ է ժողովրդի իշխանությունից, պետական իշխանությունից»,- ասաց կառավարության ղեկավարը:
Օլիգարխների թեման ավարտելուց հետո Նիկոլ Փաշինյանը կոչ արեց կապանցիներին կիրակի օրը գնալ ընտրատեղամասեր և քվեարկել քաղաքապետի թեկնածու Նարեկ Բաբայանի օգտին:

Никол Пашинян: “В Армении олигархи есть, но их статус перестал существовать”
Выступивший в Капане на митинге в поддержку кандидата на пост мэра Нарека Бабаяна исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян прокомментировал высказанное им накануне мнение о том, что в Армении больше нет олигархов. По словам главы правительства, олигархия – это власть меньшинства, а олигарх – представитель власти меньшинства.
“Говоря о том, что в Армении нет олигархии и нет олигархов, я хотел сказать, что в Армении с властью меньшинства покончено, в Республике Армения утвердилась власть большинства, то есть власть народа”,- отметил Пашинян.
По словам и.о.премьера, его заявление не означает, что люди, которых раньше считали олигархами, прекратили свое существование, прекратил существование их статус.
“В Армении не может быть человека, который бы считал, что он сильнее народа, что его власть сильнее власти народа, сильнее государственной власти”,- добавил Никол Пашинян.
В заключение Пашинян призвал в воскресенье пойти на избирательные участки и проголосовать за кандидата в мэры Капана Нарека Бабаяна.