Նիկոլ Փաշինյանը մեկնաբանել է, թե ինչու է Հունան Պողոսյանը նշանակվել Սյունիքի մարզպետ
Կապանում հոկտեմբերի 21-ին կայանալիք քաղաքապետի ընտրության նախընտրական քարոզարշավի շրջանակներում այսօր Կապան ժամանած վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը մեկնաբանեց, թե ինչու է նախկին փոխոստիկանապետ Հունան Պողոսյանը նշանակվել Սյունիքի մարզպետ:
Այս թեմայով ելույթի սկզբում Նիկոլ Փաշինյանը ընդգծեց հանրապետության համար Սյունիքի մարզի կարևորությունը՝ նշելով, որ Սյունիքը Հայաստանի Հանրապետության ողնաշարն է:
«Սյունիքի մարզով է անցնում Հայաստանի Հանրապետությունը Իրանի Իսլամական Հանրապետությանը կապող միակ ճանապարհը: Սյունիքը Հայաստանի արդյունաբերական խոշոր կենտրոններից է, եթե ոչ ամենախոշորը: Այս ամենը պատմում եմ մարզպետի շուրջ որոշման կայացման տրամաբանությունը ներկայացնելու համար: Սա առաջին պատճառն է»,- ասաց կառավարության ղեկավարը:
Երկրորդ պատճառը ըստ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Սյունիքի մարզով Հայաստան մտնող խոշոր խմբաքանակի թմրամիջոցներն են, որոնց մի մասը Հայաստանով դուրս է գալիս՝ վնասելով երկրի հեղինակությունը, իսկ մյուս մասը մնում է Հայաստանում՝ վտանգելով երիտասարդությանը:
«Ինձ համար կարևորագույն խնդիր է՝ ջարդել այդ նարկոտրաֆիկի ողնաշարը: Եվ միամտություն կլինի կարծել, թե դրանով միայն օտարերկրացիներն են զբաղվում: Այդ օտարերկրացիները չեն կարող գործել, եթե տեղում չունենան գործակիցներ»,- նշեց Փաշինյանը:
Խոսելով երրորդ պատճառի մասին՝ գործադիրի ղեկավարը նշեց, որ օլիգարխիայի վտանգների տեսանկյունից ամենառիսկային գոտին համարում է Սյունիքի մարզը: Փաշինյանը պատմեց, որ շատ կապանցիներ մոտեցել են իրեն և պատմել, որ մարզում շարունակում է ծանրակշիռ մնալ կրիմինալի ազդեցությունը:
«Մենք չենք կարող թույլ տալ, որ ազատագրված Սյունիքում այսպիսի երևույթները զարգանան, և երբ մտածել եմ Սյունիքի մարզպետի թեկնածության մասին, իմ պատկերացումը եղել է հետևյալը՝ այդ մարդը պետք է լինի զինվորական բարձրագույն կոչում ունեցող մարդ, որպեսզի կարողանա ոտքերի վրա պինդ կանգնել այս երևույթների դեմ, պոտենցիալ ռիսկերի դեմ և անհրաժեշտության դեպքում` ձեռքը խփել սեղանին: Եվ թեմայի մասին մտածելիս կանգ եմ առել Հունան Պողոսյանի թեկնածության վրա, ով այստեղ ներկա է»,- հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի պաշտոնակատարը նշեց նաև, թե ինչ հանձարարություններ է տվել նորանշանակ մարզպետին: Դրանց թվում եղել է ապահովել լիարժեք օրինականությունը, ապահովել նոր ներդրողների համար պայմաններ և աշխատատեղեր, և ամենակարևորը ըստ Փաշինյանի՝ ապահովել սյունեցիների ազատությունն օլիգարխիական պոտենցիալ վտանգներից:
Նիկոլ Փաշինյանը հիշեց նաև 2013 թվականի իր հարցազրույցներից մեկը, որում նա նշել էր, թե Հունան Պողոսյանը բռնություն է կիրառել Շանթ Հարությունյանի նկատմամբ: Վարչապետի պաշտոնակատարը խոստովանեց, որ այդ ամենի առնչությամբ անհարմար իրավիճակ է ստեղծվել.
«Շանթ Հարությունյանը մինչև օրս չի հաստատել, որ ես դա իր խոսքերից եմ մեջբերել, և չի տվել ցուցմունք և բացատրություն»,- ասաց Փաշինյանը:
Կառավարության ղեկավարը հայտարարեց, որ ինքը միջնորդել է իրավապահ մարմիններին նորից քննել այդ գործը, և Հունան Պողոսյանի պատասխանատվությունը և պարտականությունը կլինի քննության ժամանակ պատմել ամբողջ ճշմարտությունը:

Pashinyan Justifies Hunan Poghosyan Appointment: "Syunik Must be Cleaned of Drugs and Crime"
None of the reasons given by Pashinyan, who visited the Syunik provincial capital of Kapan to campaign for his candidate in the October 21 mayoral election, had anything to do with Poghosyan’s skills as an administrator or public servant.
Rather, Pashinyan stressed Poghosyan’s experience as a law enforcement official who could secure the border with Iran and stem the tide of drugs flowing in Syunik from that country.
“The only roadway linking Armenia and Iran runs through Syunik. The province is one of Armenia’s major manufacturing centers, if not the biggest. I talk about this to present my logic regarding my choice of the governor,” Pashinyan said in Kapan.
Pashinyan then argued that large amounts of illegal drugs were being shipped via Syunik to overseas markets, and that this was damaging Armenia’s international reputation.
“The main issue for me is to smash the back of this narco-trafficking. It would be naïve to think that only foreigners are involved in this. They can’t work without partners,” Pashinyan said.
Another reason cited by Pashinyan is that Syunik is regarded as the most crime-prone province of Armenia because of the oligarchy operating there.
Pashinyan claimed that many Kapan residents had told him that Syunik remains under the influence of crime syndicates, thus leading him to believe that only a high-ranking army officer, a strong man, could clean-up the province.
“We cannot allow such manifestations to grow in liberated Syunik. When I thought about a candidate for Syunik Governor, I imagined that it must be a person with a high military rank, so that he could stand up strong against these manifestations, against the potential risks and, when necessary, strike the table hard with his hand. That’s why I came to rest on the candidacy of Hunan Poghosyan, who is here today,” Pashinyan said.
Pashinyan recounted an interview he gave in 2013, when he said that Hunan Poghosyan had used physical force against the political activist Shant Harutyunyan. Pashinyan confessed that his words at the time had made his appointment of Poghosyan somewhat “uncomfortable”.
Pashinyan said that he has instructed law enforcement to review the case, during which Poghosyan would have to come clean and tell the truth.