Փոխվարչապետի ՍՊԸ-ն 35 հազար ԱՄՆ դոլար գրանտ է ստացել չրի արտադրությունը զարգացնելու համար
Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի հիմնադրած «Իրիգեյթ» ՍՊԸ-ն չրի արտադրությունը զարգացնելու համար այս տարի մոտ 35 հազար ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհ է ստացել Գյուղատնտեսության զարգացման հիմնադրամից: Նախորդ շաբաթ «Հետք»-ը գրավոր հարցում էր ուղարկել հիմնադրամ, որը մեզ է տրամադրել «Իրիգեյթ» ՍՊԸ-ի հայտադիմումը, կնքված համաձայնագիրը:
«Իրիգեյթ» ՍՊԸ-ի հետ փոխվարչապետի կապը
Փոխվարչապետների` կառավարության կայքում տեղադրված կենսագրություններից տեղեկանում ենք, որ Տիգրան Ավինյանը 2010-2011 թվականներին հիմնադրել է «Իրիգեյթ» ՍՊԸ-ն, որը զբաղվում է ոռոգման համակարգերի տեղադրմամբ և լանդշաֆտային դիզայնով։ Իրավաբանական անձանց ռեգիստրի գրանցամատյանում ընկերության հիմնադիրների մասը փակ է, և միայն համապատասխան վճարում կատարելուց հետո կարողացանք տեսնել ընկերության կանոնադրությունն ու մասնակիցների մասին տեղեկությունները: Ըստ այդմ՝ ընկերությունը հիմնադրվել է 2011 թվականի ապրիլի 30-ին: «Իրիգեյթ» ՍՊԸ-ի տնօրենը Արմեն Մարտիրոսի Ավինյանն է, որը փոխվարչապետի հայրն է: ՍՊԸ-ն գրանցված է այն հասցեում, որտեղ հաշվառված է Տիգրան Ավինյանը: Փոխվարչապետը ընկերության մասնակիցների ցանկից դուրս է եկել 2018թ. հունիսի 5-ին: Այժմ «Իրիգեյթ» ՍՊԸ-ի 100 տոկոս բաժնեմասը պատկանում է Դավիթ Արմենի Ավինյանին, որը փոխվարչապետի եղբայրն է: Դավիթ Ավինյանը պլաստիկ վիրաբույժ է:
«Իրիգեյթ» ՍՊԸ-ն հաղթող է ճանաչվել, երբ Ավինյանն արդեն փոխվարչապետ էր
Դրամաշնորհի համար Գյուղատնտեսության զարգացման հիմնադրամին ուղղված «Իրիգեյթ» ՍՊԸ-ի տնօրենի դիմումը ստորագրված է 2018 թվականի փետրվարի 14-ով: Այդ ժամանակ Տիգրան Ավինյանը Երևանի ավագանու «ԵԼՔ» խմբակցության անդամ էր և հիշյալ ՍՊԸ-ի տնօրեն: Դիմում-հայտը ստորագրել է անձամբ Տիգրան Ավինյանը: Գյուղատնտեսության զարգացման հիմնադրամից մեր հարցմանն ի պատասխան հայտնել են, որ «Իրիգեյթ» ՍՊԸ-ի հետ կնքված փաստաթղթերը պարունակում են առևտրային գաղտնիք, սակայն հիմնադրամի բանավոր հարցմանն ի պատասխան՝ ընկերությունից համաձայնել են, որպեսզի փաստաթուղթը մեզ տրամադրվի:
Գյուղատնտեսության զարգացման հիմնադրամի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Գեորգի Խաչատրյանը մեզ հայտնել է, որ 2018թ. մարտի 15-ին «Իրիգեյթ» ՍՊԸ-ն և այլ ընկերություններ հիմնադրամ են ներկայացրել թվով 49 բիզնես-հայտեր: Դրանից 16-ը մերժվել է: Մայիս 25-ին տեղի է ունեցել «Արժեշղթային զարգացման» հանձնաժողովի նիստը, որի արդյունքում թվով 33 բիզնես-հայտերից հաղթող է ճանաչվել է 29-ը: Սակայն վերջնարդյունքում համաձայնագրեր են կնքվել 26 ընկերությունների հետ, այդ թվում` «Իրիգեյթ» ՍՊԸ-ի: Ընկերության հետ պայմանագիր է կնքվել օգոստոսի 1-ին:
Արձանագրենք, որ Տիգրան Ավինյանը 2018թ. մայիսի 25-ին փոխվարչապետ էր, իսկ «Իրիգեյթ» ՍՊԸ-ի մասնակիցների ցանկից դուրս է եկել դրամաշնորհի մրցույթում հաղթող ճանաչվելուց հետո՝ 2018 թվականի հունիսի 5-ին:
Փոխվարչապետը՝ չրերի բիզնեսում
«Նպատակային ֆինանսավորման համաձայնագիր»-ը կնքվել է Միջազգային զարգացման ընկերակցության, Վերակառուցման և զարգացման բանկի և Հայաստանի Հանրապետության միջև կնքված «Համայնքների գյուղատնտեսական ռեսուրսների կառավարման և մրցունակության երկրորդ ծրագիր» վարկային համաձայնագրի շրջանակներում:
Մեր ձեռքի տակ եղած համաձայնագիրը կնքվել է «Իրիգեյթ» ՍՊԸ-ի տնօրեն Արմեն Ավինյանի, Գյուղատնտեսության զարգացման հիմնադրամի տնօրեն Գեղամ Գևորգյանի և «Արտասահմանյան ֆինասնական ծրագրերի կառավարման կենտրոն» պետական հիմնարկի տնօրեն Էդգար Ավետյանի միջև:
Դրամաշնորհի բյուջեն կազում է 37 մլն դրամ, որից 16 մլն-ն է անհատույց տրամադրվել «Իրիգեյթ» ՍՊԸ-ին, մնացած գումարը ընկերության սեփական ներդրումն է: Ծրագրի իրականցման համար պետք է ձեռք բերվեն էլեկտրոնային չորանոց, չժանգոտվող մետաղից դարակաշարեր, մրգի և բանջարեղենի լվացման սարքավորում, արևային պանելներ, բարձրարժեք տնկիներ, սառնարանային հանգույցի սարքավորումներ և հումք:
Ծրագրի համառոտ նկարագրության մեջ գրված է, որ «Իրիգեյթ» ՍՊԸ-ն զբաղվել է ինտենսիվ այգիների հիմնմամբ, կաթիլային ոռոգման համակարգերի, հակակարկտային ցանցերի տեղադրմամբ և չրի արտադրությամբ: «Ներկա դրությամբ ընկերության տնօրինության տակ է գտնվում 11 հեկտարի վրա տեղակայված 2000 ծիրանենու այգի: Այգին հիմնվել է 2002թ. Կոտայքի մարզի Քանաքեռ-Ավանում: Տարեկան բերքատվությունը կազմում է 50-70 տոննա: 2016թ.-ից ընկերությունը զբաղվում է չրարտադրությամբ»,- այս նկարագրությունը ներկայացված է համաձայնագրում: Դրամաշնորհի գումարով «Իրիգեյթ» ընկերությունը պետք է սարքավորումներ գնի, որպեսզի զարգացնի չրի արտադրությունը և կրկնապատկի արտադրության ծավալը՝ 5 տոննայից հասցնելով 10 տոննայի:
Գյուղատնտեսության զարգացման հիմնադրամի տնօրենը՝ նախարար
Փոխվարչապետի ընկերության հետ համաձայնագիր կնքած Գյուղատնտեսության զարգացման հիմնադրամի նախկին տնօրեն Գեղամ Գևորգյանը հոկտեմբերի 16-ին նշանակվել է գյուղատնտեսության նախարար: Մեզ մոտ հարց էր առաջացել՝ արդյո՞ք գյուղատնտեսության նախարարի պաշտոնում Գեղամ Գևորգյանին տեսել է հենց փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը: Նախորդ շաբաթ գրավոր հարցում էինք ուղարկել վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին, որին պատասխանել է կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետի տեղակալ Արմեն Խաչատրյանը:
«Գեղամ Գևորգյանի թեկնածության առաջադրման որոշումը կայացվել է կառավարության թիմի խորհրդակցությունների արդյունքների հիման վրա»,- ասված է Արմեն Խաչատրյանի պատասխանում: Այսօր փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանին խնդրեցինք հարցազրույց կազմակերպել փոխվարչապետի հետ: Մեր առաջարկը քննարկելուց հետո Վահան Հունանյանն առաջարկեց հարցերը գրավոր ուղարկել եւ խոստացավ պատասխանել ողջամիտ ժամկետում: Մենք առաջարկեցինք, որ հարցերին բանավոր գոնե խոսնակը պատասխանի, սակայն վերջինս այդ առաջարկն էլ մերժեց: Մենք ուղարկել ենք գրավոր հարցում, որը այո կամ ոչ պատասխանն է ենթադրում: Փոխվարչապետին հարցրել ենք՝ արդյո՞ք ինքն է առաջարկել Նիկոլ Փաշինյանին Գեղամ Գևորգյանին նշանակել գյուղատնտեսության նախարար:

Компания вице-премьера получила грант в размере 35 тысяч долларов США на развитие производства сухофруктов
Основанное вице-премьером Тиграном Авиняном ООО “Иригейт” в этом году получило от Фонда развития сельского хозяйства грант в размере около 35 тысяч долларов США на развитие производства сухофруктов. На минувшей неделе Фонд в ответ на письменный запрос Hetq.am предоставил нам копии заявки ООО “Иригейт” и заключенного с компанией соглашения.
Связь вице-премьера с ООО “Иригейт”
Из размещенной на сайте правительства биографии Тиграна Авиняна мы узнали, что в 2010-2011 гг. он основал ООО “Иригейт”, которое занимается проведением оросительных систем и ландшафтным дизайном.
В реестре юридических лиц сведения об учредителях компании оказались недоступны. Лишь после внесения соответствующей платы нам удалось получить данные об участниках ООО. Компания была основана 30 апреля 2011 г. Директором “Иригейт” является отец вице-премьера Тиграна Авиняна, Армен Авинян. Компания зарегистрирована по адресу регистрации Т.Авиняна. Последний вышел из состава участников компании 5 июня 2018 г. В настоящее время 100% акций “Иригейта” принадлежат брату вице-премьера, пластическому хирургу Давиду Авиняну.
ООО “Иригейт” получило известность, когда Т.Авинян уже был вице-премьером
Поданная в Фонд развития сельского хозяйства заявка директора ООО “Иригейт” на получение гранта была подписана 14 февраля 2018 г. Тогда Тигран Авинян был членом фракции “Елк” в совете старейшин Еревана и директором упомянутой компании. Заявку подписал лично Тигран Авинян.
В ответ наш запрос Фонд развития сельского хозяйства сообщил, что заключенное с ООО “Иригейт” соглашение содержит коммерческую тайну. Однако компания согласилась предоставить нам докуменнты.
Временно исполняющий обязанности директора Фонда Георгий Хачатрян сообщил нам, что 15 марта 2018 г. ООО “Иригейт” и другие компании представили 49 бизнес-заявок, 16 из которых были отклонены.
25 мая 29 из 33 бизнес-заявок были признаны победителями. Однако в конечном итоге соглашения были заключены с 26 компаниями, в том числе с ООО “Иригейт”. Договор с данной компании был заключен 1 августа.
Отметим, что 25 мая 2018 г. Тигран Авинян уже занимал должность вице-премьера. Из списка участников “Иригейта” он вышел после получения гранта – 5 июня 2018 г.
Бизнес сухофруктов вице-премьера
Соглашение о целевом финансировании было заключено с Ассоциацией международного развития в рамках кредитного соглашения “Вторая программа управления ресурсами и конкурентоспособности сельскохозяйственных ресурсов общин”, подписанного между Банком реконструкции и развития и Республикой Армения.
Документ был подписан директором ООО “Иригейт” Арменом Авиняном, директором Фонда сельскохозяйственного развития Гегамом Геворкяном и директором Центра управления зарубежными финансовыми программами Эдгаром Аветяном.
Бюджет гранта составляет 37 млн драмов, 16 млн из которых предоставлены компании “Иригейт” безвозмездно, остальная сумма представляет собой инвестиции компании. С целью реализации программы должны быть приобретены электрическая сушильня, полки из нержавеющей стали, оборудование для мытья фруктов и овощей, солнечные панели, холодильные установки и т.д.
В кратком описании программы говорится, что ООО “Иригейт” занималось созданием интенсивных садов, проведением систем капельного орошения, установкой противоградных сеток и производством сухофруктов. “На данный момент компании принадлежит созданный в 2002 г. в Котайкской области сад с 2000 абрикосовых деревьев, который занимает площадь 11 га. Годовой урожай достигает 60-70 тонн. В 2016 г. компания начала производить сухофрукты”,- говорится в соглашении. На средства гранта компания должна приобрести оборудование, которое позволит развивать производство сухофруктов и удвоить объем продукции с 5 до 10 тонн.
Директор Фонда развития спельского хозяйства стал министром
Заключивший соглашение с компанией вице-премьера бывший директор Фонда развития сельского хозяйства Гегам Геворкян16 октября был назначен министром сельского хозяйства. У нас возник вопрос: не Тигран ли Авинян решил, что Гегам Геворкян может занять должность министра сельского хозяйства? На минувшей неделе мы направили и.о.премьер-министра Николу Пашиняну письменный запрос, на котороый ответил заместитель начальника управления информации и по связям с общественностью Армен Хачатрян.
“Решение о выдвижении кандидатуры Гегама Геворкяна было принято командой правительства в результате проведенных коонсультаций”,- говорилось в ответе А.Хачатряна. Сегодня мы попросили пресс-секретаря вице-премьера Ваана Унаняна организовать интервью с г-ном Авиняном. После обсуждения нашего предложения Ваан Унанян предложил направить вопросы в письменной форме, пообещав прислать ответы в разумный срок. Мы предложили задать устные вопросы и получить на них ответы пресс-секретаря, но он отказался. В результате мы направили с письменные вопросы, которые предполагают ответы “да” или “нет”.
Нас, в частности, интересовало, назначить Гегама Геворкяна министром сельского хозяйства Н.Пашиняну предложил вице-премьер или нет.