Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատը 55 միլիոն դոլարով վաճառվել է օֆշորային ընկերության
Երեկ ռուսական «Պոլիմետալ Ինթերնեյշնլ» հանքարդյունաբերող ընկերությունը (Polymetal International plc, գրանցված է օֆշորային Ջերսիում) համաձայնագիր է կնքել «Չաարատ Գոլդ Հոլդինգս» ընկերության (Chaarat Gold Holdings Limited) հետ «Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատ» ՓԲԸ-ն վաճառելու վերաբերյալ: Վաճառքի գինը 55 միլիոն դոլար է: Այս մասին մեր հարցմանն ի պատասխան հայտնել է Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատի գլխավոր տնօրենի հասարակայնության հետ կապերի եւ սոցիալական քաղաքականության գծով տեղակալ Վահրամ Ավագյանը:
Հարցին, թե ինչու է ռուսական կողմը որոշել վաճառել հայաստանյան ձեռնարկությունը, Վահրամ Ավագյանը պատասխանել է. «Վաճառքը «Պոլիմետալին» թույլ կտա կենտրոնանալ խոշոր ծրագրերի վրա ինչպես բարձրագույն ղեկավարության ուշադրության, այնպես էլ լրացուցիչ ներքին ֆինանսական ռեսուրսներ ունենալու տեսանկյուններից, որոնք կուղղվեն դրանց շինարարությանն ու զարգացմանը»:
Հիշեցնենք, որ «Պոլիմետալը» կապանյան կոմբինատը գնել էր 2016 թ. կանադական «Դանդի Փրիշս Մեթալս» ընկերությունից: Գործարքի պայմանագրի համաձայն՝ 10 մլն դոլարը կանադացիներին վճարվելու էր գումարով, իսկ 15 մլն-ին համարժեք էլ «Պոլիմետալից» բաժնեմաս էր տրվելու «Դանդիին», հավելած՝ Կապանի հանքավայրի շահագործումից ստացած 2 տոկոս ռոյալթին, որը չպիտի գերազանցեր 25 մլն դոլարը: Հիշեցնենք, որ «Պոլիմետալը» Հայաստանում Կապանից բացի իրավունքներ ունի նաեւ Լիճքվազի հանքավայրի հանդեպ:
Ինչ վերաբերում է Կապանի ԼՀԿ-ի նոր սեփականատեր «Chaarat Gold Holdings Limited»-ին, ապա վերջինս գրանցված է Բրիտանական Վիրջինյան Կղզիներում: Ընկերության գլխավոր տնօրեն Արտյոմ Վոլինեցը գործարքի մասին ասել է. «Այս ձեռքբերումը «Չաարատի» պորտֆելի հիանալի համալրում է եւ կխթանի մեր ռազմավարական նպատակը՝ կառուցել ոսկի արդյունահանող առաջատար, զարգացող ընկերություն»:
Ընկերության պաշտոնական կայքում եւս նշվում է, որ դրա նպատակը Կենտրոնական Ասիայում եւ հետխորհրդային տարածքում ոսկու արդյունաբերությամբ զբաղվող առաջատար ձեռնարկություն դառնալն է:
Կապանի կոմբինատի նոր սեփականատեր օֆշորային ընկերության անունն առկա է Հետաքննող լրագրողների միջազգային կոնսորցիումի (ICIJ) հրապարակած հայտնի թղթապանակներից մեկում՝ «Paradise Papers»-ում, որտեղ ներկայացված են «Չաարատի» որոշ կառուցվածքային մանրամասներ: Ըստ «Paradise Papers»-ի՝ «Chaarat Gold Holdings»-ը (CGH) նաեւ Մալթայում գրանցված «Chaarat Malta Limited»-ի համասեփականատեր է:
Իր պաշտոնական կայքում «CGH»-ը հայտնում է Ղրղըզստանում իր ակտիվի մասին: Այստեղ «CGH»-ը հիմնել է դուստր ձեռնարկություն՝ «Chaarat Zaav»: Ռուսական «Սպուտնիկի» ղրղըզական ծառայությունն էլ այս տարվա ապրիլին տեղեկացրել է, որ «CGH»-ի գլխավոր ակտիվը Ղրղըզստանի Ջալալ-Աբադի մարզի Չաարատ տեղամասն է, որտեղ ոսկու արդյունահանման ծրագիրը կյանքի կոչելու համար «CGH»-ը նախորդ տարի 15 մլն դոլար վարկ է վերցրել: «Սպուտնիկի» փոխանցմամբ՝ միջինասիական երկրում «Chaarat Zaav»-ը ստացել է 3 լիցենզիա՝ երկուսը՝ շահագործման, մեկը՝ հետախուզման: 2012 թ. Ղրղըզստանի այն ժամանակվա վարչապետ Ժանտորո Սատիբալդիեւը խախտումների պատճառով պահանջել էր փակել «Chaarat Zaav» ընկերությունը, սակայն հետագայում ամեն ինչ ավարտվել էր 153 հազար սոմ (մոտ 2200 դոլար) տուգանքով:
«Chaarat Gold Holdings»-ի տնօրենների խորհրդի նախագահը Մարտին Անդերսոնն է, ով, ըստ ընկերության պաշտոնական կայքի, նաեւ «CGH»-ի ամենախոշոր բաժնետերն է (35,51 տոկոս):

Kapan Gold Mine Sold to an Offshore Company for 55 Million USD
Yesterday, Russian Polymetal International plc, registered in offshore Jersey, has signed an agreement with Chaarat Gold Holdings Limited to sell Kapan Mining and Processing Enterprise CJSC. The sale price is 55 million dollars. Vahram Avagyan, Public Relations and Social Policy Deputy Director General of Kapan Mine, responded to our query, providing this information.
As to why the Russian side has decided to sell the Armenian enterprise, Vahram Avagyan replied: "The sale of Polymetal will allow focusing on large-scale projects, from the point of top management’s attention and the perspective of having additional internal financial resources that will be channeled to their construction and development." Let's remind that Polymetal purchased Kapan mine in 2016 from Canadian Dundee Precious Metals.
Chaarat Gold Holdings Limited is registered in the British Virgin Islands. Artem Volynets, CEO of the company, said: "This purchase is a great addition to the Chaarat portfolio and will boost our strategic goal to build a leading gold mining company."
The name of the offshore company can be found in one of the Paradise Papers of the Investigative Journalists International Consortium (ICIJ), featuring some of the structural details of the Chaarat. According to the Paradise Papers, Chaarat Gold Holdings (CGH) is also a co-owner of Chaarat Malta Limited registered in Malta.
On its official website, CGH reports only about its assets in Kyrgyzstan. Here, CGH has established a subsidiary, ChaaratZaav. The Kyrgyz Service of Russian Sputnik informed in April this year that CGH's major asset is the Chaarat district of Jalal-Abad Region of Kyrgyzstan, for which CGH took a loan of $15 million last year. Sputnik says ChaaratZaav got three licenses, two of which were for exploitation, one for exploration. In 2012, the Prime Minister of Kyrgyzstan demanded to close ChaaratZaav due to violation, but later the company got away with paying a fine of 153,000 soms (around $ 2,200).
The executive chairman of Chaarat Gold Holdings is Martin Andersson, who, according to the official website of the company, is CGH's largest shareholder (35.51%).