Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատը 55 միլիոն դոլարով վաճառվել է օֆշորային ընկերության
Երեկ ռուսական «Պոլիմետալ Ինթերնեյշնլ» հանքարդյունաբերող ընկերությունը (Polymetal International plc, գրանցված է օֆշորային Ջերսիում) համաձայնագիր է կնքել «Չաարատ Գոլդ Հոլդինգս» ընկերության (Chaarat Gold Holdings Limited) հետ «Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատ» ՓԲԸ-ն վաճառելու վերաբերյալ: Վաճառքի գինը 55 միլիոն դոլար է: Այս մասին մեր հարցմանն ի պատասխան հայտնել է Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատի գլխավոր տնօրենի հասարակայնության հետ կապերի եւ սոցիալական քաղաքականության գծով տեղակալ Վահրամ Ավագյանը:
Հարցին, թե ինչու է ռուսական կողմը որոշել վաճառել հայաստանյան ձեռնարկությունը, Վահրամ Ավագյանը պատասխանել է. «Վաճառքը «Պոլիմետալին» թույլ կտա կենտրոնանալ խոշոր ծրագրերի վրա ինչպես բարձրագույն ղեկավարության ուշադրության, այնպես էլ լրացուցիչ ներքին ֆինանսական ռեսուրսներ ունենալու տեսանկյուններից, որոնք կուղղվեն դրանց շինարարությանն ու զարգացմանը»:
Հիշեցնենք, որ «Պոլիմետալը» կապանյան կոմբինատը գնել էր 2016 թ. կանադական «Դանդի Փրիշս Մեթալս» ընկերությունից: Գործարքի պայմանագրի համաձայն՝ 10 մլն դոլարը կանադացիներին վճարվելու էր գումարով, իսկ 15 մլն-ին համարժեք էլ «Պոլիմետալից» բաժնեմաս էր տրվելու «Դանդիին», հավելած՝ Կապանի հանքավայրի շահագործումից ստացած 2 տոկոս ռոյալթին, որը չպիտի գերազանցեր 25 մլն դոլարը: Հիշեցնենք, որ «Պոլիմետալը» Հայաստանում Կապանից բացի իրավունքներ ունի նաեւ Լիճքվազի հանքավայրի հանդեպ:
Ինչ վերաբերում է Կապանի ԼՀԿ-ի նոր սեփականատեր «Chaarat Gold Holdings Limited»-ին, ապա վերջինս գրանցված է Բրիտանական Վիրջինյան Կղզիներում: Ընկերության գլխավոր տնօրեն Արտյոմ Վոլինեցը գործարքի մասին ասել է. «Այս ձեռքբերումը «Չաարատի» պորտֆելի հիանալի համալրում է եւ կխթանի մեր ռազմավարական նպատակը՝ կառուցել ոսկի արդյունահանող առաջատար, զարգացող ընկերություն»:
Ընկերության պաշտոնական կայքում եւս նշվում է, որ դրա նպատակը Կենտրոնական Ասիայում եւ հետխորհրդային տարածքում ոսկու արդյունաբերությամբ զբաղվող առաջատար ձեռնարկություն դառնալն է:
Կապանի կոմբինատի նոր սեփականատեր օֆշորային ընկերության անունն առկա է Հետաքննող լրագրողների միջազգային կոնսորցիումի (ICIJ) հրապարակած հայտնի թղթապանակներից մեկում՝ «Paradise Papers»-ում, որտեղ ներկայացված են «Չաարատի» որոշ կառուցվածքային մանրամասներ: Ըստ «Paradise Papers»-ի՝ «Chaarat Gold Holdings»-ը (CGH) նաեւ Մալթայում գրանցված «Chaarat Malta Limited»-ի համասեփականատեր է:
Իր պաշտոնական կայքում «CGH»-ը հայտնում է Ղրղըզստանում իր ակտիվի մասին: Այստեղ «CGH»-ը հիմնել է դուստր ձեռնարկություն՝ «Chaarat Zaav»: Ռուսական «Սպուտնիկի» ղրղըզական ծառայությունն էլ այս տարվա ապրիլին տեղեկացրել է, որ «CGH»-ի գլխավոր ակտիվը Ղրղըզստանի Ջալալ-Աբադի մարզի Չաարատ տեղամասն է, որտեղ ոսկու արդյունահանման ծրագիրը կյանքի կոչելու համար «CGH»-ը նախորդ տարի 15 մլն դոլար վարկ է վերցրել: «Սպուտնիկի» փոխանցմամբ՝ միջինասիական երկրում «Chaarat Zaav»-ը ստացել է 3 լիցենզիա՝ երկուսը՝ շահագործման, մեկը՝ հետախուզման: 2012 թ. Ղրղըզստանի այն ժամանակվա վարչապետ Ժանտորո Սատիբալդիեւը խախտումների պատճառով պահանջել էր փակել «Chaarat Zaav» ընկերությունը, սակայն հետագայում ամեն ինչ ավարտվել էր 153 հազար սոմ (մոտ 2200 դոլար) տուգանքով:
«Chaarat Gold Holdings»-ի տնօրենների խորհրդի նախագահը Մարտին Անդերսոնն է, ով, ըստ ընկերության պաշտոնական կայքի, նաեւ «CGH»-ի ամենախոշոր բաժնետերն է (35,51 տոկոս):

Капанский горнообогатительный комбинат продан за 55 млн долларов офшорной компании
Российская горнодобывающая компания “Полиметалл Интернейшнл” (Polymetal International plc), зарегистрированная на офшорном острове Джерси, заключила с компанией “Чаарат Голд Холдингс” (Chaarat Gold Holdings Limited) соглашение о продаже ЗАО “Капанский горнообогатительный комбинат. Стоимость сделки составила 55 млн долларов. Об этом в ответ на запрос Hetq.am сообщил заместитель гендиректора КГОК по линии связей с общественностью Ваграм Авагян.
На вопрос, почему российская сторона решила продать армянское предприятие, Ваграм Авагян ответил: “Продажа позволит “Полиметал” сосредоточиться на крупных проектах, чтобы компания находилась в поле зрения высшего руководства, а также получила дополнительные внутренние финансовые ресурсы, которые будут направлены на строительство и развитие”.
Напомним, что “Полиметал” купила капанский комбинат у канадской компании “Данди Пришс Металс”. Согласно условиям сделки, 10 млн долларов канадцы получат деньгами, а 15 млн составит переданная“Данди” доля “Полиметалл” плюс полученные от эксплуатации Капанского месторождения 2 процента роялти, которое не должно превышать 25 млн долларов. Напомним, что в Армении “Полиметалл”, помимо Капана, обладает также правамм на Личквазское месторождение.
Что касается нового собственника Капанского ГООК, компании “Chaarat Gold Holdings Limited”, то последняя зарегистрирована на Британских Виргинских островах. Главный директор компании Артем Волынец, касаясь сделки, сказал, что это приобретение – прекрасное пополнение портфеля “Чаарат”, которое будет стимулировать поставленную ими стратегическую цель – создать развитую золотодобывающую компанию.
Название офшорной компании, ставшей новым собственником Капанского комбината, можно встретить в одной из опубликованных Международной Ассоциацией журналистов-расследователей (ICIJ) известных папок – “Paradise Papers”, в которой представлены некоторые детали структуры “Чаарат”. Согласно “Paradise Papers”, Chaarat Gold Holdings (CGH) является также совладельцем зарегистрированной на Мальте “Chaarat Malta Limited.
На своем официальном сайте “CGH” сообщила о своих активах в Киргизии, где компания основала дочернее предприятия "Chaarat Zaav”. В апреле этого года киргизская служба российского “Спутника” сообщила о том, что главным активом “CGH” является Чааратский участок в области Джалал-Абад в Киргизии, где с целью реализации проекта по добыче золота CGH в прошлом году взяла кредит на сумму 15 млн долларов. По сообщению “Спутника”, в среднеазиатской стране “Chaarat Zaav” получила три лицензии: две на эксплуатацию, одну на проведение изучения. В 2012 г. занимавший тогда пост премьер-министра Киргизии Жанторо Сатибалдиев в связи с выявленными нарушениями потребовал закрыть компанию “Chaarat Zaav”. Однако в дальнейшем компания отделалась штрафом в 153 тыс. сом (около 2200 долларов).
Должность председателя совета директоров “Chaarat Gold Holdings” занимает Мартин Андерссон, который, согласно официальному сайту компании, является также самым крупным акционером “CGH” (35,51%).