Մեսչյանը վստահեցրեց՝ Արամի 23-ը չի քանդվի, կվերակառուցվի Սրմաքեշի հաշվին
«Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ» կազմակերպությանը և երգչախմբին պատկանող պատմամշակութային հուշարձան-շենքի ճակատագրի վերաբերյալ քննարկումներում այսօր հստակեցումներ մտցրեց Երեւան քաղաքի գլխավոր ճարտարապետ Արթուր Մեսչյանը։
Իր առաջին ասուլիսում Մեսչյանը հստակ հայտարարեց, որ քանի ինքը Երեւանի գլխավոր ճարտարապետն է, մայրաքաղաքում որեւէ հուշարձան չի քանդվելու, անգամ եթե հուշարձանը գտնվում է «Հին Երեւան» նախագծի տարածքում, եւ ավելի վաղ հայտարարվել էր քանդման ենթակա։
Մեսչյանը պաշտոնապես հայտարարեց․ «Ոչ մի հուշարձան չի քանդվելու։ Դա վերաբերում է եւ Արամի 23-ին, եւ մյուս բոլոր հուշարձաններին։ Այս սկզբունքը փոփոխման ենթակա չէ։ Անհրաժեշտության համար պետք է փոխել «Հին Երեւան»-ի նախագծային որոշ լուծումներ, որպեսզի պահպանվեն հուշարձան շենքերը։ Ես ճարտարապետի (Լեւոն Վարդանյանի - խմբ․) հետ այդ թեմայով խոսել եմ։ Քանի դեռ ես գլխավոր ճարտարապետ եմ, Երեւանում ոչ մի պատմամշակութային հուշարձան չի քանդվելու։ Էս թեման համարենք փակված»։
Դիտարկմանը, որ շենքի վիճակը վթարային է, ինքն իրեն արդեն քանդվում է, Արթուր Մեսչյանը պատասխանեց․ «Ես ընդամենը 11 օր է, որ գլխավոր ճարտարապետ եմ։ Շենքն ընդունել եմ այդ վիճակում։ Առաջարկել ենք ժամանակավոր ամրացման տարբերակ։ Վնասված պատը կամրացվի, որից հետո կսկսենք վերակառուցման աշխատանքները»։ Իսկ վերակառուցողը, ըստ Մեսչյանի, լինելու է շենքի հարեւանությամբ կառուցապատում իրականացնող ընկերությունը, որի շինարարության պատճառով հուշարձանը դարձել է վթարային։ Այդ ընկերությունը, հիշեցնենք, պատկանում է գործարար Վարդան Սրմաքեշին։
Արթուր Մեսչյանը խնդրեց, որ երգչախմբի երեխաներն առայժմ շենք չմտնեն։ «Երբ ես ասում եմ՝ էդ կառույցը չի քանդվելու, նշանակում է՝ չի քանդվելու։ Նաեւ չի տեղափոխվելու։ Հայեր ջան, հանգստացեք»։
Երեւանի գլխավոր ճարտարապետը նշեց պատմամշակութային հուշարձանների կամ դրանց հարակից տարածքում շինարարություն իրականացնելու նախապայմանը, որ դրվելու է բոլոր կառուցապատողների առաջ։
Կառուցապատողները, որոնք կգնեն որոշակի հողատարածք, որտեղ կլինի որեւէ հուշարձան, կպարտավորվեն վերականգնել այդ հուշարձանները։ «Այ սա էն ա, ինչը չի եղել եւ լինելու է անպայման»,- ասաց Երեւանի գլխավոր ճարտարապետը։
Ինչ վերաբերում է արդեն քանդված հուշարձաններին, ապա դրանցից որոշները, այդ թվում՝ Աֆրիկյանների տունը, հարյուր տոկոսով կվերականգնվեն, որովհետեւ քարերն ամբողջությամբ մնացել են։ «Իհարկե ես ցավում եմ, որ տունը քանդվել է։ Ինձ մնար՝ փողոցը լայնացնելու համար ես կքանդեի դիմացի շենքը։ Բայց ունենք այն, ինչ ունենք»,- նշեց բանախոսը։
Ըստ Մեսչյանի՝ Երեւանի պատմական շերտի վերականգնումը մոտ երկու տարուց բավականին առաջ ընթացած կլինի։ Իսկ ամբողջ ծրագիրը կավարտվի մոտ 4,5 տարուց։
Խոսելով մայրաքաղաքի ճարտարապետական խնդիրներից ընդհանրապես՝ Արթուր Մեսչյանը նկատեց, որ յուրաքանչյուր քաղաքապետի օրոք գլխավոր ճարտարապետի գործառույթները կարվել են ըստ քաղաքապետի ճաշակի։ Ապօրինի հողազավթումներն ու շինարարությունը Երեւանի ամենամեծ խնդիրներից են։
«Քանի որ տասնյակ մարդիկ են զբաղվում նույն գործով, շատ դժվար է բռնել մեկին, որն ասի՝ ես եմ մեղավոր։ Այ էսօրվանից ես եմ մեղավոր, որովհետեւ էն գործիքակազմը, որ կա, պետք է թույլ տա, որպեսզի այդ ամեն ինչին վերջ տրվի։ Ես ուզում եմ մեր բնակիչներին ասել՝ ապօրինի շինարարությանը՝ վերջ, հողազավթմանը՝ վերջ։ Մի ստեղծեք խնդիրներ ձեզ համար, Երեւանի համար։ Ես գիտեմ, որ ահռելի թվով մարդկանց մոտ վատամարդ եմ դառնում, ես դրան մի կերպ կդիմանամ»։
Երեւանի կենտրոնին հատուկ կարգավիճակ տալու համար քայլեր կձեռնարկվեն։ Քաղաքապետարանը կդիմի կառավարություն, հարցը կքննարկվի նաեւ Ազգային ժողովում։

Здание по адресу Арама, 23 в Ереване будет восстановлено на средства Вардана Сирмакеша
Главный архитектор Еревана Артур Месчян сегодня внес ясность в судьбу являющегося историко-культурным памятником здания по адресу Арама, 23, принадлежащего хору “Маленькие певцы Армении”.
На своей первой пресс-конференции в качестве главного архитектора столицы Месчян заявил, что ни один памятник не будет снесен, даже те, которые находятся на территории реализации проекта “Старый Ереван” и ранее подлежали сносу.
“Ни один памятник не будет снесен. Это касается и здания по адресу Арама, 23, и всех остальных памятников. Этот принцип не подлежит изменению. В виду необходимости сохранения зданий-памятников в проект “Старый Ереван” будут внесены изменения. Я уже говорил на эту тему с архитектором (Левоном Варданяном. – Ред.). Пока главным архитектором буду я, ни один культурно-исторический памятник в Ереване не будет снесен. Будем считать эту тему закрытой”,- заявил Месчян.
В ответ на замечание о том, что здание находится в аварийном состоянии и уже начало разрушаться, Артур Месчян сказал: “Я принял его уже в таком состоянии. Мы предложили вариант временного укрепления. Поврежденная стена будет укреплена, после чего начнутся восстановительные работы”. По словам главного архитектора, эти работы будет осуществлять компания-застройщик, по вине которой памятник стал аварийным. Напомним, что компания принадлежит бизнесмену Вардану Срмакешу.
Касаясь уже снесенных зданий-памятников, в том числе дома Африкянов, Месчян отметил, что они будут полностью восстановлены, так как все камни сохранились.
По словам главного архитектора, примерно через два год исторический пласт Еревана будет в достаточной степени восстановлен, а весь проект будет осуществлен примерно через 4,5 года.
Говоря об архитектурных проблемах города, Артур Месчян выделил в первую очередь незаконный захват земель и незаконное строительство. “Хочу сказать жителям нашего города: с незаконым строительством покончено, с незаконным захватом земель покончено. Не создавайте проблемы ни для себя, ни для Еревана”,- призвал главный архитектор.
Что касается придания центру Еревана особого статуса, то с этой целью будут предприняты конкретные шаги: мэрия обратится в правительство, вопрос также будет обсужден в Национальном Собрании.