Սուրիկ Խաչատրյանը Մեծ Բրիտանիայում նոր ընկերություն է հիմնել
Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանը Միացյալ Թագավորությունում տակավին վերջերս ընկերություն է հիմնել:
2004-2013 եւ 2014-2016 թթ. Սյունիքը ղեկավարած Խաչատրյանը օրեր առաջ՝ նոյեմբերի 7-ին, հուշագիր է ստորագրել իր գործընկեր Էբի Քինգ Խավաջայի (Abbey King Khawaja) հետ «Sunik Investments Limited» ընկերություն հիմնադրելու մասին: ՍՊԸ-ն գրանցվել է նոյեմբերի 8-ին: Ընդամենը 100 ֆունտ կանոնադրական կապիտալով ընկերության սեփականատերերը 50-50 համամասնությամբ Խաչատրյանն ու Խավաջան են, ովքեր գրանցվել են նաեւ որպես տնօրեններ: Քարտուղարն էլ Ալան Պետեր Հովարդն է (Alan Peter Howard):
Հետաքրքիր է, որ եթե ընկերության փաստաթղթերում Խաչատրյանի դիմաց նշված է Հայաստանի, իսկ Խավաջայի դեպքում՝ բրիտանական (ՄԹ) քաղաքացիության մասին, ապա բնակության երկիրը երկուսի պարագայում էլ նշված է Միացյալ Թագավորությունը:
«Sunik Investments Limited»-ը գրանցված է Անգլիայի Դորսեթ կոմսության Ֆերնդաուն քաղաքում (8 Lynwood Close, Ferndown, Dorset, England, BH22 9TD): Քանի որ ընկերությունը նոր է գրանցվել, շատ բան դրա մասին դեռ հայտնի չէ:
Այդուհանդերձ, սա Ս. Խաչատրյանի առաջին ընկերությունը չէ Միացյալ Թագավորությունում: 2016-ի հոկտեմբերի 1-ին երկրորդ անգամ Սյունիքի մարզպետի պաշտոնից ազատվելուց հետո՝ նույն տարվա դեկտեմբերի 1-ին, նա դարձել է «Kerkhoff Legal» LLP-ի (սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերակցություն) մասնակից:
«Kerkhoff Legal»-ը հիմնադրվել էր 2014-ի ապրիլին գերմանացիներ Գերդ Կերխոֆի (Gerd Kerkhoff) եւ Վերներ Ռայստելի (Werner Reistel) կողմից: Այն գրանցված էր Անգլիայի Հալ քաղաքում: 2016-ի վերջին, սակայն, հիմնադիրներն իրենց տեղը զիջել են Խաչատրյանին ու մեկ այլ գերմանացի Հանս Լուդվիգին (Hans Ludwig): Դրանից մի քանի ամիս անց՝ 2017-ի հունիսին, Խաչատրյանի ու Լուդվիգի ընկերակցությունը լուծարվել է:
Սուրիկ Խաչատրյանի հեռախոսահամարն անհասանելի է. օպերատորի տեղեկացմամբ՝ «տվյալ հեռախոսահամարը ժամանակավորապես չի սպասարկվում», ինչը նշանակում է, որ համարի սպասարկումը կասեցված է բաժանորդի դիմումով կամ պարտքի պատճառով: Մեր տեղեկություններով՝ նախկին պաշտոնյան մեկնել է Հայաստանից:

Сурик Хачатрян основал компанию в Великобритании
Бывший губернатор Сюникской области Сурик Хачатрян недавно основал компанию в Объединенном Королевстве.
Несколько дней назад, 7 ноября, Хачатрян, руководивший Сюником в 2004-2013 и 2014-2016 гг., подписал со своим партнером Эби Кинг Хаваджа (Abbey King Khawaja) меморандум о создании компании «Sunik Investments Limited». Общество с ограниченной ответственностью зарегистрировано 8 ноября. Хачатрян и Хаваджа делят компанию поровну – 50/50, они же зарегистрированы в качестве директоров ООО. Должность секретаря занимает Алан Петер Говард (Alan Peter Howard). Примечательно, что в документах компании напротив фамилии Хачатряна указано армянское гражданство, напротив фамилии Хаваджа – британское, а вот в качестве места проживания в обоих случаях указано Объединенное Королевство.
«Sunik Investments Limited» зарегистрирована в городе Ферндаун в графстве Дорсет (8 Lynwood Close, Ferndown, Dorset, England, BH22 9TD). Поскольку компания зарегистрирована недавно, то информации о ней недостаточно.
Тем не менее, это не первая основанная в Великобритании компания С.Хачатряна. После своей второй отставки с должности губернатора Сюника, которая последовала 1 октября 2016 г., Сурик Хачатрян 1 декабря 2016 г. стал участником «Kerkhoff Legal» LLP (товарищество с ограниченной ответственностью). Однако в конце 2016 г. учредители уступили свои места Хачатряну и другому немцу, Гансу Людвигу (Hans Ludwig). Спустя несколько месяцев, в июне 2017-го, Хачатрян и Людвиг перестали быть партнерами.
Номер телефона Сурика Хачатряна недоступен. Оператор сообщает, что “данный номер временно не обслуживается”, а это значит, что обслуживание номера приостановлено на основании заявления абонента или из-за долгов. По нашим сведениям, бывший высокопоставленный чиновник уехал из Армении.