Նիկոլ Փաշինյանը «բանակը թալանածներին» կոչ է անում լրջանալ. «Զբաղվե´ք ձեր ծառայությամբ եւ չփորձե´ք քիթներդ խոթել քաղաքականության մեջ»
Զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատարի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը կոչ է անում «բոլորին լրջանալ», իսկ թալաչիներին «պատմության աղբանոցը» շպրտել։
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն իր ֆեյսբուք էջում անդրադարձել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության նախագահ Սասուն Միքայելյանի այն հայտարարությանը, երբ վերջինս քարոզարշավի շրջանակում համեմատության եզրեր է գտել Արցախյան պատերազմի հաղթանակի եւ թավշյա հեղափոխության միջեւ։
«Չեմ հասկանում ոմանց ոգեւորությունը Սասուն Միքայելյանի հայտարարության կապակցությամբ, իհարկե Սասուն Միքայելյանն ինքն էլ զգաց, որ ոչ այնքան ճշգրիտ, հաջող ձեւակերպում է արել, բայց հետո ուղղեց իրեն՝ ասելով, որ նկատի ուներ հետեւյալը՝ ապրիլյան հեղափոխությունը շատ կարեւոր է Արցախյան ազատամարտի արդյունքներն արձանագրելու առումով, ինչո՞ւ են ոմանք ոգեւորվել»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետի պաշտոնակատարի համոզմամբ՝ Սասուն Միքայելյանի խոսքերը քննադատել են ավելի շատ այն գործիչները, որոնք նախկինում թալանել են բանակը։ Փաշինյանը տեղեկացրեց՝ քրեական գործեր կան հարուցված, պարզապես դեռ չի ուզում փակագծեր բացել։
«Ես զարմանում եմ ոմանց հայտարարություններից, ովքեր, տարիներ շարունակ բերանները ջուր առած, հետեւել են բանակի թալանին, ոմանք նույնիսկ մասնակցել են բանակի համատարած թալանին, զինվորի բաժինը գողցողների հետ ընկերակից են եղել, հիմա էլ վատ ձեւակերպած նախադասության վրա քաղաքական դիվիդենտներ հավաքել։ Էդ մի քանիսը որ խնդրում-աղոթում են, որ իրենց նկատմամբ հարուցված քրեական գործերը կարճվեն, իրենց թվում է՝ սա հարմար առիթ է, որ ոգեւորվեն, նստեք տեղներդ, չոգեւորվեք ոչ մեկդ»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ կոչ անելով վերջիններիս չստիպել այդ թեմաներով «ավելի բաց խոսել»։
Նիկոլ Փաշինյանի համոզմամբ՝ բանակն ավելի քան քսան տարի թալանվել է, ուստի շատերը պետք է ներում խնդրեն թալանածի համար։
«Իբր ազատամարտի պաշտպաննե՞ր եք, հանգիստ նստեք տեղներդ, հատ-հատ ներկայացնելու ենք՝ ինչ է տեղի ունենում, ինչ են ուտում մեր զինվորները, սա ասում եմ որպես պատերազմական իրավիճակում գտնվող ԶՈՒ գլխավոր հրամանատար, հանկարծ որեւէ մեկդ չկասկածի էդ հրամանատարական հատկությունների վրա, որեւէ մեկդ, զբաղվեք ձեր ծառայությամբ եւ չփորձեք քիթներդ խոթել քաղաքականության մեջ»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ վստահեցնելով, որ Սասուն Միքայելյանի «սխալ ձեւակերպած նախադասության» համար պատրաստ է ինքը ներողություն խնդրել նույնիսկ հազար անգամ։
Վարչապետի պաշտոնակատարը նաեւ վստահեցրեց՝ թալանչիների ժամանակն անցել է, եւ ընտրությունների արդյունքը պետք է լինի նաեւ այն, որ ժողովուրդը նախորդ իշխող ուժին՝ ՀՀԿ-ին, «նետելու է պատմության աղբանոցը՝ որպես երկիրը, բանակը թալանած հակապետական կառույց»։

Никол Пашинян призвал “грабивших армию” одуматься: “Занимайтесь своей службой и не пытайтесь совать нос в политику”
Исполняющий обязанности главнокомандующего Вооруженными силами РА Никол Пашинян призвал всех одуматься, а расхитителей выкинуть “на свалку истории”.
И.о.премьер-министра Никол Пашинян на своей фейсбуковской странице коснулся заявления председателя правления партии “Гражданский договор” Сасуна Микаеляна, в котором тот сравнил победу в Апрельской войне и бархатную революцию.
“Не понимаю воодушевления некоторых лиц заявлением Сасуна Микаеляна. Разумеется, Сасун Микаелян сам понял, что высказался не совсем точно и удачно и исправил свои слова, сказав, что имел в виду то, что апрельская революция очень важна в плане закрепления победы в Арцахской войне. Почему некоторые так воодушевились?” – сказал Н.Пашинян.
И.о.премьера заявил, что высказывания Сасуна Микаеляна больше всего критиковали те деятели, которые в прошлом грабили армию. По словам Пашиняна, уже возбуждены уголовные дела, но он пока не хочет раскрывать скобки.
“Меня удивляют заявления тех, кто на протяжении многих лет, набрав в рот воды, следил за хищениями в армии, некоторые даже участвовали в повсеместных хищениях, дружили с теми, кто крал солдатский паек, а сейчас пытаются получить дивиденды за счет неудачно сформулированного высказывания. Этим нескольким лицам, которые просят, умоляют, чтобы возбужденные против них уголовные дела были прекращены, кажется, что это удобный повод для воодушевления. Ведите себя смирно, пусть никто из вас не воодушевляется”,- сказал Никол Пашинян, призвав таких людей не заставлять говорить на эту тему открытым текстом.
Пашинян выразил убежденность, что армию грабили на протяжении более двадцати лет, поэтому многие должны просить прощения за этот грабеж.
“Мы подробно представим, что происходит, что едят наши солдаты. Я это говорю как главнокомандующий ВС, которые находятся в военной ситуации. Пусть каждый из вас занимается своей службой и не пытается совать нос в политику”,- сказал Никол Пашинян, подчеркнув, что за неправильно сформулированное Сасуном Микаеляном предложение готов лично принести извинения.
И.о.премьера также заверил, что время расхитителей прошло, и результатом выборов должно быть также то, что народ выкинет предыдущую правящую силу – Республиканскую партию – на свалку истории как разграбившую страну и армию антигосударственную структуру.