«Ռուսական պղնձաձուլական ընկերություն»-ը չի մեկնաբանում Թեղուտի հանքավայրի վերագործարկման լուրը
«Ռուսական պղնձաձուլական ընկերություն»-ը չի մեկնաբանում Թեղուտի հանքավայրի վերագործարկման լուրը: Այսպես է արձագանքել ընկերությունը «Հետք»-ի գրավոր հարցադրումներին:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 26-ին մամուլը գրեց, թե հանքի սեփականատեր դարձած «ՎՏԲ բանկ»-ը համաձայնության է եկել Ռուսաստանում իր հզորությամբ երկրորդ՝ «Ռուսական պղնձաձուլական ընկերության» հետ: Ընկերության, «ՎՏԲ բանկ»-ի, ռուսաստանաբնակ հայազգի գործարար Նորայր Պետրոսյանի և կառավարության միջև պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հանքը վերագործարկելու մասին։
Գործարար Պետրոսյանը տարօրինակ հայտարարություններ է արել բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ: Նախ՝ նա ասել է, որ «ՎՏԲ-բանկ»-ին թողած 380 միլիոն դոլարի պարտքի պայմաններում դժվար է հանքից եկամուտ ակնկալել, երկրորդ՝ Թեղուտի այսօրվա պաշարները չեն հերիքում «ՎՏԲ-բանկ»-ի պարտքը փակելու համար: Այստեղից պարզ հարց է առաջանում, թե ինչու պիտի ռուսական ընկերությունը շահագրգռված լինի վերագործարկել Թեղուտի հանքը:
«Անկախ նրանից, թե մենք դրա մեջ փող ունենք, թե չունենք, մենք դա պետք է վերաթողարկենք»,- ասել է ռուսաստանաբնակ գործարարը՝ մի քանի անգամ շեշտելով, որ դա խոստացել է նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին:
Նախ՝ հասկանանք, թե ինչ է իրենից ներկայացնում ռուսական պղնձաձուլական ընկերությունը, որի անունը շրջանառվում է այս պատմության մեջ:
Ռուսական պղնձաձուլական ընկերությունը՝ նույն «Русская медная компания»-ն, հիմնադրվել է 2004 թվականին: Ակտիվներ և հանքավայրեր ունի ՌԴ մի քանի տարածաշրջաններում՝ Չելյաբինսկում, Սվերդլովսկում, Օրենբուրգում և Նովգորոդսկում: 885 մլն դոլարի ներդրում է կատարել նաև Ղազախստանի հանքարդյունաբերության մեջ:
ՌԴ ընկերությունների գրանցման ռեգիստրի փաստաթղթի համաձայն՝ «Ռուսական պղնձաձուլական ընկերության» 99,7 % բաժնետերը Կիպրոսում գրանցված Tilia Holdings Limited-ն է:
Կիպրոսից էլ ձեռք բերեցինք ընկերության վերաբերյալ փաստաթղթերը, որի համաձայն՝ Tilia Holdings Limited-ի միակ բաժնետերն էլ Վիրջինյան կղզիներում գրանցված Russian Copper Company Ltd-ն է:
Այս օֆշորում բաժնետերերի մասին ինֆորմացիան փակ է: Սակայն «Ֆորբս»-ի տվյալներով՝ այս ընկերության խոշոր բաժնետեր է մուլտիմիլիոնատեր Իգոր Ալտուշկինը՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մտերիմը: 2017թ. մայիսին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նրան պարգևատրել է «Բարեկամության շքանշան»-ով:
«Ռուսական պղնձաձուլական ընկերություն»-ը ներկայանում է որպես երկրորդ խոշոր արդյունահանող, ով հետզհետե ընդլայնում է հաքարդյունաբերության իր աշխարհագրությունը: Սակայն Թեղուտի պատմության կրկնությունը եղել է նաև Չելյաբինսկում 2017-ին, երբ ընկերությունը որոշել է շահագործել Չելյաբինսկ քաղաքից 12 կմ հեռավորության վրա գտնվող Տոմինյան հանքարդյունաբերական գործարանը: Նախագծի իրականացման համար 3000 հա անտառ պետք է հատվեր: novayagazeta.ru-ն մանրամասն անդրադարձել է Չելյաբինսկի նախագծին, որի շինարարության մեկնարկի համար ընկերությունը թույլտվություն չի ունեցել: Հանրային քննարկումներին տեղի ակտիվիստների մուտքը սահմանափակվել է, նրանց ծեծի են ենթարկել, գործարանի կառուցման դեմ ստորագրահավաք է կազմակերպվել, նույնիսկ ակտիվիստներին զանգահարել է անձամբ նախագահ Վ. Պուտինը:
Դեռևս նոյեմբերի 27-ին, այսինքն՝ 15 օր առաջ, զանգահարեցինք «Ռուսական պղնձաձուլական ընկերություն», որպեսզի ճշտենք տարածված տեղեկատվությունը: Ընկերության լրատվական բաժնից ասացին, որ հարցերը գրավոր ուղղենք, և խոստացան մեկ օրվա ընթացքում պատասխանել գրավոր հարցերին:
«Ռուսական պղնձաձուլական ընկերության»-ը գրավոր ուղղեցինք հետևյալ հարցերը.
- Նրանք կարող են հաստատել կամ ժխտել լրատվամիջոցների տարածած այն տեղեկությունը, որ «Ռուսական պղնձաձուլական ընկերություն»-ը ցանկանում է վերագործարկել Թեղուտի հանքավայրը,
- սկսվել են արդեն բանակցություններ դրա շուրջ, և ինչ արդյունքներ կան առ այսօր,
- ինչպես է լուծվելու «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի՝ «ՎՏԲ-բանկ»-ում ունեցած վարկերի հարցը,
- ինչպես է «Ռուսական պղնձաձուլական ընկերություն»-ը պատրաստվում լուծելու պոչամբարի հարցը,
- ով է Բրիտանական Վիրջինյան Կղզիներում գրանցված Russian Copper Company Ltd-ի իրական բաժնետերը:
Եվ ի վերջո, մի քանի անգամ զանգահարելուց և կրկին էլեկտրոնային մեյլին հիշեցում ուղարկելուց հետո այսօր «Ռուսական պղնձաձուլական ընկերություն»-ը պատասխանեց մեր հարցմանը, որ «ընկերությունը չի մեկնաբանում այդ տեղեկությունը»:

“Русская медная компания” не комментирует сведения о перезапуске Техутского месторождения
“Русская медная компания” не комментирует свведения о перезапуске Техутского месторождения”. Такой ответ получил Hetq.am на свой письменнй запрос.
26 ноября пресса сообщила о том, что ставший владельцем месторождения банк “ВТБ” пришел к согласию с действующим в России вторым по величине акционерным обществом – “Русской медной компанией”. Между компанией, банком “ВТБ”, проживающим в России предпринимателем Норайром Петросяном и правительством была достигнута договоренность о перезапуске Техутского месторождения.
На встрече с местными жителями Н.Петросян сделал странные заявления. Он сперва сказал, что при наличии задолженности перед “ВТБ” в размере 380 млн долларов трудно ожидать прибыли от эксплуатации месторождения .Потом он заявил, что сегодняшних запасов Техута недостаточно для покрытия долга банку “ВТБ”. В этой ситуации напрашивается вопрос почему российская компания должна быть заинтересована в перезапуске Техутского месторождения?
“Независимо от того, получим мы прибыль или нет, мы должны возобновить экслпуатацию месторождения”,- заявил Норик Петросян, подчеркнув несколько раз, что такое обещание он дал и премьер-министру Армении Николу Пашиняну.
Разберемся сперва, что из себя представляет “Русская медная компания”.
Это акционерное общество было основано в 2004 году. Оно имеет активы и месторождения в ряде регионов России – Челябинске, Свердловске, Оренбурге и Новгородске. Компания осуществила инвестиции в размере 885 млн долларов и в горнодобывающую промышленность Казахстана.
Согласно реестру компаний РФ, владельцем 99,7% акций “РМК” является зарегистрированная на Кипре “Tilia Holdings Limited.
Информация об акционерах в указанном офшоре конфиденциальна, однако, по данным “Форбс”, крупным акционером этой компании является мультимиллионер Игорь Алтушкин, один из близких людей президента РФ Владимира Путина.
В мае 2017 г. В.Путин наградил его Орденом Дружбы. .
“Русская медная компания” позиционирует себя как вторая крупная горнодобывающая компания России, которая постепенно расширяет географию своей деятельности. Отметим, что в 2017 г. техутская история повторилась в Челябинске, где “РМК” решила эксплуатировать расположенный в 12 км от города Томинский горнообогатительный комбинат. Рреализация этого проекта требует вырубки 3000 гектаров леса.
novayagazeta.ru подробно рассказала о челябинском проекте, разрешение на реализацию которого компания не получила. Местные активисты не пускали людей на общественные слушания, за что были избиты. Против строительства завода начался сбор подписей, активистам звонил даже сам Путин.
27 ноября мы обратились в “Русскую медную компанию”, чтобы уточнить появившиеся в прессе сведения о перезапуске Техутского месторождения. В отделе информации “РМК” нас попросили прислать письменный запрос, пообещав ответить в течение одного дня.
Нас интересовало следующее: может ли “Руская медная компания” подтвердить или опровергнуть появившиеся в СМИ сведения о том, что она хочет перезапустить Техутское месторождение? начались ли переговоры по этому вопросу и есть ли какие-либо результаты? как будет решен вопрос кредитов, выданных банком “ВТБ” ЗАО “Техут”? как “РМК” собирается решить вопрос хвостохранилища? кто является реальным акционером зарегистрированной на Виргинских островах компании “Russian Copper Company Ltd”?
После нескольких звонков и отправленного на электронный адрес компании очередного напоминания сегодня “РМК” наконец ответила, что не комментирует эту информацию.