Փաշինյանի վստահեցմամբ՝ նախարարությունների քանակի կրճատման նպատակը փող խնայելը չէ
Կառավարության այսօրվա նիստին վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն հայտնեց առաջին փոխվարչապետի պաշտոնակատար Արարատ Միրզոյանին, նախարարներ Լիլիթ Մակունցին և Մխիթար Հայրապետյանին՝ գործադիրում ունեցած համատեղ աշխատանքի համար:
Նշենք, որ նրանք այսօրվանից կստանձնեն ԱԺ պատգամավորի լիազորությունները: Կառավարության անդամի պաշտոնում այսօր նրանց վերջին օրն էր: Փաշինյանը հույս հայտնեց, որ նրանք ԱԺ-ում կառավարության արդյունավետ գործունեությանը կնպաստեն:
Վարչապետի պաշտոնակատարն անդրադարձավ նաև կառավարության կառուցվածքի փոփոխությանը, մասնավորապես՝ նախարարության թվաքանակի կրճատմանը. «Այս գործընթացի իմաստը և նպատակը փող խնայելը չէ: Այստեղ նպատակը շատ ավելի կարևոր է. բարձրացնել կառավարության և պետական կառավարման մարմինների արդյունավետությունը, սա թերևս միակ նպատակն է, որը կարելի է և արժե ձևակերպել: Այս առումով մեզ շատ լուրջ աշխատանք է սպասվում»,- նշեց կառավարության ղեկավարը:
Նրա փոխանցմամբ՝ այս հարցերի շուրջ գործադիրում արդեն քննարկումներ են ունեցել: Փաշինյանի խոսքով՝ կառավարությունը համոզված է, որ պետք է կրճատվի նախարարությունների քանակը, և քաղաքացիներից ստացել են այն իրագործելու մանդատը:
Նիկոլ Փաշինյանն առանձնահատուկ անդրադարձավ սփյուռքի նախարարության գործունեության դադարեցմանը: Ասաց՝ տպավորություն կա, որ իրենք ցանկանում են «խաչ քաշել» սփյուռքի նախարարության վրա: Ընդգծեց՝ հստակ նպատակ ունեն, որ պետք է առավել արդյունավետ դարձնեն սփյուռքի հետ հարաբերությունները.
«Սփյուռքի հետ հարաբերությունների մակարդակը ոչ թե կնվազեցվի, այլ կբարձրացվի: Մենք այդ մոդելի վերաբերյալ առաջիկայում նաև քննարկումներ կունենանք սփյուռքի մեր հայրենակիցների հետ, և հույս ունեմ՝ այս հարցի վերաբերյալ կհասնենք համաձայնության»,- նշեց վարչապետի պաշտոնակատարը:

Никол Пашинян заверил, что сокращение числа министерств не преследует цель сэкономить средства
На сегодняшнем заседании правительства исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян выразил благодарность и.о.вице-премьера Арарату Мирзояну, министрам Лилит Макунц и Мхитару Айрапетяну за совместную работу.
Отметим, что с сегодняшнего дня Л.Макунц и М.Айрапетян приступают к выполнению полномочий депутатов Национального Собрания. Пашинян выразил надежду, что в парламенте они будут содействовать эффективной работе правительства.
Касаясь изменения структуры кабмина и в частности сокращения числа министерств, и.о.премьера отметил: “Смысл и цель этого процесса не в экономии средств. В данном случае поставлена более важная задача – повысить эффективность правительства и органов госуправления”,- сказал Никол Пашинян, добавив, что в этом плане ожидается серьезная работа.
И.о.премьера особо коснулся прекращения деятельности Министерства диаспоры. По словам Пашиняна, сложилось впечатление, что они хотят “поставить крест” на деятельности этого ведомства, между тем поставлена четкая цель – повысить результативность отношений с диаспорой.
“Уровень отношений с диаспорой будет не снижен, а повышен. В ближайшее время мы проведем обсуждения с нашими соотечественниками из диаспоры вокруг этой модели. И я надеюсь, что в этом вопросе мы достигнем согласия”,- отметил Никол Пашинян.