«Կեչառիս» հյուրանոցի սեփականատերը 50 մլն դրամով հաշտության է եկել ապօրինի գույքի բռնագանձման գործով
Այսօր՝ ապրիլի 13-ին, Հակակոռուպցիոն դատարանը վճիռ է կայացրել՝ հաստատելով ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարույթի շրջանակներում կնքված հաշտության համաձայնությունը՝ ԴԱՀԿ նախկին պետ Միհրան Պողոսյանի ազգական Էդուարդ Հարությունյանի և Գլխավոր դատախազության միջև: Էդուարդ Հարությունյանը պետությանը պետք է փոխանցի 50 մլն դրամ:
Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության դատախազի եզրակացության համաձայն՝ Էդուարդ Հարությունյանին պատկանում են բռնագանձման ենթակա հետևյալ գույքը.
1. Երևան քաղաքի Արաբկիր վարչական շրջանի Ն. Զարյան փողոցի 15 ա շենքի բնակարաններից մեկի միջին շուկայական արժեքի 42.64%-ը, որը կազմում է 21 մլն 817 հազ. դրամ։
2. Մոտ 21 մլն 591 հազ դրամ՝ որպես ապօրինի եկամուտի մնացորդ։
3. Մոտ 19 մլն 415 հազ. դրամ, որը չի հիմնավորվել անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել:
Որպես բռնագանձման ենթակա գույք դիտարկվել են բացառապես դրամական միջոցներ, որոնց հանրագումարը կազմել է 62 մլն 823 հազ. դրամ։
Վճռում արձանագրվել է, որ Ն. Զարյան փողոցիի 15 ա շենքի բնակարանը Էդուարդ Հարությունյանը 2014թ.-ին նվիրատվության պայմանագրով փոխանցել է «Նռնենի» ՍՊԸ-ին:  Ինչպես պարզվում է, «Նռնենի»-ն «Կեչառիս Հոթել» ՍՊԸ-ի իրավանախորդն է:
Դատարանն արձանագրել է, որ հաստատման ներկայացված հաշտության համաձայնությամբ հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության ենթակա է փոխանցման 50 մլն դրամ, որը կազմում է բռնագանձման ենթակա գույքի հանրագումարի 79.51%-ը:
Նշենք, որ Հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով 2020թ. հունիսի 9-ին Էդուարդ Հարությունյանը ներգրավվել է որպես մեղադրյալ՝ առանձնապես խոշոր չափերով խարդախության օժանդակության համար:
Ո՞վ է Էդուարդ Հարությունյանը
«Հետք»-ը դեռևս 2016թ.-ին գրել էր, որ Ծաղկաձորի «Կեչառիս» հյուրանոցը պատկանում է Միհրան Պողոսյանին, սակայն գրանցված է նրա ազգականի՝ Էդուարդ Հարությունյանի անունով: Վերջինս նաև «Բեստ ռեալթի» ընկերության տնօրենն էր, որի բաժնետերերն էին Միհրան Պողոսյանին պատկանող և Պանամայում գրանցված երկու ընկերությունները:
Էդուարդ Հարությունյաննն անցնում է նաև Միհրան Պողոսյանի՝ ենթադրյալ ապօրինի գույքի բռնագանձման գործով: Մասնավորապես՝ Գլխավոր դատախազությունը 2022թ. սեպտեմբերի 30-ին հայցադիմում է ներկայացրել ընդդեմ Միհրան Պողոսյանի, վերջինիս տիկնոջ՝ Կարինե Մխիթարյանի, դստեր՝ Լիա Պողոսյանի, Գագիկ Բադալյանի, Էդուարդ Հարությունյանի, Արթուր Թադևոսյանի, Գոհար Նազարյանի և Անտոնիո Ռիկարդո Մերինոյի:
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին ԴԱՀԿ ծառայության նախկին պետ Միհրան Պողոսյանից և նրան փոխկապակցված յոթ անձից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագաձել հետևյալ գույքը.
• Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող 15 անշարժ գույք, որից 2-ը՝ անհատական բնակելի տուն Երևան քաղաքում, 1 ավտոտնակ, 12 հասարակական նշանակության տարածք, 3 տրանսպորտային միջոց, իսկ անհնարինության դեպքում՝ դրանց միջին շուկայական արժեքը, որն ընդհանուր կազմում է ավելի քան 3 մլրդ 502 մլն 570 հազար դրամ, ինչպես նաև՝ մասնակցություններ 6 իրավաբանական անձերում։
• Ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց տրամադրված ընդհանուր 710 մլն 839 հազար 400 դրամ փոխառությունների և այլ դեբիտորական պարտքերի պահանջի իրավունքը։
• 456 մլն 628 հազար 637 դրամ՝ որպես ապօրինի ծագում ունեցող դրամական միջոցների մնացորդ, ինչպես նաև՝ 6 մլրդ 141 մլն 24 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում և հնարավոր չէ բռնագանձել։
Ընկերություններ, որտեղ բաժնեմաս ունի Էդուարդ Հարությունյանը
Ինչպես նշեցինք, Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրում հիմնադրման օրվանից՝ 2011թ. հոկտեմբերի 25-ից Էդուարդ Հարությունյանի անունով է գրանցված «Կեչառիս Հոթել» ՍՊԸ-ի 100%  բաժնեմասը:
2020թ. հունիսի 8-ին կալանք էր դրվել  Էդուարդ Հարությունյանին պատկանող բաժնեմասի վրա, որը 3 օր անց վերացվել էր: Իսկ 2022թ. սեպտեմբերի 12-ին որոշվել է ձեռնպահ մնալ Էդուարդ Հարությունյանին պատկանող 100% բաժնեմասի տնօրինման հետ կապված որևէ գործարքի պետական գրանցումից:
Էդուարդ Հարությունյանը 2022թ. մարտի 4-ից մաքսային պահեստ համարվող «Մետեքսիմ Տերմինալ» ՍՊԸ-ի տնօրենն է
Էդուարդ Հարությունյանին (15%), նրա հորն ու եղբորն է պատկանում հագուստի վաճառքով զբաղվող «Դէ Ընդ Յանա» ՍՊԸ-ն: Այս ընկերությունում ևս արգելանք է դրվել Է. Հարությունյանի բաժնեմասի վրա և որոշվել ձեռնպահ մնալ նրան պատկանող բաժնեմասի տնօրինման հետ կապված որևէ գործարքի պետական գրանցումից:
Հիշեցնենք, որ սա ապօրինի գույքի բռնագանձման գործով երկրորդ հաշտեցումն է:  2023թ. մարտի 21-ին էլ 81 մլն 962 հազ. դրամ գումարով հաշտության համաձայնագիր էր կնքել «Հարսնաքար» հյուրանոցային համալիրի տնօրեն Արթուր Մանուկյանը:

Владелец гостиницы “Кечарис” заключил мировое соглашение на 50 млн драмов по делу о конфискации имущества незаконного происхождения
13 апреля Антикоррупционный суд в рамках производства о конфискации имущества незаконного происхождения утвердил мировое соглашение, заключенное между Эдуардом Арутюняном, родственником бывшего начальника Службы принудительного исполнения судебных актов Миграна Погосяна, и Генпрокуратурой. Арутюнян должен перечислить государству 50 млн драмов.
Согласно заключению Управления по делам о конфискации имущества незаконного происхождения, в качестве подлежащего конфискации имущества Э.Арутюняна признаны исключительно денежные средства на общую сумму 62 млн 823 тыс. драмов.
В решении суда отмечается, что квартиру по адресу Н.Заряна, 15а Эдуард Арутюнян в 2014 году передал по договору дарения ООО “Нрени”. Выяснилось, что “Нрени” является правопредшественником ООО “Кечарис отель”.
Суд констатировал, что в соответствии с представленным на утверждение мировым соглашением в пользу Республики Армения надлежит передать 50 млн драмов, что составляет 79.51% от подлежащего конфискации общего имущества.
Отметим, что, согласно расследуемому в Специальной следственной службе уголовному делу, 9 июня 2020 г. Эдуарду Арутюняну было предъявлено обвинение в содействии мошенничеству в особо крупном размере.
Кто такой Эдуард Арутюнян
Hetq.am еще в 2016 г. писал о том, что гостиница “Кечарис” в Цахкадзоре принадлежит Миграну Погосяну, но зарегистрирована на имя его родственника Эдуарда Арутюняна. Последний является также директором компании “Бест реалти”, акционерами которой были зарегистрированные в Панаме две компании Миграна Погосяна.
Э.Арутюнян проходит также по делу о конфискации принадлежащего Погосяну имущества предположительно незаконного происхождения. В частности, 30 сентября 2022 г. Генпрокуратура подала иск против Миграна Погосяна, его жены Карине Мхитарян, дочери Лии Погосян, Гагика Бадаляна, Эдуарда Арутюняна, Артура Тадевосяна, Гоар Назарян и Антонио Рикардо Мерино.
Управление по делам о конфискации имущества незаконного происхождения Генпрокуратуры РА представило в суд требование о конфискации в пользу Республики Армения следующего имущества, принадлежащего бывшему начальнику СПИСА Миграну Погосяну и семи аффилированным с ним лицам:
находящиеся на территории РА 15 единиц недвижимости, в том числе два частных дома в Ереване, один гараж, 12 помещений общественного назначения, три транспортных средства; в случае невозможности их конфискации должна быть взыскана среднерыночная стоимость этого имущества, которая составляет свыше 3 млрд 502 млн 570 тысяч драмов, а также участие в шести юридических лицах;
право на затребование предоставленных физическим и юридическим лицам займов и других дебиторских долгов на общую сумму 710 млн 839 тыс. 400 драмов;
456 млн 628 тыс. 637 драмов в качестве остатка денежных средств, имеющих незаконное происхождение, а также 6 млрд 141 млн 24 тыс.драмов, которые не обоснованы законными доходами лица, имеют незаконное происхождение, однако их конфискация невозможна.
Компании, в которых Э.Арутюнян имеет долю
Как уже было отмечено, в Госреестре юридических лиц 100-процентная доля Э.Арутюняна в компании “/Кечарис отель” зарегистрирована с 25 октября 2011 г., то есть со дня основания компании.
8 июня 2020 г. на принадлежавшую Эдуарду Арутюняну долю был наложен арест, который спустя три дня отменили. 12 сентября 2022 г. было решено воздержаться от государственной регистрации любой сделки, связанной с управлением принадлежащей Арутюняну 100-процентной доли компании.
С 4 марта 2022 года Эдуард Арутюнян занимает должность директора считающегося таможенным складом ООО “Метексим Терминал”.
Э.Арутюняну (15%), его отцу и брату принадлежит также занимающееся продажей одежды ООО “Де Энд Яна”. Арест был наложен и на долю Эдуарда Арутюняна в этой компании и опять-таки было принято решение воздержаться от государственной регистрации любой сделки, связанной с управлением принадлежащей ему доли.
Напомним, что это второе мировое соглашение по делу о конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение. 21 марта 2023 г. мировое соглашение на сумму 81 млн 962 тыс. драмов заключил директор гостиничного комплекса “Арснакар” Артур Манукян.