Ավտոմեքենաների արտահանման բումը Հայաստանից, վրացական արգելքն ու անորոշությունը
Հայաստանում ավտոմեքենաների ներմուծման ու արտահանման շեշտակի աճ է գրանցվել այս տարվա առաջին կիսամյակում։ Աննախադեպ քանակի մեքենաներ են բերվել Հայաստան ու արտահանվել։ Սակայն, օգոստոսին Վրաստանի կառավարությունն անակնկալ հայտարարեց, որ արգելում է իր տարածքով եվրոպական և ամերիկյան արտադրության մեքենաների տեղափոխումը Ռուսաստան։ Սա վերաբերում է նաև Հայաստանից արտահանվող մեքենաներին, որոնք Ռուսաստան են հասնում Վրաստանի տարածքով։ «Հետք»-ը պարզել է, թե որտեղից, քանի մեքենա է բերվել Հայաստան ու արտահանվել, ինչպե՞ս է վրացական արգելքն ազդել այդ շուկայի վրա, և արդյոք հայ գործարարներն այլ ելք չեն գտել։
2023 թվականի առաջին կիսամյակում ավտոմեքենաների արտահանումը Հայաստանից 20 անգամ աճել է
2023 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստանից արտահանվել է 13 955 հատ մարդատար ավտոմեքենա, որի ընդհանուր արժեքը կազմել է մոտ 311 մլն դոլար։ Ինչպես ցույց է տալիս Մաքսային ծառայության տվյալների վերլուծությունը, նախորդ տարվա նույն կիսամյակի համեմատ արտահանված ավտոմեքենաների թե՛ քանակը, թե՛ արժեքը շուրջ 20 անգամ աճել են։
Ավտոմեքենաների արտադրություն չունեցող Հայաստանն այդ մեքենաները արտասահմանից է բերում՝ հիմնականում Ռուսաստան վերաարտահանելու համար։ 2022 թվականի փետրվարից հետո, երբ արդեն սկսվել էր ռուս-ուկրաինական պատերազմը, Արևմուտքը տնտեսական ու ֆինանսական պատժամիջոցներ սահմանեց Ռուսաստանի նկատմամբ։ Ի թիվս այլ ապրանքների՝ արգելվեց նաև ավտոմեքենաների արտահանումը իրենց երկրներից Ռուսաստան։ ՌԴ-ում փակվեցին արևմտյան երկրներում արտադրվող մեքենաների ավտոսրահները։
Սակայն, Եվրոպայում, ԱՄՆ-ում, Ճապոնիայում ու այլ երկրներում արտադրված մեքենաները երրորդ երկրների միջոցով սկսեցին տեղափոխվել Ռուսաստան։
«Դեռ նախորդ տարվանից մեքենաներ ենք բերում Հայաստան, որոնց եթե ոչ 90, ապա 70-80%-ը հաստատ Ռուսաստանից ստացված պատվերներն են։ Բերում ենք Վրաստանի տարածքով՝ Փոթիով, Հայաստանում վճարում ենք հարկերը, մաքսազերծում ենք, հետո էլի արդեն Վրաստանի ցամաքային տարածքով տանում ենք Ռուսաստան։ Մեքենաները դրսից գալիս են մի քանի ամսվա ընթացքում, բայց արդեն Ռուսաստան տանելը արագ ենք կազմակերպում»,- «Հետք»-ին պատմում է Հրաչ Հովհանիսյանը, որը զբաղվում է ավտոմեքենաների առքուվաճառքով։
Ներմուծվում և արտահանվում են ոչ միայն նոր, այլև՝ վնասված, օգտագործված մեքենաներ։ Քանի որ Հայաստանը Ռուսաստանի հետ նույն մաքսային տարածքում է՝ ԵԱՏՄ-ում, այստեղից արտահանելն ավելի ձեռնտու է՝ առանց կրկնակի մաքսազերծման։ Հակառակ դեպքում, եթե մեքենաները արտահանվեին միանգամից Վրաստանից, արտահանողները ստիպված էին լինելու ավելի բարձր հարկեր և տուրքեր վճարել։
Պաշտոնական վիճակագրության համաձայն՝ այս տարվա առաջին կիսամյակում Հայաստանից ավելի շատ ավտոմեքենա է արտահանվել, քան, օրինակ, պղինձ, ոսկի կամ կոնյակ, որոնք միշտապես արտահանման առաջատարներն են եղել արժեքով։
Առաջին կիսամյակում  արտահանված  ավտոմեքենաների քանակի 97%-ը Ռուսաստան է առաքվել։  Քիչ քանակությամբ արտահանվել է Վրաստան, Ղազախստան, Ղրղզստան։ Ընդ որում՝ դեպի Ղազախստան և Ղրղզստան նախորդ տարվա առաջին կիսամյակում ավտոմեքենաների արտահանումներ չեն իրականացվել։ Դեպի Ռուսաստան արտահանումն այս տարվա առաջին կիսամյակում, նախորդ տարվա նույն կիսամյակի համեմատ, աճել է 22 անգամ, դեպի Վրաստան՝ 6 անգամ։
«Որտեղից ասես՝ բերում ենք, բայց Վրաստանի որոշումը մեզ փաստի առաջ է կանգնեցրել, տեղական շուկայում ահռելի կուտակում կլինի»
Այս տարվա առաջին կիսամյակում ավտոմեքենաները առաջին տեղն են զբաղեցնում նաև Հայաստանի ներմուծման ցանկում։ Ըստ արժեքի՝ ավելի շատ ավտոմեքենա է ներմուծվել, քան, օրինակ՝ գազ, նավթամթերք, ադամանդ, սննդամթերքի խմբեր և այլն։
Այսպես, 2023-ի հունվար-հունիսին Հայաստան է ներմուծվել 51 210 հատ ավտոմքենանա, որոնց ընդհանուր արժեքը կազմել է մոտ 771 մլն դոլար։ Նախորդ տարվա նույն կիսամյակի համեմատ ներմուծված ավտոմեքենաների քանակն ու արժեքն աճել են շուրջ 3.5 անգամ։
Առաջին եռյակում են ԱՄՆ-ից, Ճապոնիայից և Մեքսիկայից բերված մեքենաները։ Ներմուծվում են նաև Կորեայի Հանրապետությունից, Գերմանիայից, Չինաստանից, Կանադայից ու այլ երկրներից։ Ընդ որում՝ ներմուծումներն աճել են անգամներով։
Ինֆոգրաֆիկան ավելի մեծ չափով տեսնելու համար կարող եք բացել առանձին պատուհանով (Open Image in New Tab):
«Որտեղից ասես՝  բերում ենք, քանի որ պահանջարկ կա։ Ընդ որում՝ քանի որ բերելը մի քանի ամիս է տևում, հիմա սպասվում է, որ էլի ավելի մեծ հոսք կլինի, բայց Վրաստանի արգելքը մեզ փաստի առաջ է կանգնեցրել։ Ահռելի կուտակումներ են լինելու։ Հայկական շուկայում այդքան պահանջարկ չկա, իսկ մենք պատվերները վերցրել ու մեքենաները գնել ենք ամիսներ առաջ, երբ դեռ չգիտեինք, որ Վրաստանը թույլ չի տալու իր տարածքով մեքենաներ տանել Ռուսաստան»,- ասում է Հրաչ Հովհանիսյանը։
Իր տարածքով դեպի Ռուսաստան ու Բելառուս ամերիկյան և եվրոպական արտադրության ավտոմեքենաների արտահանման արգելքի մասին Վրաստանի իշխանությունները հայտարարել են այս տարվա օգոստոսի սկզբին։ Ինչպես հայտարարվել է, խոսքը 1.9 լիտր ծավալից ավելի բարձր շարժիչ ունեցող ավտոմեքենաների մասին է, ինչպես նաև՝ բոլոր էլեկտրական և հիբրիդային մեքենաների։
Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեի ամսական տվյալները ցույց են տալիս, որ այս տարվա առաջին յոթ ամիսներին Հայաստանն ակտիվորեն արտահանել է մեքենաներ, սակայն արդեն ութերորդ ամսին՝ օգոստոսին, ծավալները կտրուկ ընկել են։ Եթե առաջին յոթ ամիսներին ամսական արտահանվել է 43-67 մլն դոլարի ավտոմեքենա, ապա օգոստոսին՝ ընդամենը 12 մլն դոլարի։ Հուլիսի համեմատ օգոստոսին արտահանումը կրճատվել է մոտ 6 անգամ։ Նույն ընթացքում ներմուծումը կրճատվել է շատ ավելի քիչ՝ 10%-ով, քանի որ ամիսներ առաջ գնված մեքենաներն այսօր են Հայաստան հասնում։
«Մեգավա» ՍՊ ընկերությունը ևս զբաղվում է ավտոմեքենաների առքուվաճառքով։ Ընկերության հիմնադիր տնօրեն Գևորգ Ավագյանը համեմատում է արտահանումները հիմա և 3-4 ամիս առաջ ու նկատում, որ դրանք առնվազն եռակի նվազել են։
«Ընդհանուր շուկայի վրա վրացական արգելքը միանշանակ արդեն ազդել է բացասաբար։ Բարձր հզորությամբ, բարձր շարժիչով ավտոմեքենաների արտահանումն է հիմնականում արգելվում, և դրանք էլ այն մեքենաներն են, որոնց պահանջարկը Ռուսաստանում կա։ Բացի վրացական արգելքից, արդեն Ռուսաստանում էլ են խնդիրներ առաջացել մեքենաների էլեկտրոնային հաշվառման հետ կապված»,- «Հետք»-ին ասում է Գևորգ Ավագյանը։
Հարցին, թե ինչ պետք է արվեն այն մեքենաները, որոնք դեռ Հայաստան չեն հասել, բայց արդեն չեն էլ կարող արտահանվել Ռուսաստան, Ավագյանը պատասխանում է, որ իրենք էլ հստակ չգիտեն, կփորձեն տեղական շուկայում վաճառել։ Սակայն, տեղական շուկայում այքան մեծ պահանջարկ չկա, և մեծ է վտանգը, որ շուկայում կուտակումներ կառաջանան։
Մեքենաների առքուվաճառքով զբաղվողները չեն շտապում կանխատեսել՝ արդյո՞ք կկարողանան Ռուսաստանին փոխարինող այլ շուկաներ գտնել մեքենաները արտահանելու համար՝ թեև այս առումով մեծ ընտրություն չկա, գնային ի՞նչ փոփոխություններ են սպասվում շուկայում և այլն։ Առավել հնարամիտները մտածում են՝ ինչպես շրջանցել արգելքը մեծ գումարներ չկորցնելու համար։
«Իրականում կան բացառություններ, որոնք թույլ են տալիս մեքենաները Ռուսաստան տանել։ Մեքենաների սեփականատերերը պետք է լավ ծանոթ լինեն կանոններին։ Այսօր էլ որոշակի քանակի մեքենաներ թույլ են տալիս արտահանել, լինում են բացառություններ։ Սակայն, եթե նախկինում Հայաստանից օրական մոտ 80 ավտոմեքենա էր արտահանվում Վրաստանի տարածքով, հիմա՝ 30-35 հատ»,- ասում է Գևորգ Ավագյանը։
Տնտեսագետ Աղասի Թավադյանը մշտապես հետևում և վերլուծում է արտաքին առևտրի տվյալները։ Նկատում է, որ Հայաստանի վերաարտահանվող ավտոմեքենաների հիմնական մասը մոտ 1.9-3 լիտր ծավալի շարժիչով մեքենաներ են, որոնց արտահանումն էլ հիմա արգելում է վրացական կողմը։
«Ինչպես ավտոմեքենաների, այնպես էլ մյուս ապրանքների վերաարատահանումը Հայաստանի տնտեսության վրա կարճաժամկետ դրական ազդեցություն է թողնում։ Դրանք, եթե ավելի պարզ ասենք, վերավաճառքներ են, որոնց ընթացքում արտահանողները եկամուտ ու շահույթ են ստանում։ Հիմա Ռուսաստանը «սոված» շուկա է և արագորեն կլանում է Հայաստանից վերաարատահանվող ապրանքները։ Բայց եթե մի օր արգելքները հանվեն Ռուսաստանի վրայից, հայկական կողմի վերաարատահանողները միանգամից կտուժեն, կտուժի նաև ամբողջ հայկական տնտեսությունը։ Սակայն, եթե միայն ավտոմեքենաները դիտարկենք, գուցե ազդեցությունը այդքան մեծ չլինի»,- նշում է տնտեսագետը։
Ավտոմեքենաների վերաարտահանման արգելքի պայմաններում, ըստ նրա, երկու սցենար կարող է առաջիկա ամիսներին տեղի ունենալ։ Առաջինը՝ ավտոմեքենաները կկուտակվեն Հայաստանում, բայց քանի որ այստեղ այդքան պահանջարկ չկա, սեփականատերերը ստիպված կլինեն իջեցնել գները դրանք տեղական շուկայում վաճառելու համար, նույնիսկ, եթե վնասով աշխատեն։ Այս տարվա առաջին կիսամյակի տվյալները ցույց են տալիս, որ 3.7 անգամ ավելի շատ մեքենա է ներմուծվել Հայաստան, քան արտահանվել: Սա ևս կարող է վկայել ավտոմեքենաների կուտակման մասին։
«Երկրորդ սցենարի պարագայում կապիտալի ներհոսք կարող է լինել Ռուսաստանից Հայաստան՝ հաշվի առնելով Ռուսաստանի ներկա վիճակը։ Այդ մեքենաների նկատմամբ պահանջարկը կարող է մեծանալ, արտահանողները ելքեր գտնեն Ռուսաստան արտահանելու համար, որի պարագայում գները չեն իջնի։ Սրան զուգահեռ սեփականատերերը կարող են այլ շուկաներ գտնել ավտոմեքենաները արտահանելու համար՝ Իրան, Վրաստան, Ղազախստան և այլն՝ թեև սրա հավականակությունը փոքր է, արտահանելը ավելի թանկ է արժենում»,- նկատում է տնտեսագետը։
Թանկարժեք մեքենաների առևտուրը
Վերջին հինգ տարիներին մեծ քանակի ավտոմեքենաներ են ներմուծվել Հայաստան նաև 2019 թվականին։ Նշված տարում ներմուծվել է ավելի քան 208 հազար մեքենա՝ մոտ 560 մլն դոլարի։ Դրանք հիմնականում ցածր արժեքի մեքենաներ էին, քանի որ միջինում մեկ ավտոմեքենայի արժեքը կազմել է ընդամենը մոտ 2700 դոլար։
Համեմատության համար՝ այս տարվա առաջին կիսամյակում ներմուծված մեկ մեքենայի միջին արժեքը կազմել է 15 հազար դոլար, իսկ արտահանվածինը՝ 22 հազար դոլար։
2020 թվականից ոչ ԵԱՏՄ երկրներից Հայաստան ներմուծվող ավտոմեքենաների մաքսատուրքերը բարձրացել են և համապատասխանեցվել ԵԱՏՄ հավաքական մաքսային վճարներին։ Մինչ այդ՝ 2018-2019 թվականներին, քաղաքացիները փորձել են ներմուծել ու հասցնել մաքսազերծել մեքենաները, քանի դեռ դրանց մաքսատուրքերը չեն բարձրացել։ Ոմանք մեքենա են բերել սեփական օգտագործման համար, ոմանք՝ հետագայում ավելի բարձր գնով վաճառելու նպատակով։ Սակայն, վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ հետագայում դրանց փոքր մասն է արտահանվել։
Հաջորդ տարիներին ավտոմեքենաների ներմուծումն ու արտահանումը կտրուկ նվազել են և նույնքան կտրուկ աճել 2022 թվականից ու արդեն այս տարվա առաջին կիսամյակում էական ծավալների հասել։
Հայաստանի կառավարությունը հերքում է արևմտյան պատժամիջոցները շրջանցելու և Ռուսաստանին օգնելու մեղադրանքները
Ավտոմեքենան միակ ապրանքախումբը չէ, որի արտահանումը Հայաստանից Ռուսաստան 2022 թվականից կտրուկ աճել է։ Արտահանվել են այնպիսի ապրանքներ, որոնք Հայաստանում չեն արտադրվում։ Դրանց շարքում են՝ հեռախոսներ, էլեկտրոնային սխեմաներ, համակարգիչներ, հեռաստացույցներ, տարատեսակ սարքավորումներ, անգամ՝ թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարեր, ներկեր, լաքեր և այլն։
Արևմտյան երկրներում արտադրված ապրանքները Ռուսաստան են հասնում ոչ միայն Հայաստանի, այլև՝ Ղրղզստանի ու Ղազախստանի, երբմեն էլ՝ Վրաստանի միջոցով։
Արևմուտքից պարբերաբար ազդակներ են հնչում, թե Հայաստանն օգնում է Ռուսաստանին շրջանցել պատժամիջոցները։
Վերաարտահանումների ռիսկերի մասին խոսում են նաև Հայաստանի փորձագետները։
Հայաստանից երկու ընկերություն այս ընթացքում հայտնվել է ամերիկյան պատժամիջոցների տակ՝ Ռուսաստան վերաարտահանումների «մեղադրանքով»։
Հայաստանի կառավարությունը, սակայն, հերքում է, որ Հայաստանը ներգրավված է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները շրջանցելու շղթայում։ Պատժամիջոցները շրջանցելու մասին խոսակցությունները ոչ այլ ինչ են, քան ուղղակի խոսակցություններ։ Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ այս տարվա մարտի 2-ին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Հայաստանը չի պատրաստվում պատժամիջոցների շրջանցման միջավայր դառնալ։ Մենք շատ սերտորեն և թափանցիկ կերպով աշխատում ենք ոչ միայն ԵՄ համապատասխան մարմինների հետ, այլև ԱՄՆ-ի և բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ՝ վստահեցնելով, որ Հայաստանի կառավարությունը հաստատկամ է խուսափելու այնպիսի միջավայր ստեղծելուց, որտեղ կարող են շրջանցվել պատժամիջոցները»,- այս մասին էլ հուլիսին հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Ավստրիայի ԱԳ նախարար Ալեքսանդր Շալենբերգի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսից հետո։
Կառավարության անդամներն այլ առիթներով ևս հայտարարել են, որ Հայաստանը փորձում է գործընկերային հարաբերությունները պաշտպանել ինչպես Արևմուտքի, այնպես էլ՝ Ռուսաստանի հետ։

О буме армянского автоэкспорта, запрете Грузии и неопределенной ситуации
В первом полугодии этого года в Армении импорт и экспорт автомобилей достиг беспрецедентных объемов. Однако в августе правительство Грузии неожиданно заявило о введении запрета на вывоз в Россию через свою территорию автомобилей европейского и американского производства. Это касается также экспорта машин из Армении в РФ через территорию Грузии.
Hetq.am выяснил, откуда и сколько машин было ввезено в нашу страну с целью дальнейшего экспорта, как повлиял запрет Грузии на этот рынок и нашли ли армянские предприниматели выход из создавшейся ситуации.
В первом полугодии 2023 года экспорт автомобилей из Армении вырос в 20 раз
В первом полугодии 2023 г. из Армении было экспортировано 13 955 легковых автомобилей на общую сумму около 311 млн долларов. Как показывают данные Таможенной службы, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года как количество, так и общая стоимость экспортированных машин выросли почти в 20 раз.
Не имеющая собственной автоиндустрии Армения привозит машины из-за границы в основном для реэкспорта в Россию. После февраля 2022 г., когда уже началась российско-украинская война, Запад ввел экономические и финансовые санкции против РФ. В числе прочих товаров был запрещен также экспорт в Россию автомобилей из западных стран. В стране закрылись автосалоны иностранных авто.
Однако машины, произведенные в Европе, США, Японии и других странах, стали доставляться в РФ посредством третьих стран.
“Машины мы привозим в Армению с прошлого года, и если не 90%, то 70-80% этих авто составляют заказы из России. Импортируем автомобили через территорию Грузии, порт Поти, в Армении платим налоги, проводим растаможку, а потом уже сухопутным путем вывозим через Грузию в РФ. Автомобили прибывают в течение нескольких месяцев, а уже доставка в РФ организуется быстро”,- рассказал Hetq.am занимающийся куплей-продажей автомашин Грач Ованнисян.
Импортируются и экспортируются не только новые, но также поврежденные и подержанные автомобили. Поскольку Армения и Россия находятся в одном и том же таможенном пространстве – Евразийском экономическом союзе, то экспорт отсюда очень выгоден, поскольку не производится двойная растаможка. В противном случае, если бы машины экспортировались сразу из Грузии, экспортерам пришлось бы платить более высокие налоги и пошлины.
Согласно официальной статистике, в первом полугодии этого года из Армении было экспортировано больше автомобилей, чем, скажем, меди, золота или коньяка, которые вывозятся из страны в наибольшем объеме.
97% автомобилей, вывезенных страны в первом полугодии, предназначались для РФ. В меньшем количестве машины экспортируются в Грузию, Казахстан, Киргизию. В первом полугодии этого года по сравнению с тем же периодом прошлого года экспорт автомобилей в РФ вырос в 22 раза, в Грузию – в 6 раз.
“Привозим отовсюду, однако решение Грузии поставило нас перед фактом. На рынке ожидаются огромные скопления”
В первом полугодии этого года автомобили заняли первую горизонталь в списке импортируемых в Армению товаров.
Так, в январе-июне 2023 г. в Армению было доставлено 51.210 автомобилей на общую сумму около 771 млн долларов. По сравнению с тем же периодом прошлого года эти показатели выросли почти в 3.5 раза.
В первую тройку входят автомобили, доставленные из США, Японии и Мексики. Импортируются также авто из Кореи, Германии, Китая, Канады и других стран. Причем импорт вырос многократно.
“Привозим отовсюду, так как есть спрос. А поскольку доставка длится несколько месяцев, то сейчас ожидается еще больший поток, однако введенный Грузией запрет поставил нас перед фактом. Ожидаются огромные скопления. На армянском рынке большого спроса нет, а мы приняли заказы и купили машины несколько месяцев назад, когда еще не знали, что Грузия не разрешит экспорт машин в РФ через свою территорию”,- отметил наш собеседник.
О введении запрета на экспорт автомобилей американского и европейского производства в РФ и Беларусь через свою территорию власти Грузии сообщили в начале августа этого года. Как было заявлено, речь шла о машинах с объемами двигателей более 1,9 л, а также об электромобилях и гибридных автомобилях.
Данные за месяц Госкомстата Армении показывают, что за первые семь месяцев этого года Армения активно экспортировала автомобили, однако уже в августе объемы экспорта резко упали, составив всего 12 млн долларов вместо 43-67 млн. В августе по сравнению с июлем экспорт сократился примерно в шесть раз. За этот же период гораздо больше – на 10% - сократился импорт, так как купленные несколько месяцев назад машины прибывают в Армению сегодня.
По словам главы занимающегося куплей-продажей автомобилей ООО “Джи Норс” Геворк Авагян отмечает, что сегодня экспорт автомобилей сократился минимум в три раза.
“Грузинский запрет однозначно отрицательно повлиял на рынок. Экспорт автомобилей с мощными двигателями в основном запрещен, между тем это те машины, на которые есть спрос в России. Помимо введенного Грузией запретав самой России возникли проблемы с электронной регистрацией автомобилей”,- рассказал нам Г.Авагян.
На вопрос, что будет с теми авто, которые пока не доставлены в Армению, но уже не могут быть экспортированы в РФ, Авагян сказал, что они сами точно не знают, попытаются продать на местном рынке. Однако здесь большого спроса нет, и велика опасность, что на рынке возникнут огромные скопления.
Дилерские компании не спешат прогнозировать, смогут ли найти другие рынки экспорта автомобилей, хотя в этом плане большого выбора нет. Наиболее изобретательные размышляют над тем, как обойти запрет чтобы не потерять крупные суммы.
“В действительности есть исключения, разрешающие вывозить машины в Россию. Владельцы автомобилей должны хорошо знать правила. Сегодня также разрешается экспорт определенного количества машин, но если раньше из Армении через Грузию вывозилось около 80 авто в день, то сейчас – 30-35”,- отметил Геворк Авагян.
Экономист Агаси Тавадян, который регулярно анализирует данные внешней торговли, отмечает, что грузинская сторона запретила экспорт машин с объемом двигателя 1.9-3 л, которые фактически составляют основную часть реэкспорта из Армении.
“Реэкспорт как автомобилей, так и других товаров, оказывает положительное воздействие на экономику Армении в краткосрочном разрезе. В настоящее время “голодный” российский рынок поглощает все, что Армения реэкспортирует, но если когда-нибудь санкции против РФ будут сняты, то пострадают не только армянские реэкспортеры, но и экономика страны в целом.
В условиях действия запрета на реэкспорт автомобилей в ближайшие месяцы возможны два сценария, считает Тавадян. Первый: автомобили начнут скапливаться в Армении, однако из-за отсутствия большого спроса собственники вынуждены будут снизить цены даже в ущерб себе, чтобы продать их на местном рынке. Данные первой половины этого года показывают, что импорт машин в Армению в 3.7 раза превышает экспорт. Это тоже может свидетельствовать о скоплении автомобилей.
“В случае второго сценария возможен отток капитала из России в Армению, учитывая нынешнее состояние РФ. Спрос на эти авто может повыситься, экспортеры найдут пути их экспорта в Россию, а в этом случае цены не снизятся. Параллельно этому владельцы могут найти другие рынки экспорта машин - Иран, Грузия, Казахстан и др., хотя такая вероятность мала, поскольку экспорт обходится дороже”,- отметил эксперт.
Торговля дорогими иномарками
За последние пять лет большое количество автомобилей было поставлено в Армению и в 2019 году, когда было ввезено свыше 208 тысяч авто на общую сумму почти 560 млн долларов. Это были в основном недорогие машины, так как средняя цена одного авто составляла всего 2700 долларов.
Для сравнения: средняя стоимость машины, импортированной в первом полугодии этого года, составила 15 тысяч долларов, а средняя стоимость экспортированной машины – 22 тысячи долларов.
С 2020 г. таможенные пошлины на авто, импортирующиеся в Армению из стран ЕАЭС, повысились и были приведены в соответствие единым таможенным платежам этой организации. До этого, в 2018-2019 гг., граждане пытались импортировать и растаможить машины до повышения таможенных пошлин. Кто-то привез машины для собственного использования, кто-то – для дальнейшей продажи по более высоким ценам. Однако, как показывает статистика, в дальнейшем была экспортирована лишь небольшая часть этих авто. В последующие годы импорт и экспорт автомобилей резко сократился и точно так же резко вырос в 2022 г., а уже в первом полугодии этого года достиг существенных объемов.
Правительство Армении отвергает обвинения в обходе западных санкций и оказании помощи РФ
Автомобили – не единственная товарная группа, экспорт которой из Армении в РФ резко вырос с 2022 года. Экспортировались такие товары, которые не производятся в Армении: телефоны, электросхемы, компьютеры, телевизоры, различная аппаратура, драгоценные и полудрагоценные камни, краски, лаки и т.д.
Произведенны в западных странах товары ввозятся в Россию не только с помощью Армении, но также Киргизии, Казахстана, а иногда и Грузии.
С Запада регулярно поступают сигналы о том, что Армения помогает РФ обходить санкции. О рисках реэкспорта говорят и армянские эксперты.
В этот период две армянские компании оказались под американскими санкциями по “обвинению” в реэкспорте в РФ.
Между тем правительство Армении отрицает свое участие в цепочке шагов, направленных на обход санкций против России.
Разговоры об обходе санкций не более, чем просто разговоры, заявил премьер-министр РА Никол Пашинян на состоявшейся 2 марта этого года пресс-конференции с участием канцлера Германии Олафа Шольца.
“Армения не собирается становиться средой обхода санкций. Мы очень тесно и прозрачно работаем не только с соответствующими органами Евросоюза, но и с Соединенными Штатами и всеми заинтересованными сторонами, заверяя их в том, что правительство Армении твердо намерено избегать создания такой среды, в которой можно будет обходить санкции”,- заявил в июле министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян по завершении совместного брифинга с главой МИД Австрии Александером Шалленбергом.
Члены правительства и по другим поводам заявляли, что Армения пытается поддерживать партнерские отношения как с Западом, так и с Россией.