Կարծես պետությունը հանցանք է գործել ու մաքրել հետքերը
Պատկերացում էլ չունեի, թե ինչի ականատեսը պիտի դառնամ՝ մտնելով դատարանների արխիվ և ուսումնասիրելով անկախ Հայաստանի առաջին տարիներին քննված քրեական գործերը, երբ «Անմեղության հայկական ծրագիր» կազմակերպությունը «Հետքի» հետ նախաձեռնեց «Խեղված ճակատագրեր» հոդվածաշարը:
Հիմնականում ընտրությունս կանգ առավ մահապատժի ու ցմահ ազատազրկման դատապարտված Ղարաբաղյան պատերազմի մասնակիցների, 18-21 տարեկանում ձերբակալվածների, զինվորական ծառայության ժամանակ կատարված դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործերի վրա: Մեծ մասամբ մարդիկ են, ովքեր պատիժ են կրում նախորդ դարից, սակայն պնդում են, որ դատական սխալի հետևանքով են հայտնվել ճաղերի հետևում, պայքարում են իրենց գործերի վերաբացման համար: Դատապարտյալների այս խումբը չունի անգամ ՄԻ Եվրոպական դատարան դիմելու հնարավորություն, քանի որ նրանց դատավճիռները կայացվել են մինչև Հայաստանի՝ ԵԽ անդամ դառնալը:
Ինչո՞ւ որոշեցի ժամանակի փոշու տակից հանել հին քրեական գործերը
Ինչո՞ւ սկսեցի սրբել փոշին հին քրեական գործերից, ցույց տալ հանրությանը, թե ինչպես էին մարդկանց դատապարտում մահապատժի ոչ հեռավոր 1990-ականներին: Նախ` այդ գործերը հանրության ուշադրությունից վրիպել են, այդ տարիներին դեռ զարգացած չէր իրավական լրագրությունը, դատարանում մեկ-երկու լրագրող կարելի էր տեսնել, իսկ այժմ լինում են դեպքեր, երբ կայքերի լրագրողները դատարանից անգամ ուղիղ միացումով եթեր են հեռարձակում նիստերը: Բացի դրանից, ազդակ դարձավ “Innocence Project” միջազգային կազմակերպության գործունեությունը, որտեղ մասնագետները պայքարում են դատական սխալի շտկման, անմեղ մարդկանց բանտերից դուրս բերելու համար: Նրանք ԴՆԹ թեսթի կիրառմամբ, իրեղեն ապացույցների պահպանմամբ արդեն 25 տարի օգնում են անմեղ դատապարտյալներին վերագտնել իրենց ազատությունը թեկուզ տասնյակ տարիներ անց: Այս կազմակերպության օրինակով ծնվեց «Անմեղության հայկական ծրագիրը», որի նպատակը նույնն է՝ նպաստել, որպեսզի վեր հանվեն դատական հնարավոր սխալները, շտկվեն դրանք, չխեղվեն մարդկային ճակատագրերը, իսկ եթե խեղվել են տարիներ առաջ, ապա վերականգնվեն:
Ազդակ եղավ նաև այն, որ չորս տարի է՝ պետական մարմիններին ուղղված դիմումներով, հանդիպումներով խնդրում ենք ուսումնասիրել պատժի առավելագույն չափի դատապարտվածների քրեական գործերը, սակայն ապարդյուն: Պետական որևէ մարմին պատրաստակամություն չհայտնեց նայելու այդ գործերը, տեսակավորելու, հասկանալու, թե նորանկախ Հայաստանի դատական համակարգն ինչպիսին էր մեկ հասարակարգից մյուսն անցնելու ժամանակահատվածում:
Ի՞նչ տեսա դատարանների արխիվում
Այսպիսով, «Հետքը» միայնակ մտավ դատարանների արխիվ: Չորս ամիս է՝ ներկայացնում ենք դատաիրավական համակարգի՝ հանրությունից թաքցված դրվագներ: Ուսումնասիրելով մոտ տասը գործ, զրուցելով իրավաբանների հետ ու լսելով մասնագիտական տեսակետներ՝ արձանագրեցինք հետևյալ նմանությունները:
Առաջին՝ ուսումնասիրված բոլոր գործերում դատավճիռների վերջում գրված է «Իրեղեն ապացույցները ոչնչացնել» արտահայտությունը: Տպավորություն է, թե պետությունը մի մեծ հանցանք է գործել ու հմուտ հանցագործի պես մաքրել է հետքերը: Իսկ իրեղեն ապացույցների ոչնչացմամբ փակվում են քրեական գործերի վերաբացման հիմքերը: Մինչդեռ զարգացած գիտությունն այսօր թույլ է տալիս իրեղեն ապացույցների պահպանման շնորհիվ վերաբացել երկարատև ու ցմահ դատապարտյալների գործերը: Վիճակագրությունը վկայում է, որ միայն Մեծ Բրիտանիայում վերջին 3 տարիներին այդ ճանապարհով 300 դատապարտյալ է արդարացման դատավճռով հայտնվել ազատության մեջ: Հայաստանում այս առումով դատական սխալի մասին պնդող դատապարտյալները հանդիպում են պատի, քանի որ պետությունն օրենքով է ամեն ինչ ոչնչացրել: Սակայն եթե մինչ «Վահան Հովհաննիսյան +30» գործի ընթերցումը իմ հրապարակումներով բարձրաձայնում էի, որ իրեղեն ապացույցները Հայաստան պետությունը ոչնչացրել է, ապա այդ գործից ոչնչացվել է գրեթե ամեն ինչ: Չկան անգամ քրեական գործի նյութերը, ողջ բազմահատորանոց գործը (մնացել են միայն 16-20 հատորները): Այս գործով եթե անգամ նոր երևան եկած հանգամանքներ լինեն, այն չի կարող վերաբացվել, քանի որ ուսումնասիրության նյութ այլևս չկա:
Երկրորդ՝ քրեական գործի նյութերի ձևական կողմն անգամ հիշեցնում է խորհրդային հասարակարգը: Այսպես՝ դատավճիռները կայացվում էին ոչ թե հանուն Հայաստանի Հանրապետության, այլ, օրինակ, 1996թ. դատավճռում կարդում ենք. «Հանուն Հայաստանի Սոցիալիստական Հանրապետության» ձևակերպումը՝ տեղ-տեղ ջնջված, տեղ-տեղ՝ պահպանված: Այս մոտեցումն է նաև վկաների, կասկածյալների, մեղադրյալների ձևաթղթերի մեջ: Ու, ընդհանրապես, անկախ Հայաստանի առաջին տասը տարիներին դատավճիռները կայացվում էին 1961թ. խորհրդային քրեական օրենսգրքով:
Երրորդ՝ բոլոր քրեական գործերը ձեռագիր են, թվայնացված չեն, անընթեռնելի, պետք է ձեռագրաբանական հմտություններ ունենալ` կարողանալու համար դրանք վերծանել: Այդ տարիներին, բնականաբար, չէին ձայնագրվում նիստերը, ամեն ինչ գրառում էին քարտուղարները: Մահապատժի դատավճիռներով գործերը միջինը 3 հատորով սահմանափակվում են: Քիչ են լուսանկարները՝ դեպքի վայրի զննության և այլն: Այժմ անգամ լուսանկարների առկայությամբ քրեագիտական կենտրոնները 3D մոդելավորմամբ վերականգնում են հանցագործության մեխանիզմը: Մեզանում դա էլ է անհնար:
Չորրորդ՝ այնքան քիչ են նշանակված փորձաքննությունները, որ տպավորություն է, թե հատուկ պետական միջոցները խնայելու խնդիր է դրված եղել: Գործեր կային, որ նախաքննության ժամանակ նշանակվել էր ընդամենը մեկ փորձաքննություն՝ դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն ու վերջ: Իսկ դատահոգեբանական-հոգեբուժական համալիր փորձաքննությունը կամ քննչական փորձարարությունը առհասարակ հազվադեպ հանդիպող երևույթներ են:
Համակարգերը լուռ են
«Խեղված ճակատագրերը» լուսաբանելիս եղել են դեպքեր, երբ, օրինակ, ԱԺ-ում պատգամավորներ, պետական պաշտոնյաներ ասել են. «Պիտանի, լավ գործ եք անում»: Ասել են ու անցել, և միայն: Բայց որքան կարևոր է, որ նույն պետական համակարգում լինի ընկալում, լինի կամք` անդրադառնալու դատական հնարավոր սխալներին, մարդկային ճակատագրերին, ստեղծելու գործիքներ, որպեսզի հնարավոր լինի գործերը վերանայել, նախկինների սխալները շտկել: Այլապես ստացվում է, որ պետությունը միայն պատժելու տերն է:
Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի արտադրության բաժնի ղեկավար Հարություն Մանսուրյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասել էր, որ լրագրողական հետաքննությունները միայն մարդկանց սրտերում ու հոգիներում են ռեզոնանս առաջացնում, բայց ոչ պետական համակարգերում: Լռում են անգամ այն ժամանակ, երբ ժամանակին պատասխանատու պաշտոն զբաղեցրած անձը հայտարարեց, որ կասկածում է 18 տարվա վաղեմության մեղադրանքին զինվոր Արթուր Մկրտչյանի գործով:
Ի՞նչն է խանգարում իշխանությանն անդրադառնալ այս գործերին: Պատճառը պարզ է՝ նախկին ու ներկա հասկացություն չկա. իշխանության մեջ, դատաիրավական համակարգում նույն դեմքերն են, իսկ սխալները ջրի երես դուրս գալու դեպքում, բնականաբար, պատասխանատվություն պիտի հետևի:
Ռեզոնանս մարդկանց սրտերում
«Խեղված ճակատագրերին» արձագանքում են մարդիկ, թողնում մեկնաբանություններ, փոխվում է կարծրատիպը, որ բանտում միայն մեղավորներն են: Մի քանի տարի առաջ անմեղ դատապարտյալ արտահայտությունը չէր էլ գործածվում, որևէ մեկը չէր խոսում դատական սխալի մասին: Այսօր հանրությունը հավատում է, որ հայաստանյան բանտերում կարող են լինել նաև անմեղ մարդիկ: Այլ հարց է, որ պետությունը համառորեն չի ընդունում այդ իրողությունը:
Այնպես որ, դարձյալ դիմում ենք դատապարտյալներին, մարդկանց, ովքեր տարիներով պայքարում են արդարության վերականգնման համար՝ գրե՛ք նամակներ, զանգահարե՛ք ու այցելե՛ք «Հետքի» խմբագրություն, հանրայնացրեք Ձեր խնդիրը: Միայն վատի մասին բարձրաձայնելով ու հետևողական պայքարով կարելի է իրավիճակը փոխել:

Order in the Court: Armenia Appears Reluctant to Review Possible Infractions in the Judicial System
I didn’t know what to expect when I entered the court archive in Yerevan to study the criminal cases in early post-Soviet Armenia.
It was a part of the “Distorted Destinies” series of articles; a joint program of Hetq and the Armenian Innocence Program.
I came to focus on those who fought in the Artsakh War and were later given a death sentence and life imprisonment, on those arrested between the ages of 18 and 21, and on those being tried in legal cases stemming from events that occurred while doing military service.
Most were sentenced in the previous century and claim that they are now being bars due to judicial infractions and mistakes. Thery are gfighting to have their sentences reviewd.
They d not even have the opportunity to petition the European Couurt of Human Rights, since they were sentenced before Armenia joined that body.
Why I decided to brush the dust off old criminalmcases
My main aim in doing so was to show the Armenian public how people were sentenced to death and life imprisonment in the early 1990s. Back then, public attention wasn’t focused on such cases. There was no developed judicial reportage like today. You’d be hard-pressed to see one or two court reporters in those years. Today, there are cases broadcast live news websites.
In addition, the activities of the international Innocence Project, where experts fight to correct the mistakes made by the courts and to free those mistakenly found guilty, was a big factor. Through DNA testing, the project has freed many individuals wrongly sentenced over the past 25 years. Based on this example the Armenian Innocence Project was created. And its aim is the same.
Another boost is that we have been petitioning state bodies for the past four years to review the criminal cases in which individuals have been sentenced to the full extent of the law. But our efforts have been in vain.
No state agency has been willing to review those cases in an attempt to understand what became of the judicial system in Armenia during the post-Soviet transition phase.
What I saw in the archives
Hetq has been the only news outlet in Armenia to invesitagte this issue. For the past four months we have been exposing the hidden episodes of the court and legal system to the public. By researching ten cases, holding discussions with legal experts and listening to the opinions of specialists, I have come up with the following similarities.
In the sentences in all the cases, one sees the expression – Destroy material evidence. One gets the impression that the government has carried out a great crime and has erased the traces; just like a skillful criminal. However, due to the wonders of science, we are now able to reopen the cases of those sentenced to life imprisonment due to the preservation of material evidence.
In Great Britain, 300 convicts have been freed in the past three years via this method. In Armenia, sadly, convicts claiming judicial infractions come up against a stone wall, since the government has legally destroyed everything.
Secondly, even the formal aspect of criminal case materials reminds one of the Soviet system. Verdicts were handed down not in the name of the Republic of Armenia but, as seen in a 1996 case, in the name of the Armenian Soviet Socialist Republic. (Even after independence, Armenian courts were still using the old Soviet Armenian blanks). In general terms, in the first ten years of Armenian independence, the courts still followed the 1961 Soviet Criminal Code.
Third, all criminal cases materials are written by hand. One needs to be a cryptographer to makes heads or tails of them. Nothing is digitized. Back then, of course, court stenographers would be busy recording the minutes of trials. Trials resulting in death sentences would average three volumes. There were hardly any photographs of the crime scene. Today, crimes can be re-enacted through 3D modeling. Here in Armenia, this too is impossible.
Next, the number of forensic examinations ordered is so few that one gets the impression that a special effort was being made to cut down on state expenditures.
The systems are silent
While exposing “distorted destinies”, I came across instances where MPs and government officials said “We’re doing good work.” But saying so isn’t enough. State agencies must realize the importance of looking into possible judicial infractions. They must be willing to investigate such cases and come up with methods to correct such infractions. We are talking about people’s lives here.
Haroutyun Mansouryan, who runs Justice Division of the Media Initiatives Center, told Hetq that press investigations merely resonate in the hearts and souls of people. They do not impact on state agencies, on the system itself.
So what is preventing the government from looking into these cases? The reason is simple. There is no understanding of the issue; neither then or now. The same faces comprise the judicial-legal system. They have no reason to expose infractions or breaches in the system they oversee. They do not want to be held accountable.
Hitting people in their hearts
Just a few years ago the term ‘innocent convict’ was never used. No one ever spoke about judicial cock-ups and infractions.
Today, the public believes that one can find indivdulas serving time in Armenian jails who were wrongly found guilty.
Thus, we once again call on those serving time and who are struggling for the resoration of justice, to get in touch with Hetq.
Write or phone us with your stories. We can only improve things by exposing the mistakes that have been made and conveniently swept under the carpet.