«Ազատե՛ք երկկողմանի ծնողազուրկ տղային, նա չէ որդուս սպանողը»
3 տարի առաջ 26-ամյա Գալուստ Մելքոնյանը (լուսանկարում՝ իր նորաստեղծ ընտանիքով), ով աշխատում էր տաքսի ծառայությունում որպես վարորդ, 2011թ. նոյեմբերի 17-ին դուրս է եկել տանից ու այդպես էլ չի վերադարձել: Ծնողներին վերադարձրել են նրա դին՝ դանակի 7 հարվածով, որդու դրամապանակը՝ առանց դրամի ու նրա հագուստից միայն տաբատը: Թեպետ Աջափնյակի բնակիչ, 21-ամյա Հակոբ Բունիաթյանը (դատապարտվել է 8 տարվա ազատազրկման) ինքնախոստովանական ցուցմունքներ է տվել, թե ինքն է դանակահարել Գալուստին, այդուհանդերձ, Գալուստ Մելքոնյանի մայրը՝ Անահիտ Մելքոնյանը, մինչ օրս չի հավաատում, որ նա է իր տղային սպանողը: Սպանության գործիք դանակն, ի դեպ, չի հայտնաբերվել:
«Հետքը» զրուցեց Գալուստի մոր՝ Անահիտ Մելքոնյանի հետ, ով իր կյանքի մնացած տարիները որոշել է նվիրել որդու սպանության բացահայտմանը. «Այդ տղային՝ Հակոբին, կարծում եմ, ստիպել են, որ իր վրա վերցնի սպանությունը: Դե՛, տեսել են, որ մենակ է, թիկունքին մարդ չկա: Նա այս պատմության զոհն է, ինչպես և իմ տղան: Ես շատ եմ հետաքրքրվել, թե ով է նա, ինչ ընտանիքից, ինչպես է ապրել: Եվ պարզել եմ, որ Հակոբը երկկողմանի ծնողազուրկ է, չունի ոչ մեկն այս աշխարհում: Հայրը լքել է ընտանիքը, երբ երեխան 1 տարեկան է եղել, իսկ մայրը մահացել է, երբ տղան 14 տարեկան է եղել: Դատավարություններին գալիս էր հարևանությունը ու պատմում էին, թե ինչպիսի աշխատող, խելացի տղա է Հակոբը: Բացի այդ, ես մայրական բնազդով եմ զգում, որ այդ տղան մեղավոր չէ»,- մեզ հետ զրույցում պատմեց տիկին Անահիտը:
Սևազգեստ կինը պատմեց, որ երկու որդիները ծնվել ու մեծացել են Ղարաբաղյան ազատամարտի ակունքներում կանգնած, «Վարդանանք» ջոկատի հիմնադիր-հրամանատար Վանյա Գալստյանի ընտանիքում: Ապրել են երջանիկ, իսկ ողբերգության շղթան սկսվել է 2011թ. նոյեմբերից. «Տղաս «Վալենտին» տաքսի ծառայությունում վարում էր «Լինքոլն» մեքենան: Մի քանի անգամ պատվեր էր ստացվել կահույքի արտադրամասից, որ կարնիզներ տեղափոխի, բայց չէր համաձայնել, համարել էր, որ մարդատար մեքենայով պետք չէ բեռ տեղափոխել: Իսկ այդ արտադրամասում աշխատող Վլադիմիրի եղբայրը՝ Միքայելը, զանգահարել էր տաքսի ծառայության դիսպեչերին ու հայհոյել տղայիս: Դիսպետչերը այս խոսակցության մասին պատմել էր իմ որդուն: Նա էլ դեպքի օրը երեկոյան 9-ի մոտ խոսակցություն է ունեցել Միքայելի հետ, նաև իրար քաշքշել են, այդ ընթացքում էլ տղայիս վարած մեքենայի կողային հայելին ջարդվել է: Սակայն այս ամենին ճիշտ գնահատական չի տվել նախաքննական մարմինը, չի տեսել կապերը, թե ովքեր են հրահրել ծեծկռտուքը»,- «Հետքի» հետ զրույցում պատմեց տիկին Անահիտը:
Քրեական գործի մասին նյութեր զետեղված են դատական տեղեկատվական համակարգում: Դրանց համաձայն` քաշքշուկից հետո Ռաֆայելյան եղբայրները հավաքել են տղաների, որ հարաբերություններ պարզեն Գալուստի հետ: Նրան հանդիպել են իրենց շենքից մի քանի բակ այն կողմ՝ Խաղաղ Դոնի փողոցում: Ռաֆայելյանները կանչել են նաև իրենց ընկերներին, որոնցից երկուսը գործով անցել են որպես վկա: Կանչել են նաև իրենց հետ նույն կահույքի արտադրամասում աշխատող Հակոբ Բունիաթյանին, ով էլ դանակով, ըստ իր ինքնախոստովանական ցուցմունքի, վիճաբանության ժամանակ հարվածել է Գալուստին:
Ըստ Գալուստի հոր՝ Վանյա Գալստյանի նախաքննական ցուցմունքի, 2011թ. նոյեմբերի 17–ին որդու հանգստյան օրն է եղել, նա ամբողջ օրը գտնվել է տանը, իսկ երեկոյան ժամը 20–ից 21–ի սահմաններում դուրս է եկել տանից: Ժամը 23–ի սահմաններում ինչ–որ մեկը զանգահարել է կրտսեր որդուն` Կարապետին, որից հետո նա նույնպես տանից դուրս է եկել: Դրանից շուրջ 2-3 ժամ անց կրտսեր որդին` Կարապետը, զանգահարել է իրեն և շտապ դուրս կանչել: Ինքն անմիջապես հագնվել, իջել է շենքի բակ և տեսել, որ Գալուստի ավտոմեքենայի ղեկին Կարապետն է նստած: Որդուց հարցրել է, թե որտեղ է Գալուստը, Կարապետը պատասխանել է, որ վիճաբանություն է եղել, Գալուստին դանակահարել են և մատնացույց արել հետևի նստատեղին պառկած Գալուստին, որն ամբողջությամբ արյունոտված է եղել: Ինքը շտապ նստել է մեքենայի ղեկին և գնացել են «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն: Գալստյանը հայտնել է նաև, որ տղան անգիտակից է եղել, զառանցանքի տեսքով երեք անգամ արտաբերել է «դանակ» բառը:
Ըստ Էրեբունի-Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Վարդան Գրիգորյանի կայացրած դատավճռի` 8 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել 21-ամյա Հակոբ Բունիաթյանը: Նա մեղավոր է ճանաչվել ՔՕ 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 14-րդ կետով (դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելը՝ անզգուշությամբ առաջացնելով տուժողի մահ` պատժվում է ազատազրկմամբ` հինգից տասը տարի ժամկետով):
ՔՕ 118-րդ հոդվածի հատկանիշներով (ծեծ) մեղավոր են ճանաչվել երկու եղբայրներ՝ Վլադիմիր ու Միքայել Ռաֆայելյանները (խափանման միջոց է ընտրված եղել ստորագրություն չհեռանալու մասին): Վլադիմիրը դատապարտվել է 2 ամսվա կալանքի: Միքայել Ռաֆայելյանը դեռ չմարված դատավարություն է ունեցել 2010թ.-ից, երբ Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը կայացրել է դատավճիռ, համաձայն որի՝ նա գողության մեղադրանքով դատապարտվել էր 2 տարի 5 ամիս 27 օր ազատազրկման, ապա ՔՕ 70 հոդվածն է կիրառվել, սահմանվել է 2 տարի փորձաշրջան: Դեպքի պահին՝ 2011 թվականի նոյեմբերի 18-ին, Միքայել Ռաֆայելյանի՝ պատժի չկրած 8 ամիսը դեռ առկա է եղել: Ուստի գումարման սկզբունքով պատիժը դարձել էր 2 տարի 7 ամիս 27 օր:
Տիկին Անահիտը համոզված է, որ այն անձն, ով դատապարտվել է 8 տարվա ազատազրկման, մեղավոր չէ. «Հակոբը իմ տղային չի ճանաչել, իրար հետ վեճ չեն ունեցել: Ամեն ինչ նախաձեռնել ու հրահրել են Ռաֆայելյան եղբայրները: Վլադիմիրի աչքերին նայում ու հասկանում եմ, որ նա է սպանության հեղինակը: Բացի այդ, նա վերջերս մի նոր դանակահարություն է կատարել. այս անգամ էլ մի երիտասարդի աչք է հանել դանակով: Գործը դատարանում է»,- պատմեց տիկին Անահիտը:
«Հետքը» դիմել է ՀՀ դատական դեպարտամենտ ամբողջությամբ ծանոթանալու այս քրեական գործին: Հաջորդիվ կանդրադառնանք նաև այս պատմության առնչվող այլ անձանց հետ մեր զրույցներին:

“Освободите сироту. Моего сына убил не он...”
Три года назад 26-летний Галуст Мелконян (на снимке со своей новосозданной семьей), который работал водителем в службе такси, 17 ноября 2011 г. вышел из дома и больше не вернулся. Родителям вернули тело сына с семью ножевыми ранениями, его пустой бумажник и брюки. И хотя 21-летний житель ереванского квартала Ачапняк Акоп Буниатян (осужден к 8 годам лишения свободы) дал самопризнательные показания о том, что он нанес ножевые ранения Галусту, мать убитого Анаит Мелконян по сей день не верит, что именно Буниатян является убийцей ее сына. Кстати, ставший орудием убийства нож до сих не обнаружен.
Hetq.am побеседовал с Анаит Мелконян, которая решила посвятить оставшиеся годы жизни раскрытию убийства сына. “Я думаю, что этого парня, Акопа, заставили взять на себя убийство. Увидели, что он одинок, родственников нет... Он, как и мой сын, жертва этой истории. Я много интересовалась тем, кто он, из какой семьи, как жил. Оказалось, что у Акопа нет родителей. В этом мире у него никого нет... Отец оставил семью, когда сыну был год, а мать умерла, когда ему было 14 лет. На судебные заседания приходили соседи, котрые рассказывали, какой работящий и умный парень Акоп. Кроме того, я материнским инстинктом чувствую, что этот парень не виноват”,- сказала в беседе с нами Анаит.
Она рассказала о том, что двое ее сыновей родились и выросли в семье стоявшего у истоков Карабахского освободительного движения, основателя и командира отряда “Вардананк” Вани Галстяна. Жили счастливо. Трагедия произошла в 2011 г. “Мой сын работал в службе такси “Валентин”, ездил на “Линкольне”. Несколько раз получал вызовы из цеха по производству мебели для перевозки карнизов, но не соглашался, считал, что на легковом автомобиле нельзя перевозить грузы. А работавший в этом цехе брат Владимира Микаел позвонил диспетчеру службы такси и выругался в адрес моего сына. Диспетчер рассказал ему об этом разговоре, и он в тот же день в 9 часов вечера имел разговор с Микаелом, между ними даже произошла потасовка, в результате чего сломалось боковое зеркало автомобиля. Однако орган предварительного следствия не дал всему этому объективную оценку, не усмотрел связь с теми, кто спровоцировал драку”,- рассказала Анаит.
Материалы уголовного дела размещены в судебной информационной системе. Согласно материалам, после потасовки братья Рафаеляны собрали парней и пошли выяснять отношения с Галустом. Встретились с ним недалеко от нашего дома, на улице Тихого Дона. Рафаеляны позвали также своих друзей, двое из которых проходили по делу в качестве свидетелей. Они вызвали и работавшего вместе с ними Акопа Буниатяна, который, по его самопризнательным показаниям, во время конфликта и ударил ножом Галуста.
Согласно предварительным показаниям отца Галуста Вани Галстяна, 17 ноября 2011 г. у сына был выходной, и он весь день находился дома. А в 8 часов вечера на час вышел из дома. Около 23 часов кто-то позвонил его младшему сыну Карапету, после чего тот тоже вышел. Через 2-3 часа Карапет позвонил отцу и попросил срочно спуститься во двор. Ваня Галстян поспешно оделся, вышел во двор и увидел, что за рулем автомобиля Галуста сидит Карапет. Отец спросил его, где Галуст.  Карапет сказал, что произошла драка, во время которой Галуста ударили ножом, и показал на заднее сиденье, где, истекая кровью, лежал старший сын. Ваня Галстян сразу сел за руль и поехал  в медцентр “Эребуни”. Он также сообщил, что сын, будучи без сознания, трижды, словно в бреду, повторил слово “нож”.
Судья суда общей юрисдикции административных районов Эребуни-Нубарашен Вардан Григорян приговорил 21-летнего Акопа Буниатяна к 8 годам лишения свободы. Он был признан виновным по п.14 ч.2 ст.112 УК (умышленное причинение другому человеку телесного повреждения или иного тяжкого вреда здоровью, опасного для жизни,  повлекшего по неосторожности смерть потерпевшего, - наказывается лишением свободы на срок от пяти до десяти лет).
По признакам ст.118 УК (побои) виновными признаны двое братьев – Владимир и Микаел Рафаеляны (в качестве меры пресечения в отношении них была избрана подписка о невыезде). Владимир был осужден к двум месяцам лишения свободы, а Микаел Рафаелян имел непогашенную судимость с 2010 г., когда по приговору суда общей юрисдикции Армавирской области был осужден к 2 годам 5 месяцам и 27 дням лишения свободы за кражу, после чего на основании ст.70 УК в отношении него был установлен 2-летний испытательный срок. На день совершения преступления, 18 ноября 2011 г., Микаелу до истечения испытательного срока оставалось еще 8 месяцев, поэтому по принципу сложения наказаний ему дали 2 года 7 месяцев и 27 дней.
Анаит Мелконян убеждена, что человек, осужденный к 8 годам лишения свободы, не виноват. “Акоп не знал моего сына, между ними не было конфликта. Все инициировали и спровоцировали братья Рафаеляны. Когда я смотрела в глаза Владимиру, то понимала, что именно он совершил убийство. Кроме того, недавно он опять устроил поножовщину. На этот раз выколол ножом глаз молодому человеку. Дело находится в суде”,- рассказала Анаит.
Hetq.am обратился к судебный департамент РА для ознакомления с этим уголовным делом. В дальнейшем мы представим наши беседы с другими причастными к этой истории лицами.