Մեկ տարի «Խեղված ճակատագրերի» հետ
«Խեղված ճակատագրեր» հոդվածաշարում անդրադարձել ենք 104 ցմահ դատապարտյալներից 11-ի վերաբերյալ քրեական գործերին՝ ուսումնասիրելով դրանք դատարանների արխիվում: Մեր ընտրությունը կանգ առավ հիմնականում նախկին մահապատժի դատապարտվածների գործերին, զինվորական ծառայության ժամանակ կատարված դեպքերին, անձանց, ովքեր երիտասարդ տարիքում են դատապարտվել պատժի առավելագույն չափի, սակայն պնդում են, որ բացառապես անմեղ են կամ կրում են չափազանցված պատիժ: Ապա ստեղծվեց «Լսեք մեր ձայնը. 11 ճակատագիր բանտից» տեսաֆիլմը:
Այս բոլոր գործերում մի քանի ընդհանրական կետեր գտանք.
1. Դատավճիռների վերջում գրված է. «Իրեղեն ապացույցները ոչնչացնել» արտահայտությունը: Իսկ իրեղեն ապացույցների ոչնչացումը գործնականում գրեթե անհնար է դարձնում նոր տեխնոլոգիաների զարգացմամբ կամ ԴՆԹ թեսթով գործերի վերաբացման հավանականությունը: «Անմեղության հայկական ծրագիր» ՀԿ-ն աշխարհի շուրջ 50 քրեագիտական կենտրոններ նամակներ է ուղարկել, սակայն պատասխանները կրկնում են իրար. «Անհրաժեշտ են իրեղեն ապացույցներ»: Թեպետ Քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի նախագծում մեր առաջարկությամբ նոր դրույթ է սահմանվել, ըստ որի կյանքի դեմ ուղղված և առանձնապես ծանր հանցագործությունների դեպքում իրեղեն ապացույցները ենթակա չեն ոչնչացման, այդուհանդերձ քանի դեռ նախագիծը օրենքի ուժ չի ստացել, Հայաստանում դեռ շարունակում են ոչնչացնել իրեղեն ապացույցները: Մինչդեռ 1990-ականներից ԱՄՆ-ում և այլ երկրներում ԴՆԹ թեսթով վերաբացվում են տասնյակ տարիների քրեական գործեր, մարդիկ ճանաչվում են անմեղ ու վերադառնում ազատություն:
2. Հիմականում զինվորական ծառայության ժամանակ կատարված դեպքերով զինծառայող-վկաները երկար ժամանակ՝ մինչև 40 օր պահվել են ՌՈ-ում: Բազմաթիվ են վկայությունները նախաքննության ժամանակ տեղի ունեցած խոշտանգումների, ֆիզիկական բռնության մասին, սակայն որևէ իրավական գնահատական դրանք չեն ստացել: Բազմաթիվ են նախաքննության ժամանակ տրված ինքնախոստովանական ցուցմունքների մասին վկայություններ, որոնցից դատարանում հրաժարվել են ամբաստանյալները՝ պնդելով, որ դրանք տրվել են բռնության հետևանքով:
3. Զինվորական գործերով մի քանի դեպքերում անհետացած էին սպանված զինվորների հագուստները:
4. Քրեական գործերը ձեռագիր են, թվայնացված չեն, անընթեռնելի են: Պետք է ձեռագրաբանական հմտություններ ունենալ` դրանք վերծանելու համար: Այդ տարիներին, բնականաբար, չէին ձայնագրվում նիստերը, ամեն ինչ գրառում էին քարտուղարները:
5. Քրեական գործերում գերակշռողը վկաների, կասկածյալների, ապա ամբաստանյալների, տուժողների ցուցմունքներն են: Սակայն արդեն երկու դար վկաների ցուցմունքների արժանահավատությունը կասկածի տակ են դնում առաջադեմ աշխարհի գիտական շրջանակները՝ պնդելով, որ քրեագիտության մեջ ոչինչ չի կարող փոխարինել գիտական հետազոտություններին` հանցագործին նույնականացնելու հարցում: Վերջին տարիներին ԱՄՆ-ում ու Եվրոպայում գիտության զարգացմամբ, մասնավորապես՝ ԴՆԹ թեստի հիմքով վերաբացված քրեական գործերով պարզվել է, որ 318 դեպքից 229-ի պարագայում (72 տոկոս) անձը դատապարտվել է մահապատժի կամ երկարատև ազատազրկման` սխալ վկայության հետևանքով: Փոխարենը` իրական հանցագործին վկաները մատնանշել են միայն 90 դեպքով (39 տոկոս): Այն ժամանակ, երբ անմեղ մարդը պատիժ է կրել, իրական հանցագործներն ազատության մեջ կատարել են ևս 98 հանցագործություն:
6. Փոխարենը՝ մեր կողմից ուսումնասիրված գործերում գիտական հենքը քիչ է: Կան գործեր, որտեղ միայն դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն է կատարված, չկան համալիր փորձաքննություններ: Քիչ են նաև լուսանկարները՝ դեպքի վայրի զննության և այլն: Գործեր կան, որտեղ քննիչները գրիչով են նկարել դեպքի վայրը: Սակայն այժմ անգամ լուսանկարների առկայությամբ աշխարհի տարբեր քրեագիտական կենտրոններ 3D մոդելավորմամբ կարողանում են վերականգնել հանցագործության մեխանիզմը:
7. Քրեական գործի նյութերի ձևական կողմն անգամ հիշեցնում է խորհրդային հասարակարգը: Այսպես՝ դատավճիռները կայացվում էին ոչ թե հանուն Հայաստանի Հանրապետության, այլ, օրինակ, 1995թ. դատավճռում կարդում ենք. «Հանուն Հայաստանի Սոցիալիստական Հանրապետության» ձևակերպումը՝ տեղ-տեղ ջնջված, տեղ-տեղ՝ պահպանված:
«Խեղված ճակատագրերի» լուսաբանումների արդյունքում երկու քրեական գործով մենք ունենք տեղաշարժ, ունենք արձագանքներ նաև պետական մարմիններից: Այս մասին կներկայացնենք հաջորդիվ:

Год сопричастности к “Искалеченным судьбам”
В цикле статей “Искалеченные судьбы” мы коснулись 11-ти из 104-х уголовных дел пожизненно осужденных. В архиве судов наш выбор остановился в основном на делах бывших осужденных к смертной казни, случаях, произошедших во время службы в армии, а также на делах лиц, которые были осуждены к максимальной мере наказания в молодом возрасте, но которые утверждает, что абсолютно невиновны или осуждены к слишком суровой мере наказания. Затем был создан видеофильм “Услышьте наш голос: 11 судеб осужденных”.
В результате изучения этих дел мы выявили несколько общностей.
- В конце приговоров имеется выражение: “Вещественные доказательства уничтожены”. А это на практике делает невозможным повторное рассмотрение дел в условиях развития новых технологий или на основе теста ДНК. Общественная организация “Армянская программа невиновности” обратилась с письмами примерно в 50 криминалистических центров мира, откуда приходил один и тот же ответ: “Нужны вещественные доказательства”. И хотя по нашему предложению в новый проект Уголовно-процессуального кодекса РА внесено положение о том, что по направленным против жизни и особо тяжким преступлениям вещественные доказательства не подлежат уничтожению, этот законопроект пока не получил силу закона, а значит, в Армении вещественные доказательства продолжают уничтожаться. Между тем начиная с 1990-х годов на основании теста ДНК в США и других странах десятки уголовных дел были рассмотрены повторно, а осужденные по ним лица признаны невиновными и освобождены.
- В связи со случаями, происходившими во время несения воинской службы, свидетели-военнослужащие содержались в Военной полиции до 40 дней. Имеются многочисленные свидетельства о том, что в период предварительного следствия применялись пытки и физическое насилие. Однако эти свидетельства не удостоилось правовой оценки. Имеются многочисленные самопризнательные показания, данные во время предварительного следствия, от которых обвиняемые отказывались во время судебного процесса, утверждая, что дали их вследствие применения к ним насилия.
- По некоторым военным делам одежда убитых солдат отсутствовала.
- Материалы уголовных дел не оцифрованы, хранятся в рукописном виде и трудночитаемы. В те годы аудиозапись судебных заседаний не проводилась, запись вели секретари.
- В уголовных делах превалируют показания свидетелей, подозреваемых, обвиняемых, потерпевших. Однако уже два века прогрессивные научные круги ставят под сомнение достоверность показаний свидетелей, утверждая, что в криминалистике при идентификации преступника ничто не может заменить научные исследования. В последние годы с развитием науки в США и Европе в результате повторного рассмотрения уголовных дел на основе теста ДНК выяснилось, что в 229-ти из 318 случаев (72%) люди были были осуждены к смертной казни или длительным срокам заключения вследствие ошибочных показаний. В противоположность этому на настоящего преступника свидетели указали лишь в 90 случаях (39%). И пока невиновные люди отбывали наказание, настоящие преступники совершили еще 98 преступлений.
- Среди изученных нами дел очень мало таких, которые основаны на научных исследованиях. Есть дела, по которым была проведена только судмедэкспертиза трупа. Мало также фотографий, сделанных при осмотре место происшествия. В некоторых делах имеются рисунки места происшествия, сделанные следователями ручкой. Сейчас даже при наличии фотографий многие криминалистические центры мира реконструируют механизм преступления с помощью 3D моделирования.
- Даже формальная сторона материалов уголовного дела напоминает советский общественный порядок. Так, судебные приговоры выносились не от имени Республики Армения, а “от имени Армянской Советской Социалистической Республики”, как было написано в судебном приговоре 1995 г.
Благодаря циклу “Искалеченные судьбы” мы добились подвижек и реакции со стороны государственных органов по двум уголовным делам, о чем расскажем в следующей публикации.