Փաստաբանը խոշտանգում է որակում պաշտպանյալի վիճակը. նա դիմել է ՄԻԵԴ
«Նուբարաշեն» ՔԿՀ կալանավոր Տիգրան Հարությունյանին ուղեկցող ոստիկանները Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատարանի դահլիճ բարձրացրեցին մեծ դժվարությամբ հենասայլակով:
Նա շուրջ մեկ տարի գտնվում է կալանքի տակ, չնայած ունի մի շարք ծանր հիվանդություններ, որոնց մասին «Հետքը» գրել է «Ահազանգում է փաստաբանը. «Մարդու հետ գործ ունենք, նույնիսկ կենդանու հետ այդպես չեն վարվում» հոդվածում: Ըստ բժշկական փաստաթղթերի, նա ունի տուբերկուլոզ, շաքարային դիաբետ, օրական ընդունում է 65 միավոր ինսուլին պարունակող դեղամիջոց Լանտուս տեսակի, ունի սրտի իշեմիկ հիվանդություն, հիպերտոնիա, Ֆլեգմոնան ճարպաբջջանքի սուր թարախային բորբոքում, Էպիլեպսիա՝ 20 տարեկանից, ուռուցքային գոյացություն կոկորդում:
Մինչ դատական նիստը սկսվելը տեղեկացանք, որ Տիգրան Հարությունյանի ինքնազգացողությունը վատացել է, ու շտապօգնության բրիգադ է կանչվել: Տիգրան Հարությունյանի եղբայրը Իշխան Հարությունյանն ասաց, որ չի հասկանում, թե ինչու են կես մարդ դարձած եղբորը պահում կալանքի տակ. «11 խցում մենակ ա, գիտեմ, որ սողալով ա զուգարան գնում: Տեսաք, թե ոնց Տիգրանին բարձրացրեցին դահլիճ, 15.000 դրամի համար մարդուն սենց կտանջե՞ն»,-ասաց նա՝ նշելով, որ ամեն անգամ իրենք են շաքարախտի դեղեր հասցնում եղբորը ու անհրաժեշտ իրեր:
49-անյա Տիգրան Հարությունյանին մեղադրանք է առաջադրվել իրացնելու նպատակով անհայտ անձից մարիխուանա ձեռք է բերելու համար, որը, ըստ մեղադրանքի, 15.000 դրամով վաճառել է իր բնակարանի դիմաց: Տիգրան Հարությունյանը մեղադրանքը չի ընդունում: Փաստաբան Արմեն Մուխսիկարոյանը նշեց, որ իր պաշտպանյալն իրեն պատմել է, որ նախաքննության ժամանակ իրեն 3 օր իրեն ինսուլին չեն տվել, նա ինքնախոստովանական ցուցմունք է տվել: «Ենթադրում եմ, որ նրան պահում են, որ խոստովանի իր չկատարած մեղքը: Կալանքը դիտարկվում է որպես շանտաժի միջոց»,-կարծիք հայտնեց փաստաբան Արմեն Մուխսիկարոյանը:
Գործով անցնում են ևս երկու մեղադրյալներ, ովքեր, ըստ մեղադրանքի, մարիխուանա են գնել Տիգրան Հարությունյանից: Նրանց նկատմամբ կիրառվել է ստորգրություն չհեռանալու մասին խափանման միջոցը: Երկու երիտասարդները չցանկացան, որպեսզի իրենց անուններն ու լուսանկարները հրապարակվեն:
Այս գործը մտել է դատարան դեռ անցյալ տարվա մայիս ամսից, սակայն, ըստ էության, դատաքննությունը դեռ չի սկսվել, դեռ չի որոշվել դատաքննության կարգը:
Այս անգամ էլ դատական նիստը սկսվեց ու հետաձգվեց: Պատճառն այն էր, որ դատախազ Ա.Դոլինյանը՝ Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազությունից տեղափոխվել էր այլ աշխատանքի:
Նախագահող դատավոր Լևոն Ավետիսյանը նիստը հետաձգեց շուրջ մեկ ամսով՝ մինչև մարտի 3-ը: Դա լսելով՝ կալանավորը շշուկով ասաց. «Չեմ ապրի մինչև մարտի երեքը»:
Նիստի հետաձգումից հետո «Հետքը» զրուցեց Տիգրան Հարությունյանի պաշտպան Արմեն Մուխսիկարոյանի հետ: Վերջինը տեղեկացրեց, որ ՄԻ Եվրոպական դատարան է դիմել Կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածի խախտման հիմքով: «Այն, որ Տիգրան Հարությունյանն այսքան ժամանակ գտնվում է խցում միայնակ, առանց մշտական խնամքի ու հսկողության, ինքնին խոշտանգում է: Խափանման միջոցը պետք է անհապաղ փոխվի: Իսկ եթե այդքան շատ են ուզում նրան կալանքի տակ պահել, ուրեմն պետք է ապահովեն մեկ բժիշկ ու մեկ բուժքույր»,- ասաց փաստաբանը՝ շեշտելով, որ եթե որևէ բան պատահի Տիգրան Հարությունյանին, պատասխանատվությունը կրելու է Հայաստանի Հանրապետւթյունը:
Մինչ ՄԻԵԴ դիմելը, փաստաբանը միջնորդել է գործով դատախազին, «Նուբարաշեն» ՔԿՀ պետին, առողջապահության նախարարին ու արդարադատության նախարարին, որ բժշկական զննություն արվի, տրվի եզրակացություն, որ Տիգրան Հարությունյանի առողջական վիճակն ու կալանքը անհամատեղելի են: Ըստ փաստաբանի, առողջապահության նախարարությունից նամակը վերահասցեագրվել է ՔԿՎ-ին, նույնը կատարել է նաև դատախազությունը: Փաստաբան Մուխսիկարոյանը պատասխան է ստացել ՀՀ ԱՆ ՔԿՎ-ից ու Արդարադատության նախարարությունից: «Թվարկում են հիվանդությունները, վերջում գրում մի նախադասություն, որ Տիգրան Հարությունյանը հրաժարվում է բուժումից և հետազոտություններից»: Փաստաբան Արմեն Մուխսիկարոյանը վստահեցրեց, որ դա չի համապատասխանում իրականությանը. «Նա որևէ տեղ չի գրել, չի ստորագրել, որ հրաժարվում է բուժ. զննությունից: Տիգրան Հարությունյանը ոչ թե հրաժարվում է, այլ ընդհակառակը՝ պահանջում է հետազոտություն և բուժում: Իմ պաշտպանյալը պարզապես հրաժարվել է որոշակի դեղերից, որոնք իրեն սուր ցավեր են պատճառում: Պատճառն այն է, որ մի քանի հիվանդություն ունի: Մեկի համար նախատեսված դեղորայքը մյուս հիվանդության համար հակացուցված է»,-պարզաբանեց Արմեն Մուխսիկարոյանը:

Адвокат расценивает состояние своего подзащитного как пытку. Он обратился в ЕСПЧ
Полицейские, сопровождавшие заключенного Тиграна Арутюняна из тюрьмы “Нубарашен” в суд административных округов Арабкир и Канакер-Зейтун, с большим трудом подняли его инвалидную коляску в зал судебных заседаний. Несмотря на то, что Тигран Арутюнян страдает целым рядом тяжелых заболеваний, он почти год находится под арестом. Hetq.am рассказывал об этом случае в статье “Адвокат сигнализирует: “Мы имеем дело с человеком, даже с животными так не обращаются”. Согласно медицинским документам, у Тиграна Арутюняна туберкулез, сахарный диабет (он ежедневно принимает препарат лантус, содержащий 65 единиц инсулина), ишемическая болезнь сердца, гипертония, острое воспаление флегмоны, опухоль в горле, кроме того, он с 20 лет страдает эпилепсией.
До начала судебного заседания стало известно, что самочувствие Тиграна Арутюняна ухудшилось, пришлось вызывать бригаду скорой помощи. Его брат Ишхан Арутюнян сказал, что не может понять, почему такого больного человека держат в тюрьме. “В камере он один. Знаю, что в туалет ходит ползком. Вы сами видели, как Тиграна подняли в зал. Неужели из-за 15 тысяч драмов можно так мучать человека?” – отметил Ишхан Арутюнян, добавив, что лекарства от диабета и все необходимые вещи в тюрьму доставляют родные Тиграна.
49-летнему Тиграну Арутюняну выдвинуто обвинение в приобретении у незнакомого лица с целью реализации марихуаны, которую он продал за 15 тысяч драмов рядом со своим домом. Арутюнян не признает себя виновным. По словам адвоката Армена Мухсикарояна, его подзащитный рассказал о том, чтов ходе предварительного следствия ему три дня не давали инсулин, чтобы заставить его дать самопризнательные показания. “Предполагаю, что цель его содержания под арестом - признаться в том, чего не совершал. Арест рассматривается как средство шантажа”,- сказал адвокат.
По данному делу проходят еще двое обвиняемых, которые купили у Тиграна Арутюняна марихуану. С них взята подписка о невыезде. Эти молодые люди не захотели, чтобы их имена и фото были опубликованы.
Уголовное дело поступило в суд в мае прошлого года, однако судебное следствие до сих пор не началось.
И на этот раз судебное заседание, едва начавшись, было перенесено. Причина в том, что прокурор А.Долинян переведен на другую работу.
Судья Левон Аветисян отложил заседание до 3 марта. Узнав об этом, заключенный прошептал: “Я не доживу до третьего марта”.
После оглашения решения Hetq.am побеседовал с защитником Тиграна Арутняна Арменом Мухсикарояном. Последний сообщил, что обратился в Европейский суд прав человека на основании нарушения 3-й статьи Конвенции.
“То, что Тигран Арутюнян столько времени находится в камере один, без постоянного ухода и контроля уже пытка. Мера пресечения должна быть немедленно изменена. А если они так хотят содержать его под стражей, то должны предоставить врача и медсестру”,- сказал адвокат, подчеркнув, что если с Тиграном Арутюняном что-нибудь случится, то ответственность ляжет на Республику Армения.
До обращения в ЕСПЧ адвокат ходатайствовал перед прокурором, начальником уголовно-исполнительного учреждения “Нубарашен”, министрами здравоохранения и юстиции о проведении медицинского обследования с целью получения заключения о том, что состояние здоровья Тиграна Арутюняна и его содержание под стражей несовместимы. Минздрав и прокуратура переадресовали письмо в УИУ. А в ответе управления УИУ и Минюста говорилось, что Тигран Арутюнян отказываеться от лечения и обследования.
Адвокат заверил, что это не соответствует действительности. “Он ничего не писал и не подписывал отказ от медобследования. Наоборот, Тигран Арутюнян требует провести обследование и назначить ему лечение. Мой подзащитный просто отказался от определенных лекарств, которые вызвали у него сильные боли. Причина в том, что у него несколько болезней, и лекарства, предназначенные для одного заболевания, противопоказаны при другом заболевании”,- пояснил Армен Мухсикароян.