Գլխավոր դատախազությունը պարտվեց նաև Վճռաբեկում
ՀՀ Գլխավոր դատախազությունը պարտավոր է «Հետաքննող լրագրողներին» տրամադրել 1995 թ-ին մահապատժի դատապարտված, 2015 թ-ին ծանր հիվանդության հիմքով ազատված (մահացել է ազատվելուց 15 օր անց՝ հիվանդանոցում) Սողոմոն Քոչարյանի գործով հսկողական վարույթը:
«Հետաքննող լրագրողներ» կազմակերպությունն այսօր է ստացել դեռևս այս տարվա հունիսի 22-ին կայացված Վճռաբեկ դատարանի որոշումը՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության բողոքի վարույթի ընդունումը մերժելու մասին: Վճռաբեկ դատարանը նշել է, որ բողոքում բերված հիմնավորումները բավարար չեն բողոքը քննության ընդունելու հետևության հանգելու համար:
Ղարաբաղյան պատերազմի մասնակից, հետախույզ, ՀՀ գերագույն դատարանի 1995թ. դատավճռով մահապատժի դատապարտված Սողոմոն Քոչարյանի գործով հսկողական վարույթը «Հետքը» գլխավոր դատախազությունից խնդրել էր տրամադրել դեռևս 2014-ի նոյեմբերի, ապա նաև 2015-ի մարտի համապատասխան գրություններով: Սակայն որևէ պատասխան չէր ստացել գլխավոր դատախազությունից: «Հետաքննող լրագրողներ» կազմակերպությունը դիմել էր Վարչական դատարան՝ պահանջելով պարտավորեցնել գլխավոր դատախազությանը տրամադրել Սողոմոն Քոչարյանի վերաբերյալ քրեական գործով հսկողական վարույթը: Վարչական դատարանը, դատավոր Լիանա Հակոբյանի նախագահությամբ, բավարարել էր հետաքննողների պահանջը: Գլխավոր դատախազությունը որոշումը բողոքարկել էր Վերաքննիչ դատարան, սակայն մերժում ստացել: Այնուհետև պետական կառույցը դիմել էր Վճռաբեկ դատարան, որը կայացրել է բողոքի վարույթ ընդունելը մերժելու մասին որոշում:
Այսպիսով՝ հրապարակման պահից Վճռաբեկ դատարանի որոշումն ուժի մեջ է մտել: Հետևաբար, Գլխավոր դատախազությունը պարտավոր է «Հետաքննող լրագրողներին» տրամադրել 21 տարվա վաղեմության քրեական գործով հսկողական վարույթի նյութերը:
Հիշեցնենք, որ «Հետքը» գրել է Սողոմոն Քոչարյանի քրեական գործի մանրամասների մասին՝ այն ուսումնասիրելով ՀՀ դատարանների արխիվում: Այս գործով մեղադրող դատախազ Ժիրայր Խառատյանն իր «Դատախազը» վավերապատման մեջ հիշատակել էր, որ ինքը դեմ է եղել մահապատժի դատավճռին, անգամ զեկուցագիր է գրել հեռանալու մասին, որը պահպանվում է հսկողական վարույթում: Նա նշել էր, որ մահապատժի դատավճռի պահանջը ՀՀ գլխավոր դատախազությանը ներկայացվել է ՀՀ-ում Իրանի դեսպանի մակարդակով (սպանվածը ԻԻՀ քաղաքացի էր): Դեսպանը պահանջել էր ՀՀ քաղաքացուն մահապատժի դատապարտել՝ որպես արյան գնի հատուցում: Հակառակ դեպքում սպառնացել էր քաղաքական սկանդալ բարձրացնել:
Հետաքննող լրագրողներ ՀԿ ներկայացուցիչ, փաստաբան Գրիշա Բալասանյանը նշեց, որ այսօր կդիմի դատարան կատարողական թերթ վերցնելու համար, որից հետո այն կներկայացնի ԴԱՀԿ՝ վճիռը կատարելու նպատակով:

Генпрокуратура проиграла и в Кассационном суде
Генпрокуратура РА обязана предоставить общественной организации “Журналисты-расследователи” контрольное производство по делу приговоренного в 1995 г. к смертной казни и освобожденного в 2015 г. на основании тяжелой болезни Согомона Кочаряна (он умер в больнице через 15 дней после освобождения).
ОО “Журналисты-расследователи” сегодня получила принятое еще 22 июня с.г. решение Кассационного суда об отказе принять в производство жалобу Генеральной прокуратуры РА. Кассационный суд отметил, что представленной в жалобе недостаточно обоснований для ее рассмотрения.
Hetq.am просил Генпрокуратуру предоставить контрольное производство по делу участника Карабахской войны, приговоренного в 1995 г. Верховным судом РА к смертной казни разведчика Согомона Кочаряна сперва в ноябре 2014 г., а затем в марте 2015 г. Однако Генпрокуратура не прислала ответ.  ОО “Журналисты-расследователи” обратилась в Административный суд с требованием обязать Генпрокуратуру предоставить контрольное производство по уголовному делу С.Кочаряна. Административный суд под председательством судьи Лианы Акопян удовлетворил требование расследователей. Генпрокуратура обратилась в Апелляционный суд, который решил отказать в приеме жалобы в производство.
Таким образом, решение Кассационного суда вступило в силу с момента его оглашения. Следовательно, Генпрокуратура обязана предоставить “Журналистам-расследователям” материалы контрольного производства по уголовному делу 21-летней давности.
Напомним, что Hetq.am. рассказывал ор деталях уголовного дела Согомона Кочаряна, которое изучил в архиве судов РА. Обвинитель по данному делу прокурор Жирайр Харатян в своей документальной книге “Прокурор” упомянул о том, что он выступал против смертного приговора и даже написал заявление об уходе, которое сохранилось в контрольном производстве. Харатян сообщил, что требование о вынесении смертного приговора предъявил Генпрокуратуре посол Ирана в РА (убитый был гражданином ИРИ). Посол потребовал приговорить гражданина Армении к смертной казни в качестве кровной мести, пригрозив в противном случае поднять политический скандал.