Դատարանի դահլիճից ազատվեց ծանր հիվանդություններով 1 տարի 10 ամիս բանտում պահվող քաղաքացին
Այսօր դատարանի դահլիճից ազատվեց 1 տարի 10 ամիս կալանքի տակ գտնվող 49-ամյա Տիգրան Հարությունյանը: Նա վերջին մեկ տարվա ընթացքում հենասայլակով է տեղաշարժվում:
Առողջապահության նախարարության «Դատաբժշկական գիտագործնական կենտրոն» կազմակերպությունը` միջգերատեսչական բժշկական փորձագիտական հանձնաժողովի կազմով, հաստատել է այն, որ Տիգրան Հարությունյանի հիվանդությունները ներառված են Կառավարության 2006 թ-ի մայիսի 26-ի 825- Ն որոշման մեջ: Այսինքն՝ նա ենթակա է պատժից ազատման:
Ինքը Տիգրանը վեց ամիս սպասել էր փորձաքննության արդյունքներին: «Ես մահից չեմ վախենում, գիտեմ, որ իմ հիվանդություններով երկար չեմ ապրելու, բայց կյանքս մի քիչ կերկարի՝ ազատության գալով»,-ազատվելուց հետո «Հետքին» ասաց Տիգրան Հարությունյանը:
«Հետքը» գրել է Տիգրան Հարությունյանի կալանավորման ու հիվանդությունների մասին, տեսանկարահանել, թե ինչպես են նրան դատարան բերում հենասայլակով: Փաստաբան Արմեն Մուխսիկարոյանը բազմիցս բարձրացրել է այն հարցը, որ կալանավորն ունի պատժի կրման հետ անհամատեղելի հիվանդություններ: Սակայն առաջին դատավոր Լևոն Ավետիսյանը մերժել էր կալանքը վերացնելու և դատաբժշկական փորձաքննություն նշանակելու մասին պաշտպանի միջնորդությունները: Այնինչ խափանման միջոց ընտրելիս և կիրառելիս պետք է հաշվի առնել նաև անձի առողջական վիճակը, ըստ քրեական դատավարության օրենսգրքի, որոնք այդպես էլ հաշվի չեն առնվել:
Ո՞վ կամ ովքե՞ր, ո՞ր մարմինն է պատասխանատու
«Ո՞վ կամ ովքե՞ր պետք է պատասխան տան նրա համար, որ Տիգրան Հարությունյանը 1 տարի 10 ամիս անհիմն պահվել է բանտում՝ լինելով ծանր հիվանդ»,- «Հետքի» հետ զրույցում ասաց նրա պաշտպան Արմեն Մուխսիկարոյանը՝ նշելով, որ բարձրացնելու են նաև փոխհատուցման պահանջ:
Ըստ պաշտպանի, պատասխանատվության մեծ բաժինը նախաքննական մարմնինն է, որը և պետք է հիշյալ փորձաքննությունը նշանակեր վաղուց: Երկրորդ՝ Արմեն Մուխսիկարոյանը պատասխանատու է համարում այս գործով առաջին դատավոր Լևոն Ավետիսյանին, որը և մերժել է նշանակել փորձաքննություն և կալանքից ազատել իր պաշտպանյալին՝ հաշվի առնելով ծանր, անբուժելի հիվանդությունների առկայությունը:
Դատարանի դահլիճից ազատված արդեն նախկին կալանավորը պատմեց, որ ազատազրկման մեջ գտնվելու ընթացքում մոտ 1 տարի 6 ամիս մենակ է եղել խցում՝ անօգնական վիճակում. «Սողալով եմ գնացել զուգարան»:
Տիգրան Հարությունյանն ունի ծանր, անբուժելի հիվանդություններ
Ըստ բժշկական փաստաթղթերի, Տիգրան Հարությունյանն ունի տուբերկուլոզ, շաքարային դիաբետ, օրական ընդունում է 65 միավոր ինսուլին պարունակող դեղամիջոց Լանտուս տեսակի, ունի սրտի իշեմիկ հիվանդություն, հիպերտոնիա, Ֆլեգմոնան ճարպաբջջանքի սուր թարախային բորբոքում, Էպիլեպսիա՝ 20 տարեկանից, ուռուցքային գոյացություն կոկորդում: Տիգրան Հարությունյանը նաև հիվանդ է հեպատիտ C-ով, ինչը նրա պնդմամբ, ձեռք է բերել ազատազրկման վայրում: 2015-ի հոկտեմբերին փաստաբանն է «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ շարժասայլակ տարել, որով կալանավորին նաև դատարան էին տանում, բերում:
Ինչի՞ համար է մեղադրվել Տիգրան Հարությունյանը
Տիգրան Հարությունյանին մեղադրանք էր առաջադրվել իրացնելու նպատակով անհայտ անձից չպարզված հանգամանքներում 2-3 գրամ մարիխուանա ձեռք բերելու և 3-4 անգամ 15.000 դրամով վաճառելու համար: Նախաքննության փուլում նա տվել էր ինքնախոստովանական ցուցմունք, դատարանում հայտնեց, որ չի ընդունում մեղադրանքը երեք դրվագով: Փաստաբան Արմեն Մուխսիկարոյանը մեզ հետ զրույցում նշեց՝ իր պաշտպանյալը պատմել է, որ նախաքննության ժամանակ իրեն 3 օր ինսուլին չեն տվել, և նա ինքնախոստովանական ցուցմունք է տվել:
Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Արսեն Նիկողոսյանի նախագահությամբ, այսօր սկսեց ու ավարտեց դատաքննությունը: Նիստը տևեց շուրջ 5 ժամ: Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազի տեղակալ, այս գործով մեղադրանքը պաշտպանող դատախազ Հարություն Հարությունյանը Տիգրան Հարությունյանի համար միջնորդեց 7 տարվա ազատազրկում, դատավոր Արսեն Նիկողոսյանը կայացրեց մեղադրական դատավճիռ՝ 5 տարի ժամկետով, միեւնույն ժամանակ՝ որոշեց այն պայմանականորեն չկիրառել:
Ըստ պաշտպանի, եթե փորձաքննության արդյունքները այդպիսին չլինեին, դատարանը նման որոշում չէր կայացնի: «Բայց մենք այսօր պայքարում էինք ոչ թե արդարադատության շահի, այլ օբյեկտիվ անհրաժեշտությունից ելնելով: Անհրաժեշտ էր, որ Տիգրան Հարությունյանն օր առաջ դուրս գա ազատազրկման վայրից»,-ընդգծեց պաշտպանը:
Այս գործով անցնում էր ևս երկու մեղադրյալ: Նրանք, ըստ մեղադրանքի, մարիխուանա էին գնել Տիգրան Հարությունյանից: Երիտասարդների նկատմամբ կիրառվել էր ստորգրություն չհեռանալու մասին խափանման միջոցը: Նրանք, սակայն, չցանկացան, որ իրենց մասով լուսաբանումու լսանկարահանում լինի: Նրանք դատապարտվեցին 2 ամսվա ազատազրկման, սակայն դատավոր Արսեն Նիկողոսյանի կայացրած դատավճռով պատիժը պայմանականորեն չկիրառելու մասին որոշում կայացվեց:
Դատաքննությունը սկսվեց ու ավարտվեց մեկ օրում
2015-ի մայիսից այս գործով նիստերը պարբերաբար ընդհատվում էին տարբեր պատճառներով: Այս գործով փոխվեց նախագահողը (նախկինում՝ Լևոն Ավետիսյանն էր) և դատախազը: Նիստերը ընդհատվեցին նաև դատաբժշկական և դատահոգեբուժական համալիր փորձաքննություն անցկացնելու՝ Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Արսեն Նիկողոսյանի որոշմամբ (2016-ի հուլիսի 8-ին): Դատաքննությունը սկսվեց այսօր՝ 2017-ի հունվարի 24-ին: Բանն այն է, որ փորձաքննությունը տևել էր 6 ամիս (դատարանն այն ստացել է 2016-ի դեկտեմբերի 28-ին):
«Թե ինչու փորձաքննությունը տևեց 6 ամիս, երբ անձը գտնվում է ծանր վիճակում, այլ թեմա է: Այստեղ կարգավորման խնդիր կա: Կարծում եմ, պետք է փոփոխություն լինի կարգում, որ փորձաքննությունները կատարվեն ոչ թե ըստ հերթի, այլ՝ ըստ օբյեկտիվ անհրաժեշտության»,-ասում է պաշտպանը:
Հ.Գ. Ըստ փորձաքննության եզրակացության, Տիգրան Հարությունյանը ունակ չէ մասնակցել դատական նիստերին: Այսօր շուրջ 1 ժամ նիստերի դահլիճում էին գտնվում նաև Շտապօգնության աշխատակիցները:

Находившийся под арестом тяжело больной заключенный освобожден в зале суда
Сегодня суд освободил 49-летнего Тиграна Арутюняна, который год и десять месяцев находился под арестом. Последний год он передвигался в инвалидной коляске.
В Центре судебно-медицинских экспертиз Министерства здравоохранения РА подтвердили, что болезни, которыми страдает Тигран Арутюнян, включены в решение правительства от 26 мая 2006 г., а это значит, что он подлежит освобождению от наказания.
Сам Тигран ждал результатов экспертизы шесть месяцев. “Я смерти не боюсь, знаю, что с моими заболеваниями не смогу долго жить, но пребывание на свободе позволит мне прожить чуть дольше”,- сказал в беседе с Hetq.am после освобождения Тигран Арутюнян.
Hetq.am писал об аресте и болезнях Тиграна. Адвокат Армен Мухсикароян неоднократно заявлял, что его подзащитный страдает заболеваниями, несовместимыми с отбыванием наказания. Однако первый судья Левон Аветисян отклонил ходатайство защитника об отмене ареста и назначении судмедэкспертизы.
Кто несет ответственность
“Кто должен нести ответственность за то, что Тигран Арутюнян, будучи тяжело больным, год и десять месяцев необоснованно содержался в тюрьме?”- спросил в беседе с нами Армен Мухсикароян, отметив, что будет подан иск о возмещении морального ущерба.
По словам адвоката, большая доля ответственности лежит на органе предварительного следствия, который давно должен был назначить судмедэкспертизу. Ответственность несет и первый судья Левон Аветисян, который отказался назначить экспертизу и освободить из-под стражи Тиграна Арутюняна в связи с наличием у него ряда тяжелых неизлечимых болезней.
Уже бывший заключенный отметил, что он, будучи в беспомощном состоянии, полтора года находился в камере один . “Я ползком добирался до туалета…”- рассказал Тигран Арутюнян.
Тигран Арутюнян страдает тяжелыми неизлечимыми болезнями
Согласно медицинским документам, у Арутюняна туберкулез, инсулинозависимый сахарный диабет, ишемическая болезнь сердца, гипертония, флегмона (разлитое гнойное воспаление клетчатки, соединительной ткани), эпилепсия, образование в горле. Арутюнян болен также гепатитом С, которым, по его словам, он заразился в месте заключения. В октябре 2015 г. адвокат принес в уголовно-исполнительное учреждение “Нубарашен” инвалидную коляску, в которой его подзащитного доставляли в зал суда и увозили обратно.
В чем обвиняется Тигран Арутюнян
Тиграну Арутюняну было выдвинуто обвинение в приобретении у неизвестного лица при неустановленных обстоятельствах 2-3 граммов марихуаны и ее продажи 3-4 раза за 15.000 драмов. В ходе предварительного следствия Арутюнян дал самопризнательные показания, однако в суде отказался от выдвинутого ему обвинения. Адвокат Армен Мухсикароян сообщил нам, что в ходе предварительного следствия его подзащитному три дня не давали инсулин, после чего он вынужденно дал самопризнательные показания.
Сегодня в суде общей юрисдикции административных округов Арабкир и Канакер-Зейтун под председательством судьи Арсена Никогосяна состоялось судебное заседание, длившееся около пяти часов. Обвинитель потребовал для Тиграна Арутюняна наказание в виде лишения свободы сроком на 7 лет. Судья вынес обвинительный приговор и назначил 5 лет лишения свободы, но в то же время принял решение не применять его условно.
По данному делу проходили еще двое обвиняемых, которые, согласно обвинению, приобрели марихуану у Тиграна Арутюняна. С них была взята подписка о невыезде. Молодых людей приговорили к двум месяцам лишения свободы, однако судья Никогосян принял решение не применять наказание условно.
Судебное следствие началось и завершилось в один день
С мая 2015 г. судебные заседания по этому делу постоянно откладывались по разным причинам. Проведение экспертизы длилось шесть месяцев. “То, почему экспертиза длилась шесть месяцев, если человек находился в тяжелом состоянии, отдельная тема, которую необходимо отрегулировать. Думаю, в действующий порядок необходимо внести изменения, чтобы экспертизы проводились не в порядке очереди, а исходя из объективной необходимости”,- отметил адвокат.
P.S. Согласно заключению судмедэкспертизы, Тигран Арутюнян не в состоянии участвовать в судебных заседаниях. Сегодня в зале суда дежурили врачи “Скорой помощи”.