Էդմոն Մարուքյան. «ԼՀԿ-ն նախկին ու ներկա ոչ մի իշխանության հետ գաղտնի կապ չի ունեցել, չունի և չի ունենալու»
«Լուսավոր Հայաստան» և «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունների խորհրդարանական բանավեճը երկու օր է՝ չի դադարում. այսօր էլ խորհրդարանականները վիճաբանեցին Ուկրաինայում ՀՀ նախկին դեսպան, Գագիկ Ծառուկյանի խնամի՝ Անդրանիկ Մանուկյանի անվան հիշատակումից հետո:
Այս և այլ հարցերի շուրջ զրուցել ենք «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի հետ.
-Պարո՛ն Մարուքյան, արդեն մի քանի օր է, ինչ սոցցանցերում քննարկվում է այն հարցը, որ «Լուսավոր Հայաստանը» «Բարգավաճ Հայաստան»-ին է ընդդիմություն և ոչ թե իշխող ուժին, կարծես թե երկու ուժերն իրար են թիրախավորում, ինչո՞ւ:
-Մենք որևէ մեկին չենք թիրախավորել, ո՛չ երեկ, ո՛չ այսօր, երեկվա ելույթներն ուղղված են եղել «Իմ քայլը» դաշինքին, որպեսզի նրանք ձայն տային Մանե Թանդիլյանին, ԲՀԿ-ից մեզ պատասխանում էին «Իմ քայլը» դաշինքի փոխարեն: Ես ասացի, որ ձեզ վրա մի վերցրեք կրակը, և այսօր էլ եղավ քաղաքական ելույթ մեր խմբակցության անդամի կողմից, որը շատ բուռն ընդունվեց, քանի որ թվարկված դեսպաններից մեկի հարազատները մեր հարևան խմբակցության անդամ են, տեղից սկսեցին գոռգոռալ, ես ստիպված եղա ասել, որ կարող եք ասել, ինչ ուզում եք, բայց ելույթ ունեցեք ոչ թե տեղից: Հիմա ի՞նչ անենք, մեր ելույթների ժամանակ փնտրենք, տեսնենք՝ ով ում է բարեկամ 132 պատգամավորի մեջ, նոր ելույթ ունենա՞նք: Սա հին խորհրդարանը չէ, հին բարքերը մի բերեք նոր խորհրդարան: ԼՀ-ն ամեն ինչ անում է, որ դա լինի, և պատգամավորները պետք է իմանան, որ չեն կարող տեղից ռեպլիկներ անել, գոռգոռալ մեկը մյուսի վրա, հաշվեհարդար տեսնելու վերաբերյալ հայտարարություններով հանդես գալ: Մենք էստեղ նախահարձակ եղող չենք, կարգուկանոնի կողմնակից ենք:
-Ձեր խմբակցության անդամը քննադատում էր նախորդ իշխանություններին դիվանագիտական նշանակումների համար:
-Նա Վրաստանում ՀՀ դեսպանի մասին էլ խոսեց, որը հիմա դեսպան է, ինչի՞ իշխանությունները չպատասխանեցին, գործող դեսպաններից էլ կար, չէ՞:
-Ինչո՞ւ այս իշխանությունների արտաքին քաղաքականությունը դուք՝ որպես ընդդիմություն, չեք քննադատում:
-Արման Բաբաջանյանը հենց դրա մասին էր ասում, նույնն եք շարունակում: Ասում էր, որ Լենա Նազարյանը հայտարարություն է արել, որ չի լինելու փոփոխություն, Բաբաջանյանն էլ իր ելույթւոմ ասում էր, որ երկու վարչակազմերի հիմնադրած, մեկը մյուսին շարունակած արտաքին քաղաքականությունը չի փոխվելու, դա էր ասվածը, ուղղակի մարդիկ ինչպես ուզում, այնպես էլ ընկալում են: Քննադատությունը հենց իշխանություններին էր ուղղված, ոչ թե ԲՀԿ-ին, ԲՀԿ-ն չէ դեսպաններին նշանակել:
-Դուք այն գործիչներից էիք, որ դեմ էր ԵԱՏՄ անդամակցությանը, «Ելք»-ի կազմով էլ նախաձեռնությամբ էիք հանդես եկել ԵԱՏՄ կազմից դուրս գալու վերաբերյալ, կարծես հիմա նախկինի պես չեք քննադատում իշխանություններին այս հարցով և չեք պահանջում անդամակցությունը դադարեցնել, ինչո՞ւ:
-Այս իշխանությունները շանս ունեն երկու միությունների հետ լավ աշխատելու՝ թե՛ ԵՄ-ի և թե՛ ԵԱՏՄ-ի: Երբ մենք նախաձեռնել էինք ԵԱՏՄ-ից դուրս գալը, Հայաստանը ՍԵՊԱ-ի (Single Euro Payments Area) անդամ չի եղել, իրողություն է փոխվել, և այսօր լեգիտիմ իշխանությունը հնարավորություն ունի զարգացնելու մեր հարաբերությունները և շահ քաղելու այդ միությունից: Եթե զգանք, որ նման նախաձեռնության կարիք կա, երբևէ չենք վարանելու, կաշկանդված չենք լինելու, ուղղակի տարիների ընթացքում բաներ են փոխվել, և մենք մեր մոտեցումները վերադասավորում ենք՝ ելնելով որոշակի իրողություններից. հինգ տարի առաջվա իրողություններով չենք կարող քաղաքականություն վարել:
-Իսկ իշխանությունների լեգիտիմ լինելը ձեզ չի՞ կաշկանդելու քննադատությունների հարցում, և կփոխվի արդյոք քննադատելու բառապաշարը:
-Անգամ այն ժամանակ, երբ գող, ավազակ, թալանչիներ կային, ես նման հռետորաբանություն չեմ օգտագործել, հետևաբար մեր մոտեցումը քաղաքական նոր մշակույթի ջատագով լինելու հարցում այլ է, բայց մենք որևէ բանով կաշկանդված չենք: Այս օրերի ընթացքում էլ չենք հապաղել այս իշխանություններին քննադատել, մենք ապացուցելու բան չունենք, բոլորը գիտեն, որ այսօր երկրում ընդդիմությունը «Լուսավոր Հայաստան»-ն է, և իր առաքելությունն իրականացնում է իր ունեցած մանդատների և հնարավորությունների սահմանում:
-Պարո՛ն Մարուքյան, երկար ժամանակ խոսակցություններ կային, որ ԼՀԿ-ն կապ ունի Վատիկանում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանի հետ, այսօր էլ ձեր խմբակցության պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ Միքայել Մինասյանը լավագույն դեսպաններից է եղել: Ի՞նչ կարող եք ասել այդ մասին:
-«Լուսավոր Հայաստան»-ի հետ շատ բան է կապվել, իսկ այդ միտքը պարոն Բաբաջանյանի մասնավոր կարծիքն է:
-Կուսակցությա՞ն տեսակետը չէ:
-Ո՛չ, եթե մարդը կարծիք է հայտնում որևէ դեսպանի գործունեության վերաբերյալ, էդտեղ փորձել որևէ բան վերագրել մեզ, դա աբսուրդ է: Եթե մենք կապ ունենայինք կամ պարոն Բաբաջանյանը կապ ունենար, չէր ասի էդպես, եթե մեկը մյուսի հետ ծածուկ կապ ունի, չի ասի բացահայտ, և ավելին ասեմ՝ եթե մի բան լավ են անում, մենք միշտ էլ ասել ենք, որ լավ է, վատ են անում, ասում ենք վատ է: ԼՀԿ-ն նախկին ու ներկա ոչ մի իշխանության հետ գաղտնի կապ չի ունեցել, չունի և չի ունենալու: Եթե նման կապ լիներ, ես ինչպե՞ս կարող էի նման ելույթ ունենալ՝ ուղղված Սերժ Սարգսյանին. դեսպանի մասին կարծիք է ասվել, որը, պարզ է, պետք է ուղղվի մեր դեմ, մեր կատարած աշխատանքը ցույց կտա ամեն ինչ:
-Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի թեկնածու Ռուբեն Ռուբինյանը ակնարկեց, որ հեռացված դեսպանների մասին եք խոսում, ինչը հասարակությանը հետաքրքիր չէ արդեն:
-Նա փորձեց չլսել և չտեսնել գործող դեսպանների մասին ասված հայտարարությունը, Վրաստանի դեսպանը հիմա գործող դեսպան է, չէ՞, ինչի՞ չանդրադաձավ. մեր մոտեցումներն արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ միշտ էլ ասել ենք, հիմա էլ ենք ասելու:
-Դուք երեք գումարման խորհրդարանի պատգամավոր եք, նոր խորհրդարանի քաղաքական մեծամասնության պատգամավորների՝ այս մի քանի օրվա գործունեությունն ինչպե՞ս եք գնահատում: Եթե համեմատենք նախորդ խորհրդարանի հետ, այս խորհրդարանն առավել արդյունավե՞տ կաշխատի, թե՞ ոչ:
-Չինացուն հարցնում են, թե ինչ կարծիքի է նա Ֆրանսիական հեղափոխության մասին, և նա ասում է՝ դեռ վաղ է դատողություններ անել, բայց հարյուրավոր տարիների հարց է: Երեք օր է, ինչ խորհրդարանական մեծամասնությունն աշխատում է, հիմա դեռ վաղ է դատողություններ անել, հույս ունենք, որ այս բարձր լեգիտիմությունն ու վստահությունը կծառայի ի շահ ՀՀ-ի և քաղաքացիների:
-Չե՞ք կարծում, որ խորհրդարանական մեծամասնության պատգամավորների մեծ մասի անփորձ լինելը՝ որպես խորհրդարանական, ինչ-որ առումով օգտակար կլինի ձեզ համար՝ որպես ընդդիմություն, և կհայտնվեն ձեր թիրախում:
-Մենք չենք եկել էստեղ ինչ-որ մեկի ձախողումից ուրախանալու կամ մեկի անփորձությունից հրճվելու ու ասելու, որ մենք ավելի փորձառու ենք, մեր շարքերում էլ կան անփորձ պատգամավորներ: Բնական է, որ մարդիկ կլինեն, որ փորձ չունեն, դրա մեջ որևէ վատ բան չկա, վատ կլինի, եթե փորձ չունեցողն իրեն ամբարտավանի պես պահի և փորձ ունեցողներից էլ չփորձի բան սովորել, իսկ փորձ չունենալը որպես մինուս չի կարող դիտարկվել: Երբ ես ընտրվել էի պատգամավոր, 31 տարեկան էի, փորձ չունեի, բայց մեկ տարվա մեջ դարձա ամենաակտիվ պատգամավորը:

Эдмон Марукян: “Светлая Армения” не имела, не имеет и не будет иметь тайных связей ни с бывшей, ни с нынешней властью”
Уже второй день в парламенте не прекращается спор между фракциями “Светлая Армения” и “Процветающая Армения”. Сегодня причиной спора между депутатами стало упоминание о бывшем после Армении в Украине, куме Гагика Царукяна Андранике Манукяне.
Об этих и других вопросах Hetq.am побеседовал с лидером фракции “Светлая Армения” Эдмоном Марукяном.
Г-н Марукян, уже несколько дней в соцсетях обсуждается вопрос о том, что парламентские фракции “Светлая Армения” и “Процветающая Армения”, являясь оппозиционными, конфликтуют между собой. Почему?
Ни вчера, ни сегодня мы ни с кем не конфликтовали. Вчерашние наши выступления были адресованы блоку “Мой шаг”, чтобы они проголосовали за Мане Тандилян. Но вместо членов фракции “Мой шаг” нам стали отвечать представители “Процветающей Армении”. Я попросил их не брать на себя огонь. А сегодня состоялось политическое выступление депутата нашей фракции, которое было воспринято очень бурно, поскольку родственник одного из упомянутых послов является членом фракции, которой отведены места рядом с нами. Оттуда стали раздаваться крики, и мне пришлось сказать им: говорите что угодно, но не выступайте с места. И что теперь нам делать – изучать, кто из 132 депутатов кому приходится родственником и только потом выступать? Это не прежний парламент, не насаждайте в новом парламенте старые нравы. Депутаты должны знать, что не могут с места отпускать реплики, кричать друг на друга, делать заявление о сведении счетов. Мы – сторонники соблюдения порядка.
Но ведь член вашей фракции подверг критике назначения дипломатов при предыдущей власти…
Он сказал такжпе о после Армении в Грузии, который до сих пор выполняет свои полномочия. Почему власти не ответили на эти вопросы?
А разве Вы как оппозиция не критикуете внешнюю политику нынешней власти?
Именно об этом Арман Бабаджанян и говорил. Он сказал, что Лена Назарян выступила с заявлением о том, что изменений не будет. И Бабаджанян в своем выступлении отметил, что сформированная двумя режимами внешняя политика не претерпит изменений. Речь шла именно об этом. Просто люди воспринимают так, как они сами хотят. Критика была адресована именно властям, а не “Процветающей Армении”. Послов назначила не ППА.
Вы принадлежали к числу тех политических деятелей, которые были против членства Армении в ЕАЭС. Вы выступили с инициативой выхода нашей страны из ЕАЭС даже будучи депутатом фракции “Елк” Сейчас Вы, кажется, не критикуете власти в этом вопросе и не требуете прекращения членства. Почему?
У этих властей есть шанс успешно работать с обоими союзами – и с Евросоюзом, и с ЕАЭС. Когда мы выступили с инициативой выхода из ЕАЭС, Армения не была членом SEPA (Single Euro Payments Area). Сегодня ситуация изменилась: легитимная власть имеет возможность развивать наши отношения и извлекать выгоду из членства в этом союзе. Если мы почувствуем необходимость в такой иниицативе, то не станем колебаться. Просто есть вещи, которые с годами изменились, и мы пересматриваем наши подходы, исходя из конкретных реалий. Мы не можем вести политику, основываясь на реалиях пятилетней давности.
А легитимность властей не станет для вас препятствием для высказывания критики? Изменится ли риторика критики?
Даже тогда, когда существовали расхитители, бандиты, воры, я не пользовался подобной риторикой. Следовательно, наш подход как апологетов новой политической культуры совсем иной. Нас ничто не сковывает. Все знают, что сегодня оппозицией в стране является “Светлая Армения”, и она выполняет свою миссию в рамках полученных мандатов и возможностей.
Г-н Марукян, долгое время ходили разговоры о том, что “Светлая Армения” имеет отношение к бывшему послу Армении в Ватикане Микаелу Минасяну. Сегодня депутат вашей фракции Арман Бабаджанян на встрече с журналистами заявил, что Микаел Минасян был одним из лучших послов. Что можете сказать по этому поводу?
Со “Светлой Арменией” связывают очень многое, а высказанная г-ном Бабаджаняном мысль является его частным мнением.
Это не точка зрения партии?
Нет. Если человек высказывает мнение о деятельности того или иного посла, то пытаться что-то приписывать нам в этом вопросе просто абсурдно. Если б мы или г-н Бабаджанян были причастны к этому, то не стали бы открыто заявлять об этом. Скажу больше, мы называем вещи своими именами: хорошее – хорошим, плохое – плохим. Партия “Светлая Армения” не имела, не имеет и не будет иметь отношения ни к бывшей, ни к нынешней власти.
Кандидат на пост председателя постоянной комиссии по внешним отношениям Рубен Рубинян намекнул на то, что вы говорите об отозванных послах, а это общественности уже неинтересно.
Он сделал вид, что не слышал наше заявление о действующих послах. Посол Грузии является действующим, почему он не коснулся этого вопроса? Мы всегда представляли и сейчас представляем наши подходы к внешней политике.
Вы депутат парламента трех созывов. Как Вы оцениваете деятельность нового парламентского большинства в течение этих нескольких дней? Если сравнить нынешний парламент с предыдущим, можно ли утверждать, что он работает более эффективно?
Парламентское большинство работает всего три дня. Пока рано высказывать мнение, но мы надеемся, что столь высокаая степень легитимности и доверия послужат во благо Армении и граждан.
Вам не кажется, что неопытность большей части парламентского большинства в каком-то смысле будет полезна вам как оппозиции, и эти депутаты окажутся под вашим прицелом.
Мы пришли сюда не для того, чтобы радоваться чьим-то неудачам или приходить в восторг от чьей-то непытности, чтобы заявить, что у нас опыта больше. В наших рядах тоже есть неопытные депутаты, и ничего плохого в этом нет. Будет плохо, если не имеющий опыта депутат будет вести себя неподобающим образом и не попытается учиться у более опытных коллег. Когда я стал депутатом, мне был 31 год. Опыта у меня не было, но за год я стал самым активным депутатом.