«Տրոյկա լվացքատուն». հայ արտագնա աշխատողները՝ փողերի լվացման սխեմայում
Լիտվական բանկից արտահոսած փաստաթղթերի վերջերս կատարված ուսումնասիրությունը բացահայտել է փողերի լվացման մեխանիզմ։ Այդ սխեմայի միջոցով են Ռուսաստանի քաղաքական և հանցավոր շրջանակները օրինականացրել իրենց ֆինանսները՝ օգտագործելով հայ արտագնա աշխատողների և գործարարների կեղծված ստորագրությունները։
«Հետքը», Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի լուսաբանման նախագիծը (OCCRP) և 20 լրատվամիջոցներ համատեղ ուսումնասիրել են մոտ 8,8 միլիարդ դոլար շրջանառած մի ցանց, որը գործել է ռուսաստանաբնակ գործարար, հայտնի բարերար Ռուբեն Վարդանյանի ներդրումային մասնավոր բանկի՝ «Տրոյկա դիալոգի» վերահսկողությամբ։ Լրագրողների մոտ են հայտնվել լիտվական «Յուկիո» բանկից (Ūkio bankas) արտահոսած ավելի քան 60 հազար ֆինանսական փաստաթղթեր: Հետաքննությունը ստացել է «Տրոյկա լվացքատուն» (Troika Laundromat) անվանումը։
Ընդհանուր արտահոսքը
1,3 միլիոն բանկային փոխանցումներ
238 հազար ընկերություններ և անձինք
470 միլիարդ եվրո – փոխանցումների ընդհանուր գումարը
Ցանցից փոխանցումները Հայաստան
764 փոխանցում դեպի հայաստանյան բանկեր
112 մլն եվրո և 148 մլն դոլար – փոխանցումների ընդհանուր գումարը
150 անձանց և ընկերությունների
Ցանցն ընդգրկում է նվազագույնը 70 օֆշորային ընկերություններ, որոնք կնքել են շինծու առք ու վաճառքի, վարկային և ներդրումային պայմանագրեր՝ օրինականացնելով միլիոնավոր դոլարներ։ Այդ գումարների մեծ մասի ծագումը, սակայն, հայտնի չէ։
Այս ցանցը ոչ միայն հնարավորություն է ստեղծել Ռուսաստանի հարուստներին և ազդեցիկներին՝ իրենց ունեցվածքը թաքցնելու և հարկերից խուսափելու, այլ նաև միջոց է հանդիսացել, որ այդ փողերի իրական սեփականատերերը ձեռք բերեն սեփականաշնորհված էներգետիկ ընկերությունների բաժնետոմսեր, ինչպիսիք են «Գազպրոմը», «Ռոսնեֆթը» և «Ինտեռ ՌԱՕ»-ն։
Բարերար Ռուբեն Վարդանյանն ու հայ միգրանտները
Արտահոսած փաստաթղթերում միայն մեկ պայմանագիր կա, որը ստորագրել է Ռուբեն Վարդանյանը։ Այդ պայմանագրի համաձայն՝ նա հանդես է եկել որպես TD Advisors LTD օֆշորային ընկերության տնօրեն։ Վարդանյանի ղեկավարած այս ընկերությունը 8.9 միլիոն դոլարի վարկ է տրամադրել Սեյշելյան կղզիներում գրանցված օֆշորային Brightwell Capital Inc. ընկերությանը, որի լիազորված անձը Արտակ Գևորգյանն է։ Երբ Գևորգյանին հարցրինք այս պայմանագրի մասին, ասաց․ «Ես Ռուբեն Վարդանյանին ճանաչում եմ այնքանով, որքանով դուք»։
Արտակ Գևորգյանը Սիսիանից է, 15 տարուց ավել է՝ որպես արտագնա աշխատող ապրում է Մոսկվայում։ Մեզ հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում Գևորգյանն ասաց, որ ինքը որևէ վարկային պայմանագիր չի ստորագրել։ Երբ հեռախոսով նրան ուղարկեցինք փաստաթղթերի տակ դրված իր ստորագրությունը, ասաց, որ այն նման է, բայց իր ստորագրությունը չէ։ Գևորգյանը նշեց, որ տեղյակ չէ, թե իր տվյալներն ու ստորագրությունն ինչպես են հայտնվել այդ պայմանագրում։
Երբ համեմատեցինք Արտակ Գևորգյանի ստորագրությունը կրող մի քանի տարբեր պայմանագրեր, ակնառու դարձավ, որ Գևորգյանի բոլոր ստորագրությունները կրկնօրինակված են մեկից։ Կարելի է ենթադրել, որ ինչ-որ մեկը կեղծել է նրա ստորագրությունը, այնուհետև ստեղծել այդ ստորագրության դրոշմակնիքը, որի մեկ հարվածով էլ վավերացրել է տասնյակ կեղծ պայմանագրեր։
Ստորև ծանոթացեք պայմանական ընտրված 5 փաստաթղթերի տակ տարբեր ժամանակահատվածներում դրված Գևորգյանի ստորագրություններին․ դրանք միմյանցից որևէ կերպ չեն տարբերվում։ Տարբեր օրերի և տարբեր անգամներ ստորագրելիս մարդը չի կարող պահպանել գծերի նման համաչափություն։ Բացի այդ՝ Գևորգյանի ազգանվան մի տառը մի շարք պայմանագրերում բաց է թողնված, ինչը նշանակում է, որ այդ պայմանագիրը որպես փոխանցման հիմք ընդունող բանկը՝ «Յուկիոն», նույնիսկ չի նույնականացրել ստորագրողին։
Արտակ Գևորգյանի ստորագրությունը
Արտակ Գևորգյանի եղբայրը՝ Արարատ Գևորգյանը, ըստ բազայում եղած մեկ այլ պայմանագրի, 2006թ-ին աշխատել է Ռուբեն Վարդանյանի ղեկավարած «Տրոյկա դիալոգում»։
Արտակ Գևորգյանի հետ մեր հեռախոսազրույցից մեկ ժամ չէր անցել, երբ զանգ ստացանք եղբորից՝ Արարատ Գևորգյանից։ Նա սպառնալից տոնով հայտնեց, որ իր եղբայրն աշխատել է իր մոտ, բայց լրագրողներն իրավունք չունեն իրենց հարցեր ուղղելու։ Նշեց, որ այդ ընկերությունների և փաստաթղթերի թեմայով կխոսի միայն իրավապահ մարմինների պահանջով։
Արտագնա աշխատող Արմեն Ուստյանի ստորագրությունը
Մոտ 70 մլն դոլարի [1] գործարքներ է իրականացրել վանաձորցի Արմեն Ուստյանը։ Մենք մեկնում ենք Ուստյանի՝ Վանաձորում գտնվող բնակարան, ակնկալիքով, որ հանդիպելու ենք մի հաջողակ գործարարի։
1988թ.-ի երկրաշարժից տուժածների համար կառուցված Տարոն-4 թաղամասում գտնվող նրանց տանը ցուրտ էր, ինքը՝ Արմենը, զինվորական բաճկոնով։ Ակնհայտ էր, որ Ուստյանը գործարար չէ, նա ընդամենը Հայաստանից Ռուսաստան արտագնա աշխատանքի մեկնողներից է։ Տասը տարուց ավել է, ինչ ամեն գարուն մեկնում է Մոսկվա, ուշ աշնանը՝ վերադառնում տուն։
Արմեն Ուստյանը որևէ կերպ չէր կարողանում բացատրել, թե ինչպես է իր անձնագրի պատճենը և ստորագրությունը հայտնվել «Յուկիո» բանկում, որի անունն առաջին անգամ էր լսում։
Ինչպես են ձեռք բերվել արտագնա աշխատողների տվյալները
Փաստաթղթերում ներգրավված մի քանի անձանց հետ հանդիպումներից հետո ուրվագծվեցին օտար երկրում իրենց ապրուստը հոգացող մարդկանց՝ փողերի լվացման մեխանիզմում ներքաշելու մի քանի վարկածներ։
Ըստ վարկածներից մեկի՝ «Տրոյկա դիալոգը» ստեղծել էր մարդկանց տվյալների հավաքագրման համակարգ, որը գործարկում էին ընկերության աշխատակիցները։ Այն ռուսաստանաբնակ գործարարները, ովքեր որևէ կեպ առնչվում էին Ռուբեն Վարդանյանի կամ «Տրոյկա դիալոգի» հետ և ունեին Հայաստանից ժամանած աշխատակիցներ, հավաքագրում էին նրանց անձնական տվյալներն ու հանձնում «Տրոյկայի» օգտագործմանը։
2000-ականներին, առանց հաշվառվելու, հայաստանցի միգրանտները չէին կարող մնալ և աշխատել Ռուսաստանում։ Այդ հարցում նրանց օգնում էին այնտեղ մշտական բնակություն ունեցող հայրենակիցները։ «Տրոյկա լվացքատան» փաստաթղթերում ընդգրկված Արմեն Ուստյանը հաշվառված էր մոսկվայաբնակ գործարար Ներսես Վահրադյանի հասցեում։ Ուստյանը նաև աշխատել է Վահրադյանի շինարարական ընկերությունում։ Ներսես Վահրադյանի մոտ է աշխատել նաև գյումրեցի Էդիկ Երիցյանը, ում անձնագիրն ու ստորագրությունն օգտագործվել են Կիպրոսում գրանցված Popat Holdings Limited ընկերության՝ մի քանի միլիոն դոլար արժողությամբ գործարքներում։
Հայաստանի ամենաաղքատ մարզը Շիրակն է, որը նաև արտագնա աշխատանքի մեկնողների բարձր ցուցանիշ ունի։ Դեռ 1990-ականների սկզբից գյումրեցի Էդիկ Երիցյանը մեկնել է Ռուսաստան՝ արտագնա աշխատանքի։ Նա բարձրագույն կրթություն ունի, անգլերենի մասնագետ է, բայց Մոսկվայում աշխատել է որպես շինարար։
Մեր երկու հանդիպումների ընթացքում Երիցյանն այդպես էլ չհիշեց, որ ինքն այդ օֆշորային ընկերության հետ գործ ունեցած լինի։ Նա անակնկալի եկավ, երբ տեսավ փաստաթղթերում առկա իր անձնագրի, վարորդական իրավունքի պատճենները, իր ձեռագիրն ու ստորագրությունը։ Երիցյանը պատմեց, որ 3 տարի առաջ վթարի է ենթարկվել և գլխի անոթների վիրահատություն տարել, որից հետո իր կյանքի որոշ հատվածներ լավ չի հիշում։ Նա այդպես էլ չհիշեց, որ երբևէ ստորագրած լինի նման պայմանագիր։ Երիցյանն իսկապես վիրահատվել է և չի կարողացել վճարել բժշկական ծառայությունների դիմաց։ Բժշկական կենտրոնը նրա դեմ դատական հայց էր ներկայացրել։
Հանդիպում Էդիկ Երիցյանի հետ
Էդիկ Երիցյանից առաջ՝ 2006թ-ին, Popat Holdings Limited-ի լիազորված անձ է հանդես եկել մեկ այլ գյումրեցի Արսեն Ավետիսյանը։ Վերջինս, բացի Popat-ից, օֆշորային 2 այլ ընկերությունների անունից պայմանագրեր է կնքել և փոխանցումներ իրականացրել։ Արսենն այս պահին բնակվում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում։ «Հետք»-ի հետ նամակագրության ընթացքում խորհուրդ տվեց «հանգիստ, ուրիշ նյութ գրել՝ Հայաստանի թեմաներով»։ Ավելի ուշ՝ նա հերքեց իր կապն այդ ընկերության հետ։
Ինչպես Ուստյանն ու Երիցյանը, Արսեն Ավետիսյանը նույնպես կապ ունի գործարար Ներսես Վահրադյանի հետ։ Նա ներկա էր Վահրադյանի ծննդյան 50-ամյակի միջոցառմանը։ Ավետիսյանի սոցիալական ցանցերի էջերից ակնհայտ է դառնում, որ Վահրադյանների ընտանիքին մոտ կանգնած անձ է։ Չի բացառվում, որ ազգակցական կապեր ունեն։
Կադր՝ Ներսես Վահրադյանի ծննդյան արարողությունից
Ներսես Վահրադյանի աշխատակիցների և մոտ անձանց տվյալներն, ամենայն հավանականությամբ, հայտնվել են «Տրոյկա դիալոգում» նրա եղբոր՝ Սամվել Վահրադյանի միջոցով, ով Ռուբեն Վարդանյանի շրջապատից է։ Նա ռուսական «Նովագրո» ընկերության տնօրենն է, որը միլիոնավոր դոլարներ է ստացել «Տրոյկա լվացքատան» շարժիչ հանդիսացող երկու ընկերություններից (GotlandIndustrial և BrightwellCapital)։ Բացի այդ՝ Սամվել Վահրադյանը հանդիսանում է Ռուբեն Վարդանյանի և նրա կնոջ՝ Վերոնիկա Զոնաբենդի հիմնադրած Դիլիջանի միջազգային դպրոցի նվիրատու, ինչպես նաև «Տաթևի վերածնունդ» հիմնադրամի և «Ավրորա» նախաձեռնության աջակից։
Արտագնա աշխատակիցների կապը «Տրոյկա դիալոգի» հետ
«Տրոյկա լվացքատան» գումարներն օգտագործվել են Մեծ Բրիտանիայում, Իսպանիայում և Մոնտենեգրոյում անշարժ գույք գնելու, ինչպես նաև շքեղ զբոսանավեր և թանկարժեք արվեստի գործեր ձեռք բերելու համար։ Այդ հաշիվներից են վճարվել Ռուսաստանում հայտնի (նաև հայազգի) գործարարների զավակների՝ արևմտյան համալսարանների ուսման վարձերը։ Գումարներ են նվիրաբերվել եկեղեցաշինությանն ու բարեգործական ծրագրերի իրականացման համար։ Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի լուսաբանման նախագծի (OCCRP) մեր ռուսաստանցի գործընկերները հարցազրույց են արել Ռուբեն Վարդանյանի հետ, ով չի հերքել, որ «Տրոյկա դիալոգն» օգտագործել է արտասահմանյան ընկերությունների հաշիվները տարբեր բանկերում (այդ թվում՝ «Յուկիո»)՝ գործարքներ իրականացնելու համար։ Վարդանյանի խոսքով՝ «Տրոյկան» համագործակցել է այդպիսի գրեթե 20 բանկի հետ։
«Տրոյկա դիալոգը» այդ գումարների ծագումն ուսումնասիրել է այնքանով, որքանով այն ժամանակվա համաշխարհային ֆինանսական շուկայի պրակտիկան էր սահմանում»,- ասել է Վարդանյանը՝ ավելացնելով, որ նախկին շուկան ներկայիս օրենքներով չափելը նույնն է, թե կիրառել ժամանակակից օրենքի համապատասխանության ստանդարտները (compliance standards) Մեծ դեպրեսիայի ժամանակաշրջանում։ Վարդանյանը նշել է նաև, որ 2006-2010թթ-ին «Տրոյկա դիալոգի» եկամուտը կազմել է մոտ 2 տրիլիոն ռուբլի, և ինքը չէր կարող այդ մեծության ընկերության բոլոր գործարքներից տեղյակ լինել։
Հարցին, թե ինչու են գործարքներն իրականացվել ոչ իրական սեփականատերերի, այլ լիազորված անձանց տվյալներով, Վարդանյանը պատասխանել է․ «Դրանք զուտ տեխնիկական ծառայություններ մատուցող ընկերություններ էին՝ «Տրոյկա դիալոգի» հաճախորդների համար։ Այդ ընկերությունների թվում էին նաև իմ ընկերությունները։ Այդ համակարգը կարելի է անվանել “multi-family office” (սրանք անկախ կազմակերպություններ են, որոնք օգնում են հարուստ ընտանիքներին կառավարել իրենց ֆինանսական միջոցները,- խմբ․): Նմանատիպ փորձ մինչ օրս կիրառվում է արտասահմանյան բանկերում, որոնց հաճախորդների մեծ մասն աշխատում է միջազգային ընկերությունների միջոցով։ Ես կրկնում եմ, մենք միշտ գործել ենք տվյալ ժամանակաշրջանի ֆինանսական շուկայի օրենքներով»,- ասել է Վարդանյանը։
Օգտագործվել են նախկին պատգամավոր Գագիկ Աբրահամյանի տվյալները, կեղծվել՝ ստորագրությունը
ԱԺ նախկին պատգամավոր, գործարար Գագիկ Աբրահամյանը 2007թ.-ին անշարժ գույք է ձեռք բերել Նիկոլսկայա փողոցում՝ Կրեմլից մի քանի հարյուր մետր հեռավորությամբ։ «Հետք»-ի հետ զրույցում պատմում է, որ գույքը ձեռք է բերել գործարար Ռուբեն Ցոլակի Գրիգորյանից, բայց չի հիշում, թե ում անունով է ուղարկել գումարը: Ասում է, որ իրեն հաշվեհամար են տվել, մոտ 2 մլն դոլար փոխանցել է այդ հաշվեհամարին:
Արտահոսած փաստաթղթերում, սակայն, կա մի պայմանագիր, որով Գագիկ Աբրահամյանը ձեռք է բերել 3 մլն 700 հազար դոլարի էլեկտրական սարքավորումներ եւ շինարարական նյութեր: Պայմանագիրը կնքվել է 2007 թ.-ին՝ Գագիկ Աբրահամյանի եւ «Տրոյկա դիալոգի» հիմնած Prolink Solutions LTD-ի միջեւ: Աբրահամյանը պնդում է, որ առաջին անգամ է լսում այդ ընկերության մասին, եւ ինքը նման գնումներ չի կատարել:
Տեսնելով պայմանագրում առկա ստորագրությունը՝ Գագիկ Աբրահամյանը միանգամից ասաց, որ դա իր ստորագրությունը չէ, այն կեղծված է։ Նա ցույց տվեց իր անձնագրում առկա ստորագրությունը, որը բոլորովին տարբեր էր։ Աբրահամյանն ասում է, որ չգիտի, թե ինչպես են իր տվյալները հայտնվել այդ պայմանագրում: Երբ նրան հայտնեցինք, որ Prolink Solutions LTD-ն կապված է «Տրոյկա դիալոգի» և Ռուբեն Վարդանյանի հետ, Աբրահամյանը նշեց, որ չէր ուզենա, որ դա իրականությանը համապատասխաներ, քանի որ Ռուբեն Վարդանյանի մասին բարձր կարծիք ունի։
Գագիկ Աբրահամյանի իրական և կեղծված ստորագրությունը
2007թ.-ի ընթացքում HSBC Bank Armenia CJSC-ում ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանի ունեցած հաշվեհամարին փոխանցվել է 700 հազար դոլար՝ շինանյութի դիմաց: Փոխանցումը կատարվել է «Յուկիո» բանկի նույն Prolink Solutions LTD-ի հաշվեհամարից: Այս գործարքի վերաբերյալ մեր հարցմանը Ծառուկյանը դեռեւս չի պատասխանել։
Հանցավոր գործարքներից դեպի «Տրոյկա լվացքատուն»
«Տրոյկա դիալոգի» ստեղծած ֆինանսական հաշիվներ են ուղղվել Ռուսաստանում բացահայտված մի քանի հանցավոր դեպքերի գումարներ, այդ թվում՝ Շերեմետևո օդանավակայանի վառելիքի խարդախության դեպքը և Մագնիտսկու գործը։
Շերեմետևոյի վառելիքի խարդախության դեպքը
Ռուսաստանյան խոշոր խարդախության դեպքերից մեկը՝ Շերեմետևո օդանավակայանի վառելիքի խարդախությունը, տեղի է ունեցել 2003-2008թթ-ին, երբ արհեստականորեն ուռճացնելով օդանավերի վառելիքի սակագինը՝ օդանավակայանը խուսափել էր 40 միլիոն դոլարի հարկերից, արդյունքում թանկացել էին նաև ավիատոմսերը։ Ավելի քան 19 մլն դոլար Շերեմետևոյի խարդախության գումարներից հոսել է դեպի «Տրոյկա լվացքատան» հաշիվներ։ OCCRP-ի մեր գործընկերների հետ զրույցում Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ ինքը որևէ կերպ չի առնչվել այդ սխեմային, և տեղյակ չի եղել այդ մասին։ 2010թ․-ին՝ խարդախության բացահայտումից երկու տարի անց, «Տրոյկա դիալոգը» խորհրդատվական ծառայություններ է մատուցել օդանավակայանին։
Մագնիտսկու գործը
Ռուս թավջութակահար Սերգեյ Ռոլդուգինը, ով նաև Վլադիմիր Պուտինի լավագույն ընկերներից է, առնվազն 69 միլիոն դոլար է շրջանառել «Տրոյկա լվացքատան» միջոցով։ Հիշեցնենք, որ Ռոլդուգինը հայտնի դարձավ իր չհիմնավորված հարստության մասին հետաքննող լրագրողների հրապարակումից հետո։ Ռուս թավջութակահարի՝ «Տրոյկայում» շրջանառած գումարի մի մասը ծագել է Սերգեյ Մագնիտսկու բացահայտած ռուսական հարկային խարդախության փողերից։ Հիշեցնենք, որ այս բացահայտումից հետո Մագնիտսկին բանտարկվեց, որտեղ էլ մահացավ։
Սերգեյ Մագնիտսկու կողմից բացահայտված հարկային խարդախության մեջ ընդգրկված ընկերություններից 120 միլիոն դոլարից ավելի գումար է փոխանցվել «Տրոյկա լվացքատուն»։
OCCRP-ին տված հարցազրույցում Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ ինքը տեղյակ չի եղել վերոնշյալ փոխանցումներից։
«Հասկացեք, ես հրեշտակ չեմ։ Ռուսաստանում դու երեք ուղի ունես․ լինել հեղափոխական, լքել երկիրը կամ լինել կոմֆորմիստ։ Այսպիսով՝ ես կոմֆորմիստ եմ։ Բայց ես իմ ներքին զսպվածությունն ունեմ․ երբեք չեմ մասնակցել հարկային աճուրդների, երբեք չեմ աշխատել հանցագործների հետ, չեմ եղել այս կամ այն քաղաքական կուսակցության անդամ։ Այդ է պատճառը, որ նույնիսկ 90-ականներին ես առանց անվտանգության աշխատակիցների էի քայլում։ Ես փորձում եմ պահպանել ինձ և իմ սկզբունքները»,- եզրափակել է Ռուբեն Վարդանյանը։
Աղքատության մեջ ապրող հայ արտագնա աշխատողների տվյալների օգտագործման և այլ հարցերի շուրջ «Հետքը» նույնպես գրավոր պարզաբանում էր խնդրել Ռուբեն Վարդանյանից։ Մեր երկու նամակներին պատասխանել է Լոնդոնում տեղակայված «Simons Muirhead & Burton LLP» իրավաբանական ընկերությունը, որի հաճախորդ է Ռուբեն Վարդանյանը: Նամակը կազմողները զգուշացրել են, որ այն հանրային չէ, և որեւէ բան այդ նամակից չենք կարող հրապարակել: Սակայն մեր պատմությունը սրանով չի ավարտվում:
«Տրոյկա լվացքատան» առանցքային ընկերություններից փոխանցումներ են եղել տարբեր անհատների եւ կազմակերպությունների՝ հայաստանյան «Ակբա-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկ»-ի, «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի, «Անելիք Բանկ» ՓԲԸ-ի, «Էյչ-Էս-Բի-Սի բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ի, «Հայէկոնոմբանկ» ԲԲԸ-ի, «Յունիբանկ» ԲԲԸ-ի, հաշվեհամարներին: Փոխանցումներ կան «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ին եւ նրա սեփականատեր հանդիսացած օֆշորային Rhinoville Property Limited –ի տնօրեն Էրիկ Նարսիսյանին (Eric Narsisyan), ինչպես նաև միջազգային տնտեսական խորհրդատվական ծառայություններ մատուցող Natan Associates Inc-ի հաշվեհամարին:

“Тройка-прачечная”: армянские мигранты в схеме отмыванияч денег
Проведенное недавно исследование документов литовского банка, которые были получены в результате утечки, позволило выявить механизм отмывания денег. Посредством этой схемы политические и криминальные круги России, используя армянских мигрантов и поддельные подписи предпринимателей, легализовали свои финансы.
Hetq.am, Проект по расследованию коррупции и организогванной преступности (OCCRP) и 20 средств информации провели совместное исследование сети стоимостью 8,8 млрд долларов, которая действовала под контролем частного инвестиционного банка “Тройка Диалог”, принадлежащего российскому предпринимателю армянского происхождения, известному меценату Рубену Варданяну. В распоряжении журналистов оказались более 60 тысяч финансовых документов литовского банка “Юкио” (Ūkio bankas). Расследование получило название “Тройка-прачечная” (Troika Laundromat).
Общая утечка
1,3 млн банковских переводов
238 тыс. компаний и лиц
470 млрд евро (общая сумма переводов).
Переводы из сети в Армению
764 перевода в армянские банки
112 млн евро и 148 млн долларов (общая сумма переводов)
150 лиц и компаний.
Сеть охватывала по меньшей мере 80 офшорных компаний, которые заключили фальшивые договоры купли-продажи, кредитные и инвестиционные, тем самым легализовав миллионы долларов. Однако происхождение этих сумм неизвестно.
Сеть не только создала возможность для богатых и влиятельных лиц в России скрыть свое имущество и избежать уплаты налогов, но и позволила реальным владельцам этих средств приобрести акции приватизированных энергетических компаний, таких как “Газпром”, “Роснефть” и “Интер РАО”.
Меценат Рубен Варданян и армянские мигранты
В полученных в результате утечки документах есть только один договор, подписанный Рубеном Варданяном. В этом договоре Варданян указан как директор офшорной компании TD Advisors LTD. Руководимая им компания выдала зарегистрированной на Сейшельских островах офшорной компании Brightwell Capital Inc. (ее уполномоченным лицом является Артак Геворкян) кредит в размере 8,9 млн долларов. Когда мы спросили Геворкяна об этом договоре, он ответил: “Рубена Варданяна я знаю в той мере, в какой и вы”.
Артак Геворкян родом из Сисиана. Уже более 15 лет он ездит на заработки в Москву. В телефонном разговоре с нами Геворкян заверил, что не подписывал какой-либо кредитный договор. Когда же мы отправили ему на телефон фото поставленной под документами его подписи, он сказал, что подпись не его, хотя и похожа. Геворкян не знал, как его данные и подпись оказались в этом документе.
Сравнив несколько договоров с подписью А. Геворкяна, мы поняли, что все его подписи скопированы с одной. Можно предположить, что кто-то подделал его подпись, после чего создал факсимиле, с помощью которого утвердил десятки поддельных договоров.
Ниже приведены подписи Геворкяна в случайно отобранных пяти документах разного периода. Они ничем не отличаются друг от друга. Человек, подписывающий документы много раз и в разные дни, не может сохранить подобную точность линий. Кроме того, в ряде договоров одна из букв в фамилии Геворкяна пропущена, а это означает, что банк “Юкио”, признавший договор основанием для осуществления перевода, даже не идентифицировал личность человека, подписавшего этот документ.
Подпись Артака Геворкяна
Согласно имевшемуся в базе другому договору, брат Артака Геворкяна, Арарат Геворкян, в 2006 г. работал в руководимом Рубеном Варданяном банке “Тройка Диалог”.
Менее чем через час после нашего телефонного разговора с Артаком Геворкяном нам позвонил Арарат Геворкян, который угрожающим тоном сказал, что брат работал у него, однако журналисты не имеют права задавать им вопросы. Арарат Гевкорян также заявил, что об этих компаниях и документах он будет говорить только по требованию правоохранительных органов.
Подпись мигранта Армена Устяна
Житель Ванадзора Армен Устян заключил сделки на сумму 70 млн долларов. Мы отправились в Ванадзор, где живет Устян, ожидая встретить успешного бизнесмена. В квартире Устянов, которая находилась в построенном для пострадавших от землетрясения 1988 года микрорайоне “Тарон-4”, было очень холодно. Сам Армен был в военной куртке.
Сразу стало понятно, что Устян не предприниматель, а лишь один из тех граждан Армении, которые ездят на заработки в Россию. Армен больше десяти лет отправляется весной в Москву, а поздней осенью возвращается домой.
Наш собеседник не смог объяснить, каким образом копия его паспорта и подпись оказались у банка “Юкио”, название которого он слышал впервые.
Как были получены данные мигрантов
После встреч с некоторыми фигурировавшими в документах лицами появилось несколько версий вовлечения в механизм отмывания денег людей, которые зарабатывают на жизнь в чужой стране.
Согласно одной из версий, “Тройка Диалог” создала систему сбора данных этих лиц, которую использовали сотрудники компании. Те российские предприниматели, у которых были связи с Рубеном Варданяном или банком “Тройка Диалог” и у которых работали приехавшие из Армении граждане, собирали их личные данные и передавали для использования “Тройке”.
В 2000-х годах армянские мигранты не могли оставаться и работать в России без регистрации. В этом вопросе им помогали постоянно проживавшие в этой стране соотечественники. Фигурировавший в документах “Тройки-прачечной” Армен Устян был прописан по адресу московскного предпринимателя Нерсеса Ваградяна. Кроме того, Устян работал в его строительной компании. У Ваградяна работал также житель Гюмри Эдик Ерицян, паспорт и подпись которого были использованы при заключении сделок на несколько миллионов долларов с зарегистрированной на Кипре компанией Popat Holdings Limited.
В Армении Ширак считается самым бедным регионом. Здесь же зарегистрировано самое большое число уезжающих на заработки в Россию. Эдик Ерицян начал ездить в Россию с начала 1990-х годов. Он имеет высшее образование, является специалистом английского языка, но в Москве работал строителем.
Во время двух наших встреч Ерицян так и не вспомнил о том, что имел дело с этой офшорной компанией. Он очень удивился, увидев в документах скан своего паспорта, водительских прав и свою подпись. По словам Ерицяна, три года назад он попал в аварию, перенес операцию на сосудах мозга, после чего некоторые моменты своей жизни помнит плохо. Наш собеседник так и не смог припомнить, что когда-либо подписывал подобный договор. Эдик Ерицян действительно был прооперирован, но поскольку не смог заплатить за оказанные ему медицинские услуги, то больница подала на него в суд.
Встреча с Эдиком Ерицяном
В 2006 г., до Эдика Ерицяна, в качестве уполномоченного лица Popat Holdings Limited выступал другой житель Гюмри – Арсен Аветисян. Последний, кроме Popat, заключил договоры и сделал переводы от имени двух других офшорных компаний. В настоящее время Арсен живет в США. В ходе переписки с Hetq.am он посоветовал нам подготовить другой материал, на темы, касающиеся Армении.
Арсен Авветисян, как и Устян и Ерицян, имеет отношение к предпринимателю Нерсесу Ваградяну. Он присутствовал на праздновании 50-летия Ваградяна. Судя по страницам Аветисяна в социальных сетях, он очень близок с семьей Ваградянов. Не исключено, что между ними есть родственные связи.
Кадр с торжества по случаю дня рождения Нерсеса Ваградяна
Данные работников и близких людей Нерсеса Ваградяна, по всей видимости, оказалиись в “Тройке диалог” благодаря его брату, Самвела Ваградяну, который входит в окружение Рубена Варданяна. Самвел Ваградян – директор российской компании “Новагро”, которая получила миллионы долларов от двух компаний (GotlandIndustrial և BrightwellCapital), являвшихся движущей силой “Тройки-прачечной”.
Кроме того, Самвел Ваградян является спонсором Дилижанской Международной Школы, созданной Рубеном Варданяном и его женой, Вероникой Зонабенд. Кроме того, он оказывал содействие фонду “Возрождение Татева” и инициативе “Аврора”.
Связь мигрантов с “Тройкой Диалог”
Суммы “Тройки-прачечной” использовались для приобретения недвижимости в Великобритании, Испании и Монтенегро, а также для покупки роскошных яхт и дорогих произведений искусства. С этих счетов были заплачено за обучение в западных университетах детей известных российских бизнесменов (в том числе армянской национальности). Деньги жертвовались на строительство церквей и осуществление благотворительных программ. Наши российские коллеги из Проекта расследования коррупции и организованной преступности (OCCRP) взяли интервью у Рубена Варданяна, который не отрицал, что “Тройка Диалог” использовала счета зарубежных компаний в различных банках (в том числе в “Юкио”) для заключения сделок. По словам Ваданяна, “Тройка” сотрудничала с 20 такими банками.
“Тройка Диалог” изучала происхождение этих денег в том объеме, который тогда был установлен практикой мирового финансового рынка”,- сказал Варданян, добавив, что измерять прежний рынок сегодняшними законами - то же, что использовать соответствие стандартам современных законов (compliance standards) в период Великой депрессии.
Варданян отметил, что в 2006-2010 гг. прибыль “Тройки Диалог” составляла около 2 трлн рублей, и он не мог быть в курсе всех сделок компании подобной величины.
На вопрос, почему сделки заключались с использованием данных не реальных собственников, а уполномоченных лиц, Варданян ответил:
“Это технические сервисные компании клиентов “Тройки Диалог”, в том числе — мои. Можно назвать это multi-family office (независимые организации, которые помогают состоятельным семьям управлять своими финансовыми средствами.- Ред.). Схожая практика до сих пор существует у зарубежных банков. Большинство их клиентов работают через иностранные компании. Повторяю - мы всегда действовали по правилам мирового финансового рынка того времени”,- сказал Варданян.
Были использованы данные бывшего депутата Гагика Абрамяна и подделана его подпись
В 2007 году бывший депутат Национального Собрания, предриниматель Гагик Абрамян приобрел недвижимость на Никольской улице, в нескольких сотнях метров от Кремля. В беседе с Hetq.am Абрамян рассказал, что приобрел недвижимость у предпринимателя Рубена Цолаковича Григоряна, но не помнит, на чье имя отправил деньги. По словам Абрамяна, ему дали номер расчетного счета, на который он перевел 2 млн долларов.
Однако в полученных в результате утечки документах есть договор, по которому Гагик Абрамян приобрел электрооборудование и строительные материалы на сумму 3 млн 700 тысяч долларов. Договор был заключен в 2007 г. между Г. Абрамяном и основавшей “Тройку Диалог” компанией Prolink Solutions LTD. Абрамян утверждает, что слышит об этой компании впервые и что он подобных покупок не делал.
Увидев свою подпись в договоре, Гагик Абрамян сразу заявил, что это не его подпись и что она подделана. Он показал свой паспорт, в котором была совсем другая подпись. Абрамян не знал, каким образом его данные оказались в этом договоре. Когда мы сообщили ему, что компания Prolink Solutions LTD связана с “Тройкой Диалог” и Рубеном Варданяном, Абрамян сказал, что не хочет, чтобы все это оказалось правдой, так как он очень высокого мнения о Рубене Варданяне.
Настоящая и поддельная подписи Гагика Абрамяна
В 2007 году на расчетный счет депутата парламента Гагика Царукяна в банке HSBC Bank Armenia CJSC поступило 700 тысяч долларов за стройматериалы. Перевод был сделан со счета все той же компании Prolink Solutions LTD в банке “Юкио”. Царукян пока не ответил на наш запрос по поводу этой сделки.
От преступных сделок к “Тройке-прачечной”
На созданные “Тройкой Диалог” финансовые счета были переведены суммы, имеющие отношение к раскрытым в России нескольким аферам. Речь идет в частности о странной схеме поставки топлива для “Шереметьево” и деле Магнитского.
Афера с поставкой топлива для “Шереметьево”
Одной из крупных российских афер была афера с поставкой топлива для аэропорта “Шереметьево” в 2003-2008 гг., когда аэропорт, искусственно повысив цены на топливо для самолетов, смог уйти от налогов в размере 40 млн долларов, в результате чего подорожали также авиабилеты. Более 19 млн долларов, полученных в результате задействования топливной схемы в “Шереметьево”, поступили на счета “Тройки-прачечной”. В беседе с нашими коллегами из OCCRP Рубен Варданян отметил, что не имел никакого отношения к этой схеме и не знал о ней. В 2010 г., через два года после раскрытия этой аферы, “Тройка Диалог” оказала аэропорту консалтинговые услуги.
“Дело Магнитского”
На счета российского виолончелиста Сергея Ролдугина, друга президента России Владимира Путина, через “Тройку-прачечную” было выведено как минимум 69 млн долларов. Напомним, что Ролдугин приобрел известность после публикации журналистов-расследователей о его необоснованном обогащении. Часть денег российского виолончелиста, которые находились в обращении в “Тройке”, образовалась за счет средств, полученных от раскрытой Сергеем Магнитским схемы хищения миллиардов рублей из российского бюджета. После этого Магнитский был арестован и умер в тюрьме.
Вовлеченные в раскрытую Сергеем Магнитским налоговую аферу компании перевели “Тройке-прачечной” свыше 120 млн долларов.
В интервью OCCRP Рубен Варданян сказал, что не знал об этих переводах.
"Поймите, я не ангел, – отвечает Варданян. – В России у тебя есть три пути: быть революционером, уехать из страны или быть конформистом. Так вот я — конформист. Но у меня есть свои внутренние ограничители: я не участвовал в залоговых аукционах, не работал с криминалом, не состою в тех или иных политических партиях. Именно поэтому, даже в 90-е годы, я ходил без охраны… И я пытаюсь сохранить себя и свои принципы»,- сказал в заключение Рубен Варданян.
Hetq.am также попросил Рубена Варданяна ответить в письменной форме на вопросы, связанные, в частности, с использованием данных живущих в бедности армянских мигрантов. На оба наших запроса ответила действующая в Лондоне юридическая компания “Simons Muirhead & Burton LLP”, клиентом которой является Рубен Варданян. Составители письма предупредили, что оно не носит публичный характер, поэтому мы не можем публиковать выдержки из него. На этом, однако, наша история не закончилась.
Ключевые компании “Тройки-прачечной” переводили деньги на счета армянских банков “Акба-Кредит Агриколь Банк”, ЗАО “Америабанк”, ЗАО “Анелик банк”, ЗАО “Эйч Эс Би Си банк Армения”, ОАО “Армэкономбанк”, ОАО “Юнибанк”. Деньги поступили и на счета ЗАО “Завод “Наирит”, директора являющейся его собственником офшорной компании Эрика Нарсисяна (Eric Narsisyan) и оказывающей международные консалтинговые услуги компании “Natan Associates Inc”.