«Տրոյկա լվացքատուն». հայ արտագնա աշխատողները՝ փողերի լվացման սխեմայում
Լիտվական բանկից արտահոսած փաստաթղթերի վերջերս կատարված ուսումնասիրությունը բացահայտել է փողերի լվացման մեխանիզմ։ Այդ սխեմայի միջոցով են Ռուսաստանի քաղաքական և հանցավոր շրջանակները օրինականացրել իրենց ֆինանսները՝ օգտագործելով հայ արտագնա աշխատողների և գործարարների կեղծված ստորագրությունները։
«Հետքը», Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի լուսաբանման նախագիծը (OCCRP) և 20 լրատվամիջոցներ համատեղ ուսումնասիրել են մոտ 8,8 միլիարդ դոլար շրջանառած մի ցանց, որը գործել է ռուսաստանաբնակ գործարար, հայտնի բարերար Ռուբեն Վարդանյանի ներդրումային մասնավոր բանկի՝ «Տրոյկա դիալոգի» վերահսկողությամբ։ Լրագրողների մոտ են հայտնվել լիտվական «Յուկիո» բանկից (Ūkio bankas) արտահոսած ավելի քան 60 հազար ֆինանսական փաստաթղթեր: Հետաքննությունը ստացել է «Տրոյկա լվացքատուն» (Troika Laundromat) անվանումը։
Ընդհանուր արտահոսքը
1,3 միլիոն բանկային փոխանցումներ
238 հազար ընկերություններ և անձինք
470 միլիարդ եվրո – փոխանցումների ընդհանուր գումարը
Ցանցից փոխանցումները Հայաստան
764 փոխանցում դեպի հայաստանյան բանկեր
112 մլն եվրո և 148 մլն դոլար – փոխանցումների ընդհանուր գումարը
150 անձանց և ընկերությունների
Ցանցն ընդգրկում է նվազագույնը 70 օֆշորային ընկերություններ, որոնք կնքել են շինծու առք ու վաճառքի, վարկային և ներդրումային պայմանագրեր՝ օրինականացնելով միլիոնավոր դոլարներ։ Այդ գումարների մեծ մասի ծագումը, սակայն, հայտնի չէ։
Այս ցանցը ոչ միայն հնարավորություն է ստեղծել Ռուսաստանի հարուստներին և ազդեցիկներին՝ իրենց ունեցվածքը թաքցնելու և հարկերից խուսափելու, այլ նաև միջոց է հանդիսացել, որ այդ փողերի իրական սեփականատերերը ձեռք բերեն սեփականաշնորհված էներգետիկ ընկերությունների բաժնետոմսեր, ինչպիսիք են «Գազպրոմը», «Ռոսնեֆթը» և «Ինտեռ ՌԱՕ»-ն։
Բարերար Ռուբեն Վարդանյանն ու հայ միգրանտները
Արտահոսած փաստաթղթերում միայն մեկ պայմանագիր կա, որը ստորագրել է Ռուբեն Վարդանյանը։ Այդ պայմանագրի համաձայն՝ նա հանդես է եկել որպես TD Advisors LTD օֆշորային ընկերության տնօրեն։ Վարդանյանի ղեկավարած այս ընկերությունը 8.9 միլիոն դոլարի վարկ է տրամադրել Սեյշելյան կղզիներում գրանցված օֆշորային Brightwell Capital Inc. ընկերությանը, որի լիազորված անձը Արտակ Գևորգյանն է։ Երբ Գևորգյանին հարցրինք այս պայմանագրի մասին, ասաց․ «Ես Ռուբեն Վարդանյանին ճանաչում եմ այնքանով, որքանով դուք»։
Արտակ Գևորգյանը Սիսիանից է, 15 տարուց ավել է՝ որպես արտագնա աշխատող ապրում է Մոսկվայում։ Մեզ հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում Գևորգյանն ասաց, որ ինքը որևէ վարկային պայմանագիր չի ստորագրել։ Երբ հեռախոսով նրան ուղարկեցինք փաստաթղթերի տակ դրված իր ստորագրությունը, ասաց, որ այն նման է, բայց իր ստորագրությունը չէ։ Գևորգյանը նշեց, որ տեղյակ չէ, թե իր տվյալներն ու ստորագրությունն ինչպես են հայտնվել այդ պայմանագրում։
Երբ համեմատեցինք Արտակ Գևորգյանի ստորագրությունը կրող մի քանի տարբեր պայմանագրեր, ակնառու դարձավ, որ Գևորգյանի բոլոր ստորագրությունները կրկնօրինակված են մեկից։ Կարելի է ենթադրել, որ ինչ-որ մեկը կեղծել է նրա ստորագրությունը, այնուհետև ստեղծել այդ ստորագրության դրոշմակնիքը, որի մեկ հարվածով էլ վավերացրել է տասնյակ կեղծ պայմանագրեր։
Ստորև ծանոթացեք պայմանական ընտրված 5 փաստաթղթերի տակ տարբեր ժամանակահատվածներում դրված Գևորգյանի ստորագրություններին․ դրանք միմյանցից որևէ կերպ չեն տարբերվում։ Տարբեր օրերի և տարբեր անգամներ ստորագրելիս մարդը չի կարող պահպանել գծերի նման համաչափություն։ Բացի այդ՝ Գևորգյանի ազգանվան մի տառը մի շարք պայմանագրերում բաց է թողնված, ինչը նշանակում է, որ այդ պայմանագիրը որպես փոխանցման հիմք ընդունող բանկը՝ «Յուկիոն», նույնիսկ չի նույնականացրել ստորագրողին։
Արտակ Գևորգյանի ստորագրությունը
Արտակ Գևորգյանի եղբայրը՝ Արարատ Գևորգյանը, ըստ բազայում եղած մեկ այլ պայմանագրի, 2006թ-ին աշխատել է Ռուբեն Վարդանյանի ղեկավարած «Տրոյկա դիալոգում»։
Արտակ Գևորգյանի հետ մեր հեռախոսազրույցից մեկ ժամ չէր անցել, երբ զանգ ստացանք եղբորից՝ Արարատ Գևորգյանից։ Նա սպառնալից տոնով հայտնեց, որ իր եղբայրն աշխատել է իր մոտ, բայց լրագրողներն իրավունք չունեն իրենց հարցեր ուղղելու։ Նշեց, որ այդ ընկերությունների և փաստաթղթերի թեմայով կխոսի միայն իրավապահ մարմինների պահանջով։
Արտագնա աշխատող Արմեն Ուստյանի ստորագրությունը
Մոտ 70 մլն դոլարի [1] գործարքներ է իրականացրել վանաձորցի Արմեն Ուստյանը։ Մենք մեկնում ենք Ուստյանի՝ Վանաձորում գտնվող բնակարան, ակնկալիքով, որ հանդիպելու ենք մի հաջողակ գործարարի։
1988թ.-ի երկրաշարժից տուժածների համար կառուցված Տարոն-4 թաղամասում գտնվող նրանց տանը ցուրտ էր, ինքը՝ Արմենը, զինվորական բաճկոնով։ Ակնհայտ էր, որ Ուստյանը գործարար չէ, նա ընդամենը Հայաստանից Ռուսաստան արտագնա աշխատանքի մեկնողներից է։ Տասը տարուց ավել է, ինչ ամեն գարուն մեկնում է Մոսկվա, ուշ աշնանը՝ վերադառնում տուն։
Արմեն Ուստյանը որևէ կերպ չէր կարողանում բացատրել, թե ինչպես է իր անձնագրի պատճենը և ստորագրությունը հայտնվել «Յուկիո» բանկում, որի անունն առաջին անգամ էր լսում։
Ինչպես են ձեռք բերվել արտագնա աշխատողների տվյալները
Փաստաթղթերում ներգրավված մի քանի անձանց հետ հանդիպումներից հետո ուրվագծվեցին օտար երկրում իրենց ապրուստը հոգացող մարդկանց՝ փողերի լվացման մեխանիզմում ներքաշելու մի քանի վարկածներ։
Ըստ վարկածներից մեկի՝ «Տրոյկա դիալոգը» ստեղծել էր մարդկանց տվյալների հավաքագրման համակարգ, որը գործարկում էին ընկերության աշխատակիցները։ Այն ռուսաստանաբնակ գործարարները, ովքեր որևէ կեպ առնչվում էին Ռուբեն Վարդանյանի կամ «Տրոյկա դիալոգի» հետ և ունեին Հայաստանից ժամանած աշխատակիցներ, հավաքագրում էին նրանց անձնական տվյալներն ու հանձնում «Տրոյկայի» օգտագործմանը։
2000-ականներին, առանց հաշվառվելու, հայաստանցի միգրանտները չէին կարող մնալ և աշխատել Ռուսաստանում։ Այդ հարցում նրանց օգնում էին այնտեղ մշտական բնակություն ունեցող հայրենակիցները։ «Տրոյկա լվացքատան» փաստաթղթերում ընդգրկված Արմեն Ուստյանը հաշվառված էր մոսկվայաբնակ գործարար Ներսես Վահրադյանի հասցեում։ Ուստյանը նաև աշխատել է Վահրադյանի շինարարական ընկերությունում։ Ներսես Վահրադյանի մոտ է աշխատել նաև գյումրեցի Էդիկ Երիցյանը, ում անձնագիրն ու ստորագրությունն օգտագործվել են Կիպրոսում գրանցված Popat Holdings Limited ընկերության՝ մի քանի միլիոն դոլար արժողությամբ գործարքներում։
Հայաստանի ամենաաղքատ մարզը Շիրակն է, որը նաև արտագնա աշխատանքի մեկնողների բարձր ցուցանիշ ունի։ Դեռ 1990-ականների սկզբից գյումրեցի Էդիկ Երիցյանը մեկնել է Ռուսաստան՝ արտագնա աշխատանքի։ Նա բարձրագույն կրթություն ունի, անգլերենի մասնագետ է, բայց Մոսկվայում աշխատել է որպես շինարար։
Մեր երկու հանդիպումների ընթացքում Երիցյանն այդպես էլ չհիշեց, որ ինքն այդ օֆշորային ընկերության հետ գործ ունեցած լինի։ Նա անակնկալի եկավ, երբ տեսավ փաստաթղթերում առկա իր անձնագրի, վարորդական իրավունքի պատճենները, իր ձեռագիրն ու ստորագրությունը։ Երիցյանը պատմեց, որ 3 տարի առաջ վթարի է ենթարկվել և գլխի անոթների վիրահատություն տարել, որից հետո իր կյանքի որոշ հատվածներ լավ չի հիշում։ Նա այդպես էլ չհիշեց, որ երբևէ ստորագրած լինի նման պայմանագիր։ Երիցյանն իսկապես վիրահատվել է և չի կարողացել վճարել բժշկական ծառայությունների դիմաց։ Բժշկական կենտրոնը նրա դեմ դատական հայց էր ներկայացրել։
Հանդիպում Էդիկ Երիցյանի հետ
Էդիկ Երիցյանից առաջ՝ 2006թ-ին, Popat Holdings Limited-ի լիազորված անձ է հանդես եկել մեկ այլ գյումրեցի Արսեն Ավետիսյանը։ Վերջինս, բացի Popat-ից, օֆշորային 2 այլ ընկերությունների անունից պայմանագրեր է կնքել և փոխանցումներ իրականացրել։ Արսենն այս պահին բնակվում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում։ «Հետք»-ի հետ նամակագրության ընթացքում խորհուրդ տվեց «հանգիստ, ուրիշ նյութ գրել՝ Հայաստանի թեմաներով»։ Ավելի ուշ՝ նա հերքեց իր կապն այդ ընկերության հետ։
Ինչպես Ուստյանն ու Երիցյանը, Արսեն Ավետիսյանը նույնպես կապ ունի գործարար Ներսես Վահրադյանի հետ։ Նա ներկա էր Վահրադյանի ծննդյան 50-ամյակի միջոցառմանը։ Ավետիսյանի սոցիալական ցանցերի էջերից ակնհայտ է դառնում, որ Վահրադյանների ընտանիքին մոտ կանգնած անձ է։ Չի բացառվում, որ ազգակցական կապեր ունեն։
Կադր՝ Ներսես Վահրադյանի ծննդյան արարողությունից
Ներսես Վահրադյանի աշխատակիցների և մոտ անձանց տվյալներն, ամենայն հավանականությամբ, հայտնվել են «Տրոյկա դիալոգում» նրա եղբոր՝ Սամվել Վահրադյանի միջոցով, ով Ռուբեն Վարդանյանի շրջապատից է։ Նա ռուսական «Նովագրո» ընկերության տնօրենն է, որը միլիոնավոր դոլարներ է ստացել «Տրոյկա լվացքատան» շարժիչ հանդիսացող երկու ընկերություններից (GotlandIndustrial և BrightwellCapital)։ Բացի այդ՝ Սամվել Վահրադյանը հանդիսանում է Ռուբեն Վարդանյանի և նրա կնոջ՝ Վերոնիկա Զոնաբենդի հիմնադրած Դիլիջանի միջազգային դպրոցի նվիրատու, ինչպես նաև «Տաթևի վերածնունդ» հիմնադրամի և «Ավրորա» նախաձեռնության աջակից։
Արտագնա աշխատակիցների կապը «Տրոյկա դիալոգի» հետ
«Տրոյկա լվացքատան» գումարներն օգտագործվել են Մեծ Բրիտանիայում, Իսպանիայում և Մոնտենեգրոյում անշարժ գույք գնելու, ինչպես նաև շքեղ զբոսանավեր և թանկարժեք արվեստի գործեր ձեռք բերելու համար։ Այդ հաշիվներից են վճարվել Ռուսաստանում հայտնի (նաև հայազգի) գործարարների զավակների՝ արևմտյան համալսարանների ուսման վարձերը։ Գումարներ են նվիրաբերվել եկեղեցաշինությանն ու բարեգործական ծրագրերի իրականացման համար։ Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի լուսաբանման նախագծի (OCCRP) մեր ռուսաստանցի գործընկերները հարցազրույց են արել Ռուբեն Վարդանյանի հետ, ով չի հերքել, որ «Տրոյկա դիալոգն» օգտագործել է արտասահմանյան ընկերությունների հաշիվները տարբեր բանկերում (այդ թվում՝ «Յուկիո»)՝ գործարքներ իրականացնելու համար։ Վարդանյանի խոսքով՝ «Տրոյկան» համագործակցել է այդպիսի գրեթե 20 բանկի հետ։
«Տրոյկա դիալոգը» այդ գումարների ծագումն ուսումնասիրել է այնքանով, որքանով այն ժամանակվա համաշխարհային ֆինանսական շուկայի պրակտիկան էր սահմանում»,- ասել է Վարդանյանը՝ ավելացնելով, որ նախկին շուկան ներկայիս օրենքներով չափելը նույնն է, թե կիրառել ժամանակակից օրենքի համապատասխանության ստանդարտները (compliance standards) Մեծ դեպրեսիայի ժամանակաշրջանում։ Վարդանյանը նշել է նաև, որ 2006-2010թթ-ին «Տրոյկա դիալոգի» եկամուտը կազմել է մոտ 2 տրիլիոն ռուբլի, և ինքը չէր կարող այդ մեծության ընկերության բոլոր գործարքներից տեղյակ լինել։
Հարցին, թե ինչու են գործարքներն իրականացվել ոչ իրական սեփականատերերի, այլ լիազորված անձանց տվյալներով, Վարդանյանը պատասխանել է․ «Դրանք զուտ տեխնիկական ծառայություններ մատուցող ընկերություններ էին՝ «Տրոյկա դիալոգի» հաճախորդների համար։ Այդ ընկերությունների թվում էին նաև իմ ընկերությունները։ Այդ համակարգը կարելի է անվանել “multi-family office” (սրանք անկախ կազմակերպություններ են, որոնք օգնում են հարուստ ընտանիքներին կառավարել իրենց ֆինանսական միջոցները,- խմբ․): Նմանատիպ փորձ մինչ օրս կիրառվում է արտասահմանյան բանկերում, որոնց հաճախորդների մեծ մասն աշխատում է միջազգային ընկերությունների միջոցով։ Ես կրկնում եմ, մենք միշտ գործել ենք տվյալ ժամանակաշրջանի ֆինանսական շուկայի օրենքներով»,- ասել է Վարդանյանը։
Օգտագործվել են նախկին պատգամավոր Գագիկ Աբրահամյանի տվյալները, կեղծվել՝ ստորագրությունը
ԱԺ նախկին պատգամավոր, գործարար Գագիկ Աբրահամյանը 2007թ.-ին անշարժ գույք է ձեռք բերել Նիկոլսկայա փողոցում՝ Կրեմլից մի քանի հարյուր մետր հեռավորությամբ։ «Հետք»-ի հետ զրույցում պատմում է, որ գույքը ձեռք է բերել գործարար Ռուբեն Ցոլակի Գրիգորյանից, բայց չի հիշում, թե ում անունով է ուղարկել գումարը: Ասում է, որ իրեն հաշվեհամար են տվել, մոտ 2 մլն դոլար փոխանցել է այդ հաշվեհամարին:
Արտահոսած փաստաթղթերում, սակայն, կա մի պայմանագիր, որով Գագիկ Աբրահամյանը ձեռք է բերել 3 մլն 700 հազար դոլարի էլեկտրական սարքավորումներ եւ շինարարական նյութեր: Պայմանագիրը կնքվել է 2007 թ.-ին՝ Գագիկ Աբրահամյանի եւ «Տրոյկա դիալոգի» հիմնած Prolink Solutions LTD-ի միջեւ: Աբրահամյանը պնդում է, որ առաջին անգամ է լսում այդ ընկերության մասին, եւ ինքը նման գնումներ չի կատարել:
Տեսնելով պայմանագրում առկա ստորագրությունը՝ Գագիկ Աբրահամյանը միանգամից ասաց, որ դա իր ստորագրությունը չէ, այն կեղծված է։ Նա ցույց տվեց իր անձնագրում առկա ստորագրությունը, որը բոլորովին տարբեր էր։ Աբրահամյանն ասում է, որ չգիտի, թե ինչպես են իր տվյալները հայտնվել այդ պայմանագրում: Երբ նրան հայտնեցինք, որ Prolink Solutions LTD-ն կապված է «Տրոյկա դիալոգի» և Ռուբեն Վարդանյանի հետ, Աբրահամյանը նշեց, որ չէր ուզենա, որ դա իրականությանը համապատասխաներ, քանի որ Ռուբեն Վարդանյանի մասին բարձր կարծիք ունի։
Գագիկ Աբրահամյանի իրական և կեղծված ստորագրությունը
2007թ.-ի ընթացքում HSBC Bank Armenia CJSC-ում ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանի ունեցած հաշվեհամարին փոխանցվել է 700 հազար դոլար՝ շինանյութի դիմաց: Փոխանցումը կատարվել է «Յուկիո» բանկի նույն Prolink Solutions LTD-ի հաշվեհամարից: Այս գործարքի վերաբերյալ մեր հարցմանը Ծառուկյանը դեռեւս չի պատասխանել։
Հանցավոր գործարքներից դեպի «Տրոյկա լվացքատուն»
«Տրոյկա դիալոգի» ստեղծած ֆինանսական հաշիվներ են ուղղվել Ռուսաստանում բացահայտված մի քանի հանցավոր դեպքերի գումարներ, այդ թվում՝ Շերեմետևո օդանավակայանի վառելիքի խարդախության դեպքը և Մագնիտսկու գործը։
Շերեմետևոյի վառելիքի խարդախության դեպքը
Ռուսաստանյան խոշոր խարդախության դեպքերից մեկը՝ Շերեմետևո օդանավակայանի վառելիքի խարդախությունը, տեղի է ունեցել 2003-2008թթ-ին, երբ արհեստականորեն ուռճացնելով օդանավերի վառելիքի սակագինը՝ օդանավակայանը խուսափել էր 40 միլիոն դոլարի հարկերից, արդյունքում թանկացել էին նաև ավիատոմսերը։ Ավելի քան 19 մլն դոլար Շերեմետևոյի խարդախության գումարներից հոսել է դեպի «Տրոյկա լվացքատան» հաշիվներ։ OCCRP-ի մեր գործընկերների հետ զրույցում Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ ինքը որևէ կերպ չի առնչվել այդ սխեմային, և տեղյակ չի եղել այդ մասին։ 2010թ․-ին՝ խարդախության բացահայտումից երկու տարի անց, «Տրոյկա դիալոգը» խորհրդատվական ծառայություններ է մատուցել օդանավակայանին։
Մագնիտսկու գործը
Ռուս թավջութակահար Սերգեյ Ռոլդուգինը, ով նաև Վլադիմիր Պուտինի լավագույն ընկերներից է, առնվազն 69 միլիոն դոլար է շրջանառել «Տրոյկա լվացքատան» միջոցով։ Հիշեցնենք, որ Ռոլդուգինը հայտնի դարձավ իր չհիմնավորված հարստության մասին հետաքննող լրագրողների հրապարակումից հետո։ Ռուս թավջութակահարի՝ «Տրոյկայում» շրջանառած գումարի մի մասը ծագել է Սերգեյ Մագնիտսկու բացահայտած ռուսական հարկային խարդախության փողերից։ Հիշեցնենք, որ այս բացահայտումից հետո Մագնիտսկին բանտարկվեց, որտեղ էլ մահացավ։
Սերգեյ Մագնիտսկու կողմից բացահայտված հարկային խարդախության մեջ ընդգրկված ընկերություններից 120 միլիոն դոլարից ավելի գումար է փոխանցվել «Տրոյկա լվացքատուն»։
OCCRP-ին տված հարցազրույցում Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ ինքը տեղյակ չի եղել վերոնշյալ փոխանցումներից։
«Հասկացեք, ես հրեշտակ չեմ։ Ռուսաստանում դու երեք ուղի ունես․ լինել հեղափոխական, լքել երկիրը կամ լինել կոմֆորմիստ։ Այսպիսով՝ ես կոմֆորմիստ եմ։ Բայց ես իմ ներքին զսպվածությունն ունեմ․ երբեք չեմ մասնակցել հարկային աճուրդների, երբեք չեմ աշխատել հանցագործների հետ, չեմ եղել այս կամ այն քաղաքական կուսակցության անդամ։ Այդ է պատճառը, որ նույնիսկ 90-ականներին ես առանց անվտանգության աշխատակիցների էի քայլում։ Ես փորձում եմ պահպանել ինձ և իմ սկզբունքները»,- եզրափակել է Ռուբեն Վարդանյանը։
Աղքատության մեջ ապրող հայ արտագնա աշխատողների տվյալների օգտագործման և այլ հարցերի շուրջ «Հետքը» նույնպես գրավոր պարզաբանում էր խնդրել Ռուբեն Վարդանյանից։ Մեր երկու նամակներին պատասխանել է Լոնդոնում տեղակայված «Simons Muirhead & Burton LLP» իրավաբանական ընկերությունը, որի հաճախորդ է Ռուբեն Վարդանյանը: Նամակը կազմողները զգուշացրել են, որ այն հանրային չէ, և որեւէ բան այդ նամակից չենք կարող հրապարակել: Սակայն մեր պատմությունը սրանով չի ավարտվում:
«Տրոյկա լվացքատան» առանցքային ընկերություններից փոխանցումներ են եղել տարբեր անհատների եւ կազմակերպությունների՝ հայաստանյան «Ակբա-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկ»-ի, «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի, «Անելիք Բանկ» ՓԲԸ-ի, «Էյչ-Էս-Բի-Սի բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ի, «Հայէկոնոմբանկ» ԲԲԸ-ի, «Յունիբանկ» ԲԲԸ-ի, հաշվեհամարներին: Փոխանցումներ կան «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ին եւ նրա սեփականատեր հանդիսացած օֆշորային Rhinoville Property Limited –ի տնօրեն Էրիկ Նարսիսյանին (Eric Narsisyan), ինչպես նաև միջազգային տնտեսական խորհրդատվական ծառայություններ մատուցող Natan Associates Inc-ի հաշվեհամարին:

The “Troika Laundromat”: Money Laundering Scheme Used Forged Signatures of Armenian Migrant Workers to Funnel Millions
Hetq, in conjunction with its OCCRP partners, has investigated a multi-billion-dollar money laundering scheme involving Russian political and criminal circles who used the fake signatures of seasonal migrant workers from Armenia to divert money from the eyes of state tax authorities.
Hetq and 20 Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) partners examined more than 60 documents leaked from the Lithuanian bank Ūkio Bankas. These documents led to an $8.8 billion money laundering network that operated via Troika Dialog, Russia's largest private investment bank once run by Ruben Vardanyan.
Over that period, Troika facilitated the flow of US$ 4.6 billion into the system and directed the flow of $4.8 billion out.
Ruben Vardanyan, a Russian-based businessman and benefactor, is best known for founding the Initiatives for Development of Armenia (IDeA) Foundation, with his wife Veronika Zonabend. IDeA has gone on to launch the Aurora Humanitarian Initiative, the UWC Dilijan College in Armenia and the Tatev Revival Project. Vardanyan served as the CEO and controlling shareholder of Troika Dialog from 1992-2012, when it was sold to Sberbank of Russia.
Reporters have dubbed the investigation the “Troika Laundromat”.
Total Data Set Includes:
1.3 million leaked banking transactions
238,000 companies and individuals involved
470 Billion Euros - total amount of transfers
Network Transfers to Armenia
764 transfers to banks in Armenia
150 companies and individuals involved
€112 million and $148 million - total amount of transfers
The network encompassed a minimum of 70 offshore shell companies that used forged sale and purchase, loan and investment agreements to legalize millions of dollars. The source of the money mostly remains a mystery.
This network not only allowed wealthy and influential Russians to conceal funds from tax authorities, but also allowed the money’s true owners to purchase shares in privatized energy companies like Gazprom, Rosneft and Inter RAO.
Forged signatures: Ruben Vardanyan and Armenia’s migrant workers
In the leaked documents examined, there is only one contract signed by Ruben Vardanyan. He signed it in the capacity of the director of the offshore TD Advisors LTD. The company approved an $8.9 million loan to Brightwell Capital Inc., another offshore outfit. When we asked Artak Gevorgyan, Brightwell’s authorized representative, about the contract, he replied, “I know just as much about Ruben Vardanyan as you do.”
Gevorgyan, a native of Sisian, a town in Armenia’s southern Syunik Province, left for Russia as a migrant worker fifteen years ago. Now living in Moscow, Gevorgyan told Hetq that he’s never signed a loan agreement. When we texted him a photo of the contract, with his signature at the bottom, he said it’s not his, although it looks similar. He couldn’t explain how it appeared on the contract.
By comparing several contracts bearing Gevorgyan’s signature, we realized that someone had faked his signature at the outset and that this was used on a number of contracts in the future.
Below, readers can compare Gevorgyan’s signature on five documents, issued over the course of time, we’ve randomly selected. The signatures are the exactly the same in all cases, something that is physically near impossible.
Artak Gevorgyan’s unchanging signature
According to another contract uncovered in the documents, Artak Gevorgyan’s brother Ararat Gevorgyan, was an employee of Ruben Vardanyan’s Troika Dialog in 2006.
One hour after our telephone conversation with Artak Gevorgyan, we received a call from his brother Ararat. In a somewhat menacing tone, the brother said that reporters had no right to pry into their affairs and that he’d only talk about the loan documents if ordered so by law enforcement.
Migrant worker Armen Ustyan’s signature
The signature of Armen Ustyan, a migrant worker from Vanadzor, appears on transactions totaling $70 million[1].
We visited Ustyan’s apartment in Vanadzor, expecting to meet a successful businessman. We were in for a shock.
Ustyan was wearing an army jacket when we arrived at his house located in a block of apartment buildings in the town’s Taron-4 neighborhood constructed for those left homeless due to the 1988 Spitak Earthquake. Ustyan, it turns out, is no high-flying businessman but rather a migrant worker who’s left for Moscow every spring for the past ten years, returning home in late autumn.
Ustyan was at a loss to explain how a copy of his passport and his signature were obtained by Ūkio Bankas, a name he said he was hearing for the first time.
Interview with Armen Ustyan
How was the personal data of the migrant workers obtained?
After meeting and talking to some of the migrant workers whose names appear on bank documents, we got a clearer picture on how they got caught up in the money laundering scheme.
One of our theories is that Troika Dialog created a system, run by its employees, tasked with collecting personal data of migrant workers from Armenia. The data was collected and supplied to Troika by Russian businessmen, with ties to Ruben Vardanyan or Troika, who hired the workers.
In the early 2000s, migrant workers from Armenia were prohibited from working or staying In Russia without proper registration. The workers were assisted in getting around the ban by their compatriots who had been granted permanent Russian residence.
Armen Ustyan, for instance, was registered at the home address of Nerses Vahradyan, a businessman residing in Moscow. Ustyan worked for Vahradyan’s construction company.
Gyumri native Edik Yeritsyan also worked for Vahradyan. Yeritsyan’s passport and signature were used to forge millions of dollars of transactions for Popat Holdings Limited, registered in Cyprus.
Many of the migrant workers hail from Shirak, the poorest province in Armenia. Yeritsyan left Gyumri, Shirak’s provincial capital, for Russia in the 1990s. With a college degree in English, Yeritsyan wound up as a construction laborer in Moscow.
During our two face-to-face meetings, Yeritsyan could not recall having anything to do with Popat Holdings. He seemed shocked to see his signature and copies of his passport and driver’s license on the documents. Yeritsyan said he was injured in a car accident three years ago and that, after undergoing surgery, he can’t recall certain events too clearly. He couldn’t recall ever signing such a transaction contract. His claim of undergoing surgery proved factual. The hospital sued him for failing to pay. Yeritsyan didn’t have the money.
Hetq reporters meet with Edik Yeritsyan
Arsen Avetisyan, another Gyumri native, served as a convenient shadow representative for Popat Holdings in 2006, before Yeritsyan appeared on the scene. In addition to Popat Holdings, Avetisyan signed off on contracts and made transfers for two other offshore companies. Avetisyan now resides in the United States. Avetisyan texted Hetq reporters advising “to choose easier and more quiet topics connected to Armenia”. Later, he denied any links to Popat Holdings.
Just like Ustyan and Yeritsyan, Armen Avetisyan has ties to the businessman Nerses Vahradyan. Avetisyan attended the businessman’s 50th birthday party. The two might even be related.
Nerses Vahradyan’s birthday bash
The data of Vahradyan’s employees and other individuals close to him were probably provided to Troika Dialog by his brother Samvel Vahradyan, a member of Ruben Vardanyan’s entourage.
Samvel Vahradyan is director of Novagro, a Russian company that’s received millions of dollars from Gotland Industrial and Brightwell Capital, the two companies at the core of the Troika Laundromat network.
Samvel Vahradyan has contributed to Dilijan College, the Tatev Revival Project and the Aurora Humanitarian Initiative, all launched by the Initiatives for Development of Armenia (IDeA) Foundation, created by Ruben Vardanyan and his wife Veronika Zonabend.
Network linking migrant workers to Troika Dialog
Money from the Troika Laundromat were used to purchase real estate in Great Britain, Spain and Montenegro, in addition to luxury yachts and expensive works of art. Funds were also used to pay the college tuition of the children of prominent Armenian businessmen in Russia studying in the West. Some of the money went to constructing churches and other charitable projects.
Hetq’s OCCRP partners in Russia interviewed Ruben Vardanyan. He didn’t deny that he used Troika Dialog to conduct transfers to the accounts on various foreign banks, including Ūkio Bankas. Vardanyan said that Troika has cooperated with twenty such banks.
“Obviously, rules change, but measuring a market in the past by today’s laws is like applying modern compliance standards to the time of the Great Depression. You’ll agree that this distorts the true situation,” Vardanyan said. He noted that Troika Dialog’s revenue amounted to some 2 trillion rubles in 2006-1010, and that he couldn’t personally monitor all the transactions of such a large company.
“Troika Dialog examined the source of these funds to the extent specified by the compliance standards of the international financial market of the day,” Vardanyan added. When asked why the transactions were conducted via the data of authorized individuals and not the true owners, Vardanyan replied:
“Those are technical service companies of Troika Dialog clients, among them, mine,” Vardanyan said. “It could be called a multi-family office. (These are independent organizations that assist wealthy families to manage their financial resources – ed). A similar practice still exists at foreign banks. Most of their clients work through international companies. I repeat, we always acted according to the rules of the world financial market of that time.”
The personal data of former Armenian MP Gagik Abrahamyan was used. His signature was forged.
In 2007, former MP and businessman Gagik Abrahamyan purchased real estate on Nikolskaya Street, a few hundred meters from the Kremlin in Moscow. Abrahamyan told Hetq that he bought the property from businessman Ruben Grigoryan, adding that he doesn’t recall the name of the payment recipient. Abrahamyan claims he was given an account number and that he transferred some $2 million to the account.
There’s a contract in the leaked documents, however, showing that Gagik Abrahamyan obtained $3.7 million worth of electrical equipment and construction material. The 2007 contract was signed by Abrahamyan and Prolink Solutions Ltd., a firm created by Troika Dialog. Abrahamyan claims he’s never heard of Prolink Solutions and that he never made such a purchase.
Hetq interviews former MP Gagik Abrahamyan
When he saw his signature on the contract, Abrahamyan immediately said it was a forgery. He showed us the signature on his passport. It was completely different. When we told him that Prolink Solutions was linked to Troika Dialog and Ruben Vardanyan, Abrahamyan said he hoped it wasn’t true, given his high regard for Vardanyan.
Gagik Abrahamyan’s real and forged signatures
In 2007, a transfer of $700,000 was deposited in the HSBC Bank Armenia CJSC account of Prosperous Armenia Party MP Gagik Tsarukyan, ostensibly for the sale of construction material. The payment was made from a Prolink Solutions account at Ūkio Bankas. Tsarukyan has not yet replied to our inquiry about the transaction.
Troika Laundromat funnels criminally acquired money
Money deriving from several prominent crimes perpetrated in Russia have found their way to the financial accounts of Troika Dialog. These include the Sheremetyevo International Airport fuel fraud and the Sergei Magnitsky case.
The Sheremetyevo International Airport Fuel Fraud
One of the biggest financial scandals to hit Russia in recent years took place in 2003-2008, when Moscow’s Sheremetyevo Airport artificially inflated the price of diesel fuel and avoided paying $40 million in taxes. This resulted in a price hike in air fares. $19 million of the ill-gotten gains found their way to Troika Dialog accounts.
Ruben Vardanyan told our OCCRP partners that he had nothing to do with the matter, nor did he know about it. In 2010, two years after the financial finagling was revealed, Troika Dialog provided consultative services to the airport.
The Magnitsky Case
Sergei Roldugin, a Russian cellist and a close friend of Vladimir Putin, used the Troika Laundromat to circulate a minimum of $69 million. He came to public prominence with the release of the Panama Papers, when the OCCRP named Roldugin as the “secret caretaker” of Putin’s hidden wealth through transactions via Mossack Fonseca to a host of offshore companies.
Magnitsky, a Russian tax accountant who specialized in anti-corruption cases, followed the money trail. In 2008 he alleged that a portion of the money derived from large-scale theft from the Russian state and that it was sanctioned and carried out by Russian officials. Magnitsky was later arrested and died in a Russian prison.
In the tax fraud case unearthed by Magnitsky, more than $120 million wound up in the coffers of Troika Dialog.
When interviewed by the OCCRP, Ruben Vardanyan denied any knowledge of the money transfers.
“Understand, I’m no angel,” Vardanyan said. “In Russia, you have three paths: Be a revolutionary, leave the country, or be a conformist. So, I’m a conformist. But I have my own internal restraints. I never participated in tax auctions, I never worked with criminals, I’m not a member of any political party. That’s why, even in the 90s, I went around with no security guards. … I’m trying to preserve myself and my principles.”
Hetq wrote to Ruben Vardanyan, requesting he respond to the issue of using the personal data of migrant workers from Armenia and related matters. The London law firm of Simons Muirhead & Burton LLP responded to our two letters. In its reply, the firm warned us not to publicize any portion of their response, arguing confidentiality.
But the story doesn’t end here.
Companies at the core of the Troika Laundromat has funneled money to a variety of individuals and organizations including accounts in Armenia’s ACBA-Credit Agricole Bank, Ameriabank CJSC, Anelik Bank CJSC, HSBC Bank Armenia CJSC, ARMECONOMBANK OJSC, and Unibank OJSC. Transfers were made to Nairit Plant CJSC, to Eric Narsisyan (Director of Rhinoville Property Limited, a shareholder of Nairit Plant CJSC), and to the account of Natan Associates Inc., a company offering economic advice.