Տարադրամի փոխանակման կետերի և գրավատների աշխատակիցները պահանջում են հանդիպում վարչապետի հետ
Տարադրամի փոխանակման կետերի և գրավատների աշխատակիցները վաղ առավոտից բողոքի ակցիա են իրականացնում Կառավարության շենքի դիմաց:
«Հանդիպում», «վարչապետ» վանկարկելով՝ աշխատակիցները պահանջում էին հանդիպում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ:
Ասում են՝ ուզում են հանդիպել միայն վարչապետի հետ, անձամբ նրան հայտնել իրենց մտահոգությունը, քանի որ Փաշինյանին թերի կամ սխալ տեղեկատվություն են հաղորդում:
Նշենք, որ «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նոր նախագծով՝ գրավատները պետք է վճարեն 6 միլիոն դրամ պետական տուրք՝ ներկայիս 100 հազար դրամի փոխարեն, իսկ փոխանակման կետերը 50 000-ի փոխարեն՝ 3 միլիոն դրամ:
Նախորդ հինգշաբթի Կառավարության նիստի ավարտից հետո աշխատակիցները հանդիպում են ունեցել վարչապետի օգնական Նաիրի Սարգսյանի հետ: Նրանք հայտնել են, որ դեմ են առաջարկվող այն փոփոխությանը, որով տարադրամի փոխանակման կետերի և գրավատների գործունեության լիցենզիան նախկին 50 հազար դրամի փոխարեն դառնալու է 3 միլիոն դրամ՝ 60 անգամ ավելի:
Անհատ ձեռներեց Սամվել Մովսիսյանն ասում է՝ Նաիրի Սարգսյանը հարցը քննարկել է Կենտրոնական բանկի ներկայացուցիչների հետ, ովքեր կտրականապես հրաժարվել են փոխզիջման որևէ տարբերակից.
«Մեր հույսը այսօր մնում է միայն հանդիպումը վարչապետի հետ: Հանկարծ միտք է ճառագել, որ կարելի է ինչ-որ ձևով պետբյուջեն լցնեն մեր հաշվին և որոշվել է 3 միլիոն դրամ սահմանել պետական տուրքը: Այն կործանարար է մեր փոխանակման կետերի համար: Կարող են մեր հաշվետվությունները ստուգել և տեսնել, որ մեր շահույթը ամսական կազմում է 300-500 հազար դրամ: Այս պարագայում, տարեկան ինչպե՞ս ենք կարողանալու միայն 3 միլիոն դրամ լիցենզիայի գումար տրամադրել»,- նշեց անհատ ձեռներեցը:
Սամվել Մովսիսյանը տարադրամի փոխանակման գործունեությամբ զբաղվում է 1995 թվականից: Ասում է՝ Կենտոնական բանկը վարչապետի՝ փոքր և միջին բիզնեսի խթանման կոչը սխալ է հասկացել, և որոշել են իրենց աշխատանքից զրկել՝ ի օգուտ բանկերի, որոնց պետական տուրքը բարձրացվել է 1.5-2.4 անգամ:
Տարադրամի փոխանակման կետի ևս մեկ աշխատակից՝ Սուրեն Վարդանյանը, ասում է՝ արդեն 10 օր Կառավարության շենքի դիմաց բողոքի ակցիա են իրականացնում՝ իր գնահատմամբ «աբսուրդ» փոփոխությունը չեղյալ համարելու համար: Անհատ ձեռներեցը պնդում է՝ այս փոփոխությունն առաջարկող անձը պետք է գա, բացատրի, թե ինչ պատճառներով պետք է երեք միլիոն դրամ պետական տուրք վճարեն.
«Մենք էլ ասենք, հա, այնքան փող ենք աշխատում, որ խնդիր չկա, երեք միլիոն կասայում ավել դրված է, կբերենք, կմուծենք: Տարադրամի փոխանակման շատ կետեր կան, իրենց կասան ընդամենը 4-5 միլիոն դրամ է: Նման կասա ունեցող տարադրամի փոխանակման կետը ո՞նց կարող է 3 միլիոն դրամ պետական տուրք վճարի»:
Ըստ Վարդանյանի՝ այս փոփոխության ընդունման դեպքում տարադրամի փոփոխման կետերի 80-85 տոկոսը կփակվի: Կոնկրետ իր դեպքում՝ գումարի փոխարժույթները կսահմանի, ինչպես բանկերում է, կվճարի այդ 3 միլիոն դրամ պետական տուրքը, որը կհանի սպառողի գրպանից. «Եթե չփակվենք, մեկ տարի կգործենք՝ ժողովրդի ջանից հանելով, այլ տարբերակ չկա»:
Սուրեն Վարդանյանն ասում է՝ Կառավարության շենքը հսկող ոստիկաններից մեկը հայտնել է, որ գործադիրից որևէ մեկն այսօր ակցիայի մասնակիցների հետ հանդիպել չի կարող:
Նշենք, որ Կառավարության շենքի դիմաց բողոքի ակցիային զուգահեռ՝ Ազգային ժողովի տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովում պատգամավորները քննարկում էին կազմակերպել գրավատների և փոխանակման կետերի ներկայացուցիչների հետ:

Работники обменных пунктов и ломбардов проводят акцию протеста перед зданием правительства
Собравшиеся сегодня утром перед зданием правительства работники обменных пунктов и ломбардов требуют встречи с премьер-министром Николом Пашиняном. Они считают, что премьеру предоставили либо неполную, либо недостоверную информацию.
Согласно новому проекту закона о внесении изменений и дополнений в закон РА “О госпошлине” ломбарды должны будут платить госпошлину в размере 6 млн драмов вместо нынешних 100 тысяч, а обменные пункты – 3 млн драмов вместе нынешних 50 тысяч.
После состоявшегося в минувший четверг заседания правительства представители ломбрадов и обменных пунктов встретились с помощником премьера Наири Саргсяном, которому выразили недовольство новым законопроектом, который предусматривает уввеличить плату за лицензию их деятельности в 60 раз.
По словам частного предпринимателя Самвела Мовсисяна, Наири Саргсян обсудил вопрос с представителями Центробанка, которые категорически отказались от компромиссных вариантов.
“Наша надежда осталась только на встречу с премьер-министром. У кого-то вдруг возникла идея пополнить бюджет за наш счет, и было решено установить госпошлину в размере 3 млн драмов. Для обменных пунктов это катастрофа. Пусть проверят наши отчеты и убедятся в том, что наша месячная прибыль составляет 300-500 тысяч драмов. Как в этой ситуации платить 3 млн драмов только за лицензию?” – отметил предприниматель.
Самвел Мовсисян занимается деятельностью обменных пунктов с 1995 года. По его словам, ЦБ не так понял призыв Пашиняна стимулировать развитие малого и среднего бизнеса и решил лишить их работы в пользу банков. Для последних госпошлина увеличилась в 1,5-2,4 раза.
Работник другого обменного пункта, Сурен Варданян, требует, чтобы автор этого законопроекта объяснил им, на каком основании они должны будут платить 3 млн драмов. “В кассу многих обменных пунктах поступает 4-5 млн драмов. Как в этой ситуации платить 3 млн драмов?” – сказал Варданян, добавив, что в случае принятия законопроекта 80-85% обменных пунктов закроются, либо установят такие курсы валют, которые позволят взимать эти суммы с клиентов.
Отметим, что параллельно акци протеста перед зданием правительства в постоянной комиссии по экономическим вопросам Национального Собрания депутаты организовали обсуждение с представителями ломбардов и обменных пунктов.