ԲՀԿ-ն չի ներգրավվի ցեմենտ արտադրող ընկերություններում ուսումնասիրություններ անելու խորհրդարանական հանձնաժողովում
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը ստեղծեց աշխատանքային խումբ՝ ցեմենտ արտադրող ընկերություններում ուսումնասիրություններ իրականացնելու համար:
Նախագիծը հանձնաժողովը ընդունեց, սակայն ԲՀԿ-ն հանձնաժողովում չի ներգրավվի:
ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը հայտարարեց, որ իրենք չեն ներգրավվելու հանձնաժողովում, սակայն կընդունեն այն որոշումը, որը կկայացնի հանձնաժողովը: Մելքումյանն անդրադարձավ ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի ելույթին, որը վերաբերում էր «Արարատցեմենտ»-ին, ինչը շատերի գնահատմամբ որակվել էր որպես շահերի բախում: Մելքումյանի խոսքով՝ Ծառուկյանը նման ելույթով հանդես է եկել կոլեկտիվի հետ եռօրյա հանդիպումներից հետո՝ հաշվի առնելով «կոլեկտիվի հանդեպ սոցիալական պատասխանատվության հարցը»:
«Հանձնաժողովի ընդունած որոշման պատասխանատվությունը կրելու է «Իմ քայլը» խմբակցությունը, մենք չենք մասնակցելու քննարկումներին, ինչ էլ կորոշեք, մեզ համար ընդունելի կլինի այդ որոշումը»,- ասաց Մելքումյանը:
Հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանն ասաց, որ աշխատանքային խմբում կարող են ընդգրկվել նաև այլ հանձնաժողովներից պատգամավորներ, որոնք ցանկություն կհայտնեն մասնակցել աշխատանքներին, լինելու են ներկայացուցիչներ գործադիրից, ինչպես նաև անկախ փորձագետներ, ցեմենտ արտադրող ընկերությունների ներկայացուցիչներ:
«Հույս ունեմ՝ աշխատանքային խումբը մինչ նախագծի երկրորդ ընթերցումն արդյունավետ կօգտագործվի, որպեսզի վերջում ճիշտ որոշման հանգենք»,- ասաց Թունյանը:
Թունյանի խոսքով՝ առաջիկա նիստում հանձնաժողովի կազմը կորոշվի:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 19-ին խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Պետական տուրքի մասին» և «Գործունեության իրականացման ծանուցման մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթում փոփոխություններ կատարելու հարցը, որով առաջարկվում է ներմուծվող ցեմենտի համար պետական տուրք սահմանել՝ յուրաքանչյուր տոննայի համար 22 հազար դրամ։

Фракция “Процветающая Армения” не будет представлена в рабочей группе по изучению деятельности производящих цемент компаний
Постоянная парламентская комиссия по экономическим вопросам создала рабочую группу, которая изучит деятельность производящих цемент компаний.
Фракция “Процветающая Армения” не будет представлена в рабочей группе.
Депутат от “ПА” Микаел Мелкумян заявил, что они не будут участвовать в работе группы, но примут любое ее решение.
Касаясь выступления руководителя фракции “Процветающая Армения” Гагика Царукяна относительно предприятия “Араратцемент”, которое многие оценили как столкновение интересов, Мелкумян отметил, что выступление состоялось после “трехдневных встреч с коллективом завода, учитывая социальную ответственность перед ним”.
По словам Мелкумяна, ответственность за решение рабочей группы будет нести фракция “Мой шаг” . “Мы не будем участвовать в обсуждениях, но примем любое принятое решение”,- отметил депутат.
Председатель постоянной комиссии по экономическим вопросам Бабкен Тунян сообщил, что в рабочую группу могут войти депутаты других постоянных комиссий, представители исполнительного органа и производящих цемент компаний, независимые эксперты.
“Надеюсь, до второго чтения по проекту закона группа проведет результативную работу, что позволит принять правильное решение”,- сказал Тунян.
19 апреля парламент принял в первом чтении поправки к законам “О госпошлине” и “Об извещении об осуществлении деятельности”, которыми предлагается установить на каждую импортируемую тонну цемента госпошлину в размере 22 тысяч драмов.