Նախարարը հանձնարարել է առոչինչ ճանաչել «Մեղրի ազատ տնտեսական գոտու» հարակից հողերի աճուրդի գործարքները
Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Սուրեն Պապիկյանն օրեր առաջ հանձնարարական է ուղարկել Սյունիքի մարզպետ Հունան Պողոսյանին։ Նախարարը հանձնարարել է միջոցներ ձեռնարկել «Մեղրի ազատ տնտեսական գոտու» հարակից տարածքում օրենքի խախտմամբ օտարված հողերի գործարքները առոչինչ ճանաչելու և դրանք համայնքի հաշվեկշիռ վերադարձնելու համար։
Այս մասին «Հետք»-ին հայտնեցին Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարությունից։
Նշենք, որ այսպիսի միջնորդություն նախարարությանը ներկայացրել էր քննչական կոմիտեն՝ իրենց վարույթում քննվող քրեական գործի շրջանակներում։ Կոմիտեի հաղորդմամբ՝ այդ հողերի աճուրդին մասնակցելու հայտերը կազմվել, ստորագրվել են հետին ամսաթվերով։ Բացի այդ, Կարճևան համայնքի ղեկավարի կեղծ որոշումներ են եղել։
Ինչպես արդեն հայտնել էինք, «Մեղրի» ազատ տնտեսական գոտին չի կարողանում ընդլայնել տարածքը, քանի որ գոտու շրջակայքի հողերը սեփականաշնորհվել են Հայաստանի առևտրաարդյունաբերական պալատի ներդրումային հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Աղաբեկյանի հիմնադրած «Էսիէյ» ՓԲԸ-ի և Կարճևան համայնքի նախկին ղեկավարի աներորդու կողմից:
Սյունիքի մարզպետարանը «Հետք»-ին հայտնել էր, որ «Էսիէյ» ՓԲԸ-ն այդ հողերը ձեռք է բերել 2014թ. օգոստոսին՝ աճուրդ-վաճառքի ձևով՝ 20 հա, 5 հա և 7 հա չափաբաժիններով: Օտարման ժամանակ նշված հողամասերը հանդիսացել են Կարճևան համայնքի սեփականությունը, իսկ օտարման գործընթացը կազմակերպվել է համայնքի ավագանու 2014 թ.-ի հուլիսի որոշման հիման վրա: Ըստ Գլխավոր դատախազության՝ Կարճևան համայնքի ղեկավարը պաշտոնական փաստաթղթերում ակնհայտ կեղծ պաշտոնական տեղեկություններ էր մտցրել, ավագանու կեղծ ստորագրությամբ իբրև ավագանու նիստում որոշում կայացնելու վերաբերյալ կեղծ փաստաթղթեր կազմել: Արդյունքում՝ փաստացի չկայացած ավագանու նիստի և աճուրդի վերաբերյալ կեղծ փաստաթղթերի հիման վրա «Մեղրի ազատ տնտեսական գոտի» ՓԲԸ-ի հարակից համայնքային հողատարածքներն աճուրդային եղանակով ապօրինի օտարել է «Էսիէյ» ՓԲԸ-ին:

Сурен Папикян поручил аннулировать результаты аукциона по продаже земель рядом с СЭЗ “Мегри”
Несколько дней назад министр территориального управления и развития Сурен Папикн поручил губернатору Сюника Унану Погосяну аннулировать заключенные в нарушение закона сделки по продаже земель рядом со свободной экономической зоной “Мегри” и вернуть эти участки на баланс общины.
Об этом Hetq.am сообщили в Министерстве территориального управления и развития. Отметим, что с таким ходатайством министр обратился в Следственный комитет, где расследуется уголовное дело о заключенных сделках,
По сообщению СК, заявки на участие в аукционе по продаже земель были составлены и подписаны задним числом. Кроме того, руководителем общины Карчеван были приняты сфальсифицированные решения.
Как мы уже сообщали, свободная экономическая зона “Мегри” не может расширить свою территорию, поскольку соседние с ней земли приватизированы ЗАО “ЭсИЭй”, основанным председателем инвестиционной комиссии Торгово-промышленной палаты Армении Саргисом Агабекянном и шурином бывшего старосты Карчевана.
Администрация Сюника сообщила Hetq.am, что в августе 2014 г. компания “ЭсИЭй” приобрела с аукциона три земельных участка площадью 20 га, 5 га и 7 га.
При отчуждении указанные земли являлись собственностью Карчевана, а процесс отчуждения был организован на основании принятого в июле 2014 г. решения совета старейшин общины.
Согласно сообщению Генпрокуратуры, в официальных документах главы администрации Карчевана были включены ложные сведения, составлены фальшивые решения.
В результате на основании сфальсифицированных документов о не состоявшемся заседании совета старейшин и проведенном аукционе сопредельные с ЗАО “Свободная экономическая зона “Мегри” территории были незаконно проданы с аукциона компании “ЭсИЭй”.