Կառավարությունն առաջարկում է բարձրացնել պայմանագրային զինծառայության անցնելու տարիքային շեմը
Կառավարությունը հեղինակել է փոփոխություններ «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում, որով առաջարկում է պայմանագրային զինծառայության ժամկետները և տարիքային շեմերը փոփոխել: Նախագծով առաջարկվում է գործող 3-12 ամիս կամ երեք տարի ժամկետով ծառայությունը դարձնել երկու, երեք, չորս կամ հինգ տարի ժամկետով:
Առաջարկվում է պայմանագրային զինծառայության անցնելու տարիքային շեմը ևս փոփոխել: Գործող օրենքով պայմանագրային ծառայության կարող են անցնել մինչև 36 տարեկան քաղաքացիները, այժմ առաջարկվում է թույլ տալ պայմանագրային ծառայություն անցնել նաև պահեստազորում հաշվառված մինչև 40 տարեկան արական սեռի ներկայացուցիչներին:
Առաջարկվում է օրենքով ամրագրել նաև, որ պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատելու դիմումը կարող է մերժվել կառավարության լիազորած պետական մարմնի կողմից՝ կառավարության սահմանած կարգում նախատեսված դեպքերում: Տեղեկացնենք, որ օրենքի 21-րդ հոդվածում նշվում է, որ բացառիկ դեպքերում կառավարության որոշմամբ քաղաքացին կարող է ազատվել զինծառայությունից, սակայն օրենքում չի հստակեցվում, թե բացառիկ դեպքերը որոնք կարող են համարվել:
Նախագծով ամրագրվում է նաև այն, որ Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանությանը մասնակցած անձանց մարտական գործողությունների մասնակցի կարգավիճակ տրվում է կառավարության սահմանած կարգով և պաշտպանության նախարարի հրամանով՝ հաշվի առնելով միջգերատեսչական հանձնաժողովի եզրակացությունը:
Հիշեցնենք, որ պաշտպանության նախարարությունում քննակումներ են ընթանում պարտադիր զինծառայության ժամկետների ու կարգի փոփոխության վերաբերալ: Մեզ հայտնի է դարձել, որ միայն առաջնագծում ծառայություն անցնելու դեպքում ծառայության ժամկետը կարող է կրճատվել մինչ մեկ տարի վեց ամիս:

Правительство предлагает повысить возрастной ценз для лиц, поступающих на контрактную военную службу
Правительство разработало проект поправок к закону “О военной службе и статусе военнослужащего”, которым предлагается увеличить сроки прохождения контрактной военной службы с 3-12 месяцев или трех лет до двух, трех, четырех или пяти лет.
Предлагается также изменить возрастной ценз для лиц, поступающих на контрактную военную службу. По действующему закону колнтрактниками могут стать граждане до 36 лет. Сейчас предлагается разрешить прохождение контрактной военной службы также числящимся в резерве лицам мужского пола до 40 лет.
Кроме того, в проекте закона прописано, что лицам, участвовавшим в обороне Республики Армения, статус участника боевых действий предоставляется в установленном правительством порядке и по приказу министра обороны с учетом заключения межведомственной комиссии.
Напомним, что в Минисстерстве обороны обсуждается возможность изменения сроков и порядка прохождения обязательной военной службы. Как нам стало известно, в случае несения службы только на передовой срок обязательной службы в армии может быть сокращен до полутора лет.