Ի՞նչ իրավիճակ է ստեղծում Ռոբերտ Քոչարյանի վերաբերյալ Սահմանադրական դատարանի որոշումը
Երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խումբն այսօր հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ Սահմանադրական դատարանը հօգուտ Քոչարյանի որոշում է կայացրել: Քոչարյանի փաստաբաններից Արամ Վարդևանյանը մեզ հետ զրույցում մանրամասնեց, թե ՍԴ-ի որոշումն ինչու է հօգուտ Քոչարյանի, ինչ իրավիճակ է ստեղծում նրա գործով և ինչ իրավական հետևանքներ կարող է առաջացնել:
Նշենք, որ Քոչարյանի փաստաբանական խմբի կողմից Սահմանադրական դատարան ներկայացված դիմումը վերաբերում է Քրեական դատավարության օրենսգրքի 419-րդ հոդվածի 2-րդ մասի սահմանադրականության հարցը որոշելուն: Դիմումը ներկայացվել է այն բանից հետո, երբ Վճռաբեկ դատարանը, քննելով Քոչարյանի խափանման միջոցի գործով բողոքները, Վերաքննիչ դատարանի որոշումը բեկանել է և գործն ուղարկել նույն դատարան՝ նոր քննության:
Այսպես, 2018 թվականի հուլիսի 27-ին, առաջին ատյանի դատարանը, քննելով Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը կալանավորումն ընտրելու վերաբերյալ ՀՔԾ-ի միջնորդությունը, որոշել էր այն բավարարել, սակայն Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանն օգոստոսի 13-ին որոշել էի նրան ազատ արձակել անձեռնմխելիության հիմքով:
Այս որոշումը Վճռաբեկ դատարան էր բողոքարկվել թե՛ դատախազության, թե՛ Քոչարյանի պաշտպանների կողմից, 2018 թվականի նոյեմբերի 15-ին Վճռաբեկ դատարանը, քննելով բողոքները, որոշել էր գործն ուղարկել Վերաքննիչ դատարան՝ նոր քննության: Արդյունքում Քոչարյանին նորից կալանավորելու որոշում էր կայացվել:
Վարդևանյանը նշում է, որ Քրեական դատավարության օրենսգրքի 419-րդ հոդվածի 2-րդ մասը սահմանում է, որ «գործն ըստ էության չլուծող դատական ակտերի վերանայման արդյունքում, ինչպիսին կալանքի հարցն է, Վճռաբեկ դատարանը կա՛մ մերժում է վճռաբեկ բողոքը, կա՛մ կայացնում է նոր դատական ակտ: Ուստի, ըստ փաստաբանի, Վճռաբեկը դատական ակտը բեկանել և այն նույն դատարան ուղարկելու լիազորություն չուներ:
Սահմանադրական դատարանը, փաստորեն, քննելով Քոչարյանի պաշտպանների դիմումը, եզրակացրել է, որ Քրեական դատավարության 419-րդ հոդվածի 2-րդ մասը համապատասխանում է Սահմանադրությանն այն մեկնաբանությամբ, որ Վճռաբեկ դատարանի կողմից գործը ըստ էության չլուծող դատական ակտերի վերանայման արդյունքում նոր դատական ակտ կայացնելու լիազորությունը տվյալ հարցի վերաբերյալ վերջնական որոշում կայացնելն է, ինչը, փաստորեն, չի արվել: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ վիճարկվող դրույթները կիրառվել են Սահմանադրական դատարանից տարբերվող մեկնաբանությամբ, ՍԴ-ն եզրակացրել է, որ դիմողի, այսինքն՝ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ կայացված վերջնական դատական ակտը ենթակա է վերանայման:
Ի՞նչ իրավիճակ է ստեղծում Սահմանադրական դատարանի որոշումը
Արամ Վարդևանյանը փաստում է՝ Սահմանադրական դատարանի որոշումից ստացվում է, որ Վճռաբեկ դատարանի որոշումը, որով բեկանվել էր Ալեքսանդր Ազարյանի կայացրած դատական ակտը՝ Քոչարյանին անձեռնմխելիության հիմքով ազատ արձակելու, պետք է վերանայվի:
«Այսինքն՝ մենք որոշակիորեն վերադառնում ենք այն իրավական ռեժիմ, երբ Վճռաբեկ դատարանը դեռևս քննում է Ալեքսանդր Ազարյանի կողմից կայացված որոշման դեմ բողոքները: Այդ ժամանակ ի՞նչ իրավական ռեժիմ էր գործում. Քոչարյանը Ալեքսանդր Ազարյանի որոշման հիման վրա ազատ էր արձակվել»,- նշեց Արամ Վարդևանյանը:
Վերջինս հիշեցրեց, որ դեռևս այն ժամանակ, երբ գործը Վճռաբեկ դատարանում էր, ինքը դիրքորոշում է հայտնել, որ Վճռաբեկը պետք է գործով վարույթը կասեցներ և դիմեր Սահմանադրական դատարան: Այդ ժամանակ կարծիք կար նաև, որ Վճռաբեկը որոշել է բեկանել վերաքննիչ դատարանի որոշումը, հետևաբար իր պատասխանատվության մեջ չէ ՍԴ դիմելու հարցը, դա պետք է անի վերաքննիչ քրեական դատարանը:
«Հիմա Վճռաբեկ դատարանը պետք է պատասխանի հարցին, թե ինչու Սահմանադրական դատարան չի դիմում»,- ասաց Արամ Վարդևանյանը:
Ռոբերտ Քոչարյանի, ինչպես նաև Մարտի 1-ի գործով երեք այլ մեղադրյալների գործը Մարտի 1-ի գործից անջատվել և ուղարկվել է առաջին ատյանի դատարան: Նման պայմաններում ի՞նչ կարող է տալ Սահմանադրական դատարանի որոշումը Քոչարյանին: Մեր հարցին ի պատասխան՝ Արամ Վարդևանյանը նկատեց, որ Վճռաբեկ դատարանի կայացրած դատական ակտից հետո Քոչարյանը Վերաքննիչ դատարանի որոշմամբ կալանավորվել է, ապա մի քանի անգամ երկարացվել է նրա կալանքի ժամկետը:
«Այն որոշումը, որը կայացվել է Ալեքսանդր Ազարյանի կայացրած դատական ակտից հետո, չէր կարող կայացվել, քանի որ Քոչարյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ որոշումը Վճռաբեկ դատարանը պիտի կայացներ»,- ասաց Վարդևանյանը՝ հավելելով, որ ինքը չի կարող ասել, թե ինչ դատական ակտ կկայացներ Վճռաբեկ դատարանը: Նա դեռևս չի ստացել նաև Սահմանադրական դատարանի որոշման ամբողջական տեքստը, ուստի հետագա գործողությունների մասին այս պահին մեկնաբանություն տալ չի կարող:
«Բայց հստակ է, որ արդար դատաքննության իրավունքի խախտումն արդեն իսկ արձանագրված է»,- ասաց Արամ Վարդևանյանը:

Какую ситуацию создает решение Конституционного суда по делу Роберта Кочаряна
Адвокаты второго президента РА Роберта Кочаряна сегодня выступили с заявлением, в котором отмечалось, что Конституционный суд принял решение в пользу их подзащитного.
В беседе с нами адвокат Арам Вардеванян объяснил, почему можно считать, что КС принял решение в пользу Роберта Кочаряна, какую ситуацию создаст это решение вокруг дела экс-президента и какие может иметь правовые последствия.
Отметим, что представленное в Конституционный суд заявление адвокатской группы Кочаряна касается определения конституционности ч.2 ст.419 Уголовно-процессуального кодекса РА.
Заявление было представлено после того, как Кассационный суд, рассмотрев жалобы на дело об избрании меры пресечения Р.Кочаряну, отменил решение Апелляционного суда и направил дело на повторное рассмотрение в тот же суд.
Так, 22 июля 2018 г. суд первой инстанции, рассмотрев ходатайство Специальной следственной службы об избрании к Роберту Кочаряну меры пресечения в виде ареста, решил удовлетворить его. Однако 13 августа судья Апелляционного суда Александр Азарян освободил экс-президента на основании его неприкосновенности.
Это решение было обжаловано в Кассационном суде как прокуратурой, так и защитниками Р.Кочаряна. 14 ноября 2018 г. Кассационный суд, рассмотрев жалобы, решил направиить дело в Апелляционный суд для повторного рассмотрения. В результате Кочарян вновь был взят под стражу.
По словам Вардеваняна, ч.2 ст.419 УПК устанавливает, что в результате пересмотра по сути не решающих дело судебных атов, каковым является вопрос ареста, Кассационный суд либо отклоняет кассационную жалобу, либо принимает новый судебный акт. Следовательно, Кассационный суд не имел полномочия на отмену судебного акта и направления его в тот же суд, отметил адвокат.
Конституционный суд, рассмотрев заявление защитников Кочаряна, пришел к выводу, что ч.2 ст.419 УПК соответствует трактовке Констиутции о том, что полномочием Кассационного суда является принятие окончательного решения по данному вопросу, что фактически не было сделано.
Учитывая то обстоятельство, что спорные положения были применены в трактовке, отличной от трактовки Конституционного суда, КС пришел к выводу, что принятый в отношении Роберта Кочаряна окончательный судебный акт подлежит пересмотру.
Какую ситуацию создает решение Конституционного суда?
По словам Арама Вардеваняна, из решения КС следует, что решение Кассационного суда, которым был отменен пнринятый судьей А.Азаряном судебный акт об освобождении Роберта Кочаряна на основании его неприкосновенности, подлежит пересмотру.
Адвокат напомнил о том, что когда дело еще находилось в Кассационном суде, он высказал мнение о том, что Кассационный суд должен остановить производство дела и обратиться в Конституционный суд.
Тогда была высказана точка зрения о том, что Кассационный суд решил отменить решение Кассационного суда, следовательно вопрос обращения в КС не находится в его юрисдикции, это должен сделать Апелляционный уголовный суд.
“Сейчас Конституционный суд должен ответить на вопрос о том, почему он не обратился в Конституционный суд”,- сказал А.Вардеванян.
Дело Роберта Кочаряна и трех других обвиняемых по делу о событиях 1 марта 2008 г. в Ереване выделено в отдельное производство и направлено в суд первой инстанции. Что в подобной ситуации может дать Кочаряну решение Конституционного суда?
Отвечая на этот вопрос, адвокат сказал, что после принятия Кассационным судом судебного акта Кочарян по решению Апелляционого суда был арестован, после чего срок его ареста продлевался несколько раз.
“Решение, которое было принято после принятия судебного акта Александром Азаряном, не могло быть принято, так как решение об избрании меры пресечения Кочаряну должен был принять Кассационный суд”,- отметил Арам Вардеванян, добавив, что он не может сказать, какой судебный акт мог принять Кассацимонный суд. Адвокат пока не получил полный текст решения КС, поэтому сейчас ничего не может может сказать о дальнейших действиях.
“Однако то, что нарушение права на справедливое судебное следствие уже зафиксировано, это однозначно”,- сказал Арам Вардеванян.