Կառավարությունում կլինի 12 նախարարություն. խորհրդարանն ընդունեց կառավարության կառուցվածքի փոփոխության մասին նախագիծը
Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց «Կառավարության կառուցվածքի եւ գործունեության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին հարցը: Օրինագիծն ընդունվեց 79 կողմ, 41 դեմ, 1 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ: Դեմ քվեարկեցին «Լուսավոր Հայաստան» և «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունները:
Հիշեցնենք, որ համաձայն ընդունված օրենքի՝ կառավարության կառուցվածքում ընդգրկվում են հետևյալ նախարարությունները.
1) աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարություն
2) առողջապահության նախարարություն
3) արդարադատության նախարարություն
4) արտակարգ իրավիճակների նախարարություն
5) արտաքին գործերի նախարարություն
6) կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարություն
7) շրջակա միջավայրի նախարարություն
8) պաշտպանության նախարարություն
9) տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարություն
10) բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարարություն
11) Էկոնոմիկայի նախարարություն
12) ֆինանսների նախարարություն:
Ընդդիմադիր խմբակցությունների հիմնական դժգոհությունը այն էր, որ կառավարության կառուցվածքում օպտիմալացման անվան տակ լինելու են կրճատումներ, ինչպես նաև ստեղծվելու են «սուպերնախարարություններ», ինչպիսիք, ըստ ընդդիմադիրների, կլինեն տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը և կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը:
ԼՀԿ-ն պնդում էր նաև, որ Ազգային անվտանգության ծառայությունն ու ոստիկանությունը պետք է դառնան նախարարություններ և լինեն խորհրդարանական վերահսկողության ներքո, ինչին «Իմ քայլը» խմբակցության ներկայացուցիչները հակադարձում էին, որ նույնիսկ այս կարգավիճակով խորհրդարանը կարող է վերահսկողություն իրականացնել ԱԱԾ-ի և ոստիկանության նկատմամբ:
Հիշեցնենք, որ «Կառավարության կառուցվածքի եւ գործունեության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին հարցը առաջին ընթերցմամբ ընդունվել էր այս տարվա ապրիլի 18-ին:

В правительстве будет 12 министерств: парламент принял проект закона об изменении структуры правительства
Национальное Собрание приняло во втором чтении и полностью проект закона о внесении изменений в закон РА “О структуре и детельности правительства”.
Законопроект принят 79-ю голосами “за”, 41 голосом “против”.
Против проголосовали фракции “Светлая Армения” и “Процветающая Армения”.
Напомним, что, согласно принятому закону, в структуру правительства включены следующие министерства:
1) труда и по социальным вопросам,
2) здравоохранения,
3) правосудия,
4) чрезвычайных ситуаций,
5) иностранных дел,
6) образования, науки, культуры и спорта
7) окружающей среды,
8) обороны,
9) территориального управления и инфраструктур,
10) высоких технологий и промышленности
11) экономики
12) финансов.
Основное недовольство оппозиционных фракций было связано с тем обстоятельством, что в структуре правительства под видом оптимизации будут проведены сокращения и созданы “суперминистерства”, каковыми, по мнению оппозиционных депутатов, станут министерство территориального управления и инфраструктур, министерство образования, науки, культуры и спорта.
Фракция “Светлая Армени” также утверждает, что Служба национальной безопасности и Полиция должны стать министерствами и находиться под контролем парламента. В ответ депутаты фракции “Мой шаг” уверяли, что даже при нынешнем статусе СНБ и Полиции парламент может обеспечить контроль за деятельностью этих ведомств.
Напомним, что 18 апреля парламент принял в первом чтении проект закона о внесении изменений и дополнений в закон РА “О структуре и деятельности правительства”.