Հայ-չինական առևտուրը. վաճառում ենք պղինձ, գնում՝ ամեն ինչ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով Չինաստանում է, որտեղ կազմակերպվել է «Ասիական քաղաքակրթությունների երկխոսություն» համաժողովը։ Նա հանդիպում է ունեցել Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի հետ և քննարկել հայ-չինական հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ուղղված հարցեր։ Առաջիկա երկու-երեք օրերին Փաշինյանը հանդիպումներ է ունենալու նաև Չինաստանի այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ։ Այս այցն առիթ է ուսումնասիրելու Հայաստանի և Չինաստանի միջև տնտեսական համագործակցության վերջին փոփոխությունները, մասնավորապես՝ առևտրաշրջանառության ոլորտում։
Տվյալները ցույց են տալիս, որ թեև այսօրվա դրությամբ Չինաստանը Հայաստանի երկրորդ առևտրային գործընկերն է, սակայն այս երկրի հետ Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառության պատկերը հեռու է գոհացուցիչ լինելուց։ Արտահանմանն ուղղված տնտեսություն ունենալու ծրագրեր ունեցող Հայաստանն, ինչպես իր գլխավոր առևտրային գործընկերներից շատերին, այնպես էլ Չինաստանին հետաքրքրում է միայն հանքահումքով։ Այս մասին են վկայում երկու երկրների միջև առևտրի՝ թե՛ 2018 թվականի, թե՛ նախորդ տարիների ցուցանիշները։
Ըստ Վիճակագրական կոմիտեի՝ 2018 թվականի տարեկան տվյալներով Հայաստան-Չինատան առևտրաշրջանառությունը կազմել է 771 մլն դոլար, որը 2017 թվականի համեմատ աճել է 29.3 %-ով։ Նշված երկրի հետ Հայաստանի առևտուրը բացասական հաշվեկշիռ ունի, որը նախորդ տարի կազմել է մոտ 557 մլն դոլար։ Այսինքն՝ ներմուծումն այդքանով գերազանգել է արտահանմանը։
Չինաստանի տեսակարար կշիռը Հայաստանի արտաքին առևտրում կազմել է 10.5 %՝ զիջելով միայն Ռուսաստանին, որի կշիռը 26.1 % է։
Մասնավորապես, Հայաստանից Չինաստան արտահանումը նախորդ տարի կազմել է 107.2 մլն դոլար՝ նվազելով 9.5 %-ով։ Հայաստանի արտահանման կազմում Չինաստանի կշիռը 4.5 % է։ Չինաստանը Հայաստանի արտահանման համար յոթերորդ խոշոր շուկան է։
Իսկ ներմուծումը կազմել է մոտ 664 մլն դոլար՝ ավելանալով 39 %-ով։ Ներմուծման կազմում Չինաստանի կշիռը շատ ավելի մեծ է՝ 13.4 %: Այս ցուցանիշով Չինաստանը Հայաստանի ներմուծման ցանկում երկրորդ տեղում է՝ Ռուսաստանից հետո։
Այսպիսով, Հայաստան-Չինաստան առևտրաշրջանառության ծավալների աճը 2018 թվականին պայմանավորված է ներմուծման ավելացմամբ։
Առհասարակ, վերջին տարիներին Չինաստանից ներմուծումը նկատելիորեն ավելացել է։ Արտահանումը, սակայն, բացասական միտումներ է գրանցել։
Պղինձ՝ դեպի Չինաստան
Ինչպես նշեցինք վերևում, Հայաստանը Չինաստանին վաճառում է հիմնականում հանքահումք։ Խոսքը, մասնավորապես, պղնձի մասին է, որը նախորդ տարի կազմել է Հայաստանից Չինաստան արտահանման 88 %-ը։ Ըստ Մաքսային ծառայության տրամադրած տվյալների՝ 2018 թվականին Հայաստանը մոտ 95 մլն դոլարի պղնձի խտանյութ է արտահանել Չինաստան՝ 2017 թվականի 121 մլն դոլարի դիմաց։ Այսինքն՝ Հայաստանից Չինաստան արտահանման անկումը պայմանավորված է պղնձի ծավալների կրճատմամբ։ Հիշեցնենք, որ նախորդ տարի Հայաստանից պղնձի արտահանումը տասը տարվա ընթացքում առաջին անգամ նվազել է։ Բացի այն, որ մեր երկրում ավելի քիչ պղինձ է արդյունահանվել նախորդ տարի, քան 2017 թվականին, միջազգային շուկայում էլ տարեկեսից գներն են ընկել։
Պղինձը Հայաստանից արտահանվում է ոչ վերջնական մշակված տեսքով, դրսում այն վերջնական մշակման է ենթարկվում և հայտնվում մետաղների բորսաներում։ Չինաստանն աշխարհում պղնձի խոշորագույն սպառողներից մեկն է։
Բացի պղնձի խտանյութը, նախորդ տարի Հայաստանը նաև ոչ մեծ ծավալով մարդատար ավտոմեքենաներ և բժշկական սարքեր է արտահանել, որոնց ընդհանուր մաքսային արժեքը կազմել է 12.5 մլն դոլար։
Ահա այսքանով սահմանափակվում է այն ապրանքների ցանկը, որոնք Հայաստանը վաճառում է չինացիներին։ Իհարկե, փոքր ծավալներով արտահանվում են նաև այլ ապրանքներ, որոնց չնչին ծավալներից կարելի է ենթադրել, որ դրանք արտահանվում են որպես փորձանմուշներ։
Հայկական գինին ուզում են Չինաստան հասցնել
Վերջին տարիներին հայ գինեգործները քննարկում են հայկական ծագման գինին չինացի սպառողին հասցնելու հեռանկարները՝ հաշվի առնելով, որ Չինաստանի շուկան մեծ է, և մի շարք այլ ապրանքների հետ այստեղ լայն սպառում ունի նաև գինին։ Նույնիսկ որոշակի հանդիպումներ ու քննարկումներ են տեղի ունեցել չինացիների հետ այս թեմայով։ Դեպի Չինաստան հայկական գինու արտահանումը կարող է էական դրական ազդեցություն ունենալ Հայաստանում գինու արտադրության ոլորտը զարգացնելու ու ծավալներն ավելացնելու հարցում։
Մաքսային ծառայության 2018 թվականի տվյալները, սակայն, ցույց են տալիս, որ առայժմ այս ծրագրերը էական արդյունքներ չեն տվել։ Նախորդ տարի Հայաստանը Չինաստան է արտահանել ընդամենը 70 հազար դոլարի գինի։
74 մլն դոլարի հեռախոս՝ Չինաստանից Հայաստան
Բազմիցս առիթ ենք ունեցել գրելու, որ Հայաստանը Չինաստանից ներմուծում է գրեթե ամեն ինչ։ Այդպիսի ապրանքների տեսականու թիվը մոտ է հազարին։ Մաքսային ծառայության տվյալները ցույց են տալիս, որ ամենամեծ ծավալի ապրանքախումը, որը Հայաստան ներմուծվում է Չինաստանից, հեռախոսներն են։ Նախորդ տարի ներմուծվել է 74 մլն դոլարի «հեռախոսային ապարատ բջջային ցանցի կամ այլ կապի»՝ 2017 թվականի մոտ 47 մլն դոլարի դիմաց։
Չինաստանից Հայաստան ներմուծման կազմում էական ծավալներ ունեն նաև ավտոմեքենաները, հագուստը, պայուսակներն ու ճամպրուկները, կոշիկները, համակարգիչներն ու համակարգչային սարքավորումները, շինարարական նյութերը և այլն։ Ընդհանուր առմամբ, ներմուծումը կենտրոնացված չէ սահմանափակ թվով ապրանքների շուրջ։
Հայաստանի և Չինաստանի տնտեսական կապերը միայն առևտրաշրջանառությամբ չեն սահմանափակվում։ Ընթացքի մեջ են որոշ ներդրումային ծրագրեր։ Ժամանակը ցույց կտա, թե այդ ծրագրերի և Չինաստանի հետ առևտրաշրջանառության ոլորտում ինչ արդյունքներ կարող է տալ վարչապետի այցը Չինաստան:

Армяно-китайская торговля: продаем медь, покупаем всё
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в эти дни находится с рабочим визитом в Китае, где проходит форум “Диалог азиатских цивилизаций”. Пашинян имел встречу с председателем КНР Си Цзиньпином. В ходе встречи были обсуждены вопросы дальнейшего развития армяно-китайских отношений.
В ближайшие два-три дня армянский премьер встретится и с другими высокопоставленными лицами Китая. Этот визит дал повод для изучения последних изменений в экономическом сотрудничестве двух стран, в частности, в сфере торгового оборота.
Данные свидетельствуют о том, что хотя Китай на сегодняшний день является вторым по величине торговым партнером Армении, картину внешнеторгового оборота нашей страны с КНР нельзя назвать удовлетворительной.
Армения, которая планирует иметь нацеленную на экспорт экономику, интересует своих главных торговых партнеров, в том числе Китай, только в плане поставок сырья. Об этом свидетельствуют показатели торговли между двумя странами последних нескольких лети.
По данным Статистического комитета за 2018 г., торговый оборот между Арменией и КНР составил 771 млн долларов, что на 29.3% превышает показатель 2017 г. Торговля между Арменией и Китаем имеет отрицательное сальдо – около 557 млн долларов в прошлом году.
Удельный вес Китая в сфере внешней торговли Армении составляет 10.5%, уступая только России, удельный вес которой 26.1%.
В прошлом году экпорт из Армении в Китай составил 107.2 млн долларов, что на 9.5% меньше предыдущего показателя. Удельный вес Китая в структуре армянского экспорта достигает 4.5%. Для нашей страны Китай является седьмым по величине рынком экспорта.
Что касается импорта, то он увеличился на 39%. составив около 664 млн долларов. В структуре импорта удельный вес Китая гораздо больше - 13.4%. По этому показателю КНР занимает второе место после России в списке стран, откуда Армения импортирует товары.
Таким образом, рост торгового оборота между Арменией и Китаем в 2018 году был обусловлен увеличением объемов импорта.
Вообще в последние годы импорт из Китая заметно увеличился. А вот экспорт, к сожалению, проявил отрицательную тенденцию.
Экспорт меди в Китай
Как уже было отмечено выше, Армения продает Китаю в основном рудное сырье. Речь идет, в частности, о меди, экспорт которой в прошлом году составил 88%. По данным Таможенной службы, в 2018 г. Армения экспортировала в Китай медный концентрант на сумму 95 млн долларов против 121 млн в 2017 г. Это значит, что сокращение экспорта из РА в КНР обусловлено сокращением объемов экспорта меди.
Из Армении вывозится необработанная медь. Процесс обработки завершается за пределами страны, после чего медь появляется на биржах металлов. Китай является одним из крупнейших экспортеров меди в мире.
Впервые за десять лет сократился экспорт меди
Кроме медного концентрата из Армении в прошлом году было экспортировано небольшое количество легковых автомобилей и медицинской аппаратуры общей таможенной стоимостью 12.5 млн долларов.
В Китай хотят вывозить армянские вина
В последние годы армянские виноделы обсуждают перспективу доставки армянских вин китайским потребителям. Состоялись даже обсуждения и встречи по этому вопросу. Экспорт армянского вина в Китай может оказать положительное воздействие на развитие виноделия в нашей стране
Китайский специалист: “Необходимо как следует изучить вопрос наращивания объемов экспорта армянского вина в Китай”
Между тем данные таможенной службы за 2018 год свидетельствуют о том, что пока эти программы не дают ощутимых результатов. В прошлые годы общая стоимость вин, экспортированных из Армении в КНР, составила 70 тыс. долларов.
Из Китая в Армению импортированы мобильные телефоны на сумму 74 млн долларов
Мы не раз писали о том, что Армения импортирует из Китая почти всё. Число наименований товаров, доставляемых в Армению, близится к тысяче. Самую большую товарную группу составляют мобильные телефоны. В прошлом году из КНР было импортировано телефонных аппаратов мобильной и другой связи на сумму 74 млн долларов против 47 в 2017 г.
Значительный объем в структуре импорта из Китая в РА составляют также автомобили, одежда, сумки и чемоданы, обувь, компьютеры, стройматериалы и т.д.
Экономические связи Армении и Китая не ограничиваются только торговым оборотом. В процессе реализации находятся и другие инвестиционные проекты. Время покажет, какие результаты будут достигнуты при осуществлении этих программ и в сфере торгового оборота с Китаем благодаря визиту Никола Пашиняна в КНР.