Դատարանների մուտքերն արգելափակելու առթիվ ՀՔԾ-ում հինգ հաղորդում կա. դիմումատուներից մեկը ՍԴ աշխատակազմի ղեկավարն է
Դատախազությունը Հատուկ քննչական ծառայություն (ՀՔԾ) է ուղարկել մայիսի 20-ին դատարանների մուտքերն արգելափակելուն ուղղված գործողությունների ընթացքում տեղի ունեցած միջադեպերի կամ այդ գործողությունները ոչ իրավաչափ լինելու վերաբերյալ հինգ հաղորդում:
Այս մասին «Հետք»-ի հարցին ի պատասխան՝ ասաց Հատուկ քննչական ծառայության մամուլի քարտուղար Մարինա Օհանջանյանը: Վերջինս նշեց, որ դիմումատուներից մեկը Վարչական դատարանի դատավոր է, մյուսը՝ Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի ղեկավար Էդգար Ղազարյանը: Մեկ հաղորդում ներկայացվել է փաստաբան Հրանտ Անանյանի կողմից, մեկը՝ փաստաբան Լուսինե Ավագյանի, իսկ մյուս դեպքն առնչվում է փաստաբան Միհրան Պողոսյանին։
Հատուկ քննչական ծառայությունը դեռևս նոր է ստացել վերը նշված նյութերը, ուստի այս պահին այլ տեղեկություններ չի հայտնում:
Մեզ հետ զրույցում գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանն ասաց, որ Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի ղեկավար Էդգար Ղազարյանը դիմել է ոստիկանություն՝ հայտնելով որ մի խումբ քաղաքացիների կողմից Սահմանադրական դատարանի մուտքն արգելափակելու հետևանքով խոչընդոտներ է ստեղծվել՝ կապված աշխատավայր մուտք գործելու հետ:
Վարչական դատարանի դատավորը, որի ահազանգի հիման վրա նյութեր են նախապատրաստվում, Անի Հարությունյանն է: Արևիկ Խաչատրյանն ասաց, որ դատավորն ահազանգել է 911 և հայտնել, որ խոչընդոտվում է իր մուտքը դատարանի շենք:
Նշենք, որ փաստաբան Հրանտ Անանյանի հաղորդման հիմքում Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրի դատավոր Դավիթ Բալայանի հետ կապված միջադեպն է: Բալայանը, հիշեցնենք, այդ օրը տեսնելով, որ դատարանի մուտքերը փակ են, փորձել է ներս մտնել պատուհանից, սակայն քաղաքացիները նրան քաշքշել ու թույլ չեն տվել, ապա ոտքը սայթաքել է, ու դատավորը վայր է ընկել:
Փաստաբան Միհրան Պողոսյանի գործի հիմքում «Հետք»-ի հրապարակումն է այն մասին, որ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Կենտրոնի նստավայրի դիմաց հավաքված քաղաքացիները նրան թույլ չեն տվել մուտք գործել դատարան:
Փաստաբան Լուսինե Ավագյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել՝ դատարաններն արգելափակելու Նիկոլ Փաշինյանի կոչի մեջ հանցակազմ տեսնելով: Խոսքն, ըստ փաստաբանի, սահմանադրական կարգի տապալման հանցակազմի մասին է:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 19-ի երեկոյան վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը քաղաքացիներին կոչ է արել արգելափակել Հայաստանի բոլոր դատարանների մուտքերը: Մայիսի 20-ին քաղաքացիներն, արձագանքելով վարչապետի կոչին, իրականացրել են արգելափակման գործողություններ, որոնց ընթացքում մի քանի միջադեպ է տեղի ունեցել:

ССС получила пять заявлений об инцидентах в ходе акции по блокированию судов
Прокуратура направила в Специальную следствевнную службу (ССС) пять заявлений об инцидентах или непраавомерности действий в ходе состоявшейся 20 мая акции по блокированию судов.
Об этом Hetq.am сообщила пресс-секретарь Специальной следственной службы Марина Оганджанян. По словам пресс-секретаря, автор одного из заявлений – судья Административного суда, другого - руководитель администрации Конституционного суда Эдгар Казарян. Заявления представили также адвокаты Грант Ананян, Лусине Авакян, Мигран Погосян.
В беседе с нами начальник отдела общественных связей Генпрокуратуры Аревик Хачатрян отметила, что руководитель администрации КС Эдгар Казарян обратился в полицию с сообщением о том, что вследствие блокирования гражданами входа в здание Конституционого суда ему не удалось явиться на работу.
Судьей Административного суда, на осноове сигнала которого готовятся материалы, является Ани Арутюнян. По словам Аревик Хачатрян, судья позвонила в “911” и сообщила, что ей не разрешают войти в здание суда.
Сообщение адвоката Гранта Ананяна касается инцидента с судьей суда общей юрисдикции ереванского муниципалитета Шенгавит Давидом Балаяном.
В основе дела Миграна Погосяна лежит публикация Hetq.am о том, что граждане, собравшиеся перед зданием суда общей юрисдикции ереванского муниципалитета Кентрон, не позволили ему войти в здание.
Адвокат Лусине Саакян в беседе с нами сказала, что представила сообщение о преступлении, так как в призыве премьер-министра Никола Пашиняна блокировать суды усматривает наличие состава преступления. По словам адвоката, речь идет о свержении конституционного строя.
Напомним, что вечером 19 мая премьер-министр РА Никол Пашинян обратился к гражданам с призывом заблокировать все суды в Армении. 20 мая граждане провели эту акцию, в ходе которой произошло несколько инцидентов.