Երևանի գետնանցումների կեսը նորոգման կարիք ունի
Լուսանկարում պատկերված է Սուրբ Գր. Լուսավորիչ-Մաշտոց խաչմերուկի գետնանցումը։ Սա Երևանի կենտրոնի ամենավատ վիճակում գտնվող գետնանցումն է։ Այս գետնանցումից օգտվողներն ու դրա շրջակայքում բնակվողները տարիներ շարունակ բողոքում են գետնանցման սանիտարական վիճակից։
Գետնանցումում կան չգործող խանութներ, որոնք երեկոյան ժամերին հաճախ ծառայում են որպես «հանրային զուգարան»։ Այդ պատճառով տարածքում մշտապես գարշահոտություն է տարածված։
Չնայած սանիտարական այս վիճակին, տարածքում կան գյուղատնտեսական ապրանքներ վաճառողներ։ Այս գետնանցումում տիրող իրավիճակին անդրադարձել էինք նաև 2016 թվականին։ Այդ ժամանակից մինչ օրս տարածքում շատ քիչ բան է փոխվել. միայն կողպված կրպակի ներսից փոքր-ինչ աղբ է տարհանվել։
Այս գետնանցումը Երևանի 19 ստորգետնյա անցումներից մեկն է, որը նորոգման կարիք ունի։ «Հետք»-ն ուսումնասիրել է Երևանի քաղաքապետարանի՝ ստորգետնյա անցումների վերաբերյալ ցանկն ու պարզել՝ երևանյան 39 գետնանցումներից 19-ը նորոգման կարիք ունի։
Ամենաշատ գետնանցումները Կենտրոնում են։ Այստեղ կա 15 ստորգետնյա անցում, որից 7-ը վերանորոգման կարիք ունի։
Դրանցից մեկը «Փակ շուկայի» դիմաց գտնվող գետնանցումն է։ Այնտեղ տարիներ շարունակ գործում էին հագուստի և բանջարեղենի կրպակներ, որոնց մի մասը օրեր առաջ քանդվել և տարհանվել է, մնացածից վաճառողներն այժմ դուրս են բերում իրենց ապրանքները։
Տեղի վաճառականներից մեկը «Հետք»-ի հետ զրույցում պատմեց, որ մոտ մեկ ամիս առաջ իրենց զգուշացրել են, որ տարածքը պետք է ազատեն, որպեսզի անցորդները կարողանան առավել ազատ տեղաշարժվել, բացի այդ իրենց կրպակները խաթարում են գետնանցման տեսքը։
Առավել վատ վիճակում են գտնվում Շենգավիթ վարչական շրջանի գետնանցումները։ Այնտեղ առկա բոլոր՝ 5 գետնացումներն էլ նորոգման կարիք ունեն։ Չնայած Երևանի քաղաքապետարանը տարիներ առաջ նորոգել էր «Հայրենիք» կինոթատրոնին կից գետնանցումը, կրպակներ տեղադրել, սակայն ամիսներ առաջ դրանք հեռացվել են, իսկ անցումը կրկին նորոգման կարիք ունի։
Քաղաքապետարանն այս տարվա ծրագրով վերոնշյալ վարչական շրջանում գետնացումների նորոգման ծրագիր չի նախատեսել։
Արաբկիրում ևս 7 գետնացումից չորսը նորոգման կարիք ունի։ Քաղաքապետարանը նախատեսում է նորոգել Կոմիտասի և Ազատության պողոտաների ստորգետնյա հետիոտնային անցումը, պատվիրել է դրա նախագծանախահաշվային փաստաթղթերը։
Իրավիճակն այլ է Մալաթիա-Սեբաստիա և Էրեբունի վարչական շրջաններում։ Ըստ քաղաքապետարանի՝ այստեղ առկա գետնանցումների վիճակը բավարար է։ Նշենք, որ Մալաթիա-Սեբաստիայում կա հինգ գետնանցում, իսկ Էրեբունիում մեկը՝ «Սասունցի Դավիթ» մետրոյի գետնանցումը։
«Հետք»-ը քարտեզի միջոցով ամբողջացրել է երևանյան գետնացումների հասցեների և դրանց տեխնիկական վիճակի մասին տեղեկատվությունը։ Կարմիր գույնով պատկերված են մայրաքաղաքի՝ նորոգման կարիք ունեցող գետնանցումները, իսկ կանաչ գույնով՝ բավարար վիճակում գտնվողները։
Քաղաքապետարանից հայտնել են, որ այս տարվա ծրագրերով պատվիրվել են 5 գետնանցումների հիմնանորոգման նախագծանախահաշվային փաստաթղթեր։ Մասնավորապես՝ առաջնային պատրաստվում են նորոգել Սուրբ Գր. Լուսավորիչ-Մաշտոց խաչմերուկի, Մարշալ Բաղրամյան մետրոյի կայարանի, Հալաբյան-Լենինգրադյան խաչմերուկի, Հաղթանակ զբոսայգու դիմացի, Կոմիտասի և Ազատության պողոտաների ստորգետնյա հետիոտնային անցումները։
Թե որքան գումար է անհրաժեշտ այդ գետնանցումները նորոգման համար, քաղաքապետարանը դեռևս բյուջետային հաշվարկ չունի, նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի պատրաստ լինելուն պես կհայտարարվի մրցույթ, որի արդյունքում կհստակեցվի նաև նորոգման ծրագրի արժեքը:
Մաշտոցի պուրակին կից գետնանցման նոր էսքիզ
Ճարտարապետ Շանթ Իսանյանն ասում է՝ Երևանի բոլոր գետնանցումները ոչ թե վերանորոգման, այլ ամբողջական վերակառուցման կարիք ունեն, քանի որ կառուցվել են Խորհրդային Միության տարիներին՝ նորմատիվ այլ չափորոշիչներով։ «Մինչ 1988-ի երկրաշարժը նորմատիվը շատ ավելի թեթև էր, և յոթ բալ էր հաշվարկվում, նախագիծը ըստ դրա էր արվում։ Բայց երկրաշարժից հետո բոլոր նորմատիվները փոխվեցին, մինչ 9 բալ։ Նշանակում է՝ բոլոր անցումները, որոնք կառուցվել են մինչև այդ, սեյսմիկ խնդիր ունեն»,-ասում է նա։
Ճարտարապետի դիտարկմամբ, երևանյան գետնանցումները երկրաշարժի և տարհանման ժամանակ մեծ մասամբ լինելու են «մահվան անցումներ», քանի որ անուշադրության են մատնված, վնասված են, մինչդեռ դրանք միայն ներկում են, լուսավորություն անցկացնում՝ կոնստրուկցիոն փոփոխություններ և ամրացումներ անելու փոխարեն։
Շանթն աշխատում է «Storaket Architectural Studio»-ում, որը պատրաստել է Մաշտոցի պուրակին կից գետնանցման էսքիզային նախագիծը։
Ըստ այդ նախագծի, գետնանցումն ունենալու է զիգզագաձև ուղիով թեքահարթակներ, սենսորային լուսավորություն, նստարան, պատերին՝ street art-ային պատկերներ։
Այժմ այս գետնանցումն անուշադրության է մատնված։ Այն նորոգման կարիք ունի, քանի որ աստիճանները վնասված են, առաստաղը անձրևաջրերի պատճառով քայքայվել է, ներսում սանիտարական վիճակը բարվոք չէ։
«Storaket Architectural Studio» թիմի համար այս գետնանցման նախագծում առաջնային էր հաշմանդամություն ունեցող անձանց մուտքն ու ելքը հնարավորինս մատչելի դարձնելը: Շանթն ասում է՝ հաշմանդամություն ունեցող անձինք մայրաքաղաքի գետնանցումների թեքահարթակներից միայնակ չեն կարողանում օգտվել, քանի որ կընկնեն՝ թեքության նորմայից երկու-երեք անգամ ավելի լինելու պատճառով։
Այդ պատճառով ընտրել են զիգզագաձև ուղիով թեքահարթակները, որոնք հարմար կլինեն բոլորի համար:
Էսքիզային նախագծում հաջորդ կարևոր հանգամանքը գետնանցման լուսավորությունն է եղել։ Ընտրել են սենսորային լուսավորության համակարգ, որն անցորդի քայլին համընթաց կմիանա և կանջատվի։ Սա կխնայի էլեկտրաէներգիան:
Լուսավորության համակարգը պահպանելու համար ողջ առաստաղը մետաղական ցանցով փակվելու է, որպեսզի անցորդները լույսերը չկարողանան վնասել և գողանալ։
Էսքիզային նախագծում գետնացումը պատկերված է street art նկարներով զարդարված։ Շանթն ասում է՝ դրանք պայմանական են դրել, պատերը կարող են դառնալ «հարթակ» ստեղծագործողների համար, ովքեր իրենց ճաշակով կպատկերեն դրանք։
Ըստ նախագծի՝ գետնանցումում լինելու է նաև նստարան, որպեսզի եթե անցորդները հոգնեն, հնարավորություն ունենան նստել և հանգստանալ, կամ եթե գետնանցումում անցկացվի բացօթյա ցուցահանդես, այն կարող է ծառայել ըստ նպատակի։
Թեև քաղաքապետարանը դեռևս չունի այս գետնանցումը նորոգելու ծրագիր, բայց եթե դրա համար հայտարարվի նախագծանախահաշվային մրցույթ, «Storaket Architectural Studio»-ն իր ստեղծած այս նախագիծը կներկայացնի։

Половина подземных переходов Еревана нуждается в ремонте
На снимке изображен подземный переход в центре Еревана, на перекрестке улицы Григора Лусаворича и проспекта Маштоца. Из всех столичных переходов этот находится в наиболее плохом состоянии. Пользующиеся им ереванцы и жильцы соседних домов уже много лет жалуются на царящую здесь антисанитарию.
В переходе находятся недействующие магазины, которые в вечерние и ночные часы служат “общественными туалетами”, из-за чего здесь постоянно ощущается зловоние.
Несмотря на антисанитарные условия, в переходе продаются сельхозпродукты.
О состоянии перехода на перекрестке Лусаворича-Маштоца Hetq.am писал еще три года назад. С того времени по сей день здесь мало что изменилось, лишь из ларьков был вынесен мусор.
Этот переход – один из десяти ереванских подземных переходов, которые нуждаются в капитальном ремонте. Hetq.am изучил список этих переходов и выяснил, что 19 из 39-ти требуют ремонта.
Большая часть подземных переходов находится в центре города. При этом семь из 15-ти нуждаются в капремонте.
Это касается также перехода напротив “Крытого рынка”. Здесь на протяжении многих лет действуют ларьки, где продают одежду, фрукты и овощи. Несколько дней назад часть ларьков была демонтирована, продавцы других уже вывозят свои товары.
Как сообщил Hetq.am один из продавцов, месяц назад их предупредили о том, что нужно освободить переход, чтобы прохожие могли свободно перемещаться. Кроме того, ларьки искажают облик перехода.
В самом плохом состоянии находятся переходные в столичном округе Шенгавит. Все они нуждаются в ремонте. И хотя несколько лет назад мэрия отремонтировала переход рядом с кинотеатром “Айреник”, установила в нем ларьки, несколько месяцев назад они были демонтированы, а сам переход опять требует ремонта.
В этом году программой мэрии ремонт подземных переходов в Шенгавите не предусмотрен.
В округе Арабкир ремонтировать нужно четыре из семи подземных переходов. Мэрия предусматривает отремонтировать подземный пешеходный переход на перекрестке улиц Комитаса и Азатутян. С этой целью будут заказаны необходимые проектно-сметные документы.
Совсем другая ситуация в округах Малатия-Себатия и Эребуни. Состояние действующих здесь подземных переходов удовлетворительное.
Отметим, что в Малатии имеется пять переходов, в Эребуни – один, рядом со станцией метро “Давид Сасунский”.
В рамках программы этого года мэрия заказала проектно-сметные документы для капремонта пяти переходов. В частности, предусмотрено отремонтировать подземные переходы на перекрестке Сурб Григор Лусаворич-Маштоца, Алабяна-Ленинградян, Комитаса-Азатутян, переходы рядом со станцией метро “Маршал Баграмян” и напротив парка Победы,
Расчеты сумм, необходимых для ремонта этих переходов, пока отсутствуют. Как только проектно-сметная документация будет готова, состоится конкурс, который позволит уточнить стоимость ремонтных работ.
Эскиз подземного перехода в сквере на проспекте Маштоца
Архитектор Шант Исанян считает, что все ереванские переходы нуждаются не в ремонте, а в перестройке, так как были построены в советское время без учета определенных нормативов. “До землетрясения 1988 года норматиы были не такими строгими и рассчитывались с учетом 7-балльного землетрясения. Однако после землетрясения 1988 года все нормативы подверглись изменениям с учетом 9-ти баллов. Это значит, что построенные до этого переходы имеют проблему сейсмоустойчивости”,- сказал Ш.Исанян.
Архитектор работает в компании “Storaket Architectural Studio”, которая разработала эскизный проект подземного перехода в сквере на проспекте Маштоца.
Согласно этому проекту, переход будет оснащен зигзагообразным пандусом, сенсорным освещением, скамейками, рисунками в стиле street art.
В настоящее время этот переход находится в запущенном состоянии. Для команды “Storaket Architectural Studio” первоочередным в проекте перехода было создание удобств для лиц с инвалидоностью.
По словам Шанта, эти граждане не могут самостоятельно пользоваться пандусами в ереванских переходах, так как их уклон в два-три раза превышает установленную норму.
По этой причине выбраны зигзагообразные пандусы, которые будут удобны для всех.
Другим важным обстоятельством в эскизном проекте было освещение. Авторы предпочли систему сенсорного освещения, которая позволит сэкономить электроэнергию.
В эскизном проекте переход украшен рисунками в стиле street art. Шант Исаян отметил, что рисунки использованы условно. Стены могут стать “площадкой” для художников, которые получат возможность изобразить то, что захотят.
Проектом предусмотрено установить в переходе оригинальные скамейки, на которых можно посидеть, отдохнуть.
Несмотря на то, что мэрия не планирует ремонт этого перехода, если будет объявлен конкурс на проектно-сметную документацию для его реконструкции, “Storaket Architectural Studio” представит свой проект.