Մանվել Գրիգորյանը կմնա կալանքի տակ. դատարանը մերժեց նրա պաշտպանների բողոքը
Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Նարինե Հովակիմյանի, քիչ առաջ մերժեց ԱԺ նախկին պատգամավոր, գեներալ Մանվել Գրիգորյանի խափանման միջոց կալանավորման դեմ նրա պաշտպանների բողոքը: Գրիգորյանն, այսպիսով, կմնա կալանքի տակ:
Նշենք, որ Գրիգորյանի պաշտպանները բողոքարկել էին գործը դատաքննության նախապատրաստելիս Գրիգորյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումն անփոփոխ թողնելու առաջին ատյանի դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի որոշումը:
Առաջին ատյանի դատարանը գտել է, որ առկա են Գրիգորյանին կալանքի տակ պահելու հիմքերն ու պայմանները, որ ազատության մեջ մնալու դեպքում Գրիգորյանը կխոչընդոտի գործի քննությանը:
Վերաքննիչ դատարանը խափանման միջոցի գործով որոշում կայացնելու համար խորհրդակցական սենյակ էր հեռացել երեկ՝ հունիսի 17-ին:
Գրիգորյանը մեղադրվում է ապօրինի կերպով զենք-զինամթերք պահելու, խոշոր չափի՝ շուրջ 101 միլիոն դրամի գույք յուրացնելու, 1 միլիարդ դրամի հարկերի վճարումից խուսափելու, պետական միջոցներից 1 միլիարդ դրամ վատնելու, շորթման, 37 միլիոն դրամ արժողությամբ գույքի հափշտակությունը կազմակերպելու համար: Նա մի շարք հիվանդություններ ունի, և կալանքի տակ գտնվելու ընթացքում տևական ժամանակ բուժում է ստացել քաղաքացիական հիվանդանոցում:
Հունիսի 3-ին «Նաիրի» ԲԿ-ից նրան տեղափոխել էին «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ, այնուհետև «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ։ Հունիսի 6–ին նրա առողջական վիճակը կտրուկ վատացել է, և նրան տեղափոխել են «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ, այժմ Գրիգորյանը նորից «Նաիրի» բժշկական կենտրոնում է:

Апелляционный уголовный суд под председательством Нарине Овакимян немногим ранее отклонил жалобу защитников бывшего депутата парламента, генерала Манвела Григоряна на его содержание под стражей. Таким образом, экс-депутат не выйдет на свободу.
Отметим, что защитники обжаловали решение судьи суда первой инстанции Мнацакана Мартиросяна оставить в силе меру пресечения в виде ареста, избранную в отношении Григоряна на этапе подгоотовки судебного следствия.
Суд первой инстанции пришел к выводу, что имеются основания и условия для содержания Григоряна под арестом, так как в случае пребывания на свободе он будет препятствовать следствию.
Вчера,17 июня, Апелляционный суд удалился в совещательную комнату для принятия решения о мере пресечения.
Манвел Григорян обвиняется в незаконном хранении оружия и боеприпасов, хищении имущества стоимостью 101 млн драмов, уклонении от уплаты налогов на сумму 1 млрд драмов, растрате государственных средств в размере 1 млрд драмов, организации хищения путем вымогательства имущества стоимостью 37 млн драмов.
Григорян страдает рядом забоелеваний, и в ходе пребывания под арестом он длительное время получал лечение в гражданской больнице.
3 июня Манвел Григорян был переведен из медцентра “Наири” в уголовно-исполнительное учреждение “Больница для осужденных”, где его состояние резко ухудшилось. После этого он был доставлен в медцентр “Сурб Григор Лусаворич”. В настоящее время Григорян вновь находится в медцентре “Наири”.