Ամենամեծ շարժակազմով ավիաընկերությունը շահագրգռված չէ թռչել դեպի Վրաստան ու Ռուսաստան
Հունիսի 20-ին Վրաստանի խորհրդարանում ծագած միջադեպից եւ ռուս-վրացական միջպետական հարաբերությունների կրկին սրվելուց հետո ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամանագիր ստորագրեց, որով ռուսական ավիաընկերություններին հուլիսի 8-ից արգելվեց փոխադրումներ կատարել դեպի Վրաստան, իսկ վրացականներին՝ թռչել Ռուսաստան:
Հունիսի 22-ին վրացական ամենամեծ ավիաընկերությունը՝ «Georgian Airways»-ը, որը Թբիլիսիից թռչում է Մոսկվա, Սանկտ Պետերբուրգ, Կազան եւ Ուֆա, հայտարարեց, թե իր ուղեւորներին առաջարկելու է օգտվել Թբիլիսի-Երեւան-Մոսկվա տարբերակից՝ առանց լրացուցիչ գանձումների: Հայտարարությունից պարզ չէ, թե արդյոք լրացուցիչ գանձումը վերաբերում է Թբիլիսիի եւ Երեւանի միջեւ թռիչքի տոմսի գնին, սակայն ավիաընկերությունը շտապել է նշել, որ երկու չվերթների միջեւ սպասելաժամանակը կլինի 1 ժամից էլ քիչ:
Ստեղծված իրավիճակում իսկապես ամենահարմար տարբերակը Հայաստանի տարածքն օգտագործելն է (տեսականորեն կա նաեւ Գյանջայի տարբերակը Թբիլիսիին փոխարինելու եւ թուրքական օդանավակայանների այլընտրանքը Բաթումի եւ Քութայիսի համար): Խոսքը թե՛ վրացական, թե՛ ռուսական ավիաընկերությունների մասին է: Քանի որ Երեւանի «Զվարթնոց» եւ Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայաններից Վրաստան հասնելը թեկուզ ցամաքային ճանապարհով մի քանի ժամի հարց է, թվում է, թե խնդիրը գոնե նման կերպ ժամանակավոր լուծում կստանա: Այսինքն՝ Հայաստանը հարթակ կդառնա մեր հարեւանի ու դաշնակցի միջեւ օդային փոխադրումներ կազմակերպելիս:
Իրատեսական է թվում հետեւյալ սցենարը. վրացական օպերատորը կարող է իրականացնել Թբիլիսի-Երեւան-Թբիլիսի չվերթը, ինչպես անում է հիմա, իսկ Երեւանից դեպի Ռուսաստան թռիչքները կկատարի «Georgian Airways»-ի սեփականատերերի հիմնադրած հայկական «Ավիոկոմպանիա Արմենիան»: «Հետքի» տեղեկություններով՝ հայկական այս օպերատորը ծրագրում է շաբաթական 3 չվերթ իրականացնել դեպի Մոսկվա: Հիշեցնենք, որ այս պահին «Արմենիան» Երեւանից թռչում է Վորոնեժ եւ Միներալնիե Վոդի, իսկ ընկերության կայքում դեպի Մոսկվա չվերթ ամրագրելիս դեռեւս առաջարկվում է Թբիլիսիից մեկնելու տարբերակը: Այսինքն՝ հիմա տեղի կունենա հակառակը՝ «Georgian Airways»-ն իր ուղեւորներին կառաջարկի Թբիլիսի-Երեւան-Մոսկվա տարբերակը:
ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն ամսի 22-ին կառավարությանն ու քաղավիացիայի կոմիտեին կոչ արեց մինչեւ հուլիսի 8-ը համապատասխան աշխատանքներ կատարել՝ առայժմ Վրաստան կատարվող ռուսական ավիափոխադրումները դեպի «Շիրակ» օդանավակայան ուղղելու համար: Սա, ըստ պատգամավորի, հնարավորություն կտա նաեւ, որ Գյումրու օդային դարպասներն ու քաղաքի տնտեսական շարժն ակտիվանան:
Գյումրին հարմար կլինի ռուսական ընկերությունների համար, քանի որ Վրաստանի սահմանին բավականին մոտ է, ավելին՝ ներկայում «Շիրակ» օդանավակայանից օգտվում է միայն «Աէրոֆլոտի» դուստր «Պոբեդան», որը ժամանում է Մոսկվայի «Վնուկովոյից»:
Վարչապետ Փաշինյանի խորհրդական Հակոբ Ճաղարյանը հունիսի 24-ին հայտնեց, թե դիմել է հայկական բոլոր ավիաընկերություններին՝ Ռուսաստանից Վրաստան եւ հակառակ ուղղությամբ ուղեւորափոխադրումներին միահամուռ հայկական ճակատով մասնակցելու պատրաստակամության եւ հնարավորությունների ճշտման նպատակով: «Գոհունակությամբ պետք է նշեմ, որ 3 ավիաընկերություն՝ «Արմենիա», «Տարոն-Ավիա» եւ «Ատլանտիս Յուրոփիան», պատրաստակամ են մասնակցել եղբայրական ժողովուրդների միջեւ ծագած ճգնաժամի կարգավորումներին ամրագրված 5 օդանավերով, որոնց թիվը կարող է ավելանալ եւս 2-ով»,- «Ֆեյսբուքում» գրել է Հ. Ճաղարյանը՝ հավելելով, որ արդյունքների մասին զեկուցել է վարչապետին: Նույն օրը Ճաղարյանը նշեց, որ Բաթումից կատարվող չվերթները նախատեսվում է կազմակերպել «Շիրակ», իսկ Թբիլիսիից կատարվողները՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանների միջոցով: «Արդեն հայկական ավիաընկերություններից մեկը պլանավորում է թռիչքներ՝ սկսած հուլիսի 8-ից դեպի ռուսական 4 ուղղություն»,- տեղեկացրել է վարչապետի խորհրդականը՝ նկատի ունենալով «Զվարթնոցից» կատարվելիք չվերթները:
«Georgian Airways»-ն այս պահին ամեն օր 3 անգամ թռչում է Թբիլիսի-Մոսկվա-Թբիլիսի ուղեգծով, բացի դրանից՝ Թբիլիսիից շաբաթական 3-7 չվերթ ունի դեպի Սանկտ Պետերբուրգ, 3՝ Կազան, 2-ական՝ Վորոնեժ եւ Ուֆա: Ահա նման բաց է առաջանալու միայն վրացական օպերատորի՝ Թբիլիսիի չվերթների մասով:
Պարզ է, որ այս պարագայում հայկական ավիաընկերություններից առաջինը գործի մեջ է մտնելու «Ավիակոմպանիա Արմենիան», որը, ըստ մեր տեղեկությունների, շուտով կհամալրվի երկրորդ օդանավով, քանի որ ունեցած 1 ինքնաթիռը («Boeing 737-500», հայկական գրանցումը՝ EK-73736) պարզապես չի կարող այդքան չվերթ կատարել. չմոռանանք, որ բացի իր կանոնավոր չվերթներից՝ հայկական այս ընկերությունն ամառային տուրիստական սեզոնին նաեւ չարտերային ուղղություններ է բացում դեպի Եվրոպա:
Հակոբ Ճաղարյանի հիշատակած ընկերություններից մարդատար օդանավերի ամենամեծ ավիապարկն ունի «Տարոն-Ավիան»՝ 4 ինքնաթիռ: Ավիափոխադրողի կոմերցիոն տնօրեն Լեւոն Քարամյանն այսօր «Հետքին» հայտնել է, որ օդանավերից երկուսն (EK-73772 եւ EK-73776) այս պահին գտնվում են Աֆրիկայում՝ վարձակալությամբ շահագործվում են սուդանական «Badr Airlines»-ի կողմից: EK-73797-ը կայանված է «Շիրակում», իսկ EK-73775-ը՝ Երեւանի «Էրեբունիում»: Բոլորն էլ նույն տիպի ինքնաթիռներ են՝ «Boeing 737-500»:
Թվում է, թե «Տարոն-Ավիան», որը 2017-2018 թթ. Երեւանից ու Գյումրուց թռչում էր ռուսական ուղղություններով, այս պահին շուկա մտնելու ամենամեծ հնարավորություններն ունի թեկուզ միայն իր շարժակազմի շնորհիվ: Սակայն իրականում կան խոչընդոտներ: Լ. Քարամյանը մեզ հայտնել է, որ «Տարոն-Ավիային» ձեռնտու չէ սկսել ռուսական ուղղությունների շահագործումը, քանի դեռ չեն լուծվել առկա հակամրցակցային խնդիրները:
Սրանց մասին «Հետքը» նախկինում գրել է: Նորից չանդրադառնալով այս ավիաընկերության եւ «Զվարթնոցի» ու «Շիրակի» կոնցեսիոն կառավարիչ ««Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ի միջեւ տարաձայնություններին, որոնք, չգիտես ինչու, կառավարությունը մինչ օրս չի լուծում կամ չի կարողանում լուծել, հիշեցնենք, որ «Տարոն-Ավիան» եւ ընդհանրապես հայկական ավիաընկերությունները խնդիրների են բախվում Ռուսաստանի տարածքում: Չնայած ԵԱՏՄ-ի գոյությանը՝ հայկական օպերատորները ՌԴ աերոնավիգացիոն ծառայությունների եւ օդանավակայանների կողմից դիտարկվում են իբրեւ արտասահմանյան, ու նրանց հանդեպ կիրառվում են այնպիսի գներ, որոնք բավականին բարձր են ռուսական ավիաընկերություններից գանձվող վճարներից: Այս ամենի հետեւանքով ստեղծվել է հակամրցակցային միջավայր: «Տարոն-Ավիան» նշված հարցով դեռ անցյալ տարի դիմել էր ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովին (ՏՄՊՊՀ), որն էլ խնդիրը բարձրացրել էր ԵԱՏՀ մրցակցության հարցերով լիազորված դեպարտամենտում: Ավելի ուշ հայտնի էր դարձել, որ սահմանվել է ժամանակացույց՝ մինչեւ 2020 թ. ներառյալ վերհանել ՌԴ բոլոր օդանավակայաններում առկա տարբերակված սակագները եւ վերանայել դրանք: Արդեն իսկ համահարթեցված գներ են առաջարկում Բառնաուլի եւ Չիտայի օդանավակայանները, սակայն դրանք գոնե առայժմ հայկական ավիաընկերությունների հետաքրքրության տիրույթում չեն:
Լեւոն Քարամյանի տեղեկացմամբ՝ «Տարոն-Ավիայի» սեփականատեր Գառնիկ Պապիկյանը նշել է, որ առկա պայմաններում իրենք, այդուհանդերձ, կարող են Հայաստանից թռիչքներ կատարել դեպի Ռուսաստան ու Վրաստան, եթե լինի պետական ֆինանսավորում: Միաժամանակ «Հետքի» զրուցակիցը խնդրահարույց է համարում այն, որ մինչեւ ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեն այն էլ «բաց երկնքի» պայմաններում հայկական որեւէ ավիաընկերության կոնկրետ ուղղության փոխադրող է նշանակում, մոտ 2 ամիս է անցնում: Այսպիսի երկար պրոցեսը առկա գրեթե ֆորսմաժորային իրավիճակում բավականին բարդացնում է հայկական ընկերությունների կողմից նոր թռիչքների կատարումը:
Հավելենք, որ մյուս օպերատորը՝ «Atlantis European Airways»-ը, որն ունի 3 հատ «Airbus A320» (EK-32002, EK-32008, EK-32003), որպես կանոն սեփական թռիչքներ չի կատարում եւ իր օդանավերը վարձակալությամբ տալիս է այլ ընկերությունների:

Авиакомпания с самым большим воздушным парком не заинтересована в полетах в Грузию и Россию
В связи с инцидентом, произошедшим 20 июня в парламенте Грузии, и новым обострением российско-грузинских межгосударственных отношений президент РФ Владимир Путин подписал указ, запрещающий российским авиакомпаниям выполнять рейсы в Грузию с 8 июля, а грузинским авиакомпаниям летать в Россию.
22 июня самая крупная грузинская авиакомпания – “Georgian Airways”, выполнявшая полеты в Москву, Санкт-Петербург, Казань и Уфу, заявила, что предложит своим пассажирам пользоваться рейсом Тбилиси-Ереван-Москва без дополнительных взиманий. Непонятно, однако, касается ли дополнительное взимание стоимости полета из Тбилиси в Ереван. Авиакомпания поспешила отметить, что время между двумя полетами будет меньше часа.
Действительно, в сложившейся ситуации наиболее удобным вариантом является использование пространства Армении (теоретически существует также вариант полета через Гянджу вместо Тбилиси и альтернатива турецких аэропортов для Батуми и Кутаиси). Речь идет как о грузинских, так и о российских авиакомпаниях. Поскольку добраться в Грузию с ереванского аэропорта “Звартноц” и гюмрийского аэропорта “Ширак”, пусть даже сухопутным путем, вопрос нескольких часов, казалось, что ситуация может быть временно отрегулирована хотя бы таким образом. То есть Армения могла стать площадкой для организации воздушных перевозок между нашим соседом и нашим союзником. Реальным кажется следующий сценарий: грузинский оператор может выполнять рейс Тбилиси-Ереван-Тбилиси, а полеты из Еревана в Россию будет осуществлять основанная собственниками “Georgian Airways” армянская “Авиакомпания Армения”,
Напомним, что на данный момент “Армения” выполняет полеты из Еревана в Воронеж и Мин.Воды, а при бронировании билетов на московский рейс на сайте авиакомпании все еще предлагается вариант отбытия из Тбилиси. То есть сейчас все будет происходить наоборот: “Georgian Airways” предложит своим пассажирам рейс Тбилиси-Ереван-Москва.
22 июня руководитель парламентской фракции “Светлая Армения” Эдмон Марукян призвал правительство и Комитет гражданской авиации выполнить до 8 июля соответствующие работы для того, чтобы осуществляемые в Грузию российские авиаперевозки направить в гюмрийский аэропорт “Ширак”, что позволит активизировать воздушные ворота и экономику второго по величине города Армении.
Российским компаниям будет удобно использовать аэропорт Гюмри, так как он находится достаточно близко от границы с Грузией. Более того, в настоящее время аэропортом “Ширак” пользуется только дочерняя компания “Аэрофлота” “Победа”, которая прибывает в московский аэропорт “Внуково”.
24 июня советник премьер-министра Акоп Чагарян сообщил, что обратился ко всем армянским авиакомпаниям с призывом участвовать в пассажироперевозках из России в Грузию и в обратном направлении. “Должен с удовлетворением отметить, что три авиакомпании – “Армения”, “Тарон-Авиа” и “Атлантис Юропиан” – выразили готовность участвовать в урегулировании кризиса между братскими народами, выделив для этого 5 самолетов, к которым могут прибавиться еще два”,- написал на своей фейсбуковской странице А.Чагарян, добавив, что доложил о результатах премьер-министру. В тот же день Чагарян отметил, что рейсы из Батуми планируется организовать с аэропорта “Ширак”, а рейсы из Тбилиси – с аэропорта “Звартноц”.
“Одна из армянских авиакомпаний уже планирует с 8 июля выполнять полеты на четырех российских направлениях”,- сообщил советник премьера, имея в виду полеты из аэропорта “Звартноц”.
На данный момент “Georgian Airways” выполняет в день три рейса Тбилиси-Москва-Тбилиси. Кроме того, 3-7 раз в неделю самолеты компании летают из Тбилиси в Санкт-Петербург, три раза – в Казань, два раза – в Воронеж и Уфу. Вот какой пробел образуется только по части рейсов из Тбилиси, выполняемых грузинским оператором.
Понятно, что в этой ситуации первой из армянских авиакомпаний к полетам приступит “Авиакомпания Армения”, которая, по нашим сведениям, очень скоро пополнит свой парк вторым самолетом, поскольку имеющийся у нее один самолет («Boeing 737-500», номер армянской регистрации – EK-73736) просто не сможет выполнять такое количество рейсов. Надо помнить, что, помимо своих регулярных рейсов, в туристический сезон эта армянская авиакомпания открывает европейские чартерные направления.
Из упомянутых Акопом Чагаряном компаний самый большой авиапарк имеет “Тарон-Авиа” – 4 пассажирских самолета. Коммерческий директор этого авиаперевозчика Левон Карамян сегодня сообщил Hetq.am, что в настоящий момент два самолета (EK-73772 и EK-73776) находятся в Африке, где на правах аренды эксплуатируются суданской компанией “Badr Airlines”. Самолет EK-73797 стоит в аэропорту “Ширак”, а EK-73775 – в ереванском аэропорту “Эребуни”. Все эти самолеты марки “Boeing 737-500”.
Казалось бы, что “Тарон-Авиа”, которая в 2017-2018 гг. летала на российских направлениях из Еревана и Гюмри, в данный момент имеет самые большие возможности для прихода на рынок хотя бы благодаря своему подвижному составу, но в действительности есть препятствия.
Л.Карамян сообщил нам, что “Тарон-Авиа” невыгодно начинать эксплуатацию российских направлений, так как антиконкурентные проблемы до сих пор не решены.
Ранее Hetq.am писал об этом. Не желая возвращаться к разногласиям между этой авиакомпанией и ЗАО “Международные аэропорты “Армения”, являющегося концессионным управляющим аэропортами “Звартноц” и “Ширак”, которые правительство почему-то до сих пор не решает или не может решить, напомним, что “Тарон-Авиа”, да и остальные армянские авиакомпании сталкиваются на территории России с определенными проблемами. Несмотря на существование ЕАЭС, армянские операторы рассматриваются аэронавигационными службами и аэропортами РФ как иностранные. Для них установлены цены, которые намного превышают платежи, взимаемые с российских авиакомпаний. Вследствие всего этого была создана антиконкурентная среда. “Тарон-Авиа” еще в прошлом году обратился по этому вопросу в Государственную комиссию по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК), которая и подняла эту проблему в департаменте по вопросам конкуренции ЕАЭК. Позже стало известно, что установлен график, согласно которому до 2020 г. будут пересмотрены действующие во всех аэропортах РФ разные тарифы. В аэропортах Барнаула и Читы уже взимаются одинаковые платежи, но эти города пока не входят в сферу интересов армянских авиакомпаний.
По словам Л.Карамяна, собственник “Тарон-Авиа” Гарник Папикян отметил, что в этих условиях они смогут при наличии государственного финансирования выполнять полеты из Армении в Россию и Грузию. Вместе с тем наш собеседник обратил внимание на то обстоятельство, что пока Комитет гражданской авиации РА, да еще в условиях “открытого неба”, назначает какую-либо армянскую авиакомпанию перевозчиком на конкретном направлении, проходит около двух месяцев. В нынешней форс-мажорной ситуации столь длительное осуществление этого процесса усложнит выполнение армянскими компаниями новых полетов.
Отметим, что другой оператор – “Atlantis European Airways”, имеющий три “Airbus A320” (EK-32002, EK-32008, EK-32003), как правило, собственные полеты не выполняет, а сдает свои самолеты в аренду другим компаниям.