Ամենամեծ շարժակազմով ավիաընկերությունը շահագրգռված չէ թռչել դեպի Վրաստան ու Ռուսաստան
Հունիսի 20-ին Վրաստանի խորհրդարանում ծագած միջադեպից եւ ռուս-վրացական միջպետական հարաբերությունների կրկին սրվելուց հետո ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամանագիր ստորագրեց, որով ռուսական ավիաընկերություններին հուլիսի 8-ից արգելվեց փոխադրումներ կատարել դեպի Վրաստան, իսկ վրացականներին՝ թռչել Ռուսաստան:
Հունիսի 22-ին վրացական ամենամեծ ավիաընկերությունը՝ «Georgian Airways»-ը, որը Թբիլիսիից թռչում է Մոսկվա, Սանկտ Պետերբուրգ, Կազան եւ Ուֆա, հայտարարեց, թե իր ուղեւորներին առաջարկելու է օգտվել Թբիլիսի-Երեւան-Մոսկվա տարբերակից՝ առանց լրացուցիչ գանձումների: Հայտարարությունից պարզ չէ, թե արդյոք լրացուցիչ գանձումը վերաբերում է Թբիլիսիի եւ Երեւանի միջեւ թռիչքի տոմսի գնին, սակայն ավիաընկերությունը շտապել է նշել, որ երկու չվերթների միջեւ սպասելաժամանակը կլինի 1 ժամից էլ քիչ:
Ստեղծված իրավիճակում իսկապես ամենահարմար տարբերակը Հայաստանի տարածքն օգտագործելն է (տեսականորեն կա նաեւ Գյանջայի տարբերակը Թբիլիսիին փոխարինելու եւ թուրքական օդանավակայանների այլընտրանքը Բաթումի եւ Քութայիսի համար): Խոսքը թե՛ վրացական, թե՛ ռուսական ավիաընկերությունների մասին է: Քանի որ Երեւանի «Զվարթնոց» եւ Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայաններից Վրաստան հասնելը թեկուզ ցամաքային ճանապարհով մի քանի ժամի հարց է, թվում է, թե խնդիրը գոնե նման կերպ ժամանակավոր լուծում կստանա: Այսինքն՝ Հայաստանը հարթակ կդառնա մեր հարեւանի ու դաշնակցի միջեւ օդային փոխադրումներ կազմակերպելիս:
Իրատեսական է թվում հետեւյալ սցենարը. վրացական օպերատորը կարող է իրականացնել Թբիլիսի-Երեւան-Թբիլիսի չվերթը, ինչպես անում է հիմա, իսկ Երեւանից դեպի Ռուսաստան թռիչքները կկատարի «Georgian Airways»-ի սեփականատերերի հիմնադրած հայկական «Ավիոկոմպանիա Արմենիան»: «Հետքի» տեղեկություններով՝ հայկական այս օպերատորը ծրագրում է շաբաթական 3 չվերթ իրականացնել դեպի Մոսկվա: Հիշեցնենք, որ այս պահին «Արմենիան» Երեւանից թռչում է Վորոնեժ եւ Միներալնիե Վոդի, իսկ ընկերության կայքում դեպի Մոսկվա չվերթ ամրագրելիս դեռեւս առաջարկվում է Թբիլիսիից մեկնելու տարբերակը: Այսինքն՝ հիմա տեղի կունենա հակառակը՝ «Georgian Airways»-ն իր ուղեւորներին կառաջարկի Թբիլիսի-Երեւան-Մոսկվա տարբերակը:
ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն ամսի 22-ին կառավարությանն ու քաղավիացիայի կոմիտեին կոչ արեց մինչեւ հուլիսի 8-ը համապատասխան աշխատանքներ կատարել՝ առայժմ Վրաստան կատարվող ռուսական ավիափոխադրումները դեպի «Շիրակ» օդանավակայան ուղղելու համար: Սա, ըստ պատգամավորի, հնարավորություն կտա նաեւ, որ Գյումրու օդային դարպասներն ու քաղաքի տնտեսական շարժն ակտիվանան:
Գյումրին հարմար կլինի ռուսական ընկերությունների համար, քանի որ Վրաստանի սահմանին բավականին մոտ է, ավելին՝ ներկայում «Շիրակ» օդանավակայանից օգտվում է միայն «Աէրոֆլոտի» դուստր «Պոբեդան», որը ժամանում է Մոսկվայի «Վնուկովոյից»:
Վարչապետ Փաշինյանի խորհրդական Հակոբ Ճաղարյանը հունիսի 24-ին հայտնեց, թե դիմել է հայկական բոլոր ավիաընկերություններին՝ Ռուսաստանից Վրաստան եւ հակառակ ուղղությամբ ուղեւորափոխադրումներին միահամուռ հայկական ճակատով մասնակցելու պատրաստակամության եւ հնարավորությունների ճշտման նպատակով: «Գոհունակությամբ պետք է նշեմ, որ 3 ավիաընկերություն՝ «Արմենիա», «Տարոն-Ավիա» եւ «Ատլանտիս Յուրոփիան», պատրաստակամ են մասնակցել եղբայրական ժողովուրդների միջեւ ծագած ճգնաժամի կարգավորումներին ամրագրված 5 օդանավերով, որոնց թիվը կարող է ավելանալ եւս 2-ով»,- «Ֆեյսբուքում» գրել է Հ. Ճաղարյանը՝ հավելելով, որ արդյունքների մասին զեկուցել է վարչապետին: Նույն օրը Ճաղարյանը նշեց, որ Բաթումից կատարվող չվերթները նախատեսվում է կազմակերպել «Շիրակ», իսկ Թբիլիսիից կատարվողները՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանների միջոցով: «Արդեն հայկական ավիաընկերություններից մեկը պլանավորում է թռիչքներ՝ սկսած հուլիսի 8-ից դեպի ռուսական 4 ուղղություն»,- տեղեկացրել է վարչապետի խորհրդականը՝ նկատի ունենալով «Զվարթնոցից» կատարվելիք չվերթները:
«Georgian Airways»-ն այս պահին ամեն օր 3 անգամ թռչում է Թբիլիսի-Մոսկվա-Թբիլիսի ուղեգծով, բացի դրանից՝ Թբիլիսիից շաբաթական 3-7 չվերթ ունի դեպի Սանկտ Պետերբուրգ, 3՝ Կազան, 2-ական՝ Վորոնեժ եւ Ուֆա: Ահա նման բաց է առաջանալու միայն վրացական օպերատորի՝ Թբիլիսիի չվերթների մասով:
Պարզ է, որ այս պարագայում հայկական ավիաընկերություններից առաջինը գործի մեջ է մտնելու «Ավիակոմպանիա Արմենիան», որը, ըստ մեր տեղեկությունների, շուտով կհամալրվի երկրորդ օդանավով, քանի որ ունեցած 1 ինքնաթիռը («Boeing 737-500», հայկական գրանցումը՝ EK-73736) պարզապես չի կարող այդքան չվերթ կատարել. չմոռանանք, որ բացի իր կանոնավոր չվերթներից՝ հայկական այս ընկերությունն ամառային տուրիստական սեզոնին նաեւ չարտերային ուղղություններ է բացում դեպի Եվրոպա:
Հակոբ Ճաղարյանի հիշատակած ընկերություններից մարդատար օդանավերի ամենամեծ ավիապարկն ունի «Տարոն-Ավիան»՝ 4 ինքնաթիռ: Ավիափոխադրողի կոմերցիոն տնօրեն Լեւոն Քարամյանն այսօր «Հետքին» հայտնել է, որ օդանավերից երկուսն (EK-73772 եւ EK-73776) այս պահին գտնվում են Աֆրիկայում՝ վարձակալությամբ շահագործվում են սուդանական «Badr Airlines»-ի կողմից: EK-73797-ը կայանված է «Շիրակում», իսկ EK-73775-ը՝ Երեւանի «Էրեբունիում»: Բոլորն էլ նույն տիպի ինքնաթիռներ են՝ «Boeing 737-500»:
Թվում է, թե «Տարոն-Ավիան», որը 2017-2018 թթ. Երեւանից ու Գյումրուց թռչում էր ռուսական ուղղություններով, այս պահին շուկա մտնելու ամենամեծ հնարավորություններն ունի թեկուզ միայն իր շարժակազմի շնորհիվ: Սակայն իրականում կան խոչընդոտներ: Լ. Քարամյանը մեզ հայտնել է, որ «Տարոն-Ավիային» ձեռնտու չէ սկսել ռուսական ուղղությունների շահագործումը, քանի դեռ չեն լուծվել առկա հակամրցակցային խնդիրները:
Սրանց մասին «Հետքը» նախկինում գրել է: Նորից չանդրադառնալով այս ավիաընկերության եւ «Զվարթնոցի» ու «Շիրակի» կոնցեսիոն կառավարիչ ««Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ի միջեւ տարաձայնություններին, որոնք, չգիտես ինչու, կառավարությունը մինչ օրս չի լուծում կամ չի կարողանում լուծել, հիշեցնենք, որ «Տարոն-Ավիան» եւ ընդհանրապես հայկական ավիաընկերությունները խնդիրների են բախվում Ռուսաստանի տարածքում: Չնայած ԵԱՏՄ-ի գոյությանը՝ հայկական օպերատորները ՌԴ աերոնավիգացիոն ծառայությունների եւ օդանավակայանների կողմից դիտարկվում են իբրեւ արտասահմանյան, ու նրանց հանդեպ կիրառվում են այնպիսի գներ, որոնք բավականին բարձր են ռուսական ավիաընկերություններից գանձվող վճարներից: Այս ամենի հետեւանքով ստեղծվել է հակամրցակցային միջավայր: «Տարոն-Ավիան» նշված հարցով դեռ անցյալ տարի դիմել էր ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովին (ՏՄՊՊՀ), որն էլ խնդիրը բարձրացրել էր ԵԱՏՀ մրցակցության հարցերով լիազորված դեպարտամենտում: Ավելի ուշ հայտնի էր դարձել, որ սահմանվել է ժամանակացույց՝ մինչեւ 2020 թ. ներառյալ վերհանել ՌԴ բոլոր օդանավակայաններում առկա տարբերակված սակագները եւ վերանայել դրանք: Արդեն իսկ համահարթեցված գներ են առաջարկում Բառնաուլի եւ Չիտայի օդանավակայանները, սակայն դրանք գոնե առայժմ հայկական ավիաընկերությունների հետաքրքրության տիրույթում չեն:
Լեւոն Քարամյանի տեղեկացմամբ՝ «Տարոն-Ավիայի» սեփականատեր Գառնիկ Պապիկյանը նշել է, որ առկա պայմաններում իրենք, այդուհանդերձ, կարող են Հայաստանից թռիչքներ կատարել դեպի Ռուսաստան ու Վրաստան, եթե լինի պետական ֆինանսավորում: Միաժամանակ «Հետքի» զրուցակիցը խնդրահարույց է համարում այն, որ մինչեւ ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեն այն էլ «բաց երկնքի» պայմաններում հայկական որեւէ ավիաընկերության կոնկրետ ուղղության փոխադրող է նշանակում, մոտ 2 ամիս է անցնում: Այսպիսի երկար պրոցեսը առկա գրեթե ֆորսմաժորային իրավիճակում բավականին բարդացնում է հայկական ընկերությունների կողմից նոր թռիչքների կատարումը:
Հավելենք, որ մյուս օպերատորը՝ «Atlantis European Airways»-ը, որն ունի 3 հատ «Airbus A320» (EK-32002, EK-32008, EK-32003), որպես կանոն սեփական թռիչքներ չի կատարում եւ իր օդանավերը վարձակալությամբ տալիս է այլ ընկերությունների:

Despite Putin’s Travel Ban, Largest Armenian Airline Not Interested in Flying to Georgia or Russia
In the aftermath of worsening Russian-Georgian tensions, sparked by the June 20 incident in the Georgian parliament, Russian President Vladimir Putin signed a decree banning all Russian airlines from flying to Georgia and Georgian planes from flying to Russia.
On June 22, Georgian Airways, which flies to Moscow, St. Petersburg, Kazan and Ufa, announced that it would offer its customers a Tbilisi-Yerevan-Moscow flight option at no additional cost. Georgian Airways is the largest airlines in Georgia.
It is not clear from the announcement if the mention of additional costs refers to the flight between Tbilisi and Yerevan. Georgia Airways was quick to point out that the transfer time between two flights would be under an hour.
Given the situation as it now stands, the most convenient option would be to use Armenia’s airspace. (Theoretically, there’s also the Ganja option as a replacement for Tbilisi, and Turkish airports instead of Batumi or Kutaisi.) We’re talking about both Georgian and Russian airlines.
Given that it takes several hours, by land, to get to Georgia from Yerevan’s Zvartnots or Gyumri’s Shirak airports, it would seem that the problem would be temporarily resolved in such a fashion. That’s to say that Armenia would serve as a space to organize air transfers between our neighbor and our ally.
The following scenario seems realistic. The Georgian operator could conduct Tbilisi-Yerevan-Tbilisi flights, as done now, while the flights from Yerevan to Russia could be handled by Aircompany Armenia, the Armenian company founded by the owners of Georgian Airways.
Aircompany Armenia presently flies from Yerevan to Voronezh and Mineralnye Vody, in Russia. Also, while booking a flight to Moscow on the company’s website, the option to leave from Tbilisi is still offered. In other words, the opposite will now occur. Georgian Airways will offer its passengers the Tbilisi-Yerevan-Moscow option.
On June 22, Edmon Marukyan, who heads the Bright Armenia faction in the Armenian parliament, urged the government and the Civil Aviation Committee to take steps by July 8 to have Russian flights originally headed for Georgia diverted to Gyumri’s Shirak Airport.
Marukyan believes that the move would spur economic activity in Armenia’s second largest town.
The Gyumri option would be ideal for Russian airlines since the town is adjacent to the Georgian border. Furthermore, Shirak Airport is currently be used only by Pobeda, a subsidiary of Aeroflot. Pobeda flights to Shirak depart from Moscow’s Vnukovo Airport.
On June 24, Hakob Tshagharyan (an adviser to Armenian PM Nikol Pashinyan), announced that he had urged all Armenian airlines to express their readiness to forge a united Armenian front and specify the possibilities regarding passenger transportation from Russia to Georgia and vice versa.
“Happily, I must note that three airlines, Armenia, Taron-Avia and Atlantis European, are willing to participate, with five airplanes, in the settlement of the crisis that has broken out between these brotherly peoples. The number of the planes can increase by two,” Tshagharyan wrote on his Facebook page, adding that he’s informed Pashinyan on the matter.
Tshagharyan, on the same day, mentioned that flights from Batumi are planned to be organized via Shirak, and those from Tbilisi via Zvartnots airports. "One of the Armenian airlines is planning flights starting July 8 to four Russian destinations," the PM's advisor said, referring to the flights to Zvartnots.
Currently, Georgia Airways operates a Tbilisi-Moscow-Tbilisi flight three times daily. In addition, it operates 3-7 flights per week to St. Petersburg, three flights of Kazan, and two to Voronezh and Ufa.
A similar gap would only be for the Tbilisi flights of the Georgian operator.
It is clear that in this case, the first of the Armenian airlines will be operated by Aircompany Armenia, which, according to our information, will soon be replenished by a second plane, since its one plane (Boeing 737-500, Armenian registration, EK-73736) cannot make so many flights. We must not forget that besides its regular flights, this Armenian company also launches charter flights to Europe during the summer tourist season.
Of the companies mentioned by Hakob Tshagharyan, Taron-Avia owns the largest passenger fleet - 4 airplanes.
Levon Karamyan, the company’s commercial director, told Hetq today that two of the planes (EK-73772 and EK-73776) are currently in Africa and are being leased by Sudanese Badr Airlines. EK-73797 is parked in Shirak, and EK-73775 is in Erebuni, Yerevan. All of them are the same type of aircraft, Boeing 737-500.
It seems that Taron-Avia, which flew to points in Russia from Yerevan and Gyumri in 2017-2018, now has the greatest chance of entering the market thanks to its rolling stock.
But obstacles remain. Mr. Karamyan told Hetq that it wouldn’t be conducive for Taron-Avia to launch flights to Russia since existing anti-competitive issues haven’t been resolved.
Hetq has previously written about the issue. Without referring to the disagreements between this airline and Armenia International Airports LLC. (the concessionary manager of Zvartnots and Shirak airports), which, for some reason, the government has not yet resolved or cannot resolve, we must point out that Taron-Avia and in general, Armenian airlines are facing problems in Russia.
Despite the existence of Eurasian Economic Union, Russian air services and airports regard Armenian operators as foreign entities and charge them much higher prices when compared to Russian airlines. All this has created an anti-competitive environment. Taron-Avia filed a complaint to the Armenian State Commission for the Protection of Economic Competition (SCPEC) last year on this issue. The SCPEC, in turn, raised the issue at the proper department of the European Commission for Competition. Later, it became known that a schedule was set up to reveal, by 2020, the differentiated tariffs available at all Russian airports and review them. The Barnaul and Chita airports are already offering uniform prices, but they are not yet attractive to Armenian airlines.
According to Levon Karamyan, Taron-Avia owner Garnik Papikyan has noted that under existing circumstances, they can fly from Armenia to Russia and Georgia, if there is state funding.
At the same time, he told Hetq that the problem remains that it takes Armenia’s Civil Aviation Committee around two months, even under conditions of the “Open Sky” policy, to declare an Armenian airline the carrier for a particular destination.
Such a lengthy process is complicated by the fact that the Armenian airlines are launching new flights in a near force majeure situation.
Additionally, the other operator, Atlantis European Airways, which has three Airbus A320s (EK-32002, EK-32008, EK-32003), normally does not operate its own flights and rents its aircraft to other companies.