Հայաստանը Վիետնամի ու Սինգապուրի հետ թույլ տնտեսական կապեր ունի
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այս օրերին այցելելու է Վիետնամ ու Սինգապուր: Ինչպես հայտնել են վարչապետի աշխատակազմից, այցերը ծրագրված են հուլիսի 4-9-ը։ Հայաստանում Սինգապուրը հաճախ է հիշատակվում որպես օրինակելի ու զարգացող տնտեսություն ունեցող երկիր։ Վիետնամն էլ այսօր դասվում է զարգացող երկրների շարքին։ Սակայն Հայաստանին դեռևս չի հաջողվել ամուր տնտեսական կապեր հաստատել նրանց հետ։
Հայ-վիետնամական առևտրում Հայաստանը ներմուծողի դերում է
Վիճակագրական կոմիտեի (ՀՀ ՎԿ) տվյալներով՝ 2018 թվականին Հայաստանը Վիետնամից ներմուծել է 46 մլն դոլարի ապրանք։ Վիետնամական ծագման ապրանքի ներմուծումը հայկական շուկա 2017 թվականի համեմատ աճել է 11.6 մլն դոլարով կամ մոտ 33.4 %-ով։ Նույն ընթացքում Հայաստանը Վիետնամ է արտահանել ընդամենը 0.57 մլն դոլարի ապրանք` 2017 թվականի մոտ 0.16 մլն դոլարի դիմաց։
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության կայքում հրապարակված տեղեկությունների համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետության և Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1992 թվականին։ Չնայած դրան՝ վերջին տասը տարիների դինամիկան ցույց է տալիս, որ Հայաստան-Վիետնամ առևտրաշրջանառությունը երբեք էական ծավալներ չի ունեցել և հիմնականում հիմնված է Վիետնամից Հայաստան ներմուծման վրա։ Միայն կարելի է նկատել, որ այս ընթացքում որոշակիորեն ավելացել է ներմուծումը։ Համեմատության համար նշենք, որ օրինակ 2009 թվականին Հայաստանը Վիետնամից ներմուծել է 8 մլն դոլարի ապրանք։
Նշենք, որ թեև Վիճկոմիտեն արտաքին առևտրի տվյալները ստանում է Մաքսային ծառայությունից, սակայն մաքսային տվյալները Վիտենամից կատարված ներմուծման վերաբերյալ էականորեն տարբերվում են։ Վիճկոմիտեից մեզ հետ զրույցում հավաստիացրին, որ հարկավոր է հիմք ընդունել իրենց հրապարակած ցուցանիշները, որոնք փոխանցվում են նաև ՄԱԿ-ի բազային՝ UN Comtrade-ին, քանի որ Մաքսային ծառայության տվյալները հրապարակվել են ավելի շուտ և հետագայում դրանք թարմացվել են Վիճկոմիտեին տրամադրելուց առաջ։
Նախորդ տարի Հայաստանը Վիետնամից ներմուծել է հիմնականում սուրճ, տեխնիկա, մասնավորապես՝ հեռախոս ու համակարգիչ, կոշիկ ու հագուստ։
Սինգապուրի հետ առևտուրը չնչին ծավալներ ունի
Ինչ վերաբերում է Սինգապուրին, ապա չափազանցրած չենք լինի, եթե նշենք, որ Սինգապուրի հետ Հայաստանն առևտրաշրջանառություն չունի։ 2018 թվականի ընթացքում երկու երկրների միջև ապրանքերի առևտրաշրջանառությունը կազմել է ընդամենը մոտ 2.2 մլն դոլար, որից 1.5 մլն դոլարը Սինգապուրից Հայաստան ներմուծում է և մնացած մոտ 0.7 մլն դոլարը Հայաստանից Սինգապուր արտահանումն է։ Նախորդ տարիներին ևս առևտրաշրջանառությունը ցածր մակարդակում է եղել։ 2018 թվականին Հայաստանը Սինգապուրից ներմուծել է հիմնականում տեխնիկա։ Նույն տարում դեպի այդ երկիր արտահանել է ծխախոտ, խմիչք ու շոկոլադ։
Համաշխարհային բանկի տվյալներով՝ Սինգապուրն աշխարհում ամենամեծ տնտեսություն ունեցող երկրների առաջին 40-ում է իր համախառն ներքին արդյունքի ծավալներով։ Մի շարք ոլորտներում այս երկիրն աշխարհի առաջատարներից է։
Մեր երկրում Սինգապուրը շատ է հիշատակվում որպես տնտեսապես հրաշք ապահոված երկիր։ Հայաստանի և Սինգապուրի տնտեսական կապերը զարգացնելու վերաբերյալ մշտապես քննարկումներ են լինում։ Այս տարվա հունվարին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Դավոսում հանդիպում է ունեցել Սինգապուրի փոխվարչապետ Թարման Շանմուգարատնամի հետ: Այդ հանդիպման ժամանակ զրուցակիցները քննարկել են, թե Հայաստանից ինչ ապրանքներ կարող են արտահանել դեպի սինգապուրյան շուկա։ Ապրանքների շարքում առանձնացվել են կոնյակը, գինին, գարեջուրը, հյութերը և վերամշակված այլ մթերքներ, որոնց պահանջարկը Սինգապուրն ունի։
Հայաստանում սինգապուրյան ընկերություններին «սպասում» են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում, ինչպես նաև զբոսաշրջության, բնապահպանության և ավիացիոն ոլորտներում։ Ավելին, նույնիսկ մտքեր են հնչում, որ Հայաստանը կարող է դառնալ «կովկասյան Սինգապուր»։
Լուսանկարում՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Սինգապուրի փոխվարչապետ Թարման Շանմուգարատնամը / primeminister.am-ի

У Армении слабые экономические связи с Вьетнамом и Сингапуром
В ближайшие дни премьер-министр Армении Никол Пашинян посетит Вьетнам и Сингапур. Как сообщили в администрации премьера, визиты запланированы в период с 4 по 9 июля.
У нас часто ссылаются на Сингапур как на страну с образцовой и сверхразвитой экономикой. Сегодня к развивающимся странам причисляют и Вьетнам. Армении пока не удается установить с этими странами крепкие экономические связи.
В сфере торговли с Вьетнамом Армения выступает в роли импортера
По данным Статистического комитета, в 2018 г. объем импорта из Вьетнама в Армению составил 46 млн долларов. Импорт вьетнамских товаров на армянский рынок по сравнению с 2017 г. вырос на 11.6 млн долларов, или примерно на 33.4%. В тот же период объем экспорта из Армении во Вьетнам составил всего 0,57 млн долларов против 0,16 млн в 2017 г.
Согласно размещенным на сайте МИД РА данным, дипломатические отношения между Республикой Армения и Социалистической Республикой Вьетнам были установлены в 1992 г. Несмотря на это, динамика последних десяти лет показывает, что торговый оборот между Арменией и Вьетнамом никогда не имел существенных объемов и основан главным образом на импорте из Вьетнама в Армению. Можно лишь заметить, что за это время существенно выросли объемы импорта. Для сравнения отметим, что, например, в 2009 г. из Вьетнама в Армению было экспортировано товаров на сумму 8 млн долларов.
В прошлом году Армения импортировала из Вьетнама в основном кофе, технику, в частности мобильные телефоны и компьютеры, обувь и одежду.
Объемы торговли с Сингапуром ничтожно малы
Что касаетися Сингапура, то не будет преувеличением сказать, что у Армении нет торгового оборота с этой страной. В 2018 г. объемы торговли между РА и Сингапуром составили всего 2.2 млн долларов. Из них 1.5 млн пришлись на долю импорта из Сингапура в Армению, остальные 0.7 млн долларов – на долю экспорта из Армении в Сингапур. Торговый оборот между двумя странами находился на низком уровне и в предыдущие годы. В 2018 г. Армения импортировала из Сингапура в основном технику и в том же году экспортировала в эту страну сигареты, алкогольные напитки и шоколад.
По данным Всемирного банка, Сингапур по объемам своего ВВП входит в число сорока стран с самой большой в мире экономикой. В ряде сфер Сингапур является мировым лидером.
В нашей стране Сингапур часто называют страной, совершившей экономичекое чудо. Обсуждения по вопросу развития экономических связей между Арменией и Сингапуром проходят довольно часто. В январе этого года премьер-министр Никол Пашинян встретился в Давосе с вице-премьером Сингапура Тарманом Шанмугаратнамом. В ходе встречи собеседники обсудили, какие армянские товары можно экспортировать на сингапурский рынок. Были выделены такие товары, как коньяк, вино, пиво, соки и другие переработанные продукты, пользующиеся спросом в Сингапуре.
В Армении сингапурские компании “ждут” в первую очередь в сфере информационных технологий, а также в сферах туризма, экологии и авиации. Более того, говорится даже о том, что Армения может стать “кавказским Сингапуром”.
На снимке: премьер-министр Армении Никол Пашинян и вице-премьер Сингапура Тарман Шанмугаратнам (primeminister.am)