Շրջակա միջավայրի նախարարի խոսքով՝ երաշխիք չկա, որ մյուս տարի Սևանա լիճը չի ծաղկի
Բնապահպանական տեսչության նախկին ղեկավար Արթուր Գրիգորյանի ներկայացրած հիմնավորումների ուղիղ ճանապարհը դատախազությունն է և այլ իրավապահ մարմինները՝ հանցագործությունների մասին հաղորդումների տեսքով: Այս մասին այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսին հայտարարեց շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանը՝ անդրադառնալով բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի նախկին ղեկավար Արթուր Գրիգորյանի ֆեյսբուքյան գրառմանը Սևանում ստեղծված իրավիճակի պատճառների, ինչպես նաև սիգի ապօրինի որսի և վաճառքի մասին: Արթուր Գրիգորյանը նշել էր նաև, որ այս տարվա երրորդ եռամսյակում տեսչական մարմինը նախատեսում էր ստուգումներ անցկացնել «Սևան» ազգային պարկում, սակայն այն այդպես էլ տեղի չունեցավ, քանի որ վարչապետի որոշմամբ՝ ազատվեց պաշտոնից:
Անդրադառնալով սիգի ապօրինի որսի թեմային՝ Էրիկ Գրիգորյանն ասաց, որ նախարարությունը գրություններով դիմել է պետական եկամուտների կոմիտե (ՊԵԿ), և ստացել են ամբողջական տեղեկատվություն սիգի պահածոների ծավալների վերաբերյալ:
«Եթե որսն արգելված է, ապա վաճառքի հետ կապված պետք է սահմանափակումներ լինեն: ՊԵԿ-ի մեր գործընկերները նշել են, որ իրավական որոշակի խնդիրներ կան, օրինակ՝ «շուկայից ձեռքբերում» ձևակերպում և այլն: Տեսչական մարմինը առաջարկ է արել, որպեսզի որսի հետ մեկտեղ օրեսնդրական փոփոխություններ կատարվի, և վաճառքը նույնպես արգելվի, քանի որ ոչ հստակ ձևակերպումներ էր ստացվում: Մի կողմից որսն արգելված էր, բայց շատ տնտեսվարողներ սողանցքներ ունեին, որոնք պետք է փակվեն»,- ասաց նախարարը:
Էրիկ Գրիգորյանը նշեց, որ առաջին անգամ ուսումնասիրվել է Սոթքում նախկինում առկա պոչամբարների և թափոնակույտերի ծավալները, իրականացվում է եռաչափ մոդելավորում ռեկուլտիվացման աշխատանքներ կատարելու համար:
«Այն, որ Սևանի վիճակը լավ չէր, մինչև ծաղկումն էր պարզ, և դա պարզ էր վերջին տարիների ընթացքում: Կեղտաջրեր, կոյուղաջրեր, անասնապահություն, գյուղատնտեսություն, ցանցավանդակային տնտեսությունից ֆոսֆորի արտանետում և բազմաթիվ այլ աղբյուրներից ամբողջ ծավալով Սևանա լիճը աղտոտվում է: Բացի այդ, կան նաև կլիմայական փոփոխություններ, ջուրը վերջին երկու տարիներին չի սառչում, իսկ դա նշանակում է, որ առնվազն 60 միլիոն խորանարդ մետր լրացուցիչ գոլորշիացում է եղել: Այսինքն՝ խնդիրները կային և դրանք երևում էին»,- ասաց Էրիկ Գրիգորյանը:
Նախարար Գրիգորյանն ասում է՝ չի կարող երաշխավորել, որ մյուս տարի Սևանա լիճը չի ծաղկի, սակայն իր ղեկավարած գերատեսչությունը ամեն ինչ կանի, որպեսզի ներկայիս վիճակը չկրկնվի:
Անդրադառնալով մի շարք բնապահպանների՝ իր հրաժարականը պանաջելու մասին հարցին, շրջակա միջավայրի նախարարն ասաց, որ չի պատրաստվում հրաժարական տալ:

Нет никаких гарантий, что и в будущем году Севан не “зацветет” - министр окружающей среды
Обоснования, приведенные бывшим руководителем Экологической инспекции Артуром Григоряном, представляют собой предназначенные для прокуратуры и других правоохранительных органов сообщения о преступлении. Об этом заявил на сегодняшней пресс-конференции министр окружающей среды Эрик Григорян, касаясь записи в Фейсбуке бывшего руководителя А.Григоряна о причинах сегодняшнего состояния озера Севан, о незаконной ловле сига. Григорян также сообщил, что инспекция собиралась провести в третьем квартале этого года проверки в Национальном парке “Севан”, однако они не состоялась из-за того, что решением премьер-минстра он был отстранен от занимаемой должности.
Эрик Григорян, касаясь незаконной ловли сига, отметил, что Комитет госдоходов в ответ на запрос министерства предоставил полную информацию об объемах изготовления консервов из сига.
“Если ловля сига запрещена, то должны действовать и ограничения на его продажу. Инспекция предложила внести законодательные изменения и запретить также продажу сига, поскольку положения закона сформулированы нечетко. “Многие хозяйствующие субъекты пользуются имеющимися в законе лазейками. что должно быть устранено”,- сказал министр.
По словам Э.Григоряна, впервые проведено изучение действовавших ранее в Сотке хвостохранилищ и объемов отходов. Осуществляется трехмерное моделирование для выполнения рекультивационных работ.
“То, что Севан находится в плохом состоянии, было ясно и до “цветения” озера. Сточные и канализационные воды, животноводство, сельское хозяйство, выбросы фосфора из различных хозяйств, многочисленные объекты производства в полном объеме загрязнили озеро. Кроме того, нужно говорить и о климатических изменениях. Последние два года вода в озере не замерзает, а это означает, что процесс пароообразования осуществляется в объеме как минимум 60 млн кубометров. То есть проблемы были, и они были заметны”,- отметил министр.
По словам Григоряна, он не может гарантировать, что и в будущем году озеро не “зацветет”, однако, как заверил министр, руководимое им ведомство сделает все возможное, чтобы нынешняя ситуация не повторилась.
Касаясь выдвинутого рядом экологов требования о своей отставке, Эрик Григорян заявил, что не собирается уходить.