Ապրիլյան պատերազմի դեպքերն ուսումնասիրող ԱԺ հանձնաժողով են հրավիրվելու նաև Արշակ Կարապետյանը և Դավիթ Տոնոյանը
Ապրիլյան պատերազմի դեպքերն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովը, ի թիվս այլ պաշտոնյաների, հրավիրել է նաև պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանին ու վարչապետի խորհրդական Արշակ Կարապետյանին:
Այս մասին «Հետք»-ի հարցին ի պատասխան՝ ասաց քննիչ հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը:
Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ պաշտպանության գործող նախարարը առաջին փոխնախարարի պաշտոնն էր զբաղեցնում, իսկ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խորհրդական Արշակ Կարապետյանը՝ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի հետախուզության վարչության պետի: Նա պաշտոնանկ էր արվել ապրիլյան իրադարձություններից հետո:
Հիշեցնենք, որ այսօր «Իմ քայլը» խմբակցության ասուլիսի ժամանակ Անդրանիկ Քոչարյանն ասաց, որ աշնանը հանձնաժողովին գերհագեցած օրակարգ է սպասվում:
Մեր հարցին, թե արդյոք հստակ է հանձնաժողով հրավիրվող պաշտոնյաների (նախկին ու ներկա) ցանկը, Քոչարյանը պատասխանեց. «Նախնական ցանկ ունենք, որը հնարավոր է փոփոխությունների ենթարկվի, ցանկը ավելանա»:
Հարցին, թե արդյոք համոզված է, որ նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանից մերժում չի ստանալու, հանձնաժողովի նախագահն արձագանքեց. «Երբ կհրավիրեմ և հանկարծ կստանանք մերժում, կմտածեմ, որ գուցե ինչ-որ բան սխալ եմ տրամաբանել, բայց համոզված եմ, որ որևէ մեկը չի մերժելու: Ես լավ չեմ պատկերացնում մերժման հիմքերը, որովհետև «մերժում» նշանակում է չտալ այն հարցերի պատասխանները, որ ոչ թե մեր հանձնաժողովին է հուզում, այլ ամբողջ հասարակությանը և՛ Արցախում, և՛ Հայաստանում»:
Հետաքրքրվեցինք՝ հանձնաժողով կանչելո՞ւ են նաև վարչապետի խորհրդական Արշակ Կարապետյանին, Քոչարյանն արձագանքեց՝ անպայման: Քոչարյանը վստահեցրեց՝ որևէ կաշկանդվածություն չունեն որևէ պաշտոնյայի հանձնաժողով հրավիրելու համար:
Պարզվեց՝ հանձնաժողովը հարցեր ունի նա պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանին: Ավելին՝ այժմ էլ աշխատում են թե՛ նախարարի, թե՛ ԶՈՒ ԳՇ պետի հետ: «Մի կասկածեք, ես չեմ կարող հրապարակել հրավիրյալների հաստատված կազմը, բայց կարող եմ ասել, որ ավարտի վերջում կտեսնեք՝ որևէ մեկին բաց չենք թողել»,-ասաց նա:
Քոչարյանի խոսքով՝ հանձնաժողովի առաջնային խնդիրն է՝ տալ այն հարցի պատասխանը, թե ինչ է եղել 2016 թվականի ապրիլին:
Հետաքրքրվեցինք՝ իր կարծիքով պաշտպանության նախարարությունն ունի՞ որևէ դրվագներ թաքցնելու պատճառներ՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ պաշտպանական գերատեսչությունում կադրային փոփոխությունները շատ չեն եղել, Անդրանիկ Քոչարյանը պատասխանեց. «Ցանկացած գերատեսչություն տարբեր հարթություններում ինչ-որ բան ունի թաքցնելու, բայց մեր խնդիրը ոչ թե թաքցրած վառելիքը գտնելն է, այլ հասկանալ, թե ինչ է եղել 2016-ի ապրիլին»:
2016-ի ապրիլին ծավալված ռազմական գործողությունների հանգամանքներն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովը ստեղծվել է այս տարվա մայիսին՝ 47 պատգամավորի դիմում-պահանջով: Հանձնաժողովը ստեղծվել է վարչապետ Փաշինյանի անուղղակի հանձնարարականով, երբ Փաշինյանը, խոսելով դատաիրավական համակարգի խնդիրների մասին, ասաց, որ իր կարծիքով՝ ժամանակն է, որ խորհրդարանը ստեղծի ժամանակավոր հանձնաժողով, որը կուսումնասիրի ապրիլյան պատերազմի հանգամանքները:
Քննիչ հանձնաժողովի լիազորություններն իրականացնում է ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը:
Հիշեցնենք, որ հանձնաժողովը որոշում էր կայացրել հրավիրել նաև ապրիլյան պատերազմի զոհերի հարազատներին ու ծառայակից ընկերներին, քանի որ «զոհված զինվորները վերջիններիս հետ հեռախոսով խոսել են և գուցե օգտակար տեղեկություններ փոխանցեն»:

Аршак Карапетян и Давид Тоноян будут приглашены в комиссию НС по изучению событий апрельской войны
Комиссия Национального Собрания по изучению событий апрельской войны 2016 г. в числе других должностных лиц пригласит также министра обороны Давида Тонояна и советника премьер-министра Аршака Карапетяна. Об этом Hetq.am сообщил председатель комиссии Андраник Кочарян.
Во время апрельской войны действующий министр обороны занимал должность первого замминистра обороны, а советник премьера – должность начальника штаба ВС. После апрельских событий Аршак Карапетян был смещен с занимаемой должности.
На состоявшейся сегодня пресс-конференции парламентской фракции “Мой шаг” Андраник Кочарян сообщил, что осенью комиссию ожидает работа по сверхнасыщенному графику. На вопрос, уточнен ли список должностных лиц (бывших и действующих), которые будут приглашены в комиссию, г-н Кочарян сказал: “У нас есть предварительный список, который, возможно, будет расширен”.
Говоря о том, может ли бывшй министр обороны Сейран Оганян отказаться придти на заседание комиссии, наш собеседник выразил убежденность, что никто приглашение не отклонит. “Я не очень хорошо представляю основания для отказа. Отказ означает не давать ответы на вопросы, которые волнуют не только нашу комиссию, но и общественность Арцаха и Армении”.
Мы также спросили, будет ли вызван в комиссию советник премьер-министра Аршак Карапетян. “Обязательно”,- ответил председатель комиссии.
Оказалось, что у комиссии есть вопросы и к министру обороны Давиду Тонояну. Более того, в настоящее время они уже сотрудничают и с министром обороны, и с начальником Генштаба ВС.
По словам А.Кочаряна, первоочередной задачей комиссии является получение ответа на вопрос о том, что произошло в апреле 2016 года.
Мы поинтересовались мнением г-на Кочаряна о том, есть ли у Минобороны причины скрыть некоторые эпизоды, учитывая то обстоятельство, что кадровых перестановок в этом ведомстве было мало.
“Любому ведомству есть что скрывать, но наша задача не в том, чтобы искать спрятанное топливо, а в том, чтобы понять, что произошло в апреле 2016 года”,- ответил наш собеседник.
Комиссия по изучению обстоятельств, связанных с военными действиями в апреле 2016 г., была создана в мае этого года по требованию 47 депутатов НС и по косвенному указанию премьер-министра Никола Пашиняна.
Полномочия расследовательской комиссии выполняет постоянная парламентская комиссия по вопросам обороны и безопасности.
Напомним, что комиссия приняла решение пригласить также “родственников и сослуживцев погибших во время апрельской войны солдат, которые разговаривали по телефону со своими родными и, возможно, сообщили им полезные сведения”.